Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Jeden z posledních vrcholů tvroby Disney´s Studios, který představuje to nejlepší co může klasická animace nabídnout. Na to, abych si film víc užil, je v něm moc muzikálových písniček. Nevím kdo nastolil muzikálový trend, ale už jako dítě jsem tyhle hudební vložky vždy těžce protrpěl. Lvího krále jsem také bohužel viděl jen v dabingu. Ten je sice hodně dobrý, což je z mé strany nebývalá pochvala, protože bych ho obecně nejraději zakázal, ale odnesly to právě zpívané pasáže. Protože díky českému překladu textů a přednesu, tak z původních možná pěkných písní zbyde jen torzo. Jinak pěkný příběh, nádherné kresby afrických plání, dokonalá animace zvířat.(24.5.2012)

Nie som zrovna obdivovateľom diel z produkcie Walt Disney Pictures. Všetko sa mi to vidí na jedno kopyto. Presladený, poučný príbeh, ku ktorému môže zasadnúť celá rodina, od starých rodičov až po najmenšie ratolesti. Aj táto novodobá komerčná bájka "Leví Kráľ" patrí do tejto kategórie. Krásne, klasicky animovaný film (žiadne počítačové 3D) s kopou profesionálne napísaných pesničiek. A tu ja vidím najväčší problém. České prerobenie týchto skladieb sa mi zdalo, mierne povedané, nie moc dobré. Možno kedy som videl tento snímok v originále, hodnotil by som o niečo štedrejšie, pretože vizuálne je to naozaj nádherné. No tie české verzie songov mi miestami pílili uši. ***(27.1.2009)

• Adam Bernau

Hollywood musical show o legitimitě moci, USA 1994. Všechna zvířata se radostně koří nositeli koruny. Reprodukčně úspěšný světlý samec vykládá dítěti svou verzi o koloběhu přírody, aniž by se na okmažik prohřešíl proti přikázání keep smiling. Rozdíly ve fyziognomii obou lvích bratrů hovoří jasně. Podlý zmetek, sžíraný závistí a bažící po moci, je ten, který sám o sobě říká, že rozum by mohl rozdávat, ale v síle je zaostalý. Vždy připraven zburcovat proti šťastné domovině síly Říše zla (takto velmi příznačně se nepřátelská oblast za hranicí našeho revíru nazývá v českém dabingu; možná zajímavější je ovšem původní obecné označení Outlands, v němž sžijí "outsideři"). Běda naivnímu mládí, které Scarovi uvěří. Po úspěšném převzetí moci splní sliby své fašistické verbovačky a ošklivé hyeny pak představují ty, na něž musejí silní dravci makat. Všechno je tady tak výmluvné, že jsem se při Mufasově záhubě neubránil pocitu jistého uspokojení. Trapné je, že pohádka se ani nesnaží naznačit, že by jeho kralování zahrnovalo něco jiného než revírní monopol a exkluzivní vládu na rodinném skalisku s harémem samic. S tím snad souvisí detailní analýza oidipovského komplexu (totiž té jeho cudné půlky - odstranění otce): Simba prchá obtížen vinou, že způsobil smrt svého otce (viz i jeho dřívější píseň "Já toužím být brzy král") . Skutečná vina je zde ovšem naložena na Simbův vytěsněný jungovský stín jménem Scar ("Jizva" - oba jsou vlastně konkurenti v nástupnictví). Prdící držitelé pohodářské životní filosofie bezstarostnosti a bezprostřední úživy se ujímají uprchlého dědice, vychovají z něj správného floutka, aby se po jeho obrácení zpět prokázali jako ti správní spojenci legitimní moci. V bitvě o kořistnický revír porážejí krásní ošklivé pomocí ultratrapného provedení oblíbeného klišé, kdy prakticky už zvítězilý hrdina daruje padouchovi život, aby ho ten vzápětí zákeřně sejmul, čímž si ovšem sám způsobí záhubu, aniž by si hrdina musel špinit ruce. Uzurpátor je sežrán svými klienty, řád je obnoven. Jediná vkusná postava je zde starý opičák (Zindulka!), výtvarně hezké pozadí, strašný postavičky (obzvlášť lvi s úsměvy z volebních plakátů). Hvězdička je pro lvici Johanku.(12.3.2015)

Poznáte tú, ako Leví kráľ Kráľa popu porazil? Tu nikto neriešil, keď starý opičiak ukázal svetu levíča zdvihnutím nad skalu. Prečo potom vzniklo také haló z vystrčenia Jacksonovho decka z balkóna? Možno to bude tým, že zvieratá neriešia malichernosti. Vlastne nemusia. Neboja sa, že im niečo vypadne z rúk, pretože nefičia na tabletkách a sú si istí svojou rasou, aj keď majú farebný ksicht ako Rafiki. Ale o mŕtvych len dobre. Pekná rozprávka, s piesňami, ktoré som pokladal za nutné zlo, až kým mi ústredná balada pripomenula detstvo. A všeobecne sa mi druhá polovica páčila o niečo viac. Hakuna Matata!(14.9.2016)

Dojetí... právě jsem po 17 letech viděl Lvího krále, svůj úplně první film v kině. Co k tomu říct víc... SIlný film a výtečný dabing tria Miroslav Moravec - Jan Kalous - Pavel Soukup (v titulcích bůhvíproč uvedeni Karel Heřmánek /mluvené slovo/ a Jiří Schmitzer /zpěv/). A ona klíčová scéna - však víte která - byla i po letech zdrcující. HAKUNA MATATA!(26.12.2011)

• - Film drží rekord v diváckej návštevnosti v kinách počas éry samostatnej Slovenskej republiky. Pozrelo si ho 640 483 divákov. (SarumanKo)

• - Disneyho animátorskému oddělení trvalo asi 3 roky zanimovat zběsilý útěk stáda pakoňů. (HappySmile)

• - Když se k týmu přidala scenáristka Irene Mecchi, bylo jí řečeno, že příběh má být kombinací Bambiho a Hamleta v africkém prostředí, neboli "Bamlet", jak to ona nazvala. (HappySmile)