Dekalog

• Polsko Dekalog (více)
Polsko / Západní Německo, (1989–1990), 9 h 20 min (Minutáž: 53–58 min)

Henryk Baranowski, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Piotr Rzymyszkiewicz, Olaf Lubaszenko, Wojciech Klata, Władysław Kowalski, Janusz Gajos (více)

Epizody(10)

10 filmov Krzysztofa Kieślowského na tému 10 božích prikázaní:
1. Ja som Pán, Boh tvoj! Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal. - novodobá dôvera v počítače a vedu
2. Nevezmeš mena Božieho nadarmo. - smrťou začína nový život, uzdravenie znamená smrť ...
3. Spomeň, aby si deň sviatočný svätil. - muža odláka vášeň od rodiny
4. Cti otca svojho i matku svoju! - po smrti matky, otec a dcéra v nejednoznačnom citovom rozpoložení
5. Nezabiješ! - obraz trestania smrťou za smrť
6. Nezasmilníš! - vášnivé city dospievajúceho mladíka k zrelej žene
7. Nepokradneš! - matkou vlastnej vnučke?
8. Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu! - spomienky na krutosti okupácie Poľska
9. Nepožiadaš manželku blížneho svojho! - v úprimnom manželskom zväzku dôjde k závažným zdravotným problémom...
10. Ani nepožiadaš majetku blížneho svojho, ani ničoho, čo jeho je! - dvom synom zostane po smrti otca zbierka starých známok...
Cyklus, ktorý je zviazaný cirkevnou témou a akousi alegorickou postavou nestranného pozorovateľa... Každá časť tvorí samostatný uzavretý celok. (wewerička)

Recenze uživatele Mijagi k tomuto seriálu (2)

Dekalog I (1989) (E01)

Ponuré filmové zobrazení prvního Božího přikázání „V jednoho Boha věřit budeš!“ Exaktní vědec, hlavní postava prvního dílu tohoto cyklu, uvěřil natolik materiálnímu světu a možnostem přepočtu všeho pomocí vzorců na čísla, že kvůli tomu ze svého života nadobro vytěsnil veškeré duchovno, čímž na sebe poštval Boha, jenž ho krutým ponaučením probudil z jeho omylu. Nejpřímější interpretace filmu vychází z konání nejvyšší bytosti. Lze tento čin nazvat nemilosrdným nebo plyne z toho, že Bůh, otec všeho na zemi, má oproti lidem nadhled a sleduje námi neviditelný cíl? K druhé z možností nabádá např. podstata materiální společnosti devastující svým bezbřehým konzumem a nesmyslnou spotřebou nejen lidstvo samotné, ale i planetu jako celek, na čemž má slepá víra ve vědu lví podíl. V Dekalogu I toho není mnoho dořečeno, spousta pasáží zůstává otevřených a tím režisér ponechává velký prostor pro divákovo zamyšlení. Ukázkový příklad filmu fungujícího ještě dlouho po shlédnutí. 5 hvězd. ()

Dekalog II (1990) (E02)

Potrat nebo porod? Řediteli nemocnice je dána do ruky moc rozhodnout o narození dítěte. Oproti předchozímu dílu je v tomto případě děj o něco komplikovanější a nutno říci, že na škodu, vyplývá z něj sice spousta otázek, jimž by bylo možné věnovat několik dlouhých diskusních bloků, ale zároveň v něm zaniká tématická propojenost s druhým Božím přikázáním. Já po této stránce film vůbec nepochopil a pravděpodobně nejsem jediný, protože se mi nepodařilo nalézt žádnou berličku ani v ostatních komentářích. Pokud však na tento uměle působící tématický rámec zapomenete, čeká vás intelektuální zážitek a opravdové mistrovské dílo. Atmosféra je ponuřejší, prostředí šedivější, herecké výkony a hudební podklad naléhavější než v první části. Obdivuji diváky, kteří dokáží shlédnout celý cyklus najednou, já si ze strachu před upadnutím do těžkých depresí dávám raději před dalšími díly pauzu. ()