Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

Curunír

Řemeslně slušné, ale s plakátovými postavami skupiny bratří Mašínů bez psychologického prokreslení a vývoje. Není dostatečně osvětlena motivace jejich jednání a zcela chybí jejich reflexe toho, co dělají. Závěrečné akční nahánění vzhledem k tomu, že se ví, jak dopadne, není napínavé a příliš nefunguje. Tvůrci sice deklarovali snahu o nestranný přístup, ale tu se jim zcela naplnit nepodařilo. Zatímco mučení účastníků třetího odboje je názorně ukázáno, nejvíce problematické a diskutované činy Mašínů se odehrají mimo záběr. ()

theSaint

Po technické stránce solidní průměr. Po lidské odpad. Mašínové nebyli nic víc než sobečtí vychcaní vrazi a zloději, kteří měli do odbojářů nekonečně daleko. Jak typické pro Čechy, že oslavují ty, které by neměli. ()

djfun

Promarněná šance. Bezemoční, totál nenápadité a paradoxně převážně nenapínavé ztvárnění jednoho z nejkontroverznějších příběhů naší historie - to je pomalu stejnej hřích jako nechat bezostyšně poslat svoji rodinu do krimu... Solidní Tatiana a nadějných prvních patnáct minut. . ()

Warlukyn

Dyková excelentní a celkově herecké výkony nad standard. Příběh přesně tak, jak má být podle historie. Pro někoho vrahové, pro mě hrdinové, kteří bojovali proti tomu nejzkurvenějšímu režimu. Upřímně je to po velmi dlouhé době český film, který až budou dávat v TV, tak se na něj rád podívám znovu. ()

korok

Jsem rád, že se konečně tento akční příběh známých českých hrdinů protibolševického odboje dostal zaslouženě na plátna kin. Kdybych neměl doma všechny na trhu dostupné knihy o rodině Mašínů a neznal dopodrobna jejich příběh, film by ve mně navíc vyvolal jednoznačně velké napětí, jak to dopadne a jestli se skupině podaří dostat na vysněný západ za svobodou. Příběh samotný by vydal na mnohem delší stopáž, když by měl obsáhnout vše. Nicméně hlavní body byly dobrým způsobem obsaženy. Taktéž doprovodná dramatická hudba stála za to. "Bez svobody se žít nedá, bez svobody je to jen přežívání". ()

Hapretor

film dobrý ... napínavý, dobře zahraný, drsný, ... na české poměry super ... v té době to byla hrůza ... jak je teď vidět, vůbec se nepoučili/nezlepšili ... asi Vás napade, co myslím ... ()

Olík

„Nemáme to za pár, ale za tři - já, ty, my, jsme bratři“. Padouch nebo hrdina?.....sám nemám zcela vyhraněný názor, ale o to tady vůbec nejde…..nebo by alespoň nemělo jít! Převést na filmová plátna tento příběh byl závazek, který doposavad tuzemská kinematografie měla……a za mne proběhlo splacení dluhu více než uspokojivě. Zápletka, která by uspěla i v hollywoodském blockbusteru, dobře zvolení herci (začínám mít pro Hese s Nedbalem slabost), tíživost doby….všechno to tam je. Možná jenom škoda, že scénář víc nemyslel na zbylou trojici (Paumer, Švéda, Janata) a vynechal některé podstatné události (především ty sporné), bez kterých zůstala rekonstrukce neúplnou. Kandidatura na nejlepší cizojazyčný film v rámci Oscarů….to úplně nevím….ale jinak jsem jako divák víc než spokojen. ()

Rockerman

Komunismus a fašismus (nacismus) jsem vždycky dával na stejnou úroveň. Obě ideologie si jsou podobné co do likvidace svých údajných nepřátel. Jsou tu jen dva rozdíly. Komunisti nerozpoutali (zatím) žádnou světovou válku, ale přesto mají na svém kontě daleko víc obětí, a to je ten druhý rozdíl. Proto je legitimní bojovat za svobodu proti útlaku všemi prostředky. Film je natočený myslím objektivně bez zbytečné glorifikace obou bratrů, takže i ta kontroverzní rozhodnutí tam jsou a je na každém z nás, jak to posoudí. Nezapomínejme, že kdyby v únoru 1948 "nezvítězila" dělnická třída a nezačalo období nesvobody, nic z toho by se neodehrálo. Pokud se přechod přes hranice odehrál aspoň z padesáti procent, jak je nám prezentováno, tak klobouk dolů. Pomohla odvaha, moment překvapení a hodně štěstí. Výborný film! ()

Eluin

Zajímavý a podle mě i dost potřebný snímek, kterému podle mě ve druhé části (té akčnější) něco chybí. Otázkou může být, jak se na podobnou látku budou dívat v zahraničí, zda jim dojdou patřičné souvislosti, nicméně jedná se primárně o film pro české (slovenské?) publikum, které pochopitelně Mašíny (všechny) asi dobře zná. Známe a patrně neřešitelné dilema, zda "hrdinové x vrazi" film úplně nerozetne, je ale zřejmé, k čemu má Mašín s Epsteinem blíže. To však neznamená, že by některé věci neproblematizovali. Já osobně jsem s výsledkem spokojen. Oskar Hes zraje jako dobré víno :). ()

Ema57

Strhující příběh o touze po svobodě, která se nedá potlačit a o odvaze neustupovat a postavit se zlu. Nastoluje i důležitá dilemata o vině a trestu i o tom, co znamenalo splnění rozkazu v totalitním režimu. Skvělé herecké výkony  bratrů Oskara Hese a Jan Nedbala a jejich matky Tatiany Dykové, která odvážně drží celou rodinu pohromadě. J eto nutný, emotivní film, v mnoha otázkách aktuální. Nikomu nedává rozhřešení, ale moc dobře je cítit. ()

TheSompeque

Musím přiznat, že za poslední roky jsem byl už poměrně unavený z nekončícího proudu českých filmů, které se odehrávají v éře komunismu. Samozřejmě není na škodu si neustále připomínat to, co se tehdy dělo, měli bychom to dělat i nadále, ale na mě už bylo toto období natolik vyčerpáno, že už mě film zasazený do něj moc nepřekvapí. O to víc nadšeně jsem odcházel z kina, kde se promítal film Bratři, který mě překvapil svým svérázným stylem. Bratři jsou o dramatickém a akčním útěku bratří Mašínů z Československa v padesátých letech. Sám jsem ohledně tématu Mašínů pořád nejistý a chápu, že i po letech celá záležitost budí bouřlivé debaty. Tím víc mě zajímalo zpracování a uchopení celé historické látky. Pro neznalé historie či přihlouplé Američany tenhle film je ideální. Oproti Palachovi nebo Miladě Horákové jsou Bratři napínavým akčňákem od začátku do konce s tím bonusem, že je založen na skutečné události. Film se drží reálií co to jen jde, o to víc bylo s podivem sledovat, co skupina bratří Mašínů musela překonat.  Nejen příběh je dobře zpracovaný, ale i samotný vizuál. Bratři na mě působili až světovým dojmem. Není z toho cítit takový ten low-cost, který často u české produkce bohužel je. Tady jsem si nic takového nevšiml. Kameramani si často vyhrávali se záběry, kdy i ty sebemenší jsou uměleckým dílem. Každý jeden herec podává famózní výkony, žádné hluché místo. Vážně nemám slov. Bál jsem se, že film udělá z Mašínů superhrdiny a pokusí se je vykreslit jako ultra-kladné postavy, ale naštěstí se tak nestalo. Bratři jsou takřka dokonalým historickým českým filmem, který nemá obdoby a vsadím se, že dlouho nebude. Jediné, co mi trošku v celkovém dojmu vadilo, bylo to, že se nezdůraznila motivace samotného útěku. Film lehce naznačí, ukáže nějaké scény, ale poměrně brzo nastane bod zlomu, kdy už se plánuje odboj. To mi tam trošku chybělo dovysvětlit. Jinak skvělá záležitost, rozhodně zajděte, v kině to byl neuvěřitelný zážitek. ()

Kakho-oto

Klasika: někomu vadí, že je film víceméně nestranným ztvárněním tématiky, druzí ho kritizují jako "oslavu vrahů", třetí ho naopak označují za zkreslení tématiky, které je vodou na mlýn odpůrcům Mašínů a jejich odbojové skupiny. K posledně jmenovaným patří nepřekvapivě též dodnes žijící Josef Mašín, zatímco jeho sestra Zdena film spíše pochválila. Zatím jsem si nikde nevšiml povzdechu, že film vůbec nezachycuje ani nezmiňuje zapálení 17 stohů slámy mezi Vyškovem a Kroměříží, což byl čin Ctirada Mašína a Václava Švédy ze dne 7. září 1953. Jednalo se o jedinou diverzní akci, která byla namířena proti tehdejšímu režimu, konkrétně v oblasti kolektivizovaného (v té době ještě ne zcela) zemědělství, respektive zásobování. Tedy jedinou takovou diverzní akci, kterou provedla skupina bratří Mašínů (podpalování stohů bylo v první polovině 50. let celkem častou formou odporu proti režimu - mimochodem zapalování slámy uskladněné v železničních vagónech bylo několikrát zaznamenáno v historii protinacistického odboje). Mně osobně scéna podpalování stohů ve filmu chyběla, jednalo by se o další akční scénu, poněvadž přitom došlo k postřelení Jana Leciána. Hodně lidí kritizuje nezobrazení přepadení Rošického, ale akce z Mořic a jejich okolí chybí asi jenom mně. Celkově se mi film líbí, nejvíce poslední část zobrazující přechod pěti členů skupiny přes NDR do Západního Berlína (čehož dosáhli samozřejmě, jak známo, jen tři z nich). Ještě raději bych ale byl, kdyby vznikl obdobně kvalitní a akcí nabitý film o našich partyzánech či parašutistech za druhé světové války. O této problematice by rozhodně bylo co točit a připomněli by se tak čím dál více zapomínaní hrdinové (s výjimkou výsadků Anthropoid, Silver A a tzv. Tří králů, o těchto odbojářích na rozdíl od dalších členů hnutí odporu dost ví i veřejnost). Co se týče hodnocení protikomunistické skupiny bratří Mašínů, nejsem názorově vyhraněný, takže se na ní nedívám ani vyloženě záporně, ale zcela pozitivně také ne. Co však nemusím, jsou některé názory dosud žijícího Josefa Mašína – ten si snad opravdu myslí, že jedinými účastníky II. a III. odboje byla rodina Mašínova a jejich přátelé, kromě nich už jen jednotlivci na čele s Kubišem a Gabčíkem. Tak to ale rozhodně nebylo. ()

DWR

Jeden z nejlepších Českých dobrodružných dramat (možná celkově filmů) dle skutečné události. Nedá se popřít skvělá kamera, velice dobrý výběr herců a bezpodmíněčně realisticky stvárněné prostředí 50 let! Děj mě naprosto vtáhl a jsem rád, že se tohoto kontroverzního tématu někdo ujal. ()

Gixian

Krásné to bylo. Váhám mezi 4 a 5 hvězd. Ano, chápu stížnost, že doba a motivace bratrů moc prostoru nedostala. Namítám ale, že film už tak má přes 2 hodiny, a rozhodně v něm nejsou hluchá nudná místa, která by šla vystřihnout a vyměnit - odsýpá a je nabitý od začátku do konce. Chápu, že dějin naší země neznalý divák se může v motivaci postav ztrácet, ale nemůžete prostě chtít po jednom filmu ucelený pohled na dějiny 20 nejvypjatejších let naší země. Hes a Nedbal výborní, byť jejich chvíle přichází až přesunutím děje do NDR - v Československé části působí občas přecijen příliš strnule a roboticky. Dyková pak vyloženě dokonalá každou sekundu co je na plátně - její podání Mašínové si fakt zalouží každou cenu co se v té naší zapadlé kotlince bude zrovna rozdávat. ()

elessar04

O čem pojednává film Bratři asi mluvit netřeba. Třeba mluvit o jejich zpracování, o filmu jako takovém. Scénář je kvalitní díky Epstainovi. Ten umí napsat výborný scénář. Problém? Délka. Moc dlouhý film. Plus? Některé emotivní scény se velmi dobře napsaly (některé pak už vůbec). Nejzajímavější postava? Ani jeden z bratří, ale postava vyšetřovatele Kollera. Obrovské plus? Film není rozhodně agitkou o tom, jací byli junioři hrdinové. Hudba? Hezký, dobrý, klasický, někdy se moc nehodila, ale jinak super. Zvuk? Kvalitní, vše čitelné, dobrý mix hudby. Střih? Šlo to, ale když je den, nemá být noc. Největší problém? KAMERA! Omlouvám se, ale musím to říct. Horší kameru jsem už dlouho u filmu neviděl. Tvůrci bohužel nejspíše zapomněli, že existuje něco jiného než detail, a tak je celý film vlastně nudná detailní nuda, kde se tu náhle občas objeví celek a já vstávám ze sedadla a hlasitě tleskám. Jelikož jsem byl v kině, tak jsem si potlesk odpustil, abych nerušil spolusledovatele. Některé záběry ale byly moc hezké. Dobře se pracovalo se světlem, ale s hloubkou ostrosti misty velmi špatně. Další výtku mám k postprodukci. To (na mě) šílené zrnení v těch překrásných záběrech krajiny si mohli tvůrci fakticky odpustit. Podtrženo sečteno jsem mile překvapen, že film nezobrazil Mašíny jako stoprocentní hrdiny a byl velmi objektivní. To je obrovské plus pro lidi, co jejich činy ne příliš uznávají, ale tím největším zklamáním je doopravdy kamera. Kvůli ní nemohu film lépe hodnotit, protože to občas fakt bolelo. Velmi ambiciózní snímek, který zahubilo to nejpodstatnější ve filmu - kamera, bez níž film nejde uskutečnit. Jinak, tohle není doopravdy na Oscara... ()

JohnnyKladno

Tady jsem čekal mnohem více se musím přiznat. Natočeno je to celkem pěkně, ale je to trochu prázdné. Nic moc to neříká o motivacích postav. Rozhodně se to vyhýbá jakékoliv kontroverzi a spíše to tak klouže po povrchu. Celkem rychle plyne děj a nenudil jsem se. V hlavním plánu filmu Bratři je vlastně znázornění útěku skupiny kolem bratří Mašínů na Západ. Potěšily mě některé detaily jako cameo historika Padevěta, scéna výslechu, přijetí informace o úmrtí Stalina a třeba i to zamyšlení nad svobodou vs rodinou. Naopak mě lehce rušilo, že Vilhelmová, jako matka Zdena, vypadala téměř stejně stará jako její synové. Některé akční scény mě úplně nebavily. Téměř směšný přízvuk vyšetřovatele. No palec nahoru bych tomu asi dal, ale opravdu jen takový rozklepaný. 60% ()

DAPDO

Případ skupiny bratrů Mašínů a její ozbrojená cesta z totalitního Československa za svobodou na západ se dočkala svého zfilmování. Na film jsem se hodně těšil, nebudu tady rozebírat, jestli jsem na straně těch, kteří Mašíny považují za hrdiny, nebo těch, kteří je mají za vrahy a lupiče, v téhle věci mám už dávno jasno. Byl jsem zvědavý, za jaký konec to chytne režisér, vzdálený příbuzný obou bratrů a scénárista, jehož dřívější filmy dávaly naději na kvalitní zpracování. Bylo jasný, že takhle složitý příběh bude těžký vměstnat do cca dvou hodin. Film bych rozdělil na tři části. V té první nahlédneme do soukromí rodiny, ve druhé jsou ukázány akce skupiny na území republiky. Právě tady nechali tvůrci ty nejvíc kontroverzní okamžiky Mašínů dost u zdi. Zastřelení účetního ve voze s výplatami, který přepadli, a podříznutí spoutaného esenbáka, aby neprozradil jejich totožnost. O prvním se dozvídáme jen přeneseně ze záznamu při vyšetřování, ve druhém vidíme jen zakrvácený nůž, který Ctirad omývá pod puštěným kohoutkem.Pak přichází poslední třetina, podle mě nejpropracovanější a nejsilnější část, útěk za hranice.K hereckýmu obsazení hlavních rolí nemám výhrady, ale Hes i Nedbal jsou přesvědčivější v akčních scénách než tam, kde se mluví. Celkově je to slušná podívaná - 65%. ()

Dave Lister

Film Tomáše Mašina Bratři, jsou akčním dramatem a zároveň silným příběhem. Chci se odpoutat od dehonestace jejích činů, kdy u některých z nich se dá snadno podlehnout pocitu, že to vše dělat nemuseli. Optikou tehdejší doby a událostí, je jednoduché z nich dělat hrdiny.  Dnešní optikou je velmi snadné a také jednoduché, z nich udělat sprosté vrahy. Proto nebudu tento příběh soudit v historickém kontextu. Pojďme na film jako takový, kdy Tomáš Mašín natočil poctivé akční dobové drama.  Oskar Hes a Jan Nedbal si sáhli pravděpodobně na herecké dno, kdy jsou připraveni podle jejích slov nést odsuzující kritiku  Také jsem měl za to, že Tatiana Dyková má svých XX let slávy za sebou, ale přesvědčila mě že tomu tak není. Matku obou bratrů, vyhnala na samý vrchol herectví a já už o ní nikdy nebudu pochybovat. Na závěr chci jen podotknout, že hodnocení filmu Bratři nikdy nebude ve vysokých procentech úspěšnosti. Také mohu s čistým svědomím říci, proč tomu tak bude a dovolím si být malým vizionářem. Příběh bratří Mašínů vzbuzoval kontroverze už dávno a dnes s odstupem ještě víc.  Já musím přiznat, že tomu na jednu stranu rozumím, ale na té druhé jsem si jíst, že za svobodu je třeba bojovat! ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)