Smrtihlav

• Francie HHhH (více)

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky. (Bontonfilm)

Werewolf666

takže, ze začátku, kdy se hned po záběru na Heydrichův zadek a šermování, mě znechutil Heydrich, jak si dává svojí milenku hned po pěti minutách filmu. Pak si hned dá svoji manželku(která byla docela sexy), hned po další čtvrthodině. Znechucen se dívám dál na jeho děti a Himmlera. Po zvláštním přechodu do Prahy se divím nad docela zle naanimovaném seskoku padákem. Musím ale říct, že česká hymna se ki líbila. Po příjezdu vlakem do Prahy a rozdělení, pak následném spojení dvojčat Gabčíka s Kubišem mě udivuje chování rodin do kterých se dvojčata připojila(v tu chvíli už jsem nevěděl, který je který). Po děsivém atentátu, který se skutočnoszltí měl jen ten Mercedes, ve kterém jel sexem posedlý Heydrich. A když v kostele postříleli polovinu parašutistů a dvojčata se zastřelila jsem už nemohl. Možná mi tam jen chyběla uříznutá hlava.Ten film bych spíš nazval: 50 odstínů Heydricha, aneb jak si splést Gabčíka s Kubišem ()

Tomas_313

Jak název napovídá, primárním cílem tvůrců bylo přiblížit postavu nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. Po zhlédnutí ale nabývám dojmu, že film o muži se železným srdcem vypověděl nicotně málo. První polovina, vázaná výhradně na Heydrichovu osobu, je sledem nesouvislých scén, které sice představí Heydrichův cit pro organizovanost a systematické "pročištění" země, narůstající krutost či chladnou odměřenost vůči manželce, kořeny tohoto zla ale nepřiblíží. Během několika scén se z rozpolceného námořníka stává bezcitná bestie, postupný přerod či zásadní zvrat je ale divákovi odepřen. Věřil Heydrich Hitlerově ideologii bezmezně a konal tedy hrůzné činy ve zfanatizovaném stavu, nebo si byl vědom svých hříchů a jeho "pracovní výkonnost" byla dána obyčejnou touhou po moci? Je jasné, že dodat jednoznačnou odpověď je téměř nemyslitelné v rámci dostupných informací, na druhou stranu je nutné se moci do postavy maximálně pohroužit a pochopit ji, což umožněno není a o tyranovi se dozvíme pouze to, že je tyran, ne však proč. Celkový dojem tak upadá s množstvím bezvýznamných scén, které jsou řemeslně zvládnuté, žádný efekt ale nevyvolají. Druhá polovina se soustředí na osud českých parašutistů. Nutno dodat, že se jedná o zahraniční pohled na českou historii značně zdeformovanou pro potřeby zámořského publika - parašutisté tak mají ruský přízvuk, hory jsou větší, sněhu je víc a některá historická fakta jsou doladěna akcí a melodramatičností ( viz. transparentní smrt Morávka, bitva v kostele, kdy si odbojáři zbraně propůjčily z Predátora atd. ). Pro historiky pravděpodobně trýznivý zážitek, pro obyčejného Čecháčka stravitelné. I přes historické paskvily jsou pasáže s parašutisty výrazně zábavnější než 1. polovina a v samotném závěru dosahují i částečně úspěšného emocionálního nátlaku. Jen nevím, zda je to filmařským umem, mou vlasteneckou povahu, či prostě tím, že jsem citlivka. 60% ()

BEZHLAVY

Fucking America: jedna z poslednich hlasek ve filmu tak nejak vystihuje netotazenost, hlavne co se ztvarneni atentatu tyce, nejde mi o historickou presnost, ale o slabe zpracovani... ()

kamziksvk

Po zaujímavých traileroch prišlo nakoniec obrovské sklamanie v podobe konepčne chaoticky natočeného filmu. Človek by očakával, že sa pozrie na dejiny z pohľadu Heydricha a čo ho viedlo ku jeho koncepcii riešenia židovskej otázky". Namiesto toho sa dozvedáme na začiatku, len o jeho vyhodení z nemeckého námorniíctva a naverbovanie do SS. Potom to má celé už chaotický spád, od vyvraždenia SA, po začiatok vojny, jeho menovania za ríšsského protektora, jeho zavraždenie a pod. Prose celé zle. Chýbali mi akékoľvek emócie, trochu humorné mi prišlo spievanie československej hymny američanmi, ale inak pre mňa celý film obrovské sklamanie. Oproti @Antrhopoid slabý odvar! Jedna hviezdička už len za to, že je film z prostredia 2. svetovej vojny. ()

RushRush

Každej den bych to pouštěl těm kryplům nahoře,za co ti chlapi bojovali a umírali,skuteční patrioti kteří se dnes už nenajdou.... ()

mdf

Ten film je jakoby se vám mihl za minutu váš celý život........a nic,takže za mě i když je to jen o Heydrichovi,mě tam nic neuchvátilo,utahaný a o faktické historii ani nemluvím,pro mě se to prostě moc nepovedlo. Anthropoid je oproti tomuhle oscarové veledílo. ()

mikulin

První hvězda, protože úplný Odpad!, tento film naštěstí není. A ta druhá jako dík, za to, že to neodflákli ještě víc, než tak,jak se to nestyděli pustit do světa. ()

goauld

Filmy s válečnou tématikou mě vždy zajímají, obzvláště pokud se jedná o zázemí. Je fakt, že především mě zajímá jak se ten, či onen rejža s danou látkou vypořádá a především - jak věrohodně dané téma zpracuje. O to větší důraz na danou věrohodnost konfrontuji s tématikou nám blízkou - t.j. spjatou s naší zemí. A zde jsme u jádra pudla... Nevím o tom, že by nějaký synek řekl gestapákovi, kde se přesně parašutisti skrývali... Nebyl to náhodou ten Čudra? A co to kolo?? neodvezla ho náhodou jistá Jindřiška Nováková poté, co Gabčík řekl, kde se nachází?? A vůbec - Heydrych a blondák?? Většina dobových fotek ukazuje, že byl spíše černovlasý ;-) Co se týče reálií - bylo to natáčeno vůbec v Praze?? Nejaxem tam nepoznával ani jednu z daných ulic. Tyto přešlapy se tedy nedají odpustit. Jinak dějově to nebylo zas tak špatné, neb je vidět, že se na produkci podíleli hlavně evropané, kteří "netíhnou" k takovému "klišovitému" podání jakých známe právě u US produkce. Nicméně Vyšší Princip, ani Atentát to není a tak holt musíme být rádi, že to dopadlo alespon takto.... ()

nomak odpad!

Nuda od zacatku az do konce, prislo mi to jeste horsi nez ceske filmy. Tanky, strileni a vsechno odflaknute... ()

eexDon

Für mich - 70%, - /Jason měl teda hodně, ale opravdu hodně daleko do Reinharda, celé jakési průměrné, krom 1. poloviny ničím zvlášť překvapující/, + /1. polovina o kariérním vzestupu byla velmi dobrá, závěrečná superpřestřelka sice dosti hollywoodsko - americká, ale slušná a efektní/, hodnocení - těsně nadprůměrný film o známé, mnohokrát zfilmované události, celkově to jaksi taksi ušlo, hlavně ale díky 1. polovině, jinak nic extra ()

gabriela.suc

Opravdu přemýšlím nad tím, co na tento brak mám napsat. Hodnotit to jednou hvězdou, nebo ODPAD?? Co všechno bylo špatně?! Kde jen začít. 1. Heydrich byl hnusný jako prdel. Já vím, že Němci jsou hnusní, ale i tak, mohli si dát na ,,hlavní roli'' víc záležet, 2. To jak je celý film pojatý. KATASTROFA. Dialogy 0. Začátek filmu - housle / střih. Šerm / střih. Ženská, kterou Heydrich opíchá / Střh. Seznámení s jeho ženou. Lidi, vždyť to skoro ani snad ten děj nemá... narovinu, být tématu neznalá, vůbec nemám šajnu, která bije. 3. Neustálé střihy, chybí dost důležité momenty, a mohla bych vyjmenovat tucet věcí, co byly ŠPATNĚ !!!! Ale to bych asi musela kouknout znova a psát si to, a na to teda nemám, bo bych to asi nezvládla podruhé. Jen tak namátkou: Padáky. Ve skutečnosti je tam nenechali. (CHYBA). Gabčík se při seskoku zranil. (CHYBÍ). Při samotném atentátu: Gabčíkovi selhala zbraň. Heydrich řve STÁT, Klein poslechne. (CHYBÍ. VE FILMU JELI DÁL). Klein se rozběhne, Heydrich začne střílet, a v tu ránu Kubiš hodí bombu. (ŠPATNĚ. Heydrich NESTŘÍLEL. Chtěl až po výbuchu, a to mu selhala pistol, protože náraz zasekl zásobník). Klein se rozběhl za Kubišem, který byl zraněný na oku. Pak si to rozmyslel a šel po Gabčíkovi. (VE FILMU NENÍ). Zraněný Kubiš nasedá na kolo a ujíždí. Cestou mu ženská hodí konev pod kolo. (NENÍ). Gabčík utíká, a schová se v řeznictví. (CHYBÍ.) Pří útěku střílí VŽDYCKY DVAKRÁT, což ho naučili v Anglii při výcviku. Ve filmu střílí jen jednou. No a dál. Malá holka, co poslali pro kolo. Byla větší (asi 13. let, ne tak malá jako ve filmu.) A to kolo DOOPRAVDY VZALA. Ve filmu ho tam nechala. ŠPATNĚ. Dál: Přeskočím věci, jakože Opálka byl sice velitel, ale nevěděl o jejich úkolu!!! Domyslel si to ale oni mu to nesměli potvrdit. Celá ta dojemná debata je fake, ve skutečnosti se o to hádali, s tím, že mají rozkazy přímo z Londýna a nejsou pod ničím velením. ČURDA TAM NIKDY NEBYL U TOHO. Ve skutečnosti byl s nimi jen v letadle a pak se s nimi potkal ve dveřích, v jednom z úkrytů ale jinak se doma neviděli. Další a další chyby co snad ani nemám sílu vypisovat ... Co se týče bitvy v kostele. Samozřejmě, že ve filmu do sebe sypou samopaly. PRD!!! V realitě měli jen obyčejné pistole!!! Někdo z toho chtěl ale udělat velkolepou bitvu, že ? A v kyptě? Ti, co drželi hlídku nahoře tam taky zemřeli, nikdy se dolů nikdo nevrátil. Do krypty se dostali obrovským kamenem který museli oddělat. (CHYBÍ) i potom, několikrát vystrčili hadici ven, protože měli žebřík (CHYBÍ !!!! ) A i když už jim ho sebrali, potom velitelé nutili jít Němce do krypty, a tam jich postříleli a zranili ještě hodně, stříleli dokud jim nezbyla poslední kulka ... a tu si nechali pro sebe. NIC TAKOVÉHO TAM NENÍ. V tomto filmu se zabíjí, i když mají ještě šest kulek, v realitě bojovali do posledního dechu a do poslední kulky. Němci je vyzývali, ať se vzdají. A víte, co řekli? VÍTE, CO TAM NENÍ? MY JSME ČEŠI! NIKDY SE NEVZDÁME, SLYŠÍTE? NIKDY!!!! ... takže takto to prosím dopadá, když film točí Francie a Velká Británie o nás. PS: A to se považuji za lajka. Co by tomu řekli historikové ... no comment. Těch 10% tomu MOŽNÁ dám, ale vidět už to nechci. () (méně) (více)

