Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (709)

Madison 

všechny recenze uživatele

70%. Neupieram filmu jeho kvalitu, geniálny herecký výkon Paula Newmana či vtipno - dramatickým spôsobom vybudovaný dej, no i napriek množstve pozitívnych segmentov, ma Frajer Luke neočaril až tak, aby som ho poctila 4*. Prvá hodinka sa mi aj tak zdá príliš natiahnutá a až tá druhá začína naberať tie správne grády, ktoré ma vtiahli do deja. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Nadějným aspirantem v kategorii "nejnudnějších úvodních 40 minut v historii filmu" se stává počin Stuarta Rosenberga. Nuda, nuda a zase nuda. Nic jiného jsem si do scény, ve které k Lukeovi přijíždí na návštěvu matka, neříkal. Jestliže je v popisku k filmu zmíněno, že "dny plynou jednotvárně kupředu", tak režisérovi se tyto dny podařilo natočit se zarážející autentičností a já si kvůli tomu musel Frajera Lukea rozdělit na dvě části. Film jsem dokoukal po cca třítýdenní pauze, a to se mi snad ještě nikdy nepodařilo... Po dojemné rozmluvě s rodičem se však atmosféra promění, a začne nejpromakanější prison break v dějinách. Přiznám se, že jsem hrdinovo chování (až na útěky) nechápal, a celá pointa mi došla až pět minut po skončení snímku - asi jsem neměl svůj den - a o to více mne pak odzbrojila. Závěrečná hodina dělá v mých očích z filmu nevyvážený art, a mé pocity jsou tudíž rozporuplné. I tak ale nakonec po těch čtyřech hvězdičkách sáhnu... You´ve been warned. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Kdyby Paul Newman nehrál už v ničem jiném, pak tady si získal bez debaty místo v hereckém nebi. Jeho sázka s jedením vajec, souboj, dokonalá ukázka nezdolnosti v prostředí, kde se poslušnost vyžaduje a vzdorovitost trestá... Naprosto úchvatný film o svobodě a nezdolnosti jedince ve vězeňském prostředí. - Díky tomuto snímku zlidověla další z hlášek: ,,Musím s pískem...'' PS. Kladu si otázku proč jen u nás kriminálníci za dohledu bachařů s brokárnama takto nečistí příkopy když ve státech roku 67 to šlo? * * * * * ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Útěk z vězení- to je v Hollywoodu určitě jedno z nejhojněji využívaných námětů, které by se dalo nazvat skoro sázkou na jistotu. Ovšem Frajer Luke si s touto velkou konkurencí poradil raz dva a svůj status nehynoucí legendy si jednoznačně zaslouží. Samozřejmě hlavní zásluhu má fenomenální Paul Newman, který to ani nemusí hrát, a stejně je to frajer jako blázen. Ostatní herci by klidně mohli běhat po place úplně nahatí a tančit přitom kozáčka, ale přes ten lišácký úsměv a jasně modré oči by si toho stejně nikdo ani nevšiml. Navíc režisér Rosenberg za kamerou diriguje své životní dílo plné touhy po svobodě, přátelství, vytrvalosti a krutosti s takovou jistotou, že už začínám tušit, koho měl Frank Darabont za svůj filmařský vzor. Na Shawshank redemption to sice opravdu nemá, ale i tak je to FAKT SÍLA. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Luke je fakt frajer. Když padne na zadek, zvedne se. Spráskají ho jako psa, znovu se vzchopí. Luke Jackson, kterému prostě nejde nefandit, patří určitě mezi největší filmové sympaťáky, a to samozřejmě díky jeho představiteli Paulu Newmanovi, který zde předvádí opravdovou vysokou školu herectví. Film vypráví o svobodě, nezávislosti, hrdosti a vlastně i hrdinství a ikdyž film trvá zhruba 2 hodiny a tempo není zrovna dynamické, nenudil jsem se ani chviličku. ()

Galerie (108)

Zajímavosti (39)

  • Předobrazem postavy Frajera Lukea (Paul Newman) byl údajně Donald Graham Garrison, usvědčený lupič, který během své kriminální kariéry ukradl téměř 5 milionů amerických dolarů. V roce 1966 citovala Donna Pearce agentura Associated Press Pearce, které řekl: „Existoval skutečný Cool Hand Luke a já ho znal. Ale v té postavě je také hodně ze mě.“ V roce 1983 však Associated Press uvedla:  „Ačkoli se Pearce s hlavní postavou nikdy nesetkal, řekl, že Luke byl legendou mezi řetězovými gangy a zemřel v Raifordském vězení.“ (sator)
  • Scéna, ve které byl Luke (Paul Newman) pronásledován, byla natočena v Jacksonville na Floridě ve věznici Callahan Road. Luka hrál kaskadér, který používal psy z floridského oddělení nápravných zařízení. (sator)

Související novinky

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno