Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

IronRocky

Skvělá komedie se slavným Švejkem, kterého mistrovsky zahrál Rudolf Hrušinský st.. Dále skvělej hereckej výkon podal Miloš Kopecký. ()

Rodin

Ačkoli bych v hlavní roli raději viděl Wericha, Hrušínský odvedl jednu ze svých nejlepších prací. Miloš Kopecký a Svatopluk Beneš mu více než zdatně sekundovali, zkrátka je to dnes opravdu součást Zlatého fondu české kinematografie. ()

Stanix

Jak už tu kdosi poznamenal, Steklý měl k dispozici v té době skutečná herecká esa ve středním věku a k tomu (v té době ještě) překrásně malebné exteriéry Prahy a vůbec československé krajiny. Všechny svazky od Haška, posléze i od Vaňka mám přečtené hned několikrát a tak můžu směle tvrdit, že tato adaptace je jedna z nejpovedenějších vůbec. Často se mi stává, že při sledování filmových postav zkonstruovaných z jejich knižních předloh, jejich podoba jaksi neodpovídá mé představivosti, což by nebylo až tak neobvyklé. Tady je tomu přesně naopak. Jako kdyby Hašek napsal před 44 lety scénář k budoucímu filmu s přesným obsazením rolí. --- "Já jsem NEVINEJ !! Noviny vůbec NEČTU! O politiku se NEZAJÍMÁM, NESTARÁM. Pane, vy jste takovej povolnej. Vysvětlete jim že jsem NEVINEJ !!" - "Kristus Pán byl taky nevinej a taky ho ukřižovali. Nikdy, nikde, nikomu na nějakým nevinným člověku nezáleželo." - "Já nejsem Kristus Pán a jsem vopravdu Nevinej!" ()

Milda003

Jako že staré filmy rád moc nemám, tak tento doslova miluji. Skvělý humor, skvělé herecké obsazení, skvělá režie, skvělý scénář ( ano jsem si vědom že je to podle stejnojmenné knihy ), prostě skvělý film :)... ()

Freshoun

SUNDEJTE MI BRUSLE :-D Tento humor miluju a místní chudáci kteří ho nepochochopily tak ať se jdou klidně vycpat. aaa Byla vojna vypsanááá :-) ()

fantomas19

* satira na vojnu, armádu, jej hierarchiu * jednoduchosť a láskavosť - najsilnejšie zbrane, a keď sa k tomu pridá humor a úprimnosť - tiež veľmi silní členovia arsenálu človeka, ktorý sa sebavedome pohybuje životom - výsledkom je neohrozený jednoduchý človiečik schopný ustáť akúkoľvek situáciu v živote * ()

Belsazar

Je mi líto, ale jak mám Hrušínského rád, tohle mi nic neříká. Neurazí, ale ani neosloví. Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války zkrátka považuji za nezfilmovatelné. Osobně se Haškovu humoru zasměji nejraději s knihou v ruce. ()

Don82

300. komentář věnuji filmu který patří k mé osobní filmové špičce. Švejk je pro mě jednou z nejlépe napsaných postav v československém filmu vůbec. Film je vybroušen k dokonalosti a jednoznačně odráží ducha knihy. Lidová komedie je prošpikována zcela jasnými narážkami na dobové absurdity, především nesvobodu v tehdejším Rakousku-Uhersku. Na prahu světové války, kdy zcela jistě mnozí propadli panice a strachu vystupuje postava dobráckého Švejka jako naprosté zjevení. Tváří tvář blížícím se hrůzám je jeho neustálý úsměv a jednoduchý humor založený na ignorování těžké skutečnosti zajímavým prvkem v české literatuře, potažmo filmu. Je jeho postava vzepření se pesimizmu a maloměšťáctví a nebo je Švejk alegorickým představitelem české malosti a zbabělosti, kdy místo postavení se problému utíká z boje a vykrucuje se? Osobně se spíše přikláním k první možnosti. Jaroslav Hašek nabídl zcela jiného hrdinu, s nekonvenčním charakterem, který pobaví a zároveň netradičně popíše nelehkou část našich dějin. Filmová klasika kterou musí vidět všichni. ()

Godhaj

,,Já nejsem Kristus Pán a jsem vopravdu nevinej!“ Švejkův humor mě nikdy nebavil. V první půli byly scény z nemocnice, z hospody a z kostela ještě docela dobré, ale trable s paní domácí a psem ve druhé půlce už byla jen natahovaná nuda. Uznávám, že Hrušínský opět předvedl vynikající výkon, a vlastně jeho zásluhou jsem film dokoukal až do konce, i když sledovat opilého kněze v podání Kopeckého bylo také dobré. Vtipy se tu tvoří jen jedním způsobem a to Švejkovou předstíranou hloupostí a až parodizací ostatních postav, což je zábavné sledovat několik minut, ale ne hodinu a tři čtvrtě. ()

Clark_Kent

Klasická česká patlanina, ovšem Švejk je upřímenj a vždycky se dobře poslouchá. "Dejte mu klystýr a pořádný aby se neřeklo, že se u nás neléčil" Chytili ho ve Vodňanech a taky mu rozsekali prdel, že mu z ní cáry lítaly. ()

KryplXxX

Švejk, ať už kniha nebo film těží především z toho, že divák (čtenář) neví, jestli je Švejk opravdu tak blbý, nebo to jenom hraje. Toto je kouzlo jeho úspěchu. Filmové zpracování je skvělé a mohl bych ho vidět pořád do kola, Rudolf Hrušínský a Miloš Kopecký předvedli skvělé výkony a role jim byla psána na tělo. 5* je málo pro klasiku jako je Švejk. ()

Guinivieve

Švejka nemůžu v jakékoliv podobě, takže hvězdičku jako omluvu panu Hrušínskému, ale tenhle film jsem nikdy celý neviděla a určitě nikdy ani neuvidím. ()

HChinaski

Moje komedie století. Švejk v podání dokonalého Rudolfa Hrušínského je naprostý nářez a jedna z největších perel českého a československého filmu. Film který mě bude pravidelně bavit do konce života (samozřejmě i díky legendárnímu nadčasovému dílu Jaroslava Haška). Dokonalá česká komedie v tom nejryzejším skupenství jaké si dokážu představit. ()