Dva mezci pro slečnu Sáru

• Česko Dva mezci pro sestru Sáru (více)

Když osamělý jezdec Hogan zachrání ze spárů tří násilníků mladou jeptišku, ještě netuší, do čeho se to právě namočil. Sestra Sára je na útěku před francouzskými kavaleristy a míří za mexickými stoupenci prezidenta Juareze. Také nesmlouvavý a tvrdohlavý Hogan má spadeno na francouzské okupanty, ale úplně z jiného důvodu. Plánuje se totiž zmocnit tučné odměny v podobě francouzského pokladu. Sestra Sára mu může poskytnout cenné informace týkající se obrany pevnosti, a proto se tato nesourodá dvojice vydává na společnou pouť nehostinnou mexickou pustinou. Během cesty se nejen sblíží, ale začíná to mezi nimi také pořádně jiskřit. Sestra Sára se totiž nechová úplně jako spořádaná jeptiška a svému průvodci nachystá řadu překvapení. Dobrodružný western amerického režiséra Dona Siegela vyniká zejména živelnou konverzací mezi ústřední dvojicí v podání Clinta Eastwooda a Shirley MacLainové. (Česká televize)

MJMilan

Zajímavý western se zajímavou a orginální zápletkou. Oceňuji, jak skvěle si na začátku Clint Eastwood pohrává se slovy víra a s nesmyslností činů náboženství. "Vždyť sup je také boží tvor a vy je chcete pohřbít? :-)" Celá honička za zlatem je vcelku průměrná, avšak ten konec se jim celkem povedl, i když ho možná mnozí čekali. ()

Radiq

Nejdřív to zaujme skvělým Morriconeho úvodním motivem (což samo o sobě je bomba). A pak se na scéně objeví náš oblíbenej Clintonův drsňák s čvaňhárem v koutku pusy. A pak tu máme slečnu Sáru, o které mužu řict, že to je nejlepši role Shirley McLaine, co jsem zatim viděl. Nejenom že se tady ukáže skoro nahá, ale dokonce tenkrát byla fakt hezká. K tomu byla její postava fakt slušně napsaná a zahraná. K tomu inteligentní děj propojenej s mexickejma revolucionářema, zlejma francouzema a spoustou dynamitu. A dva mezci, na tom prvním jezdila a ten druhej byl očividně tvrdohlavej Hogan. Jinak scéna s indiánama mi tam přišla docela navíc... ()

dr.fish

Špatný western to úplně není. Jenže tohle není Sergio Leone. Shirley MacLaine taky nemá ten potřebný šmrnc. Zkrátka tomu chybí šťáva. 60% ()

vesper001

Už při úvodních titulcích je zřejmé, že půjde o exkurzi do ZOO. Mezků je tam spousta. Jeden mezek je tak trochu osel, druhý mezek neodkládá cigáro ani při bitvě a širák neodhodí v dál ani ve vaně. Pak je tu pár čistokrevných mezků a celá stáda francouzských a mexických kopytníků. Plus nějaký ten chřestýš, puma a jiná havěť. Drsňák a jeptiška jsou pozoruhodná dvojka, ale překvapivě to klape i šlape. ;) Jejich slovní přestřelky jsou ostré, třaskavé a vybroušené, a mnohem lepší než nezáživná finální bojůvka se spoustou ohňostroje, trochou řevu, minimem kečupu a nulovým napětím. Ale ten závěr je prostě boží. :D ()

andrii

Kříž a kolt věru spojenci jsou. V páru mají páru. S kuráží vyráží. Misi k cíli dovedou. Kámen po kameni rozloží. A když pak svatý háv a širák odloží, to čirá touha k mání, v ráži je/n/. Ámen. ()

Mirokukii

Zajímavé a místy legrační duo pistolníka a jeptišky, z jejichž spolupráce vznikne nejedna vtipná a napínavá situace. Od dvou tak výborných herců ani nešlo nic jiného, nežli kvalitu a zábavu, čekat. Dostatečně dobrodružné, s výbornou melodíí. Akce ke konci hodně solidní, se spoustou výbuchů a střelby, při níž odpadne nejedno zkrvavené tělo. A závěr? Ten je doslova vyšperkovaný. Aspoň ten klobouk si mohl sundat... ()

noriaki

Spíš průměrný western z doby Francouzské intervence v Mexiku. Clint Eastwood hraje dobrodruha tak drsného, až je směšný. Hlavní hvězdou ovšem není on, ale skvělá Shirley MacLaine. Největší slabinou je příběh, plyne pomalu a jednotvárně a za celý film se zdánlivě skoro nic nestane. Vše ovšem vynahrazuje závěrečná brutální přestřelka. Hudba fenomenálního Morriconeho zvedá celkový dojem minimálně o stupeň nahoru. ()

MI-380

Statické westernové putování revolučním Mexikem. Dovedu si to představit i jako divadelní představení: Eastwood na houpacím koni, vedle něj MacLaineová na houpacím oslu. Oba sympaťáci v nejlepších letech a vedou vtipné a příjemně se poslouchající řeči. Občas se na jevišti objeví Francouz, pak zas Mexičan. Občas někdo vystřelí, pak zas něco vybuchne. Jen na těch posledních pět minut už by asi divadelní jeviště nestačilo. 65%. ()

JohnSmith

Dát dohromady pistolníka a jeptišku je mazec. Mazec, ze kterého se dá těžit, což se Siegelovi celkem podařilo. Humor tedy rozhodně nechybí. Eastwood je z jeptišky dost na prášky a je to vtipný,ale jinak mě to zas tak moc nebavilo. Jinak Morriconeho oslí melodie byla fakt dobrá. ()

Miki8888

Příjemný a průměrný western s báječným Eastwoodem doprovázený neobvyklou, ale hezkou hudbou Morriconeho. V některých částech putování je to fakt nuda a dalo to zabrat neodtrhnout oči. Přestřelky a akci alespoň z části vynahradí závěrečná bitva na konci. ()

Autogram

Ústrednému páriku Clint a mníška to perfektne ladí a bola radosť počúvať ich dialógy, doberanie a čo všetko spolu navystrájali po ceste do francúzskej pevnosti. Bez záverečnej veľkej prestrelky s výbuchmi by som sa celkom zaobišiel, celkom stačili aj občasné dosť krvavé scény zo spolužitia Mexikánov, Francúzov a Indiánov. ()

zigíš

Spokojenost spíše jen za tradičně skvělého Morriconeho, protože ta komediálně romantická nálada, na mě kdovíjak nefungovala. ()

jatamansi

Úvod a Morricone jako když vyšije, a zase s navýsost originálními ruchy. Je to mistr, i když tím nosím dříví do lesa.Mladá Shirley (No, 35 není u divy žádný věk) i Clint, ona dokonce brunetka, nikoli blondýna. Padouch je padouch, ale dobrá whisky se hodí vždycky. „Kriste Pane, co tady dělá ta jeptiška?“ Přežít bez vody s pomocí Hospodina je odvážná představa. Sára moc pěkná jeptiška, paličatá, umanutá. A hledaná armádou. Pojídání chřestýšů má v amerických filmech zdá se tradici… Pokud jde o francouzskou posádku, je Sára neocenitelným zdrojem informací o pevnosti i kostele. Být chlapem vedle jeptišky muselo být těžké. Podivná dvojice však dál jede pospolu a Sářina španělština se fakt hodí (platí to od středověku dodnes). I když poslední útěchu podává poněkud podivně. Ostatně mám od začátku podezření, zda jde vůbec o nevěstu Kristovu. Operace šíp tak trochu z kategorie sci-fi, ale budiž. Jo, ještě byla dobrá ta prdka. Nesourodá dvojice se sehrává a zdolává překážku za překážkou. „Ve chvílích nouze je církev shovívavá.“ Mé podezření stran Sáry se naplnilo, ovšem všichni spolu dál pracují ke zdárnému konci. „Špatnej čas na válku.“ Když pominu epizodní role, film stojí a padá na těch dvou a stojí poměrně slušně. Třeba i drobnostmi, jak se špiní během děje Sářina rochetka a z bílé se stává šedobéžovou, zažloutlou. Jestli mne něco rozesmálo, tak kůň na konci, s těmi balíčky, taškami a krabicemi jako po nákupu na Champs Elysées či na Manhattanu. ()

Josefin

Výborně naservírované, desperado a jeptiška . Vtipné, akční nechybějící souznění mezi Clintem Eastwoodem a Shirley MacLaine. Překvapení zábavné a bez nudných pasáží. ()

dr.jacoby

Western s výbornými hudobnými motívmi od Ennia Morriconeho. Clint Eastwood sa prezentuje zopár vtipnými hláškami. Dej je dostatočne predvídateľný, ale rozhodne sa to dá pozerať. ()

ArdathBay

Chemie mezi Sárou a Hoganem funguje na výbornou. Společné scény jak v opilosti, tak za střízliva jsou zábavné a ozvláštňují průměrný příběh. Stejně tak jako ne úplně klasická hudba od Mistra. ()

SjamK

"The party's over." Plátno si zarezervovali dva hlavní protagonisté téměř výhradně jen pro sebe a akce je tu kromě závěrečné přestřelky až na druhém místě. Nečekejte žádnou krvavou tvrdou školu. Ale i tak jde dělat western. Clint Eastwood a Shirley MacLaine, jsou jen dva, ale film je jich plný. Hlavně Eastwoodovy věčné (tak typické) ksichty, znechucené úšklebky a otrlé průpovídky nemají konkurenci ("I don't know if this arrow is near my heart, I don't think so. Some women have said my heart isn't exactly in the right place."). Ačkoli by se někomu mohli Dva mezci zdát rozvleklí a bez děje, u mě jednoznačně zabodovala celková hláškovitost a (nijak násilný) humorný nadhled. Jo a opět výborná Morriconeho hudba, přes kterou jsem se vlastně k tomuto filmu dostala. ()

KoRner

Asi najľudskejšia rola Clinta Eastwooda. Zaľúbi sa a dokonca poznáme i jeho meno! Dejovo to možno nie je bohviečo, ale vystačí si s prihrávaním ústrednej dvojice a Enniovou hudbou. Najlepšia scéna je keď Hogana trafí šíp a mníška ho zachraňuje. O kovboja sa dá normálne báť. Iné postavy tam prakticky nie sú, ale finále to vynahradí. ()