Složka 64

• Dánsko Journal 64 (více)

Podivné lékařské experimenty, zneužívání a převýchova „necudných" dívek. Do rukou detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q se dostává další nevyřešený případ. Jak souvisí děsivé, půl století staré tajemství opuštěného ostrova Sprogø se třemi mumifikovanými těly nalezenými za falešnou stěnou jednoho kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá, prázdná židle u prostřeného stolu? Mrazivý detektivní příběh založený na skutečné kapitole dánských dějin je čtvrtým severským thrillerem natočeným podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. (Aerofilms)

Lukin413

Film, který začíná jako kriminální buddy komedie (byť velmi černá) se brzy přehoupne v plnotučný sociální thriller, který se stejnou měrou věnuje věčnému sporu o hranici mezi obětí a pachatelem a stejnou měrou ústřednímu tématu postavení žen a imigrantů v dánské společnosti. Výborně napsané, výborně odehrané. ()

theSaint

Nepřikláním se k názoru, že jde o nejlepší díl série, dokonce ani o druhý nejlepší, ale Oddělení Q si rozhodně stále drží svůj standart a nezklamalo- stále slušný nadprůměr. Vidět opět tuhle dvojici pohromadě je radost. ()

Bozvav

Za mne dosti chabé. Nevadí mi to téma, byť jsem proti násilné sterilizaci kohokoliv (bez ohledu na vyznání, barvu pleti, či inteligenční kvocient zděděný v genech). Zajímalo by mne, proč se raději nekastrují nepřizpůsobivý jedinci mužského pohlaví, no nic zpět k filmu. Děj je nemastný neslaný, potenciál prostřihů nebyl příliš využit, Carl byl ještě koženější než obvykle ( nevěřila bych, že to ještě vůbec bude možné), Asad to tentokráte taky moc nevytrhnul. Děj nijak negradoval, hlavní hrdinka byla nesympatická a vůbec celé to sice aktuální, (pro Dány a Němce zvláště) nicméně za mne omšelé téma mne nenadchlo. Nejsem sluníčkář, jen mi pořád není jasné, když všichni vědí co za ksindl jsou naši nepřizpůsobivý "návštěvníci", tak proč je prostě nepošlou domů a místo toho jim ještě dávají občanství. Dávám dvě hvězdičky, na víc to nevidím. ()

Helldo

Za mě nejlepší díl této severské série. Působivé, precizní a víceméně dobře promyšlené. Příběhová linka se sice dá s trochou důvtipu předvídat, ale díky klasicky dobré chemii hlavních hrdinů, vše plyne natolik příjemně, že to ve výsledku vlastně téměř nevadí. Už teď se těším na pětku! 4½ ()

kartacek

Kamennou tvář detektiva Carla bych přirovnal k přívlastku těsnému: Přívlastek těsný vyjadřuje důležitou vlastnost podstatného jména. Nelze ho z věty vypustit, jinak by věta ztratila smysl. Neoddělujeme ho čárkami. Nedovedu si představit oddělení Q bez kamenné tváře detektiva Carla, celá série by "umřela", kdyby Carla hrál někdo jiný, protože takovouto kamennou tvář nikdo jiný prostě nedokáže, i kdyby se pitvořil, jak by chtěl, a vedlo by se jí stejně, kdyby se Carlovo zachmuření projasnilo byť jen nepatrně dobrou náladou. Filmové oddělení Q by rovnou mohli zavřít a na dveře pověsit cedulku s nápisem: Pro dobrou náladu zavřeno. Jinak co se týče filmu jako takového, řeknu to jedním slovem: Hustý. ()

lemonova

Filmu sa podarilo spojiť veľmi vážnu tému na pozadí temných udalostí s prvkami nefalšovaného humoru bez pocitu nepatričnosti či trápnosti, za čo naozaj tlieskam! ()

FilmWave

Krystalicky vybroušená žánrovka. Jediné, z čeho mám strach, jestli jsme tenhle žánr už definitivně nevyčerpali. A to bych moc nerad! ()

Rockerman

Násilná sterilizace není řešení, to jsou nacistické metody. Tu časovanou bombu, která už Evropě tiká se musí eliminovat hned v zárodku, respektive mělo, protože si myslím, že už je asi pozdě. Právě Assad je zde prezentován jako asimilovaný muslim. Prostě chtějí nám ukázat, že to jde. Nejsem si jist. Krimi thriller opět vynikající. Carl mi připomíná jinou kriminalistku z druhého konce mostu Öresund, ale v závěru se projevil empatičtěji. Saga by se k Nete zřejmě zachovala jinak. Velká spokojenost! ()

burton

Knihu jsem četla. Jak pořád říkám, nejde všechno, co je v knize, nacpat do filmu. Takže nakonec tenhle příběh je hodně jinej, než předloha. Ale to nevadí. Dobrý to je. Kdybych viděla nejdříve tohle, rozhodně si jdu knihu půjčit a přečíst. A to je moje doporučení. Mrkněte se. ()

BOURQUE

Z hľadiska témy a celej koncepcii (príbeh + film) toto dielo je zatiaľ jedným z najlepších danej ságy. Film so silným príbehom, na ktorý sa ťažko pozerá. Z hereckej stránky (hlavných postáv) žiadna výraznejšia zmena. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Raziel_cz

Flaskepost ohromně vyzdvihl John Andreas Andersen a broadchurchovké zpomalovačky. Møllerova kamera sice působí mnohem televizněji, co ale Journal 64 ztrácí na produkčních hodnotách, vynahrazuje scénářem a tempem. Poprvé v sérii už bych řekl, že jde o skutečnou (i když lehčí) detektivku, a poprvé v sérii už to taky jede absolutně bez hluchých či pomalejších míst. Flashbacky jsou kratší a současnost plnější. Kromě vyšetřování se intenzivněji řeší vztah Assada a teď již stoprocentně zholmsovatělého Carla Mørcka, je tu nenásilný přesah do aktuálního evropského dění a ke všemu film zvládne ještě hodit nečekaně velkolepou konspirační výhybku, která z té výhybky přeroste v hlavní příběhovou linii. A je fakt, že by mi – přes základ v realitě – vyhovovala spíš na menší škále (a snad by to šlo i bez jednoho dvou patetičtějších výlevů), ale film ten nenadálý záchvat brakovosti obstál se ctí. Takže ačkoliv filmařsky ne, po všech ostatních stranách jednoznačně nejlepší díl série (a to jsem se ještě nezmínil o humoru) – což jsem pravděpodobně psal o každém dílu, ale u každého dílu to byla pravda. A tady je to pravda největší. A je hořkosladké vědět, že to tak i zůstane. ()

Hapretor

Hodně silné a emotivní drama ... to můžu ... hutné ... konec super ... herci/čky super ... Skandinávská kvalita ! ()

Rathalos

Drsna,mraziva,atmosfericka a perfektne zahrana kriminalka s dobrou kamerou i hudbou,Dansko sa urcite vyznamenalo,lebo tento film je fakt kvalita...:-) ()

Lyžař

Naprosto jasně je tady vidět severská tvorba. Upřímně jsem ji až takhle znatelně nečekal. A jsem rád, že jsem si ze své složky filmů dnes vybral tohle !dílo!. Bohužel ono probírané a zobrazované téma je dost brutální. O to horší.....................A že to je všechno nakonec pravda? Pravdivý příběh, reálný ostrov, brutální zdrcené ženy. Tohle je hrůza. ()

montongery

Chybí vám filmovej Harry Hole? Tak tady ho máte.. Zfilmováná série od mého oblíbence Jo Nesba se těžce nepovedla (film Sněhulák) a po prvním filmu už ani dál radši nepokračovala. Ale tahleta dánská série, i když není od Jo Nesba ale od Jussiho Adlera-Olsena, mi to celé bohatě vynahrazuje. Komplikovaný hlavní hrdina, neobvyklé, zamotané a temné případy a to vše inteligentě natočeno využívajíc severských reálií. A prostě filmová série přesně ve stylu norských brakových detektivek påskekrim (Jo Nesbø, Bjørk, Jussi Adler-Olsen aj.). Ze všech čtyr filmů, se doopravdy musí vyzvednout tento nejvíce vydařený poslední díl, který si skoro nezadaná s hollywoodskými filmy ve stylu Prokletého ostrova. Je zde vše co má správná detektivka mít - temná atmosféra, zvláštní styl vyprávění (kdy se prolínají dva časy), logické a inteligentní zvraty, logický postup ve vyšetřování, vyhrocené charakteristiky všech hrdinů a zároveň i nějaká ta aktuálnost témata. ()

Evander

Zatím jednoznačně nejlepší případ oddělení Q. Zde si konečně sedlo úplně všechno, a tak k plnému počtu chybí opravdu velice málo. Příběh, který je založen na skutečné kapitole dánských dějin, se povedlo zpracovat na výbornou a je hlavním stavebním kamenem filmu. Ústřední trojice je také super a skvěle se doplňuje, ale to platilo i pro přechozí díly, a tak jsem trochu zapátral v čem může být problém třetího dílu a věřím, že jsem našel. Třetí a čtvrtý díl mají jiného režiséra než první dva díly. A zde je můj verdikt: Hans Petter Moland třetí díl naprosto nezvládnul, zato Christoffer Boe tímto svým zpracováním čtvrtý díl vynesl na vrchol této série. Až jsem se najednou začal těšit na pátý případ, který však nevím, jestli vůbec někdy vznikne. 84% ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů