Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Kolikrát jsem hrál stejnojmennou hru? Snad stokrát (ovšem nikdy jsem ji nebyl schopen dohrát). Kolikrát jsem dočet tu velkou obrázkovou knížku? Taky hodněkrát. A co teprve složil ty supr malinký puzzlíky s Pumbou, Timonem a Simbou? A to mi tak dlouho trvalo, než jsem zkouknul tenhle nejlepší animáč od Disneyho? Všechny ty charaktery od Scary po Rafikiho, super. Jediné, co mi přišlo trochu nepatřičné, byly písničky Eltona Johna, i přesto, že samotná hudba Hanse Zimmera je (nikdy jsem nečekal, že to řeknu) fantastická, a to možná i proto, že jsem k ní přilnul už od děství ze hry ( vysvětlí mi nějaký znalec, jak je možné, že hudbu do filmu dělal Hans Zimmer s Eltonem Johnem a ve hře (dle IMDb) úplně jiní 4 skladatelé (včetně mého oblíbence Franka Klepackiho) a přesto tam jsou hudební témata takřka stejná?). Každopádně tenhle animáč mám fakt rád a prolejzá ke mně ze všech stran! :-)(26.6.2007)

U Disneyho zase jednou přišli s pořádným příběhem! Skvělá animace, nádherná hudba, dobré písničky, dynamický zvuk a zajímavé hlasové obsazení jsou také důležité, ale vynikající a netriviální story je podle mně hlavním důvodem úspěchu tohoto animáku – škoda, že se u Disneyho nepoučili, možná by teď nemuseli zavírat divizi klasické animace.(5.5.2004)

Lví král má v sobě obrovskou sílu a já pro něj mám jen slova chvály. Tvůrci proti sobě postaví Dartha Vadera a Jeremyho Ironse. V čele je neuvěřitelný záporák, který prostě vraždí a neremcá kolem toho a u Disneyho se hlavně rozhodli pro radikální krok - nebát se smrti postav. Klobouk dolů před jejich odvahou. Myslím, že následný úspěch filmu, kdy Lví král přerostl v obří kult, se jim přinesl dostatečné uznání. Ale nechápu, proč jsem jako malej nesnášel tu opici.(30.4.2012)

Vzpomínám si na ten strašný, depresivní pocit, jakobych já ztratil někoho velmi blízkého, když umřel táta malého lvího krále...na jména si už fakt nevzpomenu, ale jako dítěti se mi chtělo strašně brečet. Pro děti je tohle fantastická věc. Tehdy když jsem byl v nějaké čtvrté třídě, brečela celá třída...i borci, co teď jezdí kamionem a na každýho ukazují "fakáče", tak za tuhle vzpomínku si film nižší hodnocení určitě nezaslouží.(8.10.2008)

Nádherná Disneyovka, pro mě to je snad úplně nejlepší pohádka. Lví Král naštěstí neni jenom pro malý děti, ale svým příběhem dokáže zaujmout i dospělý, je to hlavně díky tomu, že film neni jednotvárnej, je v příjemným prostředí, ale má i temnější pasáže a silný momenty v příběhu, za všechny bych jmenoval skvělou scénu se splašeným stádem. Lví král má taky perfektní dabing a opravdu nádhernou hudbu, ale už trošku slabší písničky, které zpívaj postavy ve filmu, sice se jim nedá moc co vytknout, ale mě přišly oproti hudbě příliš nevýrazný,což je v mých očích trošku sráželo, ale dojem z filmu nezkazí ani v nejmenším. Děj je taktéž skvěle napsaný, i když chvílemi trošku moralizující, ale je to hlavně pro děti, takže se neni čem divit a postavy pěkně vykreslený takovou starou animací, která se ale zrovna k tomuhle filmu skvěle hodí a na tehdejší dobu to musela být pecka. Opravdu nevidim nic, co by mi bránilo dát 5*, takže plesk prásk a jsou tam(3.8.2006)

• - Píseň "Hakuna Matata" se objevila na pár sekund už ve filmu Toy Story - Příběh hraček (1995). Písnička hraje v rádiu, když se Woody, Buzz a RC snaží chytit Slinkyho zavěšeného na zadní části náklaďáku. (HappySmile)

• - Film drží rekord v diváckej návštevnosti v kinách počas éry samostatnej Slovenskej republiky. Pozrelo si ho 640 483 divákov. (SarumanKo)

• - Kolují zvěsti o tom, že když spadne Simba na zem ve scéně, kde se baví s Timonem a Pumbou o hvězdách, prach zformuje ze zrníček slovo SEX. Ve skutečnosti je to SFX, což je zkratka týmu speciálních efektů, který na této části filmu dělal. (HappySmile)