Doktor Spánek od Stephena Kinga

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2019, 152 min

Velmi věrná adaptace knihy, která se mi moc líbila, navazující na jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Odvaha tvůrců Doktora Spánka byla obrovská - pokračovat v Kubrickově příběhu, ale zároveň být věrni Kingovi a natočit více než epilog Osvícení. Povedlo se to skvěle hlavně díky Miku Flanaganovi, který se rozkročil mezi Kingem a Kubrickem, stojí pevně a nezbývá mu za to než poděkovat. Až uvidíte všechno to originálně a nesmírně působivě provedené cestování myslí (a jejich souboje), tu atmosféru, která je mnohem lepší než jak naznačovaly upoutávky a nesází na lekačky, nýbrž na poctivé napětí... Přesně takhle jsem si to při čtení knihy představoval, a to přitom v knize chyběl největší trumf filmu - Overlook. Našel bych scénu nebo dvě, kterým bych mohl něco vytknout, ale celkově jsem s Doktorem Spánkem tak spokojený, že nemůžu nebo spíše nechci. Závěr je vyloženě lahůdka pro všechny, kteří Osvícení nejen viděli, ale také četli... No a to jsem se vůbec nezmínil o úžasném Ewanu McGregorovi.(15.11.2019)

Uvědomil jsem si, co mi vždycky podvědomě tak trochu vadilo na The Shining. Že vlastně o tom titulním "záření" vůbec není. V Kubrickově filmu to působí jako poměrně neorganicky včleněný mytologický prvek do prostého a jednoduchého hororu o týpkovi, který zešílí v prokletém hotelu. Hádám, že kdyby tak devět z deseti lidí mělo krátce převyprávět obsah Shiningu, tak se o tom, že je Danny "special", vůbec nezmíní. Doctor Sleep je oproti tomu mytologicky hutné dílo, do jehož světa bych se chtěl vrátit a objevovat další příběhy, které se v něm kdy mohly odehrát. Warnerům se film fakt nepovedlo prodat, protože trailery mě nechávaly docela chladným, ale nakonec se pro mě jedná o nejpříjemnější hororové překvápko letoška. Takže Mike Flanagan už druhý rok po sobě na podzim významně vylepšuje roční hororovou bilanci, šikula jeden. Líbí se mi, jak se tu na Shining smysluplně navazuje, a přitom je Doctor Sleep o dost jiným filmem, který by s malými změnami fungoval i jako zcela samostatné dílo. Nebojí se mít na horor požehnanou stopáž, nebojí se neužívat lekačky, nebýt prvoplánově strašidelný, a zároveň se nebojí být v mnoha ohledech nepříjemný a nekompromisní.(14.11.2019)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $25,347,196Tržby Celosvetovo $54,247,196Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Váhal som, Kubrickové Osvietenie 1980 vôbec nemusím. V tomto prípade sa ale nakoniec všetko na dobre obrátilo a Mike Flanagan sa prekonáva vo všetkých ohľadoch. Dosť som sa obával aj slušnej minutáže, lebo pri IT 2 som dosť už trpel, tu to je ale podané všetko pútavo, celistvo, má to hlavu aj pätu. Až na prekvapenie dobre prešpikovaný nápaditý horor plný napätia a tak trocha ošlahlí nádychom fantasy ale nič to tu nenabúra a v daných medziach funguje priam dokonale. Potešia aj herci Ewan McGregor a Rebecca Ferguson tu dominujú a mladá černoška je im s výkonom hravo v pätách. Nečakane som si pošmáknul, mrzí ma len to chladnejšie prijatie v kinách, určite by si to zaslúžilo väčší úspech. /videl v kine: 80%/(19.11.2019)

7,5/10. Úctyhodné pokračování, které nenásilně rozpracovává mytologii kolem "shining" a které (navzdory nevelkému očekávání) příjemně překvapilo. Osud hlavního protagonisty uvěřitelně podchycený a McŘehořem i parádně zahraný. Jde vidět, že Mike Flanagan je s hororovým žánrem trošičku jinde a sází především na dlouhé expozice, hmatatelně vystavěné postavy, ponurou atmosféru a solidně vypointované "strašidelné" výjevy. Má to šťávu a sem tam i silné momenty, jen ta závěrečná třetina působí spíše jako fanservis, než-li něco, co (i přes uzavření jednoho příběhového arcu) tam nutně muselo být. Hodně príma! Více: https://www.youtube.com/watch?v=Occw5lKVNNc(16.11.2019)

Čekal jsem, že si u Doktora Spánka zdřímnu, ale i přes mou mileniálskou neschopnost udržet dlouho pozornost, jsem ani na vteřinu neodtrhl oči od plátna. Flanagan hodně dlouho servíroval velice průměrné, někdy dokonce i podprůměrné horory. V poslední době však divákům dokazuje, že v něm něco nakonec je. The Haunting byl pro něj skvělý trénink. Atmosféra původního Shiningu překvapivě zůstala - dokonalé zvukové efekty, nepříjemné instrumentály a kulervoucí napětí. Po čtyřech dekádách se filmový fanoušci konečně dozvídají něco více o mytologii "osvícení". Čekali byste, že Vám to akorát zkazí zážitek z jedničky, ale naopak. Všechno skvěle sedí a rozhodně neurazí. Herecké obsazení je bezchybné, o dědkovi pojídajícího záhadnou energii z mrtvého dítěte, se Vám bude ještě dlouho zdát. Překvapení roku - podobně jako u loňského Děsivého dědictví(18.11.2019)

Doctor Sleep might put you in the sleep! Mike Flanagan se sice snaží, jak to jen jde, ale opět mě vůbec nepotěšil. Jeho filmy mi příjdou strašně nezáživné. Film je přímým sequelem k Shining po 40 letech a představuje hlavního hrdinu Ewana Mcgregora ( který byl chlapec na trojkolce v Shining), který jde v patách kultu True Knot, kteří vysávají duši z mrtvých oběťí. Natočené slušně, Ewan i záporáčka Rebecca Ferguson je solidní, povedla se také hudba, fanoušky jedničky potěší spousta odkazů a finále je poměrně intenzivní, ale vůbec film není strašidelný, napínavý, brutální a už vůbec ne zábavný, tak pomalý film jsem v kině dlouho neviděl. Já osobně nejsem moc velký fanda ani Shining, takže tenhle příběh/mytologie mi vůbec nic neříká a vlastně mě moc ani nezajímá. Odradit úplně nechci, fanoušky Shining film zřejmě potěší a na IMDB film chválí také, takže o průser se nejedná, spíš nic pro mne. 55%(1.11.2019)

Očekával jsem, že Mike Flanagan vtiskne snímku Doctor Sleep vlastního ducha a znovu učaruje publiku svým uměleckým mistrovstvím. Režisér se vypracoval do pozice jednoho z nejuznávanějších tvůrců současnosti i díky své schopnosti zadaptovat knižní předlohu (Gerald's Game či The Haunting) způsobem, který ji vybrousí k dokonalosti, čehož dosahuje důmyslnou volbou žádoucích motivů a jejich následným převyprávěním ve vlastních intencích. Rozhodně se nejedná o otrocké adaptace, takže mě pobuřoval český název, který jméno Stephena Kinga zdánlivě nesmyslně akcentuje. Bohužel však musím dát distributorovi za pravdu. Flanagan zaujímá neskutečně submisivní postavení a kolem Kingovy předlohy i Kubrickova The Shining našlapuje s velkou opatrností. Stává se sluhou dvou pánů a vytváří hororově nefunkční hybrid, který má mnohem blíže do temné fantasy. Audiovizuálně zajímavé, ale scénáristicky mdlé a příliš doslovné, což se zvláště patrně projevuje při přesunu do hotelu Overlook, kde se Flanagan snaží skládat poctu Kubrickovi, aniž by zároveň reflektoval mnohovrstevnatou a na první pohled nečitelnou symboliku The Shining. Jakožto zdejší hororový expert a přední evropský kubrickolog tak snímku Doctor Sleep uděluji slabší tři hvězdy a označuji ho za největší zklamání posledních let.(7.11.2019)

Pravděpodobně jedna z nejlepších knižních adaptací, co jsem kdy viděl. Film, který ctí film, na který navazuje, ale zároveň skvěle převádí na plátno knihu, podle které je, a napravuje Kubrickovo "hříchy", které se Kingovi na první adaptaci Osvícení nelíbily. Skvělé obsazení (Rose, Danny, Crow a Grandpa Flick neskutečně skvělej casting), boží kamera, neskutečně vyřešenej zvuk a hudba (zase skvělý odkazy na knihu a Kubrickovo film), parádní změny ve scénáři, který rozhodně celej příběh nedegradujou, ale opět odkazujou jak na knihu, tak na Kubrickovo Osvícení a spousta dalších detailů, který mi jakožto Kingovo fanouška přiváděly miniorgasmy. Všechna poklona Miku Flanaganovi - dokázal totiž natočit film, který nejen že ctí Kingovo svět jako takový, ale především vychází vstříc jak fanouškům knihy, tak i fanouškům Kubrickovo hororu, který je bezpochyby skvělým filmem, ale velmi špatnou adaptací, a toho všeho si režisér a scénárista Doktora Spánka byl velmi vědom a dokázal z toho vytřískat i to, co jsem si nikdy neuvědomil, že by se dalo. Navíc je film natočený takovým způsobem, že i bez znalosti Osvícení (knihy i filmu) z toho může být plnohodnotný a hlavně srozumitelný filmový zážitek. A takový film jen tak někdo natočit nedokáže. Díky, Miku, a těším se na další Kingovku. ... “The world's just a hospice with fresh air.” (15.11.2019)

Dlouho mě žádný sequel takhle nepotěšil. Doktoru Spánkovi sice schází ta absolutní autorská vize a nepředvídatelnost Kubrickova Shining, ale Mike Flanagan naštěstí buduje smysluplně návazný příběh, který možnosti Kubrickem upozaděného tématu štědře rozvíjí a promyšleně prolíná s událostmi minulého filmu. Šikovný režisér přejímá od legendárního filmaře také přístup k hlavní postavě a styl vyprávění - dospělý Dan Torrance je v průběhu filmu až překvapivě pasivní figurkou, jehož ovládá silně osvícená dívka (podobně jako ovládal jeho otce hotel), zatímco vyprávění se postupně časově i prostorově smršťuje a Flanagan užívá podobně jako Kubrick ke znázornění menších časových prodlev prolínačky. Celkově se daří napodobit stylistické dominanty předešlého filmu - totožné hudební motivy, spoléhání na detaily herců ve vypjatých chvílích, absence prvoplánových lekaček nahrazených strategicky organizovaným pohybem postav po mizanscéně a shodně inscenované scény, které jednak skládají poctu, jednak upevňují narativní propojení s předchůdcem (rozhovor McGregora s Brucem Greenwoodem v kanceláři vypadá úplně stejně jako interview Jacka s Ullmanem v úvodu Osvícení; Rebecca Ferguson používá na schodišti podobná gesta jako Nicholson; rozhovor s barmanem atd.). Dlouhá stopáž vůbec nevadí, neboť film pracuje hned se třemi silně motivovanými tábory protagonistů (respektive antagonistů), které postupně svádí dohromady, a navrch přihazuje suprově vystavěný comeback ikonického hotelu, v němž se všechny natočené sekvence rovnají pro pravověrné fandy originálu naprostému zlatu. Osvícení naznačovalo divákovi, že jediným zlým a nebezpečným místem pro ozářené lidi je právě Overlook, Doktor Spánek rozšiřuje toto stanovisko do rozsáhlého fikčního světa, v němž Danny postupně přejímá úlohu jeho rádce Hallorena a jeho dětské já nahrazuje osvícená dívenka, která prochází obdobným vývojem (což podtrhuje úplně poslední záběr filmu). Jednoznačně pozitivní dojmy pak dotváří i tuna dalších vítaných odkazů, charakter vyústění a výborní herci, mezi nimiž je vedle tradičně sympatického a uvěřitelně rozervaného McGregora třeba vypíchnout božskou Rebeccu Ferguson, která opět přesvědčuje, že je zdaleka nejcharizmatičtější herečkou současnosti (a pro mě možná i minulosti). Kéž by každé pokračování slavné značky dopadlo alespoň z poloviny tak dobře. 90%(26.11.2019)

Pro mě skvělé. Doctor mi dokonce vylepšil Kubrickův majstrštyk. Ač jsem nečetl, nadprůměrná kvalita předlohy je zde určitě znát a film svou atmosférou, vývojem děje a celkovým pojetím nechává valnou většinu současných hororů daleko za sebou. [Kino Citadela - Litvínov](2.12.2019)

Další téměř nefilmovatelný kousek z dílny hororového mistra a výsledkem je průměrný film. Oceňuji snahu navázat na Kubrickův film místo na původní literární předlohu Osvícení stejně, jako že část filmu je zcela jiná oproti knižní předloze. Otázkou však je, zda je to lepší. King se mi dříve líbil v tom, jak nevyzpytatelně zacházel s postavami a člověk nevěděl, zda přežijí. Jenže tentokrát bych upřednostnil konec podle knihy. Fascinovala mě Emily Alyn Lindová, zdařile byla vybrána i Rebecca Fergusonová. Ovšem k postelové scéně Rose a Andi se bohužel režisér neodhodlal. Vůbec pominutí sexu a násilí bylo oproti předloze až do očí bijící, ale budiž, je - li nahrazeno něčím jiným. Nebylo. Z větší části uspávací snímek, čemuž napomáhala i přítomnost asi 15 diváků v sále. Kniha se čte jak na běžícím pásu, film se líně táhne. Není to úplný průšvih, většina herců odvedla slušný výkon, pár scén se také najde (návraty do Overlooku, bedny s duchy v labyrintu nebo přestřelka v lese, o scéně s chlapcem nemluvě), jenže jako celek nic moc. Po To další promarněná šance.(19.11.2019)

“You watched the empires rise and fall...” Doctor Sleep to bude mať v kinách ťažké. Dlhý, depresívny hon na čarodejnicu, sequel najlepšieho hororu všetkých čias, v réžii človeka, ktorý si stavia mytológiu nad strašenie a lakačky. Hlavnú postavu syna Jacka Torreancea totálne zatieňuje coven pod vedením Rebeccy “Hi there” Ferguson, s ikonickou vizážou a la Four non blondes; jej vzájomými interakciami s McGregorovou malou kamarátkou, astrálnym cestovaním, telepatickými súbojmi a blúdením mentálnymi šuplíkami jak z Dreamcatchera. Ona - oni, sú čisté zlo a film sa venuje dokonca aj vzťahom medzi nimi, čo u čisto záporných postáv nebýva až tak zvykom. Má to atmosféru, lieta sa tam vesmírmi, vraždia sa tam deti. A potom sa to prepracuje k finále, ktoré je miestami úplne top, miestami úplne zle. Niektoré veci skrátka na plátne môžu len ťažko fungovať. Flanagan mal viacej strihať, alebo z toho urobiť seriál; viac sa venovať hotelu, alebo to celé nechať bosorkám. Každopádne, nič podobne temne divné zas nejaký čas v kinách neuvidíme. 75%(4.11.2019)

Znáš ten pocit, když tě v hororu štvou postavy, který se chovaj vyloženě stupidně? Jediný, co snad může naštvat u protagonistů tady, je jak postupujou až překvapivě logicky. Jinak jakkoli ke spinoffům a sequelům přistupuju nedůvěřivě, tak jakmile divák akceptuje nadpřirozeno a vláčnější tempo, Doktor Spánek je skvělý, temný psycho s vybalancovanym množstvím odkazů. Jasně, překvapivě to neni Kubrick, ale je moc pěknej kontrast jeho atmosferickýho minimalismu a SFX masakr dnešní doby. Jako bonus naprosto parádní záporačka a minispoiler cynicky řečeno, asi nejpůsobivější filmová vražda dítěte. Nejlepší soundtrack z filmu: The Hat, The Snake & Dan. 80 %(14.11.2019)

Překvapivě hodně dobré. Dle traileru to popravdě vypadalo jako nějaká fantasmagorie uměle naroubovaná na originální Shining (knížky jsem nečetl), ale Doctor Sleep za mne zcela zásadním způsobem rozšiřuje celý příběh (příčí se mi užít výrazu "mytologie") a vrhá na Shining jiné světlo. Tedy že to vlastně nebylo tak jednoduché - "Jackovi prostě hráblo" -, jak se mohlo zdát. Ano, hororové to moc není, což mi ale vyhovovalo, protože horory moc nemusím, ale spíše dramatické a mysteriózní. A velmi potěšilo střízlivé a citlivě zpracované finále v Overlooku. Super... 100%(29.11.2019)

Prekvapivo velmi slusne. Krasne natocene, zahrane aj ozvucene. Ma to minimalne jednu velmi neprijemnu scenu a niekolko vybornych. Napojenie na shining elegantne. A je super, ze nejde o ziadnu modernu baf baf hovadinu, ale normalny dobry film. Jedna z top hororov podla Kinga a rozhodne najlepsi tohtorocny. Takze najvacsim problemom je nakoniec prave to, ze to nadvazuje na jeden z najikonickejsich filmov historie. 8/10(9.11.2019)

Film nie je strašidelný a tiež je bez akýchkoľvek ľakačiek. Knihu nepoznám osobne, film "The Shining" som videl pár krát. Toto je taký zaujímavý fantasy film o bande hipisáckych cigošov, ktorí sa živia vysávaním ľudskej duše z čerstvo zavraždených obetí a prekaziť im to majú práve Ewan McGregor (ktorý sa ako malý štvoročný fagan preháňal pred 40 rokmi po chodbách kultového hotela na tej trojkolke) s novou hrdinkou. Zaujímavé to práve bolo tým pre mňa, že ho na diaľku psychotelepaticky kontaktovala táto nová malá baba s nadprirodzenými schopnosťami, spolu s ktorou sa pokúsia zničiť práve túto bandu s ich šéfkou - Rebeccou Ferguson, ktorá bola kurevsky otravná. A čím dlhší bol koniec filmu, tým otravnejšia tá baba bola! Za mňa silnejšie dve hviezdičky, alebo teda slabšie tri. [VUE cinema, Redditch, UK] 45%(1.11.2019)

Určite najlepší "horor", čo som videla v kine za posledný rok. Mágia, vraždy, mučenie, levitovanie, lietanie, to všetko prekrásne zapadá do tohoto filmu. Po hudobnej stránke nezostanete prekvapení, keďže film v správnych momentoch, ku správnym scénam používa fenomenálnu hudbu Kubrickovho Shining. Herci si to doslova užívajú, Kylieghla (neviem ako to skloňovať a či) je naozaj výborná vo svojej roli, Ewan je tiež veľmi vítaný v mixe hercov a Rebecca Ferguson je proste krásna. Film príjemne plynie, aj keď je možno o 20 min. dlhší akoby mal byť. Občas sa až príliž snaží ťažiť z "Osvietenia", stráca potom na svojej vlastnej atmosfére. Divák v mnohých chvíľach nepotrebuje vidieť siahodlhé scény, ktorými si pripomíname pôvodný film. V mnohých prípadoch je naznačenie niečoho omnoho výpravnejšie ako úplné prehratie jednej z scén. Napriek tomu, je to veľmi dobre zrežírovaný a zahraný film, ktorý určite neurazí nikoho. 90%(19.11.2019)

Ewan McGregor mi přišel takový mdlý, Rebecca Ferguson zcela excelentní (její postavu jsem z duše nenáviděl), a Kyliegh Curran je podle mě velký talent a hodně se mi v roli Abry líbila. Nic jsem od toho nečekal a byl jsem celkem příjemně překvapený, místy je to fakt strašidelné, hlavně ten hotel na konci z původního filmu. Celkově to mě působilo velmi dobře a neměl jsem dojem, že by to byla nastavovaná kaše; na původní film to navazuje organicky a všechny narážky na něj mě tam bavily. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec jsem se spíš přiklonil k vyššímu hodnocení, byť s jistými výhradami - film mi přišel poněkud krotký a též by mohl být o něco kratší, jinak za mě asi dobrý.(14.11.2019)

Poctivých 70 %. Film má dvě a půl hodiny a část z toho jsou scény, které klidně mohly skončit ve střižně, protože neříkají nic nového o postavách ani co se týče worldbuildingu. Plus jsou dospělí herci. McGregor i Fergusovonová zvlášť si postavy užívají a berou je vážně, navíc oba mají charisma a kamera je miluje. Problém pro mě byla Abra. Její představitelka je mi nesympatická, většinu času má naprdnutý výraz, IMO ani moc dobře nehraje a navíc stěží projde i jako míšenka (což ve filmu na rozdíl od předlohy je) i s tou obhajobou, že ne všichni míšenci jsou béžoví. Vzhledem k její velké roli mi to dost kazilo dojem. Co se týče návaznosti na filmové a knižní Osvícení a jak si film poradil s jejích odlišnostmi, tak Doktor Spánek navazuje skoro výhradně na Osvícení filmové. Jedna skvělá věc z toho určitě vzešla, totiž že ve fimu znova vidíme hotel Overlook, který ve filmovém Osvícení zůstal nepoškozený, zatímco v předloze shořel. Konec Doktora je tak dramatičtější než předloha. No a teď k jedné dost problematické záležitosti na konci. SPOILER Vzhledem k tomu, že předloha není vyloženě horor, tak pro Dannyho Torrance skončí happy endem. Vypořádá se s alkoholem, ošklivým traumatem z dětství a najde i rodinu. Filmový Danny skončí stejným způsobem jako jeho otec v knižním Osvícení. Nevím, do jaké míry si to tvůrci uvědomovali, ale dávají stejné depresivní a fundamentálně špatné poselství jako Hra o trůny o Danerys - genům neutečeš. Aplaus za to bohužel nesklidí. SPOILER(14.11.2019)

Atmosféra je vynikajúca. Herci tiež. Ani dĺžka mi neprekážala. Len prečo som mal stále pocit, že ide iba o priamočiare hororové béčko? Ono v tomto zmysle to funguje, ako pokračovanie jedného z najikonickejších hororov všetkých čias už menej. Každopádne ak vám v The Shining nebola celá mytológia zrejmá, tak Doktor spánok vám všetko pekne po poriadku doslovne vysvetlí. Len sa potom treba zmieriť s tým, že ide v podstate o akúsi variáciu na X-men, prípadne na hocijakú superhrdinskú či upírsko-záhrobnú young adult záležitosť.(4.11.2019)

DOKTOR SPÁNEK kompletuje mou TOP TROJKU kino filmů roku 2019. A to ještě před půlkou listopadu. Na ten film jsem se nijak zvlášť netěšil, nic moc od něho nečekal, jen po prvním teaseru jsem nabral opatrnosti s tím, že může jít o dobrej film a nechci si nechat nic víc prozradit. Asi dvakrát mi to před jinýma filmama švihli do ukázek, tak jsem odvracel zrak jinam a bylo to jedině dobře ( takže doporučuju nic moc krom původního Osvícení od Kubricka nenakoukávat ). Předem nutno uvést na pravou míru - obě Kingovy literární předlohy ( tedy Shining a Dr. Sleep ) načteny nemám, hodnotím tedy pouze z pohledu filmového diváka. A taky musím říct, že Osvícení bych s největší pravděpodobností NEZAŘADIL do své hororové TOP10 i když mě děsil již několikrát a to poprvé už někdy v pubertálním věku a po jednom jointovém dýchánku s následnou projekcí jsem měl málem infarkt z toho, co se na na obrazovce ve finále dělo. A vím, že i přes to, že se nejedná o film, kterej bych nějakým způsobem zbožňoval, se k němu ještě několikrát v životě budu vracet. Na to vše navazuje Doktor Spánek. A abych to trošku zkrátil, je to naprostá PECKA, náhul, bomba !!! A pro mne velikej úkaz nejen co se hororů týče - nehraje se tu na laciný lekačky, bubáky, nechutný scény pro efekt a další, za co prostoduchá mládež lačnící ani neví po čem v kinech platí a na takové filmy vydělává. Tohle je jiný kafe a přesně ví, čím chce být. A to rozhodně každému nesedne. Při odchodu ze sálu jsem slyšel cosi jako o pohádce, fantasy apd. Tady jde o cosi jako "záření", "třetí oko", duchovno, mystično. Astrálně se tu cestuje, požírají se tu "osvícené" - hlavně dětské - nezkažené duše. Celkem síla. Ještě odobočím k navázání na původní Kubrickův film, který je starý téměř 40 (!!) let. Takhle kdyby se navazovalo na klasiky, tak se pochčiju štěštím. Začátek i finále pecka - to mohlo být klidně ještě o kus delší někam ke třem hodinám, i tak jsem se po celou 152 min stopáže ani jednou nepodíval na hodiny. A hlavně na závěr - BOSORKA jménem Rose the Hat v podání Rebeccy Ferguson = TOTÁLNÍ TOP! Dlouho jsem neviděl podobný ženský výkon v záporné roli, jeden z naprostých majstrštyků filmu. Charakter zlej, zkaženej, mocnej, naprostá svině, kterou nechcete potkat, zkřítit jí cestu, natož jí nasrat. Přitom svým způsobem charakterově zajímavá i svým způsobem zvráceně sympatická a ďábelsky krásná. Co byla na plátně, nespustil jsem z ní oči a nesledoval nic jiného kolem včetně titulků. Perfektně, dokonale zahrané, tohle jednou bude kult, i když v kinech to zřejmě finančně pohoří. 9/10 a TOP 3 2019 PS: Ani jednou jsem nezmínil Ewana McGregora v roli Dannyho Torrance - těžko bych teď vybral lepšího představitele, výborný, jeho rozhovory s umírajícími a s taťuldou v Overlooku u sklenky Whiskey TOP. PADEJTE DO KINA.(14.11.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7