Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

rado3105

Vynimocny film, vynimocne herecke vykony. Dokonale zobrazenie ludskeho spravania v krajnych situaciach. Zaujimave ako dokaze psychika davu byt zavisla od jedneho cloveka. Jeden clovek dokaze zmenit a dat nadej mnozstvu ludi naokolo(podobne ako v Jacob the Liar). Tazko sa to opisuje, silny filmovy zazitok, ktory sa vidi velmi malokedy. Pre Paula Newmana zivotna uloha. Slovaka potesi ked vie ze tento herec ma matku zo Slovenska, ach tie krasne slovenske zeny, skoda ze aj dnes su krasne ale dobrota im uz je neznamy pojem a peniaze sa stavaju ich fetisizmom. ()

LOVIT

hodně dobrej film z vězenskýho prostředí s celkem čitelným koncem, který nepřekvapil a i tak nějak reálně dopadl ()

Fixa

Jeden z nejoblíbenějších filmů z dětství. Vzpurných hrdinů ve vězeňském prostředí je mnoho, ale nikdo nemá takový charisma, jako Paul Newman. Nevím, jak film bude působit na mně dnes a hodlám to zjistit. Nepamatuju si film podrobně, ale vím, že jsem to viděl několikrát a neomrzelo mně to... ()

Astu.

Myslím si, že jako všechny děti revoluce ani já nedokážu plně docenit svobodu, kterou v dnešní době máme. Není silnější touhy než touha po osvobození. Frajer Luke je skutečně úžasný kinematografický počin o člověku, který se až do konce nepodvolí mašinérii systému. Paul Newman, ze kterého charisma přímo kape, rozehrává svojí one-man show jako vězeň, který se nehodlá smířit s tím, že ho někdo ovládá a předvádí nezlomnou vůli ke svobodnému životu. _______ Film je prošpikován mnoha symboly - tančící nohy v řetězech, šerif, který zastupuje systém a nedokáže pochopit život, proto ho ničí. Mrazilo mě pokaždé, když vyměňoval hůl za pušku. Šerifovy vyleštěné zrcadlovky zase symbolizují tyranii, ve které není ani za mák lidství, je to něco umělého, co nemá emoce a okolní svět se v něm odráží, nedotýká se ho. Nejsou mu vidět oči, proto nemůže být považován za člověka, ale za symbol útlaku. Stejně tak vyobrazení Boha - víra není nic jiného než další forma otroctví. Mám pocit, že tohle je jeden z prvních filmů, který Boha bez obalu popírá. Určitě jedna z must see záležitostí, prostě klasika. _________________ Ale IMHO se nedá zvítězit v boji proti systému, nezastavitelná kola mašinérie vás pohltí. A když už lid zvítězí proti svým tyranům, nastoupí jenom další forma tyranie, tak to prostě je, žádný druh vlády - ba ani bezvládí nemůže dlouhodobě fungovat. No, to jsem ten komentář zakončil pěkně skepticky.) ________ Podobné filmy: Vykoupení z věznice Shawshank, Přelet nad kukaččím hnízdem, Bezstarostná jízda ()

sapito

Není absurdní odivovat někoho za to, že neumí plánovat? Je správné obdivovat člověka, který se rozhodl zbytečně zemřít? ()

Skalicek

Jsem opravdu rád, že jednoho letního večera za mnou přišel táta s otázkou: Na co, že se to zase díváš ? Po mé odpovědi, že to jsou Piráti z Karibiku obrátil oči v sloup a řekl: Pusť si konečně nějaký pořádný film… Třeba Frajera Luke, to by tě mohlo bavit. A taky, že bavilo! V tom letním pařáku jsem se dokázal vžít do role vězňů, kteří museli pracovat na předlouhých cestách. Skvělý výkon Paula Newmana a pro mě nezapomenutelná scéna s pojídáním vajec dělají z tohoto filmu povinnost i pro dnešní mladší diváckou generaci. Nemít na to, to je právě ta frajeřina ! ()

JARDAHONDA

Frajer Luke-Deluxe edition : Paul Newman,jako vezeń Luke Jackson v legendárním filmu ve své možná nejlepší roli...Když se Luke dozví,že jeho matka zemřela a dozorci ho bezohledně zavřou na samotku aby ho náhodou nenapadlo uprchnout na svobodu...Drama může začít... ()

hedgi

Hmm. Postava Luka byla ve filmu popsána pěkně. Už někdy od scény s boxerským zápasem bylo jasné, že Luke prostě neuhne, ať to stojí cokoliv. A když tohle víte, tak taky tušíte jak to musí dopadnout. Že bylo tušení správné se ukázalo v momentě, kdy ho po smrti matky zavřeli preventivně a nespravedlivě do díry aby neutekl. Co pak Luke udělal? Hádejte. Koncentrovaná nuda, leč pořád lepší než Shawshank. ()

P_Soar

Ten film je tak trochu převyprávěným evangeliem. Jen místo buřiče-filozofa tu vystupuje buřič-rošťák ve výborném podání Paula Newmana. Krásný film, ke kterému si možná budete hledat dýl cestu..výborný komentář napsal Qasa. ()

QuietRioT

Mno neviem... Som zmetený niektorými komentármi o "zlatom fonde" a "kultúrnom dedičstve" lebo mne to prišlo strašné. Väzenský príbeh bez poriadnej zápletky, bez kvalitnej drámy, akcie, príbehu alebo čohokoľvek prečo pozeráme filmy. Ešte aj tá hlbšia myšlienka, ktorá vo vás doznieva niekoľko dní absentuje. Rozobratie psychiky pre mňa nestačí. ()

Brain32

Prostě frajer Luke co dodat :-) kdo jiný by snědl 50 vajec s úsměvem na tváři? Snad jen Chuck Norris :-D a i ten by měl problémy… Zlomit Lukeho se podařilo, ale sebrat mu jeho zdravý rozum? Nemožné :-) ()

Lazy87

Je to prostě frajer, který má všechno na háku. No pár pěkných scén tam bylo, jak už někdo psal, jinak taková oddychovka. Též pravda, že Newmanovi role padlá přímo na triko. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007