Na pláně a pastviny ve Wyomingu přijíždí jezdec Shane a nechává se najmout na práci farmářem Joem Starrettem. Přitom vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý, samolibý rancher Rufus Rykem - s jediným cílem: chce vyhnat usedlíky z půdy, kterou potřebuje pro svá stáda. Právě on společně s najatými muži využívá toho, že nejbližší šerif je vzdálen několik dnů cesty, a tak zákon" má ve svých rukou ten, kdo je bezohledný a nezastaví se před ničím. Starrett se proti Rykerovi pokusí spojit s ostatními farmáři, ale nenacházejí dostatek sil k odporu. Jediný, kdo se bezpráví a vzrůstajícímu násilí může postavit, je právě Shane. Sblížil se se Starrettovým synem Joeym, který k němu obdivně vzhlíží a očekává u něj pomoc. Když si Ryker najme na odstranění svých soupeřů pistolníka Jacka Wilsona, nastává vhodný okamžik, aby Shane odhalil svou skutečnou tvář... (Česká televize)

Magnuss

jako parodie dobrý, ale postava malého Joeyho je po pár minutách nesnesitelná... "Ach, Shane, vy jste ho uhodil bouchačkou! Nenávidím vás,Shane!" ()

Rattlehead

Jeden z mých oblíbených westernů. P. S. o Oscary se rval s filmy jako "Prázdniny v Římě", "Odtud až na věčnost", "Stalag 17" či "Roucho". ()

helrohir

Naprieč 50., 60. či 70. rokmi vzniklo nepreberné množstvo westernov ako v USA, tak aj v niekoľkých európskych krajinách. Niektoré sú aj v dnešnej dobe považované za filmové klenovty, iné zas za odpad. Tento a mnoho iných westernov je niekde v strede, to znamená, že ničím nevyčnieva, ale ani tu nie je nič, čo by ho zhadzovalo medzi tie najslabšie. Námet je ok, hoci nič originálne, herci sú vzhľadom k dobe vzniku trošku patetický, ale dá sa to zniesť. Zaujímavé je, že sa tu prakticky nestrieľa (samozrejme okrem záveru) a je tu viac pästných súbojov, pričom tunajšiu krčmovú bitku považujem za jednu z najlepších v rámci klasických westernových krčmových bitiek vôbec. Fakt! Takže je to celkom dobrý western, ktorý je možné vidieť aj viac krát. 60%. ()

Doutas

Nejsem nijak extrémní znalec westernů, ale Shane byl zatím to nejslabší, co jsem viděl. Vůbec nechápu, co je na něm tak vyjímečného, že je téměř ve všech filmových kánonech – výběrem Rogerta Eberta počínaje a dalšími výběry jako „1001 filmů, co musíte vidět, než umřete“ nebo „501 filmů, které musíte vidět“ (atd...) konče. Přitom ostatní klasické westerny jako Přepadení, Poklad na Sierra Madre, V pravé poledne, nebo Stopaři jsou mnohem zajímavější, a to jak po příběhové stránce tak co do prokreslení postav. ()

ilclassico

Western s otřepaným dějem, no nadprůměrným zpracováním. Možná proto, že jde o knižní adaptaci, možná proto, že to vlastně není western, ale dost drsné drama o přežití. Westernové jsou jenom kulisy. Alan Ladd v roli hrdiny je správný, spravedlivý klaďas. Navíc to podporuje svým zjevem a vystupováním, už jen mu dát nad hlavu svatozář. A přece je jeho postava uvěřitelná. Závěr skýtal několik možností konce. A i když si vybrali ten nejvíc předvídající, nebyl jsem ošizen či zklamán. Musím pochválit hudbu Victora Younga. Jean Arthur tímto filmem předčasně ukončila svou kariéru. V epizodních dětských rolích hráli též děti hlavního představitele - Alana Ladd (též herečka) a David Ladd (herec, producent, viceprezident MGM). V rámci žánru za 4. ()

ostravak30

Shane je western, který námn nepředvádí klasického hrdinu. On nepřijde do baru, aby všechny zbouchal, ale sám přitom dost ran utrží, málem i dostane na budku, kdyby mu Joe Starrett nepomohl. Ani pak se ale dlouho nic neděje. Násilí se nestupňuje, spíše jen výhrůžky. A přitom je jasné, do jakého bodu tohle celé směřuje. A očekávané se stane skutečným, byť až na konci. Jenže žádný velký souboj to opět není. Hlavní hrdina naběhne do baru a po krátkém napětí vítězí, opět s malou pomocí. Farmáři se také nechávají přesvědčit poněkud snadně řečí, kterou k nim Joe má a když jednomu z nich vzplane dům, přestože ho právě opustil. Trochu kýčovité. Na celý ten děj je navíc film poněkud rozvláčný. ()

Tominni

Jsou chvíle, kdy Shane má opravdu dostatek emocí a napětí, ale bohužel tam jsou i momenty, které mi prostě vadily (např.mi vůbec nesednul malý kluk od Starretta). Jinak jakmile se děj přesunul z farmy do mini městečka, tak měl film grády. I tak - solidní 3*. ()

Fíma

No co dodat? Westernové klišé jak vyšité. Neznámý cizinec, hodný a chudý farmář, bohatý rančer terorizující kraj, nebezpečný a lstivý pistolník v jeho službách a nádherná krajina amerického západu. Podle mého názoru je to western, jak má vypadat. ()

moviepill

V podstate celkom priemerný western. Zaujal ma však fakt, že tu na Oscara bol nominovaný Brandon De Wilde. Pýtam sa: za čo? ()

Auvajs

Vidláckej Divokej západ (bahno všude). Zloduch utiskující sousedy (jelikož k šerifovi tři dny jízdy). Statečný farmář (s rodinou), co má odvahu mu čelit. Osamělý pistolník (trochu s mentalitou samuraje). Snad až béčkovej western, kde o nic nejde a všechno je jasné, není to ani zajímavé, ani napínavé a hlavně vizuálně velmi slabé... ~~~ 49% ()

senecek

Viděno včera na stv 1 na dovolené na Slovensku. Zajímavý a docela napínavý western (když už zaujal manželku,která kovbojky celkem odmítá). Příjemné zpestření horúceho večera. ()

sharka.68

Tam někde v dálce oheň kvet a tak jsem k němu jel....aneb jak stručně odzpívat příběh o muži jménem Shane... a nečekat skoro 2 hodiny.... ()

brasek

Dlhý príbeh o farmároch... skôr nezaujímavá dráma z poľnohospodárskeho prostredia ako klasický western. Pochopiteľne všetky westerny nemohli byť len o strieľaní, tak máme aj takéto. ()

Atron

Naprosto schematický western... dobří farmáři, zlý dědek, co si myslí, že mu patří celé údolí. Pistolník, co se do toho vloží. A navíc nesnesitelný chlapeček - ten tomu dodal ránu z milosti. ()

david141474

No a po solidní komedii s dvojníkama legendárního dua Buda a Terence, je čas na nějaký ten western. No v telce nic jiného krom filmu Shane nedávali, tak jsem se na to podíval, protože už od silvestra jsem žádný western neviděl. Poslední western, který jsem viděl byl Všechny cesty vedou do hrobu, a to je už 7 měsíců zpátky. Jako pro fanouška westernů je to ostuda takovej rozestup. Tak jsem si řekl, že to musím napravit a tak se taky stalo. No a musím konstatovat, že to je solidní film. O Shanovi jsem už slyšel, přece jenom o něm zpívá Ladislav Vodička. No a co se týče filmu, já si užíval každou minutu filmu. Sice mě ten malej kluk dost často sral, ale na konci filmu se vykoupil. Děj byl solidní, jak jsem říkal ani minuta nenudila. Potyčky v baru byly skvělý. No a finální přestřelka, to byl majstrštik, onanie pro fanoušky westernu. Samozřejmě harmonika v soundtracku nesměla chybět. Nebýt harmoniky v soundtracku nebyl by to western. Já jsem s filmem velice spokojen. Pokud vím tak ten film je starej 70 let a stále to dokáže lidi překvapit, i ty kteří to vidí prvně. 8/10 Za mě to bylo solidní, ale měl bych se začít víc věnovat westernům. ()

Guly Guly

Pro místní rýpaly - samozřejmě že westernu z roku 1953 lze z dnešního pohledu spoustu věcí vytknout, ale hodnocení 66% si rozhodně nezaslouží!! Skvělá ústřední hudba, postava záporáka, Alan Ladd a i scénář podle knihy kterou jsem četl jako kluk dělají pro mě tenhle western Westernem. ()