Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

noriaki

Věřím že v sedmdesátých letech musel být obraz novinářů vyměňující profesionalitu za sledovanost šokující a do jisté míry demýtizační, ale z dnešního pohledu je to dost slabé. Po sérii katastrofálních osobních a systémových selháních ztratila média nejprve auru objektivity, poté důvěryhodnost, a v dnešních dnech pomalu přichází i o pozici hlídacích psů demokracie. Tak daleko to Sidney Lumet nevyhrotil. V jeho podání jsou média sice cynická a prospěchářská, ale v zásadě pouze touží uspokojit diváka. Je to působivý pohled, přesto bych ocenil, kdyby se s ním tolik nezdržoval. Vynikající Fay Dunaway a William Holden. Peter Finch hrál tak, jako hraje Nicolas Cage, když si myslí že tvoří umění. ()

vendysek

Dokud se všichni lidé neseberou a nezačnou naplno žít, tak bude infotainment neustále přitahovat, uvazovat k televizi. To lidé pochopitelně neudělají... proto jsou televizní praktiky tak nebezpečně zvrácené. Je velká škoda, že postavy filmu jsou napsány příliš schematicky, aby každá symbolizovala určitou pohnutku (různorodé deformace lidstva) a znázorňovala stav věcí (nízká obtížnost deformování lidstva). Svému účelu to ale jistě posloužilo a Sidney Lumet s těmito figurkami rozehrál hru, která je ve výsledku syrovější než leckterý dokument na toto téma. ()

Master19

Ukecanééé. Na jednu stranu jsem překvapen, že v Americe už do této fáze dospěli na konci 70. let. Pro nás to byl velký objev až po revoluci. Bohužel film u mě ztrácí sílu v tom, že mixuje vážnou a komickou polohu a nebylo mi místy jasné, jak to vlastně myslí. Filozofické kecy začínají v druhé půlce silně nudit, na druhou stranu to dohánějí vtipné a absurdní momenty. Nejvíc pobavil orgasmus Diany z vyšší sledovanosti... ()

JohnSmith

Skvělé výkony Williama Holdena a Fay Dunaway jsou sice pastvou pro oči i uši, ale celý film je neskutečným způsobem roztahaný a chvílemi dost nudí. ()

TheRoller

"Let's just say fuck you too, honey." Drámy z televízneho prostredia ma začínajú baviť čím ďalej, tým viac. Až doteraz som nevidel, či už žánrovo podobný, alebo úplne iný film, v ktorom by každý zúčastnený herec v každej jeho scéne (!) predvádzal tak brilantný herecký koncert (dôkazom je Oscar za pár replík pre Beatrice Straight). William Holden, aj keď vyzerá skôr ako kandidát na prezidenta USA než ako niekdajšia hviezda Zlatej éry Hollywoodu, predvádza priam nadľudský výkon a čoraz viac ma začína presviedčať, že asi bude tým najlepším v histórii, čo sa filmovému plátnu v mužskej kategórii podarilo zachytiť. Spočiatku som ho ani nespoznal (shame on me), až podľa hlasu, ktorý je opäť v skvelom voice over-y snáď ešte lepší než v Sunset Blvd. (foneticky, nie obsahovo). Faye Dunaway, miestami pripomínajúca divnú kombináciu Julianne Moore a Jane Fondovej, svojim výkonom charakterizovala prirovnanie "diabolská". Peter Finch a.k.a. lekár z The Nun's Story... nenapadajú ma žiadne slová a pochybujem, že na popis jeho výkonu a výkonu ostatných zúčastnených ( či už kreácie Roberta Duvalla alebo krátky výstup Neda Beattyho) vôbec nejaké existujú. Ako komplex v jednotlivých dialógoch to funguje ešte sto krát lepšie a ja som vo filmovej eufórii z toho, že som bol svedkom takého veľkého hereckého predstavenia. To, akou absurdnou formou je podaná výpoveď o skutočnosti vplyvu nastupujúcej novej generácie masmédia - televízie, je v prenesenom zmysle do danej branže presne tá absurdná (a satirická) forma, ktorú svojho času použil napr. Joseph Heller pre svoj masterpiece a tu sa znovu potvrdzuje, o akú silnú zbraň ide. Konečné riešenie problému “kills it all“ (doslova). Ocenenia akadémie plne zaslúžené + pridať sa mal minimálne Sidney Lumet za geniálnu réžiu a William Holden za jeden z najlepších výkonov v histórii filmu. ()

PollyJean

nedá se nic dělat, přestože principy mediálního trhu se za těch skoro 40 let kupodivu vůbec nezměnily (a že jsou vystižené naprosto přesně), tento film už přece jen zestárl. Navíc se zde Lumetovi nedaří tak dobře skloubit všechny roviny a příběhy, jako v jiných jeho filmech (např. milostná linie, jakkoli tu má svůj smysl, pořád působí jaksi navíc) a asi i díky tomu film působí delší než je. Přesto je tu několik momentů, které jsou rozhodně nezapomenutelné (vyvolávání z oken, "bůh" promlouvající k Howardovi). ()

Autogram

Televízia je šoubiznis založený na sledovanosti, rovnako aj správy a tak sa od serióznych správ prechádza k strateným šteniatkam až po úplné nezmysly ako veštenie alebo rozhněvaný prorok bouřící se proti pokrytectví doby. Zákulisie televízie, to sú ľudia, ich vzťahy a problémy, niekoľko postáv vyčnieva, ako ambiciôzna programová šéfka alebo psychicky pochybný hlásateľ, ktorý vo svojom pomätení začne hovoriť pravdu. Nečudoval by som sa, keby mnoho z filmu bolo založené na pravde. –––– Chci tady mít drsný pořad založený na činnosti nějaké teroristické organizace. –––– V televizi nehledejte pravdu. Televize, to je jenom mizernej lunapark, televize, to je jenom cirkus, festival potulných kejklířů, kecálků, tanečníků, herců, zpěváků, žonglérů, nezvyklých atrakcí, krotitelů lvù a futbalistů. Lidé, od nás se pravdy nedočkáte. My říkáme to, co chcete slyšet. Lžeme, jako když tiskne. ()

Richard_Ba

Pôjdem tentokrát za primitíva. Ja som na tomto filme nič zaujímavé nevidel, ba naopak, nudil ma. Myšlienkovo mi nepripadal vôbec bohatý, hlavná myšlienka sa dookola prežúvala v každej scéne. Vtipné to nebolo ani náhodou, a že by sa vo mne zvýšil odpor k médiám a spoločnostiam , ktoré ich vlastnia, povedať nemôžem. Celý film sa však oplatilo dopozerať do konca, kvôli záveru. Ten bol vydarený. Herecké výkony sa mi zdali akurátne, neupadávali, ale ani nikto v mojich očiach nevynikal. Proste priemer - 3* ()

toropro

Because you're on television, dummy. Sydney Lumet vykresluje naprosto dokonale pojem „médiokracie" a zakončuje to infaustním popisem globalizace-tzn. celou dobu jsem byl filmem naprosto omráčen a prožíval každou vteřinu ()

ZkuKol

Dost klasická, civilní a popisná "sedmdesátka". Celé jak kdyby vypadlo z pera Arthura Hailyeho. Rozsáhlá freska o televizní společnosti, jež se nevyhýbá detailním popisům televizních mechanismů, postav jež se v nich pohybují, rizik jež jsou s TV spojená a úpadkem jímž prochází. Satirický tón je silně cítit, ale pokud nedominuje nad vyprávěním, tak neruší, naopak baví! Forma je věrná své době a Lumetovi, vše přísně civilní, min. make-upu (a přesto je Faye neodolatelná), žádné velké záběry, nic co by bylo pouze pro efekt. Trochu se táhne střední pasáž, Oscar pro podvedeneou manželku moc nechápu a prorocká slova by mohla být víc stříhána, obzvlášť když neposouvají děj. Vypravěč by se taky dal nahradit elegantněji. UBS má problém, skoro nikdo na ní nekouká a na její zprávy už vůbec ne, až zjistí, že když lidem nabídnou trochu upřímného vzteku, zklamání a zoufalství, můžou se dostat na vrchol... 70% ()

Circumscriptor

Network je jedna gargantuovská podivnosť. Snímok Sidneyho Lumeta nám do modernej doby chválabohu nedáva žiadne moralizujúce ponaučenie o tom, ako je naša spoločnosť zlá a zvrhlá (ako by to možno mnohí očakávali), ale extrémne groteskným a pornografickým spôsobom v nej zachytáva prvky akejsi ľahkovážnosti a všadeprítomného individuálneho morálneho relativizmu. Niečo v zmysle "niektorí z vás sú takí primitívni, že si to uvedomujú a nehodlajú s tým nič urobiť". Veľmi kurióznym faktom v prípade Networku môže byť to, že bol pôvodne vytvorený ako čiernohumorná sociálna satira, ale takto to pravdepodobne väčšina z nás skutočne nevníma a zhodne sa na tom, že je to veľmi vážny a znepokojujúci film. ()

Han22

Úpřimně, tohle bylo něco strašného. Sice tam byli možná pro někoho zajímavé postavy a prostředí, ale mě z toho filmu bylo zle. Zle z honby za sledovaností, televize spolupracující s teroristy, z televizního guru, který dokáže manipulovat masami tupých ovcí. Na jednu stranu mi to přišlo až jako parodie na televizi, na druhou stranu se mi zvedal kufr, když jsem pomyslel, že tak to v USA asi opravdu funguje, že lidi udělají každou blbost, kterou vidí v bedně. Do toho herci, kteří hystericky křičí své pětiminutové monology, nevím jak kdo, ale já si takhle herecký výkon nepředstavuju, zvlášť Fay Dunaway bych zastřelil, ta baba se mi moc nelíbila v žádném filmu, co jsem zatím viděl. K tomu tempo filmu, který se neuvěřitelně vleče a absurdní finále. Od Sidneyho Lumeta jsem viděl v rámci objevování sedmdesátek pár skvělých filmů, ale tohle pro mě byl obrovský krok vedle. EDIT 2023: Takže ne, tohle je prostě jeden z těch slavných filmů, který mě absolutně nesedl ani po 14 letech. Dramaticky naprosto nevěrohodné, morálně odporné. A hlavně nekonečné divadelní, hystericky přehrávané monology prakticky každého herce. Oskary nechápu; zvláště pro Beatrice Straight, která má jedinou šílenou scénu. Ke konci nesnesitelné, ponechávám 2*, protože chápu, že Lumet to takhle asi chtěl natočit. ()

RockChick

Copak může tento snímek překvapit, nebo snad šokovat diváka 21. století? Ono ostatně celá pointa filmu dojde člověku hned na začátku, takže ten závěr je už jenom nutné zlo, které zasvěcení přejdou dlouhým zívnutím. Tenhle film by se mi možná líbil, kdyby měl tak o polovinu stopáže méně. Rychlé dialogy a akčnost a hektičnost televizního prostředí, jen klamou dojmem, že film má rychlý spád - nemá! Táhne se hlemýždím tempem.... No, prostě a jednoduše jsem zase zahodila 120 drahocenných minut mého života! ()

Chegi

I am as mad as hell and I am not going to stand it anymore! Showbusiness je tvrdá branže, kde procenta sledovanosti mají větší cenu, než život sám, kde jde lidskost stranou, nahrazena dravostí. Jde o místo, kde člověk člověku je vlkem. Tak, to se nám snaží Sidney Lumet říci svým počinem Network a já mu věřím. Věřím i skvělému výkonu Petera Finche. Jen mě to nijak hlouběji neoslovilo a obávám se, že až na onu slavnou řeč Howarda Beala si z filmu zapamatuji jen pramálo. 70% ()

Zagros

Když jde o peníze, tak jde o peníze. Když o sledovanost, tak o sledovanost a nic jiného. Kam až jsou schopni vlivní lidé zajít? Až na samotný konec. A všechny kecy jsou jen pozlátko. Tak by se daly ve zkratce napsat mé pocity po závěrečných titulcích filmu Televizní společnost. Na film se dá dívat jako na (dramatizovanou) výpověď o televizním a zpravodajském průmyslu z pozdních sedmdesátých let v Americe. Ač některé scény úsměv na tváří dokáží vyvolat, jde spíše o hutné drama, kde se slabost neodpouští, ale naopak využije. Omylem pronesená pravda se ihned musí zesměšnit, bagatelizovat, napadnout a rychle vyvrátit. Kdo nemá pořádně ostré lokty, toho zašlapeme do země. V dnešní době to není moc jiné, jen se změnil arsenál zbraní. Jsem překvapený, že podobně kritický film dostal čtyři Oscary. Dle mě to bylo právem a sám přihazuji čtyři hvězdy. ()

Sygi

V průběhu filmu se můj náhled na něj měnil od "Bože, to je divná slátanina" na "Tohle je jeden z nejgeniálnějších snímků vůbec". To jsem snad ještě neviděl, tak svižné, dějově plné a emocionálně působící dílo. Je to jeden z mála filmů, který rozvíjel tolik vedlejších zápletek, a žádná nepřišla vniveč. Faye Dunaway to zahrála skvěle, roli prázdné, citově vyprahlé workoholičky jsem jí na 100 % věřil. Stejně tak krizi středního (či spíše pozdního?) věku Williamu Holdenovi. ()

Lookass

I'm mad as hell, and I'm not going to take it anymore. __ Sidney Lumet sa rozhodol realizovať Network v polovici sedemdesiatych rokov. V období, ktoré bolo v USA poznačené aférou Watergate, ekonomickou nestabilitou a recesiou, ale hlavne zneužívaním médií. Lumet zareagoval na spomínané skutočnosti realizáciou Networku. Fakt, že obdobné problémy sú stále aktuálne u mňa vyzdvihuje film do kolónky nadčasových diel. __ Network by sa dal najľahšie prirovnať ku Cloonyho Good night and good luck. So spomínaným filmom ho spája kladenie dôrazu na herecké výkony, atmosféru a autentickú výpoveď. __ Lumet sleduje deštrukciu života niekoľkých postáv pracujúcich vo fiktívnej televíznej stanici UBS. (podobné kontroverzné začiatky mala v 80tych rokoch stanica FOX) Nízka sledovanosť vlastnej relácie vedie Howarda Bealea ku skratovej situácii. Po tom, ako mu je oznámené, že s ním už ďalej nepočítajú sa Beale psychicky zrúti. Pred kamerami pohrozí, že sa nasledujúcu reláciu zastrelí. __ Network vlastne nemá slabé miesto. Možno nie je dokonalý po formálnej stránke. Ťažko hodnotiť. Ale v rámci kritiky smerovania televíznych staníc a masových divákov predstavuje to najlepšie, čo som mal v poslednej dobe možnosť vidieť. A v tomto bode sa Lumet iba rozbieha. Spomínané skutočnosti vlastne iba slúžia pre poukázanie na "morálku" ľudí, ktorí sú zodpovední za chod televíznych staníc. 9/10 za fenomenálne herecké výkony, odvážnu tému a mrazivé napätie. ()

cab

Krasna ukazka, jak se jedna uvnitr televizni spolecnosti presneji nevydelavajici pobocky zpravodajstvi. I pres fikci a prehnanost shonu udalosti se velka cast odrazi ve skutecnem deni a praktikach nenasytnych lovcu vysoke sledovanosti za kazdou cenu. 70% ()

dopita

Ostrá satira na téma honu televizních společností za prachama. Všechno se točí kolem průzkumů sledovanosti. A pokud jsou tahle čísla vysoká, neštítí se Diana (Faye Dunawayová) odvysílat cokoli. Platilo to v sedmdesátých letech a platí to i dnes. Dnešní komerční stanice taky odvysílaj jakoukoli sračku, jen když jim to přinese zisk. O ňákou zodpovědnost vůči milionům diváků přilepeným k telce nejde. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty