• Radek99

Pohádková agitka jak ze začátku 50. let, stavějící na námětu prokomunistcického Jana Drdy, akcentuje Troškovo okázalé plebejství a zároveň také smutné dědictví komunistického režimu, když se 10 let po jeho konci točí pohádky, v nichž ozbrojený lid (vizuálně adorující husitskou tradici) násilně přejímá vládu a vyhání ze země zkaženou šlechtu (a buržoazii). Připočteme-li k tomu Troškovo režijní a především scenáristické diletantství (o hrůzně udělaných postsynchronech raději ani nemluvě) a skutečně šílený casting, kdy samozvaný plebejský režisér staví před kameru neuměly typu Hůlky či Laurinové, protože hrát dneska může už vlastně úplně každý, i když jeho jedinou průpravou je občasná účast ve VIP magazínech, máme tu naprosté umělecké dno a oslavu pokleslosti a úpadku světoznámé česko(slovenské) pohádkové školy, ale i české kinematografie jako takové...(24.12.2012)

Sice nemám vůbec ráda Zdeňka Trošku, ale tohle... Jedna z pohádek mého dětství! A tak neoblíbená... A úžasná hudba Svobody! Pohádka, jako každá jiná- o přátelství, lásce a odvaze... Rozdíl je v tom, že si tak trochu sama ze sebe dělá legraci- nesmí se brát vážně. Skvělá i po několika letech, s dobrými herci a "roztomilým" dráčkem :-)(24.12.2012)

• werush

Nevím kde se ve mě vzal pocit, že bych to měla někdy vidět celé (nejspíš zase nějaká marketingová masáž), vždycky se ale veškerému odhodlání navzdory zaseknu na tom, že bych měla fandit někomu kdo je tak vehementně obhajuje jedení masa a nejenže nerespektuje zákony ale dokonce je intenzivně veřejně zpochybňuje aniž by k tomu byl jakkoliv kompetentní, můj osobní problém, objektivně nejsem schopná ohodnotit, nebo jo: je to tak špatné, že to si to ani vážně míněný komentář nezaslouží.(28.12.2013)

• Rodin

Nejsympatičtější figurou celého spektáklu byl ten drak, kterého ten blb propíchnul. Dokonce i má tehdy sedmiletá dcera se v půlce promítání rozhodla, že chce domů. A přitom se v tom venkovském letním kině při obnovené (!) premiéře tak pěkně s tím pivkem sedělo. Myslím si, že spíš zapomněli vrátit jednu kopii, protože jsme to viděli v roce 2001.(30.3.2010)

• Sevcik

Ne, bohužel... tam, kde se sešly mé herecké i režisérské noční můry... to prostě nemůže dopadnout dobře. A taky nedopadlo. Vyloženě jsem alergický na Michaelu Kuklovou. Z nějakého důvodu ji