Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

radeckator

Sakra, čekal jsem od toho mnohem víc, protože skvělou, výborně dramaticky vystupňovanou knižní předlohu jsem četl jedním dechem. Tady to nebylo ani moc dramatické, potenciál jak postav tak příběhu tvůrci nedokázali vytěžit a to je škoda, jelikož takto film zapadne do lehce nadrůměrné skupiny českých filmů, ale měl na to být světově ůspěšný. Škoda, no, ale je dobře, že je o tyto filmy zájem a točí se, je třeba si tu hroznou dobu stále připomínat a nezapomenout. ()

vikino1

Těžká doba, těžkej film. O Mašínech jsem toho moc nevěděl, a po shlédnutí filmu ani nevím zda jim fandit, nebo je zaškatulkovat jako vrahy snažící se utéct (co se úplně vysrali na rodinu), protože z protikomunistického odboje toho moc neukázali. Jediné co vím, že tuhle dobu zpět určitě nechci. Z východu nepřišlo a nikdy nepřijde nic dobrého... ()

bearmeedek

Film, o kterém se hodně mluvilo a který má mít neutrální postoj k daným událostem. No, někdy taková neutralita může vyznít i jako zbabělost projevit svůj názor. Ale k filmu. Čekal jsem nějaký větší zážitek. Drama bez emocí, jen zrychlený pohled na útěk z republiky. Viděl jsem zde herectví jen u Tatiany Dykové. Na retro si potrpím, tak to tu bylo, ale tak normál. Žádný údiv ani potlesk. Moc jsem nepochopil, proč vlastně byl tento film natočen. Náhodou zrovna večer bylo vyhlášení Českých lvů 2023 a Bratři dostali hlavní cenu. No to mě poser. A Úsvit nedostal nic. Nemám co dodat. ()

rublik05

Příběh bratří Mašínů je sám o sobě nesmírně silný a pozoruhodný, jejich útěk je dodnes předmětem vášnivých debat u odborné i laické veřejnosti, takže je celkem pochopitelné, že se i po těch mnoha letech stále jedná o celkem ožehavé a citlivé téma. O to víc mě zajímalo, jak tvůrci daný námět pojmou, jak se vypořádají s určitými kontroverzemi a také jak bude finální výsledek vlastně vypadat. Co se týká vizuální a technické stránky, tak tady jsem překvapivě opravdu moc spokojený. Snímek je moc pěkně natočený, svým zpracováním na mě působil trochu až zahraničním dojmem, takže v tomto ohledu patří tvůrcům opravdu velký palec nahoru. Velkou pochvalu si zaslouží i herci, ústřední dvojice je fantastická, Oskar Hes i Jan Nedbal hrají jako o život, dobrou práci ale odvedli i všichni ostatní herci. Příběh se snaží být spíše neutrální, nekloní se ani tam ani tam, úmyslně se vyhýbá těm nejkontroverznějším momentům, povedla se ale navodit tíživá dobová atmosféra, až na drobné zaškobrtnutí v tempu v druhé polovině jsem se vůbec nenudil a hltal jsem každou minutu děje. Po delší době zase dobře natočené a zahrané české historické drama, které kdyby bylo natočeno v angličtině, tak by ani za hranicemi rozhodně žádnou ostudu neudělalo. 8/10. ()

dawid

Temná etapa nedávné historie. Studená válka, která byla žhavá jak láva. Doba, která zrodila rebely s příčinou - odbojovou skupinu, která není černobílá. Plastický charaktery, mučenlivé odmlky. Svědomí národa, kterej směřoval k normalizaci. Testosteron a adrenalin, svoboda vs. peklo. Skvělej a důležitej film!!! ()

HERGImanCZ

Je tohle ten film, který má bojovat o Oscara? Na Bratry jsem se chystal ze dvou důvodů. Prvním z nich je, že podle traileru vypadal film solidně, druhým pak, že právě tento film byl vybrán a vyslán na Oscary. Své hodnocení tedy tímto způsobem rozdělím na dvě části. Nejprve tedy ke kvalitám samotným, které se filmu upřít nedají. Atmosféra je celou dobu velmi hutná a pro našince podle mě odpovídá tomu (naštěstí nejsem pamětník, mohu se tedy plést), jak si člověk komunismus v Čechách představí. Samozřejmě se zde tvůrci zaměřují primárně na zvěrstva a křivdy, které se tu zkrátka děly, abychom jako diváci měli pocit, že v tomhle nemůže slušný člověk žít. Tomu velmi dobře napomáhá pohled na události očima celé rodiny, jejich postupné strasti a překážky. V tomhle ohledu Bratři skvěle fungují, protože chemie mezi postavami působí naprosto přirozeně a uvěřitelně. Velmi se mi líbí, že se podařilo protlačit sem tísnivý hudební motiv (byť spíše jen ze začátku filmu), který sice není tak silný jako třeba v loňském Na západní frontě klid, ale divákem rezonuje a pocity křivdy a nevole vůči režimu velmi zesiluje. Mnoho lidí také čekalo, jak budou ústřední dvě postavy zpracovány z pohledu morality, protože se týká do jisté míry o kontroverzní osobnosti. No a tady se už pomalu dostáváme k méně pozitivním aspektům. Máme tu minimálně jednu scénu, kde konkrétně Ctirad Mašín provede chladný a surový čin. Není tu ale čas ani podnět k zamyšlení a položení si otázky, zda to bylo nezbytné. Není tu navíc ani dostatečný důraz na to, jak se postavy srovnají s tím, že za jejich činy budou trpět jejich rodiny, přestože je to očividné a ve filmu značně explicitní. Oba bratři zkrátka působí chladně, nemají tu pořádný charakterový ani emocionální vývoj či bod, kdy si sáhnou na dno. Vlastně tu chybí jakákoliv osobní linka, která by je polidštila. To jde pak ruku v ruce se scénářem, kde chybí zajímavá souvislá struktura. Člověk má spíše pocit, že sleduje sled historických událostí a činů postav, které jsou (ač vizuálně poměrně podmanivě) převedeny na plátno. To se týká více první poloviny, kde sledujeme záškodnictví zevnitř státu, ale ani druhá polovina, ačkoliv tam je konečně vytyčen cíl, není bez viny. Samotné finále pak nemá pořádnou gradaci a klasické textové shrnutí na konci je omezeno pouze na data úmrtí postav, přestože rozvinutí smutných konců alespoň některých z nich si to prostě žádá. To ve spojení s některými problematickými scénami, jako je prapodivná shaky cam při běhu nebo nepříliš zvládnutá a nepřehledná akce, tvoří v základu sice stále koukatelný film, který ale nemá šanci sahat nikam výš. A tím se pomalu dostáváme k otázce ohledně Oscarů. Pro zahraniční diváky film totiž nabídne několik bonusových problémů. Film se moc nesnaží zasazovat události do kontextu. Příkladem může být hned začátek, kde máme nejprve nápis „Protektorát Čechy a Morava“ a krátce sledujeme otce bratrů, aby nás film následně přenesl do budoucnosti, kde je „Československo“. A stejně jako já neznám podrobnosti, co se například děly úplně ve všech státech během obou světových válek, myslí si, že mnoho Američanů nebude mít tucha, co se dělo na tak malém území, kde se dnes rozkládá Česká republika. Komunistická strana tu v podstatě není představena, vykonstruované procesy také ne (i když v rádiu slyšíme jména popravených). Jsou tu vidět pouze činy „zlých“ úředníků a velitelů, kterým by pomohlo trochu historického kontextu. A ano, my jako čeští diváci to chápeme, ale to nemusí platit pro ostatní. A jasně, ne každý film musí být dělaný pro svět. Ale právě proto by stálo za to zvážit, pokud se tedy film nechce věnovat vysvětlení lokální historie, zda jej do toho světa posílat. Pro svět to navíc není osobní, je to jen hrabání se v uplynulé minulosti malého státu, kam je na začátku a na konci na sílu našroubované téma myšlenky boje za svobodu a jak moc je důležitá, aby se film snažil tvářit jako něco víc, čímž ale není. Stojím si za tím, že Úsvit je mnohem lepším kandidátem na Oscary a je neskutečně promarněná příležitost to, že jej tam neposlali. () (méně) (více)

RAFT

Pěkně vyprávěný příběh dvou bratrů.Konečně nějaký lepší český film než , ty co se pořád točej dokola.Pěkně natočené,výprava dobrá.Žeby nějaké ocenění .Za mě 80% ()

Marty7CZ

Fajn natočený, Dyková je teda fakt už nekoukatelná, ale jinak kluci fajn, hudba a atmosféra dobrý, jen vlastně nechápu, kdo byl ten hrdina... Dva typové se rozhodnou zdrhnout a zařve za to spousta blízkejch lidí? Hrdinství vypadá jinak myslím..... 60% ()

fredi

Úžasný film, který si pustit k vaření! Naprosto oddechový film, u kterého je dobře nemít očekávání. Film nemá žádnou atmosféru. Drama se objeví a hned zmizí. Technicky dobře zvládnuté řemeslo se svými chyby. Ale jinak nijak nezáživné. Na Oscara opravdu NE! Veliké zklamání jsem si odnesla z kina. :( ()

LdaVinci

Ano, stále kvituju a podporuju válečné, holokaustové a komunistické filmy a témata. Stále tvrdím, že je potřeba si tuto dobu připomínat, protože to byla doba hrozná a krutá a v dnešní době nikdo neví nic a každý si myslí, jak se má špatně. Jsem nadšenej, že tvůrci dokázali s takovou péčí vytvořit mistrovské dílo, které je vizuálně nádherné a precizně natočené. Je to snímek napínavý, dojemný a naučný. Nechybí ani kvalitní a sympatičtí herci. Film je dalším střípkem z komunistické doby a další událost zaznamenávající statečnost odbojového hnutí. Absolutně neuvěřitelné, že něco takového se Mašínům mohlo vůbec povést, přestože se přechod do Berlína neobešel bez ztrát. Jsem rád, že tento masterpiece v Česku vznikl a děkuju za to. ()

ForGump

Bratři jsou ten film o minulosti, který si tady tak s radostí čeští filmaři točí a snaží se tím dostat prostý lid do kolen, ale velmi silně nefunguje v žádném ohledu. Ne nadarmo pochazí Tomáš Mašín ze stejné líhně jako třeba David Ondříček a jsem až zdéšen jak jsou si tito dva páni ve svých filmech podobní. Komedie točí hrozným způsobem a v dobovkách sice ukazují režisérský um, ale aby s příběhem udělali něco, co nebude tak povrchní a doslovné, to už jim není příliš po chuti. Během těch dvou hodin jsem si postupně doplňoval jednotlivé scény a dialogy a jak jsem si ho potichu řekl, tak zazněl z plátna. Opravdu ta předvídatelnost byla až kouzelná. Stejně jako předvídatelnost postav a tak podobně až jsem byl zvědavý, kdo se asi podílel na scénaři, neboť jsem to postupem času, jak jsem oddaloval návštěvu tohoto filmu, zapomněl. A jméno Marka Epsteina a poté jméno Jaroslava Sedláčka, kterého jsem proklínal před pár dny u jiného filmu, mi to celé vyjasnilo. Tito dva pánové totiž obludným způsobem neumí svá řemesla a je to pro mě fakt už šilené zjištění. Příběh dává smysl jen velmi mlhavě a Mašín tomu vlastně moc nepomohl, tím jak dané scény točí, chtěl se mu sice vzepřít kameraman ale dosti marně. Kamera se lopotí s mašínovskou partou lesy, kde chladnokrevně zastřelí každého kdo jim jde pod ruku, poté zase návštěvuje ještě více mlhavé výslechy, kde jsou stbáci zvířata typu Michala Dlouhého z Lídy Baarové a horší, anebo se upřeně kochá ztrhanou tváří Tatiany Vilhelmové. Je to čitelné strašně prostě a takovéto filmy jsou vysílány na Oscara. Je samozřejmé, že to na českých cenách rozhodně vyhrajou, dyť to má přece to nesmrtelné poselství, ale já jsem po odchodu ze sálu nevěděl už co si počnout při pohledu na letošní český výkvět mi je zase brutálně smutno. 40% ()

Taffey

Od doby, kdy jsem si, v polovině 70, let přečetl opakovaně Mňačkovy Opožděné reportáže, nemůžu najít argument, kterým bych měl zazlé těm, kteří se snaží utéct z komunistických okovů a cestou zlikvidovat ty, kteří jim stojí v cestě, zejména, jde-li o členy silových složek státu. O tom tento film je. Celá vina padá na bedra vedení tehdejšího Československa. Na nikoho jiného. Jestli mi někdo brání v odchodu jinam, vydobydu si to třeba násilím.  Nemám Mašínům zazlé vůbec nic. Film byl natočen výborně, jednání Mašínů mělo jasné důvody. Mi se film líbil, pustím si ho, za čas, znovu. ()

Milda003

Byli to hrdinové nebo zločinci a vrazi? Těžko říct. Podle toho co jsem viděl bych se skoro přikláněl k té druhé verzi. Ve finále nic hrdinského neudělali.. jen zabili pár nevinných lidí a pak zdrhli přes čáru.. ()

aik

Životní příběh s hollywoodskými parametry, kterého se bohužel měl chytnout někdo odvážnější (osobně si myslím, že zde je potenciál klidně pro velké režisérské zahraniční jméno).  Pochválil bych hudbu, kameru i většinu hereckých partů, ale scénář a vynechání několika hodně důležitých částí příběhu z filmu dělají hodně polovičatý zážitek. Automaticky se tak nějak předpokládá znalost látky, což není dobře a už vůbec ne pro zahraniční publikum. Snaha posílat Bratry na Oscary je proto naprosto zbytečná. .... Slyšel jsem pana režiséra v jednom podcastu říkat, že se snažil být ve filmu co nejvíce neutrální. Neutralita by však neměla spočívat ve vynechání některých důležitých partů příběhu. Nejvíce mi jich subjektivně chybí především z počátku. Osvětlily by se tak více motivace hlavních hrdinů (konec druhé světové války, trochu více otcových rozprav, zapojení bratrů od mladistvých let v protifašistickém odboji, vyznamenání, následný tvrdý nástup milic, politické procesy apod.). Film by pak asi nebyl neutrální, jenže bohužel příběh bez nich není ani náhodou celý a jde to na něm poznat. Kdyby to byl fiktivní příběh napíšu špatná a chladná práce s postavami, jejich motivacemi a vývojem. Jenže tady se ptám: "Proč?" Je přece, kde brát. ... Jedna poznámka závěrem, kterou asi špatně chápu, protože to smrdí velkým šlendriánem.  " KDE JE V ZÁVĚREČNÝCH TITULCÍCH UVEDEN MILAN PAUMER ?" Jsou tam všichni důležití kromě něj. (Netflix 11.2.2024.) ... Závěrem. Jsem rád, že byl příběh konečně zpracován, ale potenciál byl větší. ()

Toshio

Přesně jak napsal Verby, bojovníci za výhradně vlastní svobodu. Podle filmu neumětelové, kteří se nějakou šílenou náhodou prosříleli na Západ. Nechali za sebou mámu a ségru, které si to potom pěkně ods_aly. Jsou Mašíni hrdinové? Rozhodně ne. V celém filmu není ukázána jediná hrdinská věc. Zajímavostí je malá role bývalého aktivního agenta STB Jirky Imlaufa. ()

Romanstekl

Téma je to silné, ale nepřijde mi to dobře zpracované, děj je nepřehledný, spousta podstatných věcí již od začátku není vysvětleno ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)