Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Thomassi

Jeden z prvních známých westernů Clinta Eastwooda a režiséra Sergia Leoneho, ze kterého se potom stal mistr westernů, který se dílo od díla zlepšoval. Osamělý jezdec přijíždí do mexického městečka, kde rozehrává důmyslnou hru na dvě strany. Clint Eastwood a westerny prostě k sobě patří a tento film není vyjímka. Po celý film nás pak doprovází krásná hudba z díla pana Morriconeho. V žánru westernů je tento snímek hodně vysoko a mě se na něj koukalo výborně. ()

Helo

Hmm... ani nevím, jestli se mi chce koukat na další "pokračování"... Film, která od propadu zachraňuje jen skvělá hudba. ()

Mr.Pumpkin

Ano, není taková bomba jako Tenkrát na západě nebo Hodný, zlý a ošklivý, ale i tak je to jeden z nejlepších westernů, co jsem kdy viděl. Leone, Morricone i Eastwood jsou ve formě a všehno šlape podle mého gusta :) 90% ()

togaf

První díl dolarové trilogie je podle mě nejslabší, ale pořád je to vysoko nad průměrem. Kdyby takhle vypadaly všechny westerny...nebo alespoň většina, stal by se z něj můj oblíbený žánr. A kdyby všichni hrdinové vypadali jako Clint zamlada, tak bych se od monitoru/televize/plátna neodtrhla vůbec. Takže je vlastně dobře, že takové klenoty točí jen pár vyvolených a tím Sergio rozhodně je. ()

JohnMiller

Neznámi pištolník prichádza do zapadnutého mestečka prečo ? možno si iba chce zarobiť za hrsť dolárov, Vojna medzi dvoma rodinami ho privedie na nápad že bude donášať ako jednej tak aj druhej. Rodiny majú dosť svojich starostí aby si zisťovali odkiaľ má pištolnik toľko informácií a tak kšeft vynáša.Neuveriteľný scenár!. Famózne spracovanie vynikajúceho westernu jeden s mojich naj filmov. Dokonalí herec Clint Eastwood, dokonalá hudba v podaní Ennia Morriconeho a dokonalá réžia Sergia Leoneho lepšie to už byť ani nemohlo. ()

major.warren

Perfektní western. Úvodní část Leoneho Dolarové trilogie, vůbec poprvé s Clintem Eastwoodem v hlavní roli bezejmenného pistolníka. Coby důstojný remake Kurosawova Yojimba Pro hrst dolarů obstojí samo za sebe, byť právě jako western přináší zcela nový způsob vyprávění, práce s herci, kamerou i specifickou westernovou atmosférou, kterou Sergio Leone buduje s pomocí význačné hudby Ennia Morriconeho (jejich první spolupráce!). Je pozoruhodné, že Pro hrst dolarů, stejně jako žádný z Leoneho dalších filmů, vůbec nezestárlo. Naopak jsem přesvědčen, že jeho pozice mezi zásadními díly westernového žánru s přibývajícími roky stále sílí. Z hlediska "Dollar's trilogy" se nejspíš jedná o "nejslabší díl," což je logické, s ohledem na to, že film byl natáčen jako velmi nízkorozpočtový, nikdo předem nevěděl, zda bude úspěšný, a navíc se režisér musel potýkat se soudní pří ohledně autorských práv na Kurosawův původní film. Pokud se na film podíváme teoreticky a porovnáme ho s funkčním stylem narace Sergia Leoneho, přičemž všechny tři díly Dolarové trilogie dosadíme vedle sebe, zjistíme, že Leone, stejně jako Clint Eastwood v hlavní roli, a stejně jako Ennio Morricone coby skladatel hudby, se během oněch tří let (1964, 1965, 1966) silně vyvíjel a zdokonaloval. Morricone se každým dalším filmem stával stále více a více, než pouhým skladatelem filmové hudby, přímým spoluautorem "scénáře" filmu (Leone sám ho později nazval "svým nejlepším scenáristou). Eastwood se herecky zlepšuje díl od dílu, zatímco Leone je pečlivější, epičtější a autorsky svébytnější. Gian Maria Volonté (bandita Ramon) už v tomto filmu podává vynikající výkon, možná snad i chvílemi mladého Eastwooda převyšuje, byť i on se následně zdokonalil v následujícím Pro pár dolarů navíc (El Indio. Mám tenhle western moc rád. U mě to nejlepší hodnocení. Je to první významný kus nové éry zavedeného žánru, který pomohl přetvořit jeho pravidla. Navždy v této pozici zůstane. ()

Skip

Skvělý Eastwod, výborný Morricone, jedinečný Leone, k tomu pár hnusných upocených týpků, přesná muška, atmosféra, kdy je skoro cítit vedro a pot koní a nemytých chlapů, parádní western. ()

Dont

Na jedné straně skvělý Ennio Morricone, na druhé straně jedinečný Sergio Leone a mezi nimi charismatický Clint Eastwood. :)) Je to tak na čtyři a půl hvězdy, půl hvězdy dolů jsem dal za pár naivních scén (nejvíce do očí bijící bylo přepadení vojenské kolony). Naopak ale musím uznat, že ve filmu je celá řada originálních nápadů (kovový plát na hrudi, hrobník stloukající rakve) a některé scény předznamenaly další Leoneho (ještě významnější) filmové počiny, např. zpracování závěrečného souboje bylo bezchybné. ()

Aleee89

Odzadu jsem dokoukala dolarovou trilogii. Tyhle westerny mě překvapivě baví. Western totiž není můj oblíbený žánr a ani sám Leone mi nebyl vždy stoprocentně po chuti. U dolarové trilogie došlo k vzestupu v kvalitě, proto první díl, Pro hrst dolarů, je sice nejhorší, ale rozhodně o něm nelze tvrdit, že by byl špatný. Setkáme se s dokonalým Eastwodovým pistolníkem, s pár krásnými scénami, zajímavými záběry, nádhernou hudbou, ale také s humorem. Nemám nač si stěžovat. Příjemná délka navíc zapříčinila, že jsem se nenudila ani minutu. ()

higuain

Leone měl během celé své kariéry po boku jedno ohromné štěstí. To štěstí se jmenuje Ennio Morricone. K němu mám jen jedno slovo - génius. Víc psát netřeba. Nicméně obecně vzato nejsem zrovna nadšenec do spaghetti westernů a Morricone je vlastně vším, co na tomto filmu mohu obdivovat. Naštěstí je to ale o hodinu kratší než třeba Tenkrát na Západě, takže je to o poznání snesitelnější. ()

Fanucci

Pro mne byl tento film velkým překvapením. Jde o drsný, ale místy vtipný western, což je myslím ideální kombinace. A je taky krátký, za což jsem byl vděčný, protože délka je asi to jediné, co mi na Leonových filmech trochu vadí. ()

Chrysopras

Storka s koněm nemá chybu!!! :-) A Clint "Poncho" Eastwood ve velmi slušné formě. Jen Volonté mi tu přišel trochu slabší... ()

OG_Swifty

Jasny Yojimbo… kdybych nevidel Kurosawuv klenot, myslel bych si, jak byl Leone genialni, takhle je to "jen" westernovej remake. Porad je to ale dobrej remake, ackoliv ty hruzny postavy Yojimba pripominal jenom ten Esteban Rojo svym blaznivym smichem. ()

Carlossss

Charizmatický pistolník, dvě znepřátelené rodiny, zlato, divoký západ... úžasně jednoduché a úžasně chytlavé. Sergio to prostě umí:) ()

Jigy

Klasika všech spagetti westernů a možná nejlepší ze všech. Clint proste byl, je a vždy bude zakyslej drsňak na kterého se nedovolí vystřelit ani zezadu. ()

ilemas

Vynikající western mistra Sergia Leone s hudbou Ennia Moriccone s perfektním Clintem Eastwoodem v hlavní roli, který i po letech se stále líbí, ale je to nejslabší díl z celé trilogie. ()

/Pablo

Velmi dobrý začátek Sergiovy westernové tvorby. Tady tedy ještě za poněkud skromné výpravy. Eastwoodovi zatím chybí parťák, ale on to v pohodě odtáhne sám. Volontého vrchol přijde v pokračování. PS: Co všechno může napáchat uražený kůň! :-) ()

Martin741

Reziser Sergio Leone dal tymto filmom Per Un Pugno Di Dollari vzniknut novemu zanru zvanemu spaghetti western. DEj je sice jednoduchy a priamy, ale chvalim vybornu reziu uz spominaneho pana rezisera. K tomu ulohy hlavneho herca sa bravurne zhostil vtedy este mlady Clint Eastwood. Jeho postava je spravne drsna, ma patricne kamenny vyraz v tvari, malo kecov, ale zatracene presnu musku. Chvalim vyborne prestrelky, aj ked ich nebolo vela a dialogy na urovni. Pan reziser Leone takto bravurne natocil remake rezisera Akira Kurosawu Yojimba. 89 % ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze