Frajer Luke

• slovenský

Frajer Luke

Drama / Krimi

USA, 1967, 126 min

Životná rola charizmatického P.Newmana, jednoducho nezabudnuteľná. Príbeh väzňa, ktorý sa nedá zlomiť, ani fyzicky ani psychicky. Frajer, ktorý si to rozdá s boxerom a nemá na to. Frajer, ktorý vyhrá stávku a napchá do seba 50 natvrdo uvarených vajec. Frajer, ktorý poblázni celú partu a urobia za pár hodín prácu, ktorú majú na celý deň. Frajer, ktorý presne vedel, prečo zo seba urobiť psychicky zničeného poskoka. A pýtam sa kto bude taký frajer po ňom? Myslím, že taký sa nenájde, frajer Luke je a bol iba jeden.Ak je pravda /že vraj je/, že má P.Newman slovenských predkov z okolia Humenného som na teba dvakrát taký pyšný.100%.(27.12.2009)

Dokonalost sama. Frajer Luke se může směle měřit se Shawshankem nebo I Am a Fugitive from a Chain Gang, protože má nezapomenutelného hlavního hrdinu, podmanivou vězeňskou atmosféru a hlavně emocemi nabitý závěr, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Skvělá Schifrinova hudba už je jenom třešničkou na dortu. "All that time, you was plannin' on runnin' again." "I never planned anything in my life."(23.8.2008)

Luke je frajer, o tom nemuze bejt pochyb, ale poprave, precejen jsem cekal, ze bude jeste vetsi frajer. Nez zacne utikat z vezeni, je to sice pohodar, ale chova se vicemene slusne. Jinak samotnej film i pres absenci nejakyho slozitejsiho deje prijemne odsejpa, vzdy dokaze prijit s nejakou zajimavou scenou, hraje fajn hudba, obcas to je dojemny, obcas vtipny, obcas napinavy a je prijemna zmena, ze dozorci, pokud se vezni chovaj slusne, nejsou zas nejaky velky svine. No a pak tu je samozrejme Newman s jednim ze svejch nejlepsich vykonu, protoze Lukeovi dodal fakt perfektni charisma a pohodovost. Kennedy hraje taky paradne, ale oskary bych udelal presne opacne. Rozhodne jeden z nej vezenskejch filmu, presto jsem ale cekal o malilinko vic.(14.7.2009)

Nadějným aspirantem v kategorii "nejnudnějších úvodních 40 minut v historii filmu" se stává počin Stuarta Rosenberga. Nuda, nuda a zase nuda. Nic jiného jsem si do scény, ve které k Lukeovi přijíždí na návštěvu matka, neříkal. Jestliže je v popisku k filmu zmíněno, že "dny plynou jednotvárně kupředu", tak režisérovi se tyto dny podařilo natočit se zarážející autentičností a já si kvůli tomu musel Frajera Lukea rozdělit na dvě části. Film jsem dokoukal po cca třítýdenní pauze, a to se mi snad ještě nikdy nepodařilo... Po dojemné rozmluvě s rodičem se však atmosféra promění, a začne nejpromakanější prison break v dějinách. Přiznám se, že jsem hrdinovo chování (až na útěky) nechápal, a celá pointa mi došla až pět minut po skončení snímku - asi jsem neměl svůj den - a o to více mne pak odzbrojila. Závěrečná hodina dělá v mých očích z filmu nevyvážený art, a mé pocity jsou tudíž rozporuplné. I tak ale nakonec po těch čtyřech hvězdičkách sáhnu... You´ve been warned.(21.12.2009)

Frajerina, rebelanstvo, sloboda duše, nezlomná vôľa a užívanie si života za každých podmienok, bezstarostne a slobodomyseľne. Krása a takmer dokonalosť filmu je v jednoduchom príbehu s množstvom neskutočne originálne nesmrteľných scén, v hercoch a v závere, ktorý potvrdil môj plnohodnotný dojem z filmu. 90%.(26.4.2009)

• - Hudební téma Lalo Schifrina, kdy Luke s vězni asfaltuje silnici, se stalo znělkou zpráv "Eyewitness News" televizní stanice ABC. (FilmFan24)

• - Joe Don Baker a Anthony Zerbe tímto filmem debutovali. Oba si pak zahráli v "bondovkách". Baker ve snímku Dech života (1987) a Zlaté oko (1995) a Zerbe ve filmu Povolení zabíjet (1989). (JohnSmith)

• - Lukeovo vězeňské číslo je 37. To je odkaz na Bibli - Lukáš 1:37. (Kulmon)