[6/10] (Bedford Falls, Compulsion, IEG, Splendid, US) (Barevný /// Produkce: Laura Bickford, Marshall Herskovitz, Edward Zwick /// Scénář: Stephen Gaghan podle televizního seriálu Traffik Simona Moorea /// Kamera: Steven Soderbergh /// Hudba: Brian Eno, Cliff Martinez /// Oscar: Steven Soderbergh (režie), Stephen Gaghan (scénář), Benicio Del Toro (herec ve vedlejší roli), Stephen Mirrione (střih) /// Nominace na Oscara: Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Laura Bickford (nejlepší film)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.12.2008)

Steven Soderbergh si vypůjčil atraktivní téma obchodu s drogami a zaobalil ho do vypravěčského hávu, který charakterizuje nezávislou americkou kinematografii posledních let. Jeho několikaproudé drama však zdaleka formou nedosahuje brilance např. 21 gramů či Mementa, je to spíše opatrné a předvídatelné ozvláštnění obsahu, podobně jako dokumentární kamera a hra s barvami, která mi v tomto případě nepřijde nijak zvlášť vydařená. Co se mi vydařené zdá, jsou herecké výkony – zejména Benicio Del Toro svým démonickým kukučem napraveného hříšníka opět přesvědčuje na 100%, líbil se mi i Michael Douglas, který bravurně sehrál vystřízlivění typicky amerického sebevědomého politika. To nejcennější v Sodeberghově filmu vidím v příběhu a jeho pointě. V pohledu na onu "válku" s drogami, která je plná beznaděje a deziluzí a v konečné fázi i malých vítězství. Není to nijak radostné vypravění o hrdinech, kteří efektně zničí drogové bossy. Traffic ukazuje, že napřed by takový hrdina musel zničit vlastní děti. Ačkoli mě snímek svými filmařskými kvalitami nijak nenadchl, jsou tu pořád tyhle světlé stránky, pro které stojí za hřích.(10.7.2005)

Traffic je velké dílo Stevena Soderbergha. Perfektním způsobem divákovi představuje život drogových dealerů, překupníků, protidrogových institucí a "koncových uživatelů". Střih je skvělý a přechod mezi lokacemi taktéž. Kamerové filtry udělaly své a dávají filmu dokumentární vzhled. Excelentní herecké výkony jsou podpořeny vynikající kamerou a prací ražiséra. Traffic určitě patří mezi deset nejlepších filmů poslední doby.(17.7.2005)

• Beastmaster4

Ať už má být poslání filmu jakkoliv účelové, tak způsob, jakým je film pojatý je vyloženě hrozný. Film je plný nudných pasáží, vizuální podoba naprosto šílená - oranžové záběry střídají chladně modré, zelené atd. Kdo tohle dopustil by zasloužil nějakou filmovou anticenu. K tomu šílené zrno, při kterém obličeje postav vypadají, jak posypané nějakým hrubým pískem. Benicio Del Toro snad zachraňuje celej tenhle paskvil sám. Všechno se tváří strašně autenticky, moudře a dokumentárně....ale ve skutečnosti jde jen o jedno velké klišé o vražedné minutáži v tomhle nudném podání a s absolutně tragickým vizuálním zpracováním :-/(19.6.2017)

Uzasne natocena mozaika o marnem boji proti drogove mafii. Skvely byl predevsim tah nezamerit se pouze na klasicky boj policie ci soudcu proti tomuto nesvaru, ale podivat se na problematiku i z druhe strany a ukazat, ze tento problem se muze urcitym zpusobem tykat kazdeho z nas. A samozrejme nelze zapomenout na vskutku vyborne herecke vykony na vsech postech, ale jak jsem jiz napsal nejsilnejsi devizou je bravurni scenar.(30.7.2002)

• - Scény, které se odehrávaly v Bílém domě, se natáčely v ateliérech seriálu Západní křídlo (1999), jejichž součástí je i přesná replika části sídla amerického prezidenta. (don corleone)

• - Catherine Zeta-Jones byla během natáčení těhotná a proto byla její postava ve scénáři upravena. Původně měla být matkou dvou dětí, namísto toho i ve filmu vystupovala jako těhotná. (don corleone)

• - Ve filmu je celkem 135 postav, které promluví a natáčel se v celkem 8 různých městech. (don corleone)