Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Benjamin Braddock se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové a její dcery... Slavná kontroverzní komedie režiséra Mikea Nicholse vznikla podle románu Charlese Webba, svým tématem přitom více než souzněla se značně rozbouřenými vodami americké společnosti šedesátých let minulého století. Hlavní hrdina se prudce vyvíjí a z jakéhosi prototypu americké dokonalosti se stává nezkrotným rebelem, jenž nemá v úmyslu nechat se ničím omezovat. Film zachycující vášnivou touhu mladých lidí porušovat konvence, které byly pro jejich rodiče téměř posvátné, se nakonec stal kultovním. Dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a hudbou dvojice Simon & Garfunkel, s nezapomenutelnou provokující písní Mrs. Robinson. Ze sedmi oscarových nominací film Absolvent získal Oscara za nejlepší režii, kromě toho obdržel řadu dalších významných ocenění. (Česká televize)

eexDon

Für mich - 75%, - /hlavní 2 ženské představitelky Anne + Katharine mě úplně minuly, hlavní motiv - zaučování mladého jelimana také zrovna ve filmu nemiluju - pokud to není bláznivá komedie, 2. polovina - takové z extrému do extrému pro Dustina - "i vybředl Ben z problémů, ve kterých se skoro utopil tím jediným pravým způsobem v americkém filmu - a to svatbou - přesněji řečeno únosem nevěsty - 2. polovina mě prostě neoslovila a přitom tak dobře to začalo/, + /hudba Simona - Garfunkela - absolutně precizní, lehká a osvěžující, asi jedna z nejlepších, co jsem ve starších USA filmech slyšel, Dustin - jeho přesvědčivost jakožto 21 - letého ucha absolutní - ze starších Dustinových filmů jeho nejlepší výkon/, hodnocení - romantická komedie - nekomedie, ve které mě osudy hlavního hrdiny/hlavně v 2. půli/ tak nějak minuly, ikdyž Dustinovo nasazení v 2. půli bylo uchvacující, AA- 3/5 ()

Nezbednice

Prostě mi na tom vadí. Možná to dělá ten rok 1967, nevím, protože příběh je skvělý, Dustin Hoffman taky. Ale je to celé takové naivní. Myslím, že kdyby tento film natočil někdo v dnešní době, byl by výborný. ()

Caesarion

si tak přepínám programy a prd. a jako čumim čumim směju se u toho, místy musim přítelkyni lákat ke koukání. co se to vlastně snažim říct. nikdo mi nemuže film nutit musí si mě to nějak najít samo a trefit se mi do nálady. no a pak to skončí a co mě napadlo jako první : ten film se mi líbí tak že spousta mích,, oblíbených,, filmů je vedle toho něco vysraného na kino plátně a nechápete kdo a proč to tam vysral ()

luckagallo

To je tak krásnej film. Skvělej konec jako z pohádky :-) . Akorát ta stará znuděná coura mě vážně štvala... Tenhle týden už na to koukám podruhé. Opravdu asi neni role kterou by tenhle skvělej herec nezahrál.. A už chápu odkud autorka románu Padesát odstínů šedi přišla na paní Robinsonovou.. ()

mark.benford

S Absolventom som absolvovala jeden plnohodnotný večer. Tento výnimočný film, zrejme jeden z najznámejších filmov všetkých čias, mi dlho unikal, a až keď som si ho pozrela, pochopila som mnohé iné filmy, pretože odkazy naň sa prepletajú mnohými scénami už celé desaťročia. Scenár je výborný- Vôbec sa nedivím, že niektoré hlášky sa stali kultovými… A záverečná scéna v kostole, keď Dustin Hoffman alias Ben bojuje ozbrojený krížom… Hahaha, v tej chvíli som dokonale pochopila, prečo býva Absolvent označovaný aj ako komédia. ()

andy60

Dustin Hoffman mezi dvěma ženami - ta, která chce jeho nechce on, tu, kterou chce on nechce jeho - tolik v kostce. Aby to nebylo tak snadné, sokyně jsou matka a dcera. To vše je podbarveno písněmi Simona a Garfunkela.SPOILER: Připadalo mi nelogické, když Hoffman před koncem své vyvolené vysvětlí, jak to vše bylo, načež ona reaguje tak, že se vdá za jiného, aby ze svatby utekla opět s Hoffmanem. Obraz převeden do formátu 16:9, zvuk zremasterován, ()

mirika39

Mladý Dustin Hoffman zahral vynikajúco rozmaznaného nadržaného fagana, aj na Kate Ross sa celkom dobre pozeralo, ale záver filmu bol tak nezmyselný a umelý, že pokazil celý dojem z príbehu. Je to síce zaujímavé, keď nevesta utečie spred oltára so svojou láskou a v svadobných šatách a závoji nastúpi s chlapcom do autobusu, kde sa na nich spolucestujúci pozerajú ako vyoraní, ale predsalen, je to mierne na hlavu postavené. Pri tomto filme som sa dosť nudila. ()

ryhy

Naprosto úžasná hudba i herecké výkony. Ale. Jsem z toho filmu zmatená, nechápu. Nechápu ani jednu z těch postav a teda dost i hlavního hrdinu. Co je vede k těmhle činum? Vím, že tady mi nco uniká, jsem si jistá že to ukazuje něco, možná i nějakou nesmyslnost života, ale prostě tápám. Chybí mi nějaké souvislosti té doby. Nicméně pořád je to pro mě dost zajímavý na 75%. Třeba kdybych se na to podívala podruhé.... ()

xSimax

Úžasná podívaná. Jednak skvělý mlaďoučký Dustin Hoffman, kouzlo poznávání "zakázaného ovoce" a fantastická hudba Simona a Garfunkela. Jen mě mrzí, že v době premiéry filmu jsem ještě nebyl na světě, chtěl bych slyšet ten šum diváků v sále, když se paní Robinsonová objevuje na rafinovaných prostřizích nahá, nebo smích, který způsobuje Dustin v potápěčském obleku i svojí geníální nesmělostí. Film, který se připomene nejen kdykoli uslyším Mrs. Robinson. A po Alfě Spider jsem po shlédnutí toužil, určitě stejně, jako spousta mladých kluků potom co tento film viděla. ()

StaryMech

Některé snímky vzešlé v Hollywoodu z ovzduší šedesátých let se časem ukázaly divácky dosti trvanlivými - Nicholsův "Absolvent" myslím pobaví dnes stejně jako před půl stoletím, navzdory svým slabinám. Živá a nápaditá forma (v první řadě práce kameramana, kterému prý režisér dal volnou ruku, a k ději přimknuté písničky) i výkon hlavního představitele poněkud přečnívají příběh, v nevyhnutelném srovnání s Ashbyho o čtyři roky mladším "Haroldem a Maude" výrazně středoproudý. Veselohra tu utlačuje satiru a Nichols příliš snadno pouští ze zřetele skutečnou - tragickou - hrdinku, paní Robinsonovou. Jako kompromis vnímám proměny ve tváři Elaine v předposledním záběru, výmluvně podkreslené Simonovými "Zvuky ticha". Scénárista Buck Henry v úloze recepčního, v drobných rolích Richard Dreyfuss a Elaine May. ()

dienow

Původně jsem chtěl dát jenom dvě hvězdy, ale hudba mě přemluvila k tomu, abych si to rozmyslel. Je pravdou, že pro hudbu od Simona a Grufunkla je nutné a blahdárné se na film podívat a hlavně si jej psolechnout. Příběh filmu je výborný, ovšem provedení odpovídá své době a na to, jak se o filmu mluví, mi zase tak výborný nepřipadal. Smutné, když na filmu jediné, co si zapamatujete, je červená Alfa Romeo. Věřím, že na svou dobu to byl výtečný film, ovšem jiným skvostům z daného období, jako například věcem od Leoneho nebo Tarkovskijho, to porstě nemůže stačit. ()

mad.dog

Ohromně působivý film a neskutečně vynikající výkony ústřední trojice. Nemám slov, tohle je opravdu dechberoucí film. ()

charlotteros

Když jsem si tak zpětně prohlížela svá stará hodnocení, přišlo mi nefér dát Absolventovi jen čtyři hvězdy. Vlastně myslím, že před těmi x měsíci, kdy jsem tento film hodnotila poprvé, muselo dojít k omylu. Ten film je prostě jednoznačná klasika, a The Sounds of Silence vám z hlavy jen tak nezmizí :). ()

ivttw

Film, jehož scénář je stejně naivní a zároveň kouzelný jako jeho soundtrack. Dustin Hoffman válí za doprovodu Simona a Garfunkela a vzniká tak film, který se stal legendou. Musím říct, že když jsem viděl obal, čekal jsem něco jako hodně starou verzi Prciček, ale nedostal jsem jí. Jsem už nejspíš zblblej komplikovaností a přehnanou dramatičností dnešních moderních filmů, takže jsem prakticky celou dobu čekal, kdy vyplave na povrch, že jsou Elaine a Ben sourozenci - v hlavě mi vyskakovaly scénáře ve stylu, že se matka svedením Bena vlastně mstí svému muži, protože Ben je jeho syn atd. - i když ani tady mi to nějak nesedělo, protože to nevypadalo, že by někdo z rodičů cokoliv tušil - takže ani to jsem nedostal. Až pak jsem pochopil, že se jedná o film, který si musí člověk vyloženě vychutnat a nehledat v něm zbytečné složitosti. Jediné, co mi ve filmu chybělo, bylo trochu větší rozpracování postavy paní Robinsonové - i když Anne Bancroft byla úžasná herecky i na pohled - a její opravdové motivace k tomu, aby dělala něco tak hnusného a za každou cenu chtěla svojí dceři zkazit život. Každopádně je to skvělý film o lásce a přerodu kluka .... No, v o trochu většího a dospělejšího kluka :-D ()

stuj

Pravá vztahovka. Na to, že už je to 50 let staré, tak se na to dá stále obstojně koukat. I když stáří jde samozřejmě na dialozích hodně znát. Ale člověk se přesto nenudí. A některé scény jsou vyloženě dobré. Paní Robinsonová je šikovná žena:) A mladý Dustin Hoffman ze začátku správný jelito. Profláklá hudba Simona a Garfunkela někdy vadí, někdy ne. Správně bych měl dát asi 3 hvězdičky, protože znova koukat se mi asi chtít nebude, ale s úcty dávám 4. ()

macherano

Normálny film s dobrým koncom ale mne sa zdal zbytočné naťahovany neviem nebolo to zle ale žeby top film nemôžem povedať ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005