Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Robbi

Jsou filmy, které vás přibijí do sedadel či křesel a nevnímáte letící čas. Dýcháte s jejich hrdiny a žijete jejich životy. Na Petersenově Ponorce nemohu najít nic, co by mi jen stínečkem přišlo nerealistické - žádná válka s gloriolou hrdinů, jen film vypovídající přesně o tom, co má uvedeno v upoutávce. A mým hereckým favoritem v tomhle snímku není kupodivu vynikající Jürgen Prochnow, ale přesvědčivý Herbert Grönemeyer. ()

astraal

Bezkonkurenčně nejlepší válečný ponorkový film. Úplně jsem cítil tu klaustrofobii a strach zvětšující se s každou další hlubinou pumou. Skvělá atmosférická záležitost. Němčina tomu dodává skvělou autentičnost. Jeden z mých nejoblíbenějších válečných dramat. ()

Hellsniper

Před pár lety jsem tento film viděl dabovaný verzi 216 min. Jelikož hraji Silent Huntera V. rozhodl jsem se znova si tento film pustit.Tentokrát jsem viděl 293 min. verzi s titulkama a musím říci, že je to epické veledílo o životě na válečné ponorce. Je jasné, že jsem to neskoukl v tahu ale po hodince a naprosto jsem si to vychutnal. Kéž by se točilo více takových dlouhých válečných filmů.... ()

Godhaj

,,Žádný strach. To je jen tlak." Velmi dlouhý, ale také velmi kvalitní příběh o jedné ponorce během 2. sv. války, to je Das Boot. Scény uvnitř ponorky jsou výborně klaustrofobické a napínavé, takže divák má pocit, že je uvnitř spolu s postavami. Mimo ponorku už dění zas tak zajímavé není, takových scén je ale ve filmu minimum. Zpracování není nikterat novátorské, ale filmu neškodí. Soundtrack mi přišel dost špatný, v bojových scénách se díky němu ztrácela předchozí pečlivě budovaná atmosféra. Herci působí přirozeně, všichni vypadají jako skuteční námořníci. Příběh je opět klasický ponorkovský, ale to není hlavní devíza tohoto filmu. Nejlepší tak na tomto filmu je jednoznačně hutná atmosféra uvnitř ponorky. ()

Maniik88

Videl som Director's cut: 209 min. Išlo o 3 hodiny dusivej, realistickej atmosféry, kedy vám nad hlavami hádžu ponorné bomby, počujete sonar a lodné šróby bojových lodí a ostáva vám len modliť sa a snažiť sa uhýbať zdrvujúcim výbuchom. Pri tom všetkom ste zavretý doslova v konzerve, ktorá môže kedykoľvek prasknúť a utopiť vás, prípadne vás rozpučí tlak vody ako podpätok švába. Strašný pocit a nedokážem si predstaviť horšiu pozíciu vo vojne.Veľmi dobre zvládnutý film, skvelí autentickí herci a zábery ponorky a z ponorky úchvatné. Asi najlepší film o ponorkách, prípadne celkovo námorný film, čo som videl. Chýbal mi len nejaký hlbší cieľ, pointa filmu, prípadne silnejší príbeh, vtedy by to bolo za 5*. ()

Zeno

Defakto jediný film, naprosto realisticky zobrazující život a boj námořníků na ponorce v průběhu II.sv. války. Velmi dobré herecké výkony a uvěřitelné postavy dokonale vtáhnou do děje. A ani milovníky technických detailů a funkcí ponorky, nečeká žádné nemilé překvapení. Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. U tohoto filmu je zcela zásadní, dívat se na digitálně remástrovanou režisérskou verzi. Ta původní veze je sestříhaná strašně moc a až když človék vidí tu plnou verzi tak mu to dojde jak moc. V některých souvislostech je tam pak úplně jiné vyznění a dvě postavy jsou defakto sloučené do jedné, nebo minimálně nejsou dostatečně rozlišeny. (tu puvodní jsem viděl jen jednou). Druhá věc je, že remastrovaná verze je poněkud rozsvícená a zkonstrastněná takže tam je něco vidět i v místech kde v původním filmu je pouze tma (zkušenost z tehdy VHSky jak to bylo v kině nevím). Každému kdo má rád válečné filmy z období 2sv. války bych zhlédnutí doporučil jako "povinnost". ()

Hudino

Silný, drsný film.Zvukovo veľmi precízny.Tá dĺžka mi až tak neprekážala, naopak, umožnila atmosfére dostať sa až do morku kostí... ()

mac000

Mariňáci na německé ponorce, jejího kapitána nevyjímaje, nejsou žádní fanatičtí nacisté či zapálení přívrženci Hitlerovy vize Třetí říše. Jsou ale patrioti a vědí, že jejich úkolem je bojovat proti nepříteli, kterým je Brttánie ztělesňovaná v jejich očích W. Churchillem. Wolfgang Petersen prokázal režíjní mistrovství, když (po krátkém úvodním entreé) děj po tři hodiny (Director´s Cut) zasadil pouze do útrob ponorky, plnící v Atlantiku svoji vojenskou misi. Divák ale nejenže není unaven, naopak - stále více je fascinován gradujícím napětím, vrcholícím v dlouhé scéně boje posádky o holé přežití. Plným právem pět hvězdiček! Z toho minimálně jednu má sugestivní a do paměti se vrývající hudba Klause Doldingera. A ještě možná k disputacím přispěvatelů zde na ČSFD, zda je film válečný, protiválečný či "válečný i protiválečný" současně. To poslední je nesmysl, tak jako člověk nemůže být současně vegetarián i masožravec. Záleží, co chápeme pod definicemi toho kterého žánru, ale já se přikláním k označení ponorky jako film válečný - v tom nejlepším slova smyslu ( bok po boku dalším reprezentatnům žánru jako Bitva v Ardenách, Saving Private Ryan, Bitva o Berlín ad.). P.S. FIlm jsem viděl poprvé (v kratší verzi) roku 1983 na rakouské televizi, podruhé před nedávnem (delší verze) ()

mysiouxsie

Tohle je taková nádhera! Několikrát se mi během toho málem rozskočilo srdce napětím. Teď bych tady musela vyskládat všechna superlativa, co znám. Respekt všem filmařům a hercům, kteří se na vzniku tohoto špičkového filmu podíleli. A ještě větší respekt všem borcům, kteří kdy vstoupili do ponorky a museli bojovat, ať už na jakékoli straně. ()

prometheusXX

Skvelý vojnový film ,o tom niet pochýb,skvelá režia W.Petersena ale na plný počet to nemá. škoda že tam nieje viac podmorských záberov ,zabery a efekty sú velmi amatérske.aj ked boli v hlbke okolo 100metrov tak záberi boli tsene pod hladinov (toto bolo velmi odfláknuté) ,takisto výbuchy protiponorkových pum boli viac krát opakované dokola rovnakými zábermi. ale dá sa to odpustiť už len že to má rok 1981 sa fakt snažily.stopaž by som skratil aspon o hodinu.herecké výkony sú výborné+skvelý Jürgen Prochnow. film hodnotím 75% . u mna na prvom mieste z tohto žánru jednoznačne Ponorka U-571 (2000) ,a druhé miesto K-19:The Widowmaker (2002). ()

Knor

Nečekaně ohromující a velkolepý film. Viděl jsem 3 a půl hodinovu verzi a totálně mě to dostalo. Děsí mě představa, že bych se plavil někde v ponorce x-metrů pod hladinou, takže scény kdy posádka čekala zavřená v tý plechovce a nevěděli, jestli mají ještě vůbec šanci se někdy vynořit, mi náhaněly hrůzu. Atmosféra byla fakt někdy až hororově dusivá a největší obdiv si zaslouží herci, který jen svým výrazem ve tváři dokázali říct víc, než hodinový promluvy o životě a smrti. ()

Pavel_Pan

Literární předloha - pokud byla jen jedna-, je jen o kousíček lepší. Což činí z tohoto textu pochvalu, pakliže respektujeme výhodu literaturu, která nám nenabízí omezujícím způsobem vykolíkovaný třírozměrný prostor v naší fantazii. ()

Prankster

Pekelně dlouhé... Ve chvíli kdy se rozhodli projet Gibraltar tak už jsem usínal, ale jakmile zařval kapitán ALARM! tak jsem byl zase na nohou a zhltnul zbytek filmu. Škoda, že dneska jsou založeny válečné filmy na efektech a ne ději... ()

R.O.man

Je to náhľad do obdobia 2.svetovej vojny. Vôbec tu nejde o to, kto stál na akej strane barikády, kto bol rus a kto nemec.... Táto dráma "len" zachytáva osudy mladých ľudí vystavených nástrahám a krutostiam vojny. ()

Zadri

Z tohoto filmu přímo pryští nejen voda, ale i nepřemožitelná vůle člověka přežít cokoliv v jakékoliv situaci. Neuvěřitelně strhující a působivě zahraný film, který donutí přemýšlet o nesmyslnosti války a zabíjení - ostatně jako po shlédnutí jakéhokoliv dobrého válečného filmu. ()

Adámo

Realistický obraz toho jak to v ponorkách za 2 světové války doopravdy vypadalo. Lépe podané to asi být nemohlo... Viděl jsem pouze Director´s cut a délka mi vlastně přišla tak akorát =) | 4/2008 ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen