Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

OwenBobby

Pravděpodobně můj nejoblíbenější film. S každým zhlédnutím se mi líbí víc. Příběh nabízí tolik námětů k zamýšlení- nezlomnost, úsudek ostatních, neopodstatněná brutalita dozorců, bezdůvodný trest a mnoho dalšího. Paul Newman je v hlavní roli nezapomenutelný, Schrifinova hudba skvěle podtrhuje celkovou atmosfěru a nespočet scén, které se divákovi emotivně zapíšou do paměti- komická sázka o 50 vajec, každý Lukeův útěk a následné potrestání a zejména velmi silný závěr. Objektivně se film řadí mezi špičku vězeňského žánru mezi Shawshank, Jsem uprchlý galejník nebo Brubaker, subjektivně pro mě ční ještě o úroveň výše. 10/10 ()

buchannon

Tento film mě dostával postupně, jak už to tak většinou bývá. Během sledování se propracoval od lehkého nadprůměru až po téměř absolutno. Na vojně jsem byl taky ve vězení, ale jenom jeden den, takže jsem ani neměl potřebu utíkat. Ale žít v takových podmínkách jako v tomto snímku, tak je zřejmě touha po svobodě velice silná. Filmařsky zvládnuto perfektně. Paul Newman i George Kennedy zde opravdu excelovali, prakticky táhli celý děj filmu. Zajímaví byli ovšem i drsní a nekompromisní dozorci. Zatím jsem viděl jen deset filmů s Newmanem, ale tento je možná jeho nejlepší, rozhodně zde podal nejlepší výkon, toho Oscara bych mu bez váhání udělil. ()

kolly13

První shlédnutí mne nadchlo, druhé po několika letech zklamalo a docela nudilo. Newmanův talent je zčásti nevyužit a film plyne a hodinky se vlečou. ()

Tunheber

Film o nezlomnosti víry a charakteru člověka veselé povahy. Hudební doprovod naprosto brilantní.Lukovy úsměvy na konci filmu jsou vskutku nezapomenutelným zážitkem. ()

PTuranyi

Výborný klasický film so skvelými hercami. Škoda, že samotná idea o slobode a nezlomnosti je vykresľovaná na pozadí idylického života väzňov, ktorí sú zobrazení ako skvelá partička dobrých chlapcov a tí zlí sú dozorcovia. Hlavný hrdina je typický trickster, ktorý robí problémy kedy sa mu zachce. Nevadí, že robí zle, hlavne, že chce a slobodne sa rozhodol. ()

Martinek

Film, který je možno zařadit mezi Americkou klasiku, zobrazuje vězení trochu jinak, než ho známe z moderních vězeňských filmů, ale narozdíl od nich tenhle film asi nezestárne. Lukova touha po svobodě je nezlomná a kontrastuje s přízemností ostatních vězňů. ()

Olivier

Vemte si Přelet nad kukaččím hnízdem, cvokhaus vyměňte za vězení, Nicholsona za Newmana a dostanete přesně tenhle film. Z Newmana v roli Luka charisma přímo srší. Je to chlápek, kterého nemůže porazit nikdo, jen on sám. Když ho zmlátíte do krve, tak sebere síly, postaví se, odplivne si a ještě se na vás drze usměje. Na autority okázale kašle. Škoda, že mi zrovna nesedlo to pomalé tempo, proto taky nedám plné hodnocení. Určitě to ale chci vidět ještě jednou, třeba to pak bude za pět. Luke je prostě frajer. ()

Kvico

malý Shawshank čo sa týka veľkosti väzenia, no rovnako úžasný čo do kvality filmov Darabonta a Rosenberga...staré filmy vo mne vzbudzovali obavy z aktuálnosti ich odkazu aj pre dnešnú dobu, no čím ďalej tým viac si uvedomujem že tieto obavy sú úplne bezpredmetné. fantastický Paul Newman ktorý sa stáva mojím obľúbencom odohral svojho "frajera" majstrovsky, vďaka nemu dokonale rozumiete a viete sa vcítiť do pocitov hlavného hrdinu, no rovnako aj G. Kennedy jeho "parťáka" stvárnil bravúrne. film ktorý vás pobaví, dojme, ukáže vám krásu ľudského života a radosť z neho aj v drobnostiach ktoré si človek uvedomí a užíva si ich až v istých momentoch, ukáže nezlomnosť vôle človeka a to že niečo človeku nemôže byť ukradnuté ani vzatím slobody,film ktorý vás chytí za srdce svojou ľudskosťou. proste krása ()

adamm90

WOW... Tenhle usměvavý chlapík, který nikdy nic nevzdává a žije život: "prostě po svém", mě opravdu dostal. Už začátek filmu, kde Paul Newman uřezává hlavy parkovacím automatům je prostě super. Bez dalšího rozmýšlení 5*. "Rozhodně musíte vidět". ()

Moraldo

Můžou ti vzít úplně všechno, ale svobodu tvojí mysli ti nevezme nikdo. Luke byl prostě frajer. A Paul taky, ani to nemusel moc hrát, měl to v sobě. ()

Chuckiecz

Snad nejlepší role Paula Newmana. Vězeňské drama o svobodě i za vězeňskými dráty... Úžasná je scéna z první soboty. Nezapomenutelných je i 50 vajec za hodinu. A "problémy s komunikací"... ()

frenkie

Totální herecký nářez Paula Newmana a George Kennedyho v jednom z nejpůsobivějších vězeňských dramat, která byla kdy natočena. O tomto filmu mužete psát co chcete a stejně je to prd platný, to se prostě musí vidět a užit. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007