Pucmeloud

Tento film snad ani není možné hodnotit, pokud má divák (hlavně český) základní historické znalosti...nechápu, proč vlastně vznikl. ()

Mrliš odpad!

Nekoukatelný odpad. Co to mělo být?! Utahaná nudná pitomost, která divákovi vůbec nic nepředá. Ztráta času! ()

Beliel

Tak tohle se hrubě nepovedlo. Chci li natočit něco z historie tak by se to té historie mělo taky týkat. A to nejen dějem, ale taky třeba lokacemi. Nějak se z filmu vytratilo, že Heydrich byl za války letcem Luftwaffe a nějak mi tam nesedí jeho účast na vraždách, které prováděli Einsatzgruppen. Opravdu jsem tohle nikde nenašel a nevím co by daleko na východě dělal. Kostel ve kterém se ukrývali naši odbojáři byl zasazen do nějakého lesa, spíše vypadal jako hrobka kdesi na hřbitově, co to jako mělo být??? A už vůbec mě v celém filmu nezajímá, že každý s každým souloží. Tak nějak je to normální součást života a každý ví, že Němci si tohle za války užívali dosyta! Proč to musí být u každé postavy ve filmu vidět??? Ne, tohle pro diváka, který viděl náš český Atentát nemá žádnou hodnotu. Nesahá mu ani po kotníky. Film je bez emocí. Narvat tolik věcí do hodinu a půl zkrátka nejde a chci li dělat film o životě někoho jako byl Heydrich, pak musím nasadit daleko větší minutáž a hlavně musím akceptovat historická fakta a lokace!!!!!!! ()

Naive

Velké zklamání. Jednu * dávám za Linu, protože tato jediná postava byla jakžtakž vykreslena co se charakteru týče. Pohnutky konání u ostatních postav absolutně chyběly. K historickým nepřesnostem se nebudu vyjadřovat bylo jich tam dost, bohužel díky tomu vyzněl československý odboj a hrdinství stovek bezejmenných čechoslováků úplně naprázdno. k Sequensově Atentátu a nově zpracovaném Anthropoidu se toto dílko ani nepřiblížilo. ()

vyhnalek

Heydrich byl velmi výraznou postavou historie. Velmi inteligentní člověk, nadaný sportovec se zajímavým životním osudem. Na druhé straně také bestie, která stála život spoustu nevinných lidé. Mnoho možností jak vytvořit skvělý film. A začátek filmu je skvělý, ale pak jakoby se tvůrci zalekli odpovědnosti a film začíná ztrácet tempo a odklánět se od historických faktů. Na druhou stranu pro české diváky nabízí řadu zajímavých detailů.Přesto však zůstává průměrným filmem. ()

Scott67 odpad!

Tohle téma se ještě párkrát natočí, a historicky to bude už tak pokroucené, že to se skutečností nebude mít už společného vůbec nic. Pro mě Sequensův Atentát převyšuje o třídu všechny tyhle slátaniny. A není potřeba točit podobný nesmysly. ()

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata