Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

Kothy

Ani bych nečekal, že se na Kubrickovu klasiku dá tak dobře navázat. Mikeu Flanaganovi se povedlo skvěle. Děj se posouvá o 40 let a dost rozvíjí mytologii tohoto světa. Danny je už dávno dospělý a má své problémy. Občas si pomůže díky své schopnosti. Kontaktuje ho malá holka Abra, která je v nebezpečí. Jde po ní totiž jistá skupinka bytostí, které pojídají lidské duše. Začíná tedy závod napříč státy a hra o přežití. Dost se mi to líbilo a přišlo mi to originální. McGregorovi role Dannyho docela sedla. "Musím za sebou zavřít dveře." ()

Kudly4

Musím se poplácat po rameni, protože lépe už jsem si to naplánovat nemohl. Včera můj největší hororový rest Osvícení a dnes Doktor Spánek. Zážitek nepopsatelný. Už dlouho jsem neměl při sledování tolikrát husí kůži, jako dnes. Jsem rád, že zůstala stejná hudba se zvuky, tlukot srdce a při záběrech cestou do Hotelu Overlook, jako v Osvícení, jsem měl úsměv na tváři, jako už dlouho ne. Ewan slušný a překrásná záporačka Rebecca, kterou bych nechal mě vysát .. duši. Pokud bych měl někdy v budoucnu znovu zhlédnout jeden z nich, tak pouze oba dva, hned za sebou. Výborný. ()

Okara

Znáš ten pocit, když tě v hororu štvou postavy, který se chovaj vyloženě stupidně? Jediný, co snad může naštvat u protagonistů tady, je jak postupujou až překvapivě logicky. Jinak jakkoli ke spinoffům a sequelům přistupuju nedůvěřivě, tak jakmile divák akceptuje nadpřirozeno a vláčnější tempo, Doktor Spánek je skvělý, temný psycho s vybalancovanym množstvím odkazů. Jasně, překvapivě to neni Kubrick, ale je moc pěknej kontrast jeho atmosferickýho minimalismu a SFX masakr dnešní doby. Jako bonus naprosto parádní záporačka a minispoiler cynicky řečeno, asi nejpůsobivější filmová vražda dítěte. Nejlepší soundtrack z filmu: The Hat, The Snake & Dan. 80 % ()

Eawy

Určite najlepší "horor", čo som videla v kine za posledný rok. Mágia, vraždy, mučenie, levitovanie, lietanie, to všetko prekrásne zapadá do tohoto filmu. Po hudobnej stránke nezostanete prekvapení, keďže film v správnych momentoch, ku správnym scénam používa fenomenálnu hudbu Kubrickovho Shining. Herci si to doslova užívajú, Kylieghla (neviem ako to skloňovať a či) je naozaj výborná vo svojej roli, Ewan je tiež veľmi vítaný v mixe hercov a Rebecca Ferguson je proste krásna. Film príjemne plynie, aj keď je možno o 20 min. dlhší akoby mal byť. Občas sa až príliž snaží ťažiť z "Osvietenia", stráca potom na svojej vlastnej atmosfére. Divák v mnohých chvíľach nepotrebuje vidieť siahodlhé scény, ktorými si pripomíname pôvodný film. V mnohých prípadoch je naznačenie niečoho omnoho výpravnejšie ako úplné prehratie jednej z scén. Napriek tomu, je to veľmi dobre zrežírovaný a zahraný film, ktorý určite neurazí nikoho. 90% ()

silentname

V mojich očiach to Mike Flanagan opäť dokázal."Doctor Sleep" bude jeden z najsilnejších filmov tohto roku. Kniha bola podľa mňa celkom okey, no Mike jej proste vdýchol život a zrazu sa to u mňa prevtelilo do obrazotvorného sveta, kde som všetky scénky veľmi dobre poznával a cítil z nich toho ducha, ktorého som tam cítiť chcel. Ewan McGregor je vynikajúci. Vo všetkom mu verím Dannyho Torranca a to aj v jeho najhorších a rovnako aj jeho najlepších momentoch. A človek si tu s ním vychutná pár skutočne skvelých momentov, ktoré stoja za to vidieť. Myslím si, že (napriek tomu, čo poviem o pár riadkov nižšie) je pre mňa najlepšia časť, keď sa rozpráva s otcom v hoteli Overlook. To je podľa mňa fantastické. A je v tom obrovská dávka jeho osobnosti a skúsenosti. Kyliegh Curran ako Abra je takisto vynikajúcou voľbou. Dievča ma presvedčilo snáď v každej momentke. A Rebecca Ferguson ako Rose The Hat podľa mňa takisto exceluje. Cítim ju v tej role na míle. Spomeniem ešte aj Emily Alyn Lind ako Andi. Myslím si, že niečo jej mohol Mike Flanagan ešte dať. Najmä niečo z jej histórie. Pretože keď človek pozná viac z jej minulosti, dokáže jej viac porozumieť. A hoci ju zapracovali veľmi dobre, prial som si, aby Andi mohla viac zažiariť. Vizuálna stránka filmu fantastická. Atmosféra je tu podľa mňa dodržaná a to aj v strašidelných aj dramatických momentoch. Myslím si, že Mike Flanagan dal Kingovej knihe patričnú úctu a rovnako aj celému príbehu. A preniesol ho na filmové plátno bravúrne. No realita je taká, že rovnako skladá úctu aj Stanleymu Kubrickovi. A všetci vieme čo si King myslel o jeho adaptácii "The Shining". Myslím si, že úvodná časť bola skvelá. Tam som s tým problém nemal. No návrat na Overlook viac menej potom ukazuje veci, ktoré si pamätáme z minulého filmu. A podľa mňa to trošku nefunguje. No Flanagan urobil ešte aj jednu ďalšiu vec. Dannymu prenechal záver tak, ako ho mal Jack v Kingovej knihe "The Shining" Je to dosť zaujímavé a dáva to tomu úplne nový nádych. A podľa mňa skvelý. Je to trošku zvláštny moment pre mňa na konci. Napriek tomu, že je to vynikajúce, tak je to pre mňa najmenej zaujímavá časť filmu. Každopádne nemôžem povedať, že by to kazilo dojem z filmu. Myslím si, že Rose v Overlooku je vynikajúca, jej koniec ešte lepší. A záverečné minúty rozhodne stoja za to. Dokonca priznávam, že som sa miestami pri filme skutočne bál. Tá atmosféra ma rozhodne držala. Skvelá práca Mike Flanagan. Som rád, že niekto venuje svojim filmom a tvorcom diela patričnú úctu. A ja ju venujem za to tebe. Hodnotenie: A ()

Happens

Rozhodně dynamičtější než jednička, která se opravdu vlekla. Je zde zajímavé, že dobro to zlo poráží od prvního momentu, v podstatě si tu neškrtne za celý film, což je netradiční, celkem na napětí ubírající přístup, ale za mě okay. Sice tří hodinový snímek, ale má co říct. A hlavně se zde vytahuje "pusher" zleva doprava, jo, moje oblíbená superschopnost. :) ()

SeBig

Stejně jako u Invisible mana, jsem nečekal, že to bude totální sračka, tak tady jsem nečekal, že to bude tak nápaditě super pokračování. Není to úplně horor, jako že by ses u toho měl bát, ale má to dost originální nápad a to cenim snad nejvíc. Začátek mi přišel celkem slabý, ale netrvalo to dlouho a jak se vše vysvětlilo, tak jsem se zažral a bavilo mě to. Nebál bych se určitě dalších dílů. Tady bych uvítal i větší rozebrání postav, co se týče záporáckých démonů, hlavní démonka a její nocleh vrána měli svůj dobrý prostor, ale ostatní (včetně mé oblíbené postavy Hada) neměli skoro žádný a SPOILER: jejich rychlá smrt, mě celkem zklamala a myslel jsem, že za takový slabý záporáky nechám tři, ale "nostalgický" konec mě nadchl hooodně a za to tu nechávám tu čtvrtou plus hudba samozřejmě. Flanagane, hoď nám sem další rundu, z tohohle universu, JÁ TĚ PROSÍM! ()

Arsenal83

Je jasné, že Osvietenie mal vo svojej dobe úplne iný význam, spracovanie, atmosféru, ale nevidel by som tento film ako nedôstojné pokračovanie. Hoci najočakávanejší horor roka veľa hrôzy nepriniesol, máme tu zaujímavé dejové momenty a výrazné zvukové efekty. Statický McGregor bol herecky takmer neviditeľný, mohli mu tam dať aspoň bežecký prístroj, aby nevyzeral tak stuhnutý. Ale inak príjemne prekvapila Rebecca Ferguson, ktorej rola Rose the Hat veľmi dobre sadla. ()

classic

Už úvodná sekvencia Doktora Spánka skladá poctu originálnemu Osvieteniu so štylizáciou svojich filmových charakterov, t.j. herci stvárňujúci postavy, ešte najprv malého Dannyho (Roger Dale Floyd) a Wendy (Alex Essoe), ktorí by „ako z oka vypadli” pôvodným predstaviteľom (Dannymu Lloydovi a Shelley Duvall), ale ani sa tomu extra nečudujem, lebo si myslím, že to bol hlavný zámer kastingových režisériek (Anne McCarthy a Kellie Roy), keď to od nich režisér Mike Flanagan skrátka vyžadoval, aby sa tým čo najdôveryhodnejšie priblížil THE SHINING-aj Dick Hallorann a Jack Torrance boli náramne dobre obsadení, len o Ewanovi McGregorovi (dospelý Dan Torrance) si to až tak nemyslím, že by bol vhodnou voľbou... ? Vôbec, toto obsadenie mi až tak bohvieako nevoňalo, možno iba záporačka Rose The Hat (Rebecca Ferguson) zo všetkých postáv akosi najviac vyčnievala, lebo táto nadaná švédska rodáčka si túto démonickú rolu ukradla sama pre seba, keď vo svojich komplet scénach vždy dominuje striebornému plátnu. Majster vedľajších úloh (B.G.) sa tu moc ani neohrial, že aspoň Cliff Curtis bol určitú chvílu k dispozícií. Predstaviteľka Abry Stone (Kyliegh Curran) chránila tú druhú (dobrú) stranu, a tak to tým pádom bolo dostatočne vyvážené. Nateraz stačí zmienka o ansámbli, teraz prejdem k rejžovi Mikeovi Flanaganovi, ktorý bol často poriadne nespratným “faganom” ! Jednak nastoluje parádnu hudobnú zložku od bratov Newtonovcov, ktorá vytvára naprosto nepokojné dunenie, ako vystrihnuté z jednotky, ale tým to viac-menej končí ! Z atmosféry nevyťažil toľko, koľko by sa v skutočnosti dalo profitovať. Na záver samozrejme, že zavítame do zlovestného Overlook Hotela s typicky nostalgickými časmi, kde znalci už veľmi dobre tušia, čo mám na mysli ? Ale ani táto kratšia exkurzia nezachráni už tak rozpačité dojmy, aké mám i z kašovitého scenára o požieračoch detských duší, čo nebolo nič pre mňa, s čím sa dá zaujímavo pracovať ! Summa Summarum: Zbytočné pokračovanie hororového kultu z roku 1980, v ktorom sa režisér až moc snaží kopírovať majstra Stanleyho Kubricka, čo mu vždy nevychádza na výbornú, že po jeho skončení skôr siahnete na origoš, než na jeho kópiu, ktorá mu nesiaha ani po členky ! ()

Chrustyn

Rozšíření legendárního hororu Osvícení, které se více blíží mysterióznímu filmu, než klasickému hororu. I přes možná až zbytečnou délku filmu překvapivě nenudí a v mnoha ohledech jsem byl překvapen, jak funguje rozšíření mytologie filmu. Bohužel však trvá, než se film opravdu rozjede a ne všechny části, jsou pro film potřebné a zbytečně tak brzdí děj. Odkazy na Osvícení ale potěší, stejně jako použití hudby a celkový závěr, při kterém nejednomu fandovy zaplesá srdíčko při návratu do minulosti. Celkově to je spíše na 3*, ale film mám v hlavě i po 14 dnech od shlédnutí a to se tak často nestává. ()

Marze

Snímek je přiživení se na legendě. Spadá spíše do současné vlny strašidelných historek pro teenagery než pro dospělé, Jednu mimořádnou schopnost má: od počátku pomalé vyprávění postupně ještě zpomaluje a zpomaluje, což je svým způsobem také umění.Ne že by Doktor Spánek byl špatný horor; je jen tuctový, což vzhledem ke stále zdůrazňované příbuznosti s Osvícením vadí víc než jindy. I pamětník uzná, že návaznost je třeba vysvětlit, ale zbytečně trvá, než Flanagan nechá chlapce vyrůst, vzdorovat běsům z dětství, pokusit se o restart a zaplést se do souboje s partou řekněme kanibalů, kteří své vlastní schopnosti posilují zabíjením stejně nadaných dětí. Byl jsem úsměvně překvapen brakovou podobu bytostí se svítícíma očima, jejichž digitální konce se pohybují někde na trase mezi zombíky a upíry. Najdou se působivé scény, třeba s kočičí věštkyní smrtí v hospicu nebo s listováním ve zhmotnělém „regálu“ lidských vzpomínek. Dokonce se vynoří i špetka humoru, když do mystiky vstoupí přízemní triky salonních kouzelníků. ()

Stanislaus

Film Osvícení mám opravdu rád - možná i proto, že jsem nečetl předlohu - a to zejména díky audiovizuálnímu zpracování a démonickému Nicholsonovi. Na Doktora Spánka jsem se tedy velmi těšil, i když jsem počítal s tím, že už je to přece jen nějaký ten pátek od roku 1980 a že toto téma mohlo již poněkud vychladnout. Veškeré obavy byly zbytečné! Doktor Spánek je v mnohém jiný než Osvícení, takže nejde o pouhou kopii oživující starý (ale i tak velice nadčasový) materiál. Líbilo se mi, že se film soustředil zejména na "osvícené lidi", jejich vesmír a jejich "lovce" (s ohledem na tyto "bytosti" jsem si nemohl nevzpomenout na Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti). Doktor Spánek coby horor nesází primárně na lekačky, spíše buduje nepříjemnou atmosféru s několika velice s(y/u)rovými scénami. I když má snímek dvě a půl hodiny, stále drží napětí na slušné úrovni a vedle toho umně navazuje na děj původního Osvícení (viz závěrečná půlhodina). Pokud bych nebyl obeznámený s Kubrickovým filmem, asi bych se cítil v kině ztracený, ale takhle jsem si do sytosti užíval nostalgický a (stále velmi) tísnivý návrat k Dannymu a "redrumskému" hotelu Overlook. ()

mcb

Majestátní pomník hotelu Overlook a vtahující, románovitý psychologický thriller s nezapomenutelnými scénami. Jeden z nejlepších novodobých hororů. ()

Flego

Je to predovšetkým "pokračovanie" skvelého slávneho Kubrickovho filmu Osvietenie. Toto temné fantasy je však akési vágne, zadrháva, možno je to šialenou minutážou, proste nedokáže vtiahnuť do deja. Zapamätám si len sekvencie z hotela Overlook a hlavne atraktívnu Rebeccu Ferguson. Očakával som viac. ()

Jinny

Poctivých 70 %. Film má dvě a půl hodiny a část z toho jsou scény, které klidně mohly skončit ve střižně, protože neříkají nic nového o postavách ani co se týče worldbuildingu. Plus jsou dospělí herci. McGregor i Fergusovonová zvlášť si postavy užívají a berou je vážně, navíc oba mají charisma a kamera je miluje. Problém pro mě byla Abra. Její představitelka je mi nesympatická, většinu času má naprdnutý výraz, IMO ani moc dobře nehraje a navíc stěží projde i jako míšenka (což ve filmu na rozdíl od předlohy je) i s tou obhajobou, že ne všichni míšenci jsou béžoví. Vzhledem k její velké roli mi to dost kazilo dojem. Co se týče návaznosti na filmové a knižní Osvícení a jak si film poradil s jejích odlišnostmi, tak Doktor Spánek navazuje skoro výhradně na Osvícení filmové. Jedna skvělá věc z toho určitě vzešla, totiž že ve fimu znova vidíme hotel Overlook, který ve filmovém Osvícení zůstal nepoškozený, zatímco v předloze shořel. Konec Doktora je tak dramatičtější než předloha. No a teď k jedné dost problematické záležitosti na konci. SPOILER Vzhledem k tomu, že předloha není vyloženě horor, tak pro Dannyho Torrance skončí happy endem. Vypořádá se s alkoholem, ošklivým traumatem z dětství a najde i rodinu. Filmový Danny skončí stejným způsobem jako jeho otec v knižním Osvícení. Nevím, do jaké míry si to tvůrci uvědomovali, ale dávají stejné depresivní a fundamentálně špatné poselství jako Hra o trůny o Danerys - genům neutečeš. Aplaus za to bohužel nesklidí. SPOILER ()

Ivoshek

Problém Dr. Spánka je, že mu chybí tajemná hrozba. Všechno je od začátku jasný a předvídatelný. Aby zlo fungovalo, musí být aspoň trochu tajemné. Takhle je to prostě nuda. Jo, s pěknou kamerou a hodně sexy hlavní zlou hrdinkou, ale furt nuda. A tentokrát to není chyba jen u filmařů, protože knižní předloha je taky nuda. Liší se akorát konec, a to tím, že ve filmu je ještě víc nablblej než v knížce. ()

honajz

Hele, sorry, ale ne. Takhle fakt ne. Příběh by vystačil na dvacet minut Krajních mezí nebo Twilight zone, ale tady je roztažený do vcelku nestravitelných 150 minut, kdy mi byly osudy postav včetně Obi Van Kenobiho a té černošské (afroamerické) holčičky fakt těžce ukradené, a osudy požíračů dětí s nadpřirozenými schopnostmi mi přišly spíše smutné, neb o takové je jako fakt nouze. Připomnělo mi to podobné hororové filmy, kde nějaká zlá entita čeká x stovek let, až se tam objeví jeden dva lidi, aby je vysála do mrtě - a do té doby kurnik žila z čeho? Nemá to atmosféru, nemá to napětí, a čekat na poslední zúčtování je fakt horor a peklo - a to i bez té kočky, co hlásá smrt, tedy spánek po smrti. ()

TheEvilTwin

K filmu jsem byl trochu skeptický, protože Osvícení mě úplně nenadchlo, a tak jsem se bál pokračování. Po půlhodině filmu, kdy se začalo kopat hlouběji do příběhu a tasily se nepředvídatelné a místy až nečekaně brutální scény (zabíjení děti a jejich vysávání) mě ale film hrozně pohltil a hustá atmosféra to utáhla až do konce. McGregor si tuhle roli vybral dobře, protože k němu přirozeně sedla, jediné k čemu mám trochu výtku jsou ne příliš zajímaví a "strašidelní" záporáci, kteří sice vysávají osvícené, ale jinak nejsou až tak velká hrozba. Tuna flashbacků a odkazů na původní Osvícení je tady více než dobře využitá a některé scény a postavy jsou jako vystřihnuté z Osvícení a až nečekaně autentické. Finále v Overlooku a předchozí vybíjená v lese patřily k tomu nejlepšímu a kdyby byl samotný závěr trošku urychlenější a o pár minut zkrácený, dal bych tomu možná i plnou 5ku. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů