Frajer Luke

• slovenský

Frajer Luke

Drama / Krimi

USA, 1967, 126 min

Komentář bude obsahovat SPOILERY! Celou dobu jsem si říkal, proč Luke pořád utíká, proč bojuje, i když nemůže vyhrát a proč proboha jí těch padesát vajec?! Ale pak, během těch několika málo okamžiků na konci, mi to došlo. Dělá to, protože může, protože to chce dělat a hlavně nikdy nechce být poražený či zlomený. A když si tohle člověk uvědomí, tak spolu se sestřihy úsměvů Paula Newmana, se může smát taky. Krásný film, ve kterém Paul předvedl zřejmě svůj vrchol. George Kennedy byl taky skvělý (ale Oscar?) a... ty kultovní scény! Asfaltování silnice, box, umývání auta (tak odtud některé hvězdičky dnešního šoubyznysu čerpaly!) a především hraní na banjo, poté, co Lukeovi zemře matka, to jsou scény, na které budu ještě dlouho vzpomínat. Stejně jako na smějícího se Paula. Jsou tomu sice dva roky, co tento skvělý herec odešel, ale díky tomuto snímku si získal nesmrtelnost. 100 %.(20.1.2011)

Nadějným aspirantem v kategorii "nejnudnějších úvodních 40 minut v historii filmu" se stává počin Stuarta Rosenberga. Nuda, nuda a zase nuda. Nic jiného jsem si do scény, ve které k Lukeovi přijíždí na návštěvu matka, neříkal. Jestliže je v popisku k filmu zmíněno, že "dny plynou jednotvárně kupředu", tak režisérovi se tyto dny podařilo natočit se zarážející autentičností a já si kvůli tomu musel Frajera Lukea rozdělit na dvě části. Film jsem dokoukal po cca třítýdenní pauze, a to se mi snad ještě nikdy nepodařilo... Po dojemné rozmluvě s rodičem se však atmosféra promění, a začne nejpromakanější prison break v dějinách. Přiznám se, že jsem hrdinovo chování (až na útěky) nechápal, a celá pointa mi došla až pět minut po skončení snímku - asi jsem neměl svůj den - a o to více mne pak odzbrojila. Závěrečná hodina dělá v mých očích z filmu nevyvážený art, a mé pocity jsou tudíž rozporuplné. I tak ale nakonec po těch čtyřech hvězdičkách sáhnu... You´ve been warned.(21.12.2009)

Jakkoliv jsem byla poučena, že jde o naprostou klasiku, samotný film mě příleš nezaujal. Ano, skvělý Paul, kamera, v podstatě nic co by se dalo regulérně vytknout, klasický představitel americké kinematografie. Na druhou stranu, stopáž byla moc dlouhá a kouzlo pár scén na mě vůbec nezapůsobilo (slečna myjící auto, zasypávání asfaltu). Navíc existje spousta filmů s totožnou myšlenkou, které mě zaujaly víc (Přelet, Pahorek).(25.9.2008)

Skvely Paul Newman vo filme z väzenskeho prostredia, ktory mal viacej odvahy ako rozumu a preto dopadol tak, ako dopadol. Nebolo treba tu ukazovat ziadnych nerealnych hrdinov a aj tak si film udrzal skvelu dynamiku a normalne som Lukeovi prial, aby usiel takym sposobom, aby ho nikdy nechytili. Inac z tych 50 vajec, ktore Luke zjedol do 60 minut, by mi urcite bolo poriadne zle :-) Len nejako som nikde nespoznal Dennisa Hoppera. ___________ Paul Newman - (Luke) +++ George Kennedy - (Dragline) +++ Lou Antonio - (Koko) +++ Jo Van Fleet - (Arletta) +++ Dennis Hopper - (Babalugats) +++ Harry Dean Stanton - (Tramp) +++ Joe Don Baker - (Fixer) +++(26.7.2008)

Frajer Luke bol vážne frajer. Škoda, že mi celkom unikli jeho pohnútky, kvôli ktorým sa dostal do väzenia, a to ani nehovorím o tom, že za zničenie parkovacích hodín dostal 2 roky natvrdo. Tomu poviem teda trest. Samotné väzenie tiež nevyzeralo ako klasické väzenie z iných amerických filmov, skôr mi pripomínalo nejaký pracovný tábor, galeje alebo koncentrák (ale zbavený rasového motívu), čiže celkom príjemné oživenie väzenského prostredia. Na filme je najúžasnejšie to, ako ľahko si vedel Luke každého získať, dokonca aj toho najväčšieho tvrďáka, a to všetko len so svojim úsmevom a pevným charakterom. Tak pevným, že ho nedokázalo zlomiť ani mučenie a bitky od bacharov. Oscar Wilde kedysi pekne poznamenal, že základom charakteru je sila vôle. A presne o tom je aj celý film. 85/100(22.3.2016)

• - Film v bývalé Československé socialistické republice nebyl v kinech ani při četných reprízách v televizi uveden celý. Komunistický cenzor film radikálně sestříhal a zbavil "nevhodných" biblických asociací, které Rosenberg do filmu nepokrytě implantoval. (FilmFan24)

• - Joe Don Baker a Anthony Zerbe tímto filmem debutovali. Oba si pak zahráli v "bondovkách". Baker ve snímku Dech života (1987) a Zlaté oko (1995) a Zerbe ve filmu Povolení zabíjet (1989). (JohnSmith)

• - Paul Newman sní ve filmu 50 vajec, ve skutečnosti ale nepozřel ani jedno. (MeanWhile)