Autorka a režisérka Greta Gerwigová (Lady Bird) vytvořila Malé ženy, které čerpají z klasického románu a díla Louisy May Alcottové, a zároveň se v autorčině alter egu Jo Marchové odráží její fiktivní život. V podání Gerwigové se oblíbený příběh sester Marchových – čtyř mladých žen, z nichž každá je odhodlaná prožít život podle svého – stává nadčasovým a velice aktuálním. (Falcon)

Juto

Herecké výkony sú úžasné, ale to nestačilo, keď je réžia tak chaotická. Spôsob, akým bol tento príbeh rozprávaný, bol nesúrodý a bolo ťažké stotožniť sa s postavami. Príbeh sa posúva v časovej línií tam a späť príliš rýchlo na to, aby ste doňho mohli vniknúť. Ak nepoznáte tento klasický román budete strateny v príbehu. 6/10 ()

pakobylka

Vyprávění, které se s neotřesitelnou jistotou dovedně proplétá rozličnými časovými rovinami a ani na okamžik se neztratí v jejich labyrintu, ba právě naopak - dokáže je obratně pospojovat v jednolitý a neobyčejně silný příběh. Nedokážu říct, zdali se mi víc zamlouvá tahle verze nebo její starší sestřička ... stejnojmenný snímek z roku 1994. ()

angel74

Filmová adaptace klasického románu Louisy May Alcottové z roku 1994 na mě zapůsobila přece jen o něco víc než tento snímek režírovaný Gretou Gerwigovou. Přesto však filmu nemůžu upřít působivé vystižení atmosféry doby dávno minulé, výborné obsazení a stejně tak i herecké výkony. Oceněníhodná je bezesporu rovněž kostýmní výprava. Ale upřímně řečeno, moc nechápu, z čeho vlastně pramení všeobecné okouzlení tímto romantickým příběhem, který mi vždycky připadal poněkud nudný. (65%) ()

Susinnon

Milujem ten príbeh. Milujem verziu s Winnonou, milujem trojdielnu miniseriu z 2017 a od včera milujem aj túto verziu. Každý z týchto diel sa zameriaval na niečo iné, každý mal inú atmosféru. V tejto som dostala asi všetko. Aj keď, priala by som si, aby niektoré témy šli viac do hĺbky (vzťah Jo a Beth). Páčilo sa mi, že tu dostala viac priestoru aj dosť podceňovaná Amy. Saoirse je zatiaľ najlepšia Jo a Florence najlepšia Amy. Aj Timothee ako Laurie sa mi naozaj páčil, ten chalan má nezameniteľný šarm. Bohužiaľ, Emma ako Meg mi vôbec nesadla. A najlepšia Marmee pre mňa asi navždy ostane Susan Sarandon. Celkový dojem z filmu je nadpriemerný. Určite sa zaradil medzi moje naj. ()

danliofer

Po zhlédnutí Malých žen natočených v roce 1994 jsem se trochu obávala stejného díla v novém kabátě a ve výsledku musím uznat, že mé obavy byly velmi liché. Režisérka verze z roku 2019 si poradila s předlohou naprosto bravurně. Jsem ráda, že nenatočila dílo chronologicky, ale retrospektivně, což mu dodalo na originalitě, navíc jej odlišuje od verze z roku 1994, kterou má též moc ráda. Po zkušenostech se zfilmováním jednoho díla vícero autory docházím pomalu k závěru, že je to nakrásně fascinující, jak si každý režisér dokáže ve stejném díle vypíchnout to své, čímž se může divák jen a jen obohatit o další úhly pohledu. ()

vnimatkrasu

Ohromně (a přitom tak přirozeně ) dojemný, s tahem na branku, jakej bych od adaptace stopadesát let starýho románu čekal fakt málokdy. Desplatova hudba je krásná. Herci v mnohdy netradičních polohách taky. Ale hlavní hvězda je tu bezesporu Greta Gerwig. Už teď je z ní definitivně Velká žena. ()

UhLee

(6.5/10). 9. A poslední zhlédnutý kandidát na Oscara 2020. Tento film mi moc nesedl. Neznal jsem předlohu, ani zákulisí tohoto snímku a byl jsem ze všech těch časových kotrmelců dost zmatený. Herecké výkony byly výborné a casting také. Největší plus vidím v zobrazení tehdejší doby. Kostýmy byly úžasné a pomocí záběrů kamer jste mohli cítit atmosféru tehdejší doby. ()

chelseaman22

Celé to působí jako variace na Pýchu a předsudek s tím, že ve filmu hraje Emma Watson, která měla zůstat u angažování v sáze HP, kde nepotřebovala pražádný herecký um. Filmu jednoznačně dominuje Irka Saoirse Ronan, která je tak roztomilá, jak jen může panna s láskou k próze být. 66 % Celosvětový příjem k 3. 3. 2020: $203,038,887, což je 5,08 násobek rozpočtu ()

Johnny.ARN

Prečo žijem vo vesmíre, kde je toto považované za klasiku? A prečo to stále filmujú dookola? A prečo chce zase Greta sošku? Je tu proste veľa otázok a žiadne odpovede. Po 15 minútach som to chcel reálne vypnúť a po hodine som ľutoval, že som to skutočne nespravil. Jak také hovno môže mať toľko verzií? Koho to zaujíma? 4 ludry mali jednu jedinú úlohu. Dobre sa vydať. A ani to nedokázali. Herecky je to čistá vypočítavosť a útok na mladšiu generáciu, ktorá chce vidieť Hermionu a Ronanku v jednom filme. Čo sa nominačiek týka tak možno kostýmy. Inak je to ultimatna sračka. 1 z 5 ()

Lachtaan

Musím začít tím, že můj zdejší názor rozhodně není ovlivněn tím, že jsem po pouhých třech dnech viděl prakticky to samé. To byl naopak můj záměr věnovat se nejdříve ranější adaptaci, abych mohl mít posléze srovnání. A nakonec z toho vytěžím mnohem víc. Novodobá předělávka jde totiž na diváka ohromně chaoticky a skáče si po časové ose, jak se jí zachce a je jí jedno, že sledující neznalý předlohy nebo předešlých filmových verzí bude značně zmaten. Původně jsem žil v domnění, že současné Malé ženy budou svět dobývat zejména svým hereckým obsazením, nakonec je ale kromě herečky s nejhůře vyslovitelným jménem v Hollywoodu stále na trůnu verze z roku 1994 s nádhernou Winonou Ryder a trefně hrající mladičkou Kirsten Dunst. Teď už můžu s klidem vyhlížet, kdo z té devítky nominovaných zlatou sošku zítra ráno dostane. ()

filmmovier

Knihu jsem nečetl, minulé verze neviděl a o ději mi z Přátel bylo známo jenom to, že Beth umře (to snad není spoiler) a kde a kdy se to odehrává. Musím se přiznat, že jsem se trochu bál, že mně to bude nudit. Naštěstí jsem se nenudil ani minutu, film mně vtáhnul do děje a moc mně bavil. Obsazení je špičkové, režie skvělá. krásná výprava a kostýmy, děj je fakt zajímavý a vůbec by mi nevadilo, kdyby stopáž byla delší klidně o hodinu, tak moc mně to bavilo. A navíc Saoirse s Emmou jsou prostě neodolatelné, jako vždy. Malé ženy je fakt radost sledovat a jak jsem se toho obával, tak jsem dostal úžasný film, který rozhodně nevidím naposledy. Jen je teda pravda, že na začátku chviličku trvá, než se to rozjede a začne to být opravdu zajímavé, ale to je jen chvíli. Tenhle film je fakt radost sledovat. A navíc to hraje sakra pořádně na emoce. I Malým ženám jsem toho plešouna přál, letos byla konkurence fakt výborná. 85%, mně se to prostě fakt strašně moc líbilo. ()

Kamkon

Teď už vím, že jsem našla sama sebe ve filmu - v postavě Jo Marchové - mám naprosto stejné názory, její výstupy a sdělení mi mluví z duše jako nikdy nic před tím. Jen nejsem spisovatelka a raději bych chtěla Timiho a chci točit filmy a mít vlastní kavárnu. A to krásné sesterství prožívám také. TOP, TOP, TOP! Nikdy by mě nenapadlo, že po klišovité, nudné a trapné "Lady Bird" dokáže paní Gerwig natočit něco tak odzbrojujícího, originálního, skvělého, výborného a strhujícího - navíc z látky, která už byla ztvárněna mnohokrát (viděla jsem tu s Winonou Rider a pamatuji si jen nemocnou Kirsten Dunst)- recenze na irozhlas nelhala - nadčasové, aktuální a Saoirse Ronan je paní herečka, ne jen talent roku nebo své generace. A není to uječené, ukecané a uštvitořené, ne víc než cokoliv jiného, i když Timotheé Chalamet hraje jen druhé housle - jak jinak, když je to holčičí film :-) Všimli jste si, že rozhovory o filmu se dělají s paní Rona a Pugh a Chalemetem a ne s paní Watson?... ()

hanagi

Malé ženy vyprávěné trochu jinak, moderněji, v časových skocích, které by mě nejspíše trochu mátly, kdybych tak dobře neznala předlohu. Ještě, že Jo měla ostříhané vlasy. Možná se trochu bráním přijmout tuto verzi, protože mám velice v oblibě tu předchozí..., uvidíme časem... A Jo tentokrát zůstala trochu ve stínu Amy. Florence Pugh zahrála svou postavu bravurně v obou polohách, té dětské i té dospělé. ()

Wayne

Pokud děláte už tolikátou adaptaci čehokoliv, že potřebujete nové/čerstvé pojetí, aby to oslovilo mladou generaci, možná by se pak měl někdo zamyslet, jestli další adaptaci filmový svět potřebuje. Největší problém Little Women je totiž to, že počítá se znalostí diváků knižní předlohy a pokus o flashbackové a flashforwardové vyprávění jako netradiční pohled na klasickou knihu. Pak jsou nám tím pádem předány scény, které už byli ve filmu řečeny, a nestíháme si zvykat na vztahy v odlišné lineární rovině - jak si může divák zvyknout na vztah již dospělých postav Lauriho a Amy, když nám film pořád předhazuje dětskou lásku ve flashbacích. (Spoilery) Zároveň nové podání Little Women tak trochu neví, na co se zaměřit, aby diváka bavilo, protože trojúhelník Jo, Amy, Laurie se řeší v poslední půl hodině, ale jindy je ho těžké vnímat. Chvíli se film snaží zase zaměřit na nemoc postavy, která má být jednou hlavních hrdinek, přitom řekne za celý film dvě slova a bolest z její smrti vnímáme vlastně jen skrze starého Lawrence, protože Beth ani nestihneme poznat. Stejně tak nestihneme poznat problémy s financemi v manželství Meg atd. Chronologicky by se příběh skvěle rozvíjel z částečně "idylického" dětství a poznávání postav a jejich motivací do návratu otce, svatby a odmítnutí žádosti o ruky, přičemž později bychom vnímali problémy dospělého světa postav a jak je jejich dětství ovlivnilo. Protože věta jako "I cant believe childhood is over" je k ničemu, pokud nás film po ní paradoxně hodí zpět do scény z dětství. Na pozitivní stranu, herecké obsazení je skvělé, postavy opravdu nejsou žádnou spojkou pro progresivní feministické hnutí, jak tady někdo v negativní konotaci tvrdil (ikdyby, tak so what), naopak mají své chyby a nedostatky. Kromě toho výborný kontrast mezi barevným obdobím dětství a pochmurnou verzí dospělého života (nejvíce vidět při střihu na pláži), kostýmy, kamera a plno plno krásných destinací. ()

Pavlínka9

Ano, vyrostla jsem na adaptaci z roku 1994 a byla jsem zvědavá, co tedy o 25let později vymyslí. Je to hezké, romantické, hodně divoké a s vynikajícím hereckým obsazením. Myslím si, že všechno tedy jak má být.Nicméně mě to úplně nevzalo až na Timothée Chalameta, kterého bezmezně miluji :D :D od filmu Call me by your name :) ()

terunka003

Klasické, hezké, milé, přátelské, barevné, rodinné, sesterské, životní, holčičí, snové. Kdybych nečetla knihu, byla bych asi první polovinu filmu zmatená dějem, postavami a vztahy mezi nimi. Časové skoky občas mátly i mě. Nicméně je to velmi něžně natočeno, všechny postavy dostaly dost prostoru, aby vynikly jejich charaktery. Herecky skvěle zvládnuté, především Saoirse a Timothée. Je to smutné a úsměvné zároveň, člověk má až chuť závidět jim tu jejich rodinou pohodou. Film, který zůstane ve filmotéce. Ideální příběh na léčení holčičí duše v jednom sobotní podzimním propršeném odpoledni. PS: kapesníčky po ruce.. ..člověk by tam chvílemi chtěl být i s nimi.. ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

08.02.2020

Režisér první Godzilly a nejlépe hodnoceného Star Wars filmu od akvizice studiem Disney, Rogue One: Star Wars Story, Gareth Edwards si vybral svůj příští filmový počin. Bude se jednat o novou dosud… (více)

Vyhlášení nominací 92. Oscarů

Vyhlášení nominací 92. Oscarů