Frajer Luke

• slovenský

Frajer Luke

Drama / Krimi

USA, 1967, 126 min

Luke je frajer, o tom nemuze bejt pochyb, ale poprave, precejen jsem cekal, ze bude jeste vetsi frajer. Nez zacne utikat z vezeni, je to sice pohodar, ale chova se vicemene slusne. Jinak samotnej film i pres absenci nejakyho slozitejsiho deje prijemne odsejpa, vzdy dokaze prijit s nejakou zajimavou scenou, hraje fajn hudba, obcas to je dojemny, obcas vtipny, obcas napinavy a je prijemna zmena, ze dozorci, pokud se vezni chovaj slusne, nejsou zas nejaky velky svine. No a pak tu je samozrejme Newman s jednim ze svejch nejlepsich vykonu, protoze Lukeovi dodal fakt perfektni charisma a pohodovost. Kennedy hraje taky paradne, ale oskary bych udelal presne opacne. Rozhodne jeden z nej vezenskejch filmu, presto jsem ale cekal o malilinko vic.(14.7.2009)

Název samotný nechť hovoří za vše. Obsadit do role Luka právě Paula Newmana byl geniální tah. Snímek se díky němu stal legendou světové kinematografie, který má jen na ČSFD mezi oblíbenými každý druhý uživatel. Zvlášť nezapomenutelný je sestřih Newmanových úsměvů, u kterých se dodnes i já sám usmívám jako malé dítě...(26.8.2009)

Nevím, Frajer Luke se mi sice celkově líbil a měl skvělé vyznění, ale je trochu zdlouhavější a chvílemi bych se nebál říct nudný. Pro čtvrtou hvězdu šplhal velmi těžce, ale kladné pocity nakonec převládly. / Druhé zhlédnutí mě přesvědčilo o kvalitě a natahuje se spíš nahoru. Uvidíme, co se stane potřetí.(21.3.2010)

Bez toho, že by mal podmanivo modrooký Luke v ruke fľašu, v ústach cigaretu a fuckoval by na všetko a všetkých je frajerom. Nevyčerpateľná vôľa, nezdolnosť a rebélia proti šialene nastaveným normám robia z rádového väzenského odsúdenca prototyp zvláštneho hrdinu, kt. si sympatie okolia získava heroicky odvážnymi a tak trochu treštenými počinmi. Frajer Luke ma bavil, scenár, tempo, kamera, strih, hudba... Momenty, kde sa Luke nechal namlátiť a jeho odpoveďou bol šibalsky úškrn zostanú nezabudnuteľné. Paul Newman v najlepšej forme.(21.9.2009)

Tahle nesmrtelná klasika má dvě esa v rukávě. Legendárního kameramana a držitele tří Oscarů Conrada L. Halla a znamenitého Paula Newmana. Ten tu má i skvělého parťáka George Kennedyho (Oscar za vedlejší roli), který ho podporuje ve snaze zvítězit, i když dobře ví, že v téhle době vyhrát není možné. Vězeňské drama se stejně jako řada následovníků (kupříkladu Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem) potýkalo se vzpourou jedince proti represivnímu systému. Newman, dokonale pijící krev dozorcům, ale vtiskl celé látce svůj osobitý styl, který je i po desetiletích nenahraditelný!! Pojídání vajec a vychytralé útěky vedou..(9.7.2009)