F. L. Věk

Československo, (1970–1971), 11 h 35 min (Minutáž: 43–63 min)

Předloha:

Alois Jirásek (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Hudba:

Jiří Srnka

Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Eva Vosková, Jiřina Štěpničková, Dana Medřická, Jana Brejchová (více)

Epizody(13)

Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě. (Česká televize)

miki68cz

“Jen ať si zadupe, ať si dupou” třináctý díl této vpravdě úžasné série by se měl pouštět na školách povinně s vysvětlením protikomunistické symboliky. Klobouk dolů pane Filipe, úcta Vaší odvaze, pokora před Vaším uměním. Neskutečné herecké výkony. Tento seriál povinně do každé rodiny, vřele jej doporučuji. ()

majky19

Moc hezká výpravná sága v režii skvělého režiséra Františka Filipa z období národního obrození, v letech 1769-1816 okolo osobností Šebastiána Hvěvkovského, Václava Matěje Krameria, Václava Tháma, Václava Klimenta Klicpery ad. V seriálu se představuje plejáda předních českých herců napříč všemi generacemi. Režisér Filip vskutku významným způsobem obohatil československou kinematografii. Kéž by i současná režisérská generace byla schopna něco takového natočit. ()

Fajt

Neuvěřitelně náročné dílo po všech stránkách. V dnešních podmínkách snad ani neuskutečnitelné. Pouze jedna výtka, jak je možné, že režie nedokázala správně umístit snoubence při církevních oddavkách v kostele !!! Ženich je ten hlavní aktér a z tohoto důvodu musí být napravo od nevěsty, po obřadu když vstanou z klekátka a otočí se čelem vzad k zúčastněným, je nevěsta (už paní) po pravé straně manžela, jak káže mrav !!! ()

ostravak30

Už ve škole nám říkali - nechcete-li číst Jiráska, tak se podívejte alespoň na ten seriál. Tak jsem povinnost splnil o více než patnáct let později. Nebudu se moc rozepisovat. Samozřejmě, že se jedná o naprosto mimořádný televizní seriálový a hlavně historický počin. Historické tvorbě se za minulého režimu moc nedalo a upřímně řečeno nyní to není o moc lepší. Přitom máme tak bohatou historii. Tento úryvek je zajímavý hlavně provázáním s těmi nejlepšími herci. A pak pochopitelně hudba. Možná by stálo za to ho jednou udělat barevným, abychom mohli ještě výrazněji docenit kostýmy a dekorace. Ale zpět k hudbě. Ta je ústředním středobodem celého veledíla. A i ta úvodní je v podstatě legendární. Mezi historickými počiny se jedná o jedno z nejlepších děl naší historie. Za umělecké perfektní ztvárnění dávám maximum, i když je nejspíš jisté, že si tento seriál už nikdy nepustím. Přeci jen Jirásek není moje káva a naší historie mám raději jiné úseky. ()

mac000

Opravdu ten seriál zraje jako víno. Když ho vidím poosmé, líbí se mi ještě víc, než posedmé. Výběr herců, jejich výkony, skvělá výprava. Ilustrace dějin českého národa, podobně jako Jiráskův literární odkaz. ()

kneekal

Jeden z mých oblíbených seriálů, který přímo u nás doma v Hočkobrdech zkultovněl, takže při některých replikách, které vám zřejmě nepřijdou vtipné, se naše rodina řeže smíchy... ale stejně je to kvalitní, velice kvalitní, seriál ()

fifany

Spolu s Cirkusem Humberto nejlepší český seriál, po všech stránkách dokonalý, "vymazlený", prostě krása! (a vůbec to není nuda:-)) ()

Danulinda

Tento seriál nám precizně a s noblesou zobrazil dobu před více než dvěma sty lety, a to jak výborným scénářem, tak i skvělými kostými a skutečně špičkovými herci, kteří předvedli maximum. Jediné, co bych některým dílům seriálu (asi dvěma) mírně vytkl, je zbytečně dlouho trvající hudba na úkor děje, ale v dnešní době dvd přehrávačů není problém dané části při reprodukci přeskočit, pokud nejste zrovna milovníky operních árií. Veliká pochala je pro režiséra, jenž neuvěřitelně dobře vybral F. L. Věka dorostence a dospělého, jako kdyby se opravdu jednalo o tutéž osobu. Jasný plný počet bodů. ()

PoNoruška

Tento seriál je jako vzpomínka na dětství, nedělní dopoledne a v telce běží černobílý F. L:Věk. Většina figur nám již dnes může připadat značně nevěrohodná, ale má to pro mě naprosto neopakovatelné kouzlo. První polovina seriálu má i jisté dějepisné kvality. ()

Emilii

Jako dítko školou povinné jsem koukala co rodiče zapnuli v televizním přijímači, - nic jiného v tehdejší době nehrálo, ale na mne šel z toho hlavně strach, určitě má tenhle seriál své kvality, ale né pro mne. ()

PetrJulian

Kdyby se tento seriál točil až v dnešní době, nebylo by to určitě ono, už proto, že by z toho vznikla další rychlokvaška bez pořádných hereckých výkonů. Takto vzniklo troufám si tvrdit nadčasové dílo, kterému černobílé zpracování nijak neublížilo. Je jasné, že Jirásek neoslovuje každého, já sám bych se do jeho knih taky nezačetl, ale je to zpracováno na úrovni a je to uděláno přístupnou formou. Rozhodně stojí i za opakované shlédnutí. ()

yazik

Podobné seriály a filmy zrovna nemusím a když můžu, tak se jim vyhnu, nicméně dokážu uznat jejich kvalitu. ()

honzic

Pěkný a dobře zahraný seriál o Věkovi, který je však hodně utahaný a může chvílemi až nudit, ale přesto je velmi dobrý. Hodnocení: 70 % ()

tonton78

absolutní souhlas s Civalem, to je taková nuda...nudil jsem se u toho v neděli dopoledne jako dítě a nudím se i teď...a že už uteklo času ()

route60

F. L. Věk jeden z nelepšch Českých seriálu který vznikl a v době vrcholíci normalizace to bylo rozhodně to nejlepší co teletvize mohla nabídnout, tomuto seriálu nelze nic vytknout režii Františka Filipa počínaje přes výpravau, kostýmy, scénař, a hercké výkony konče. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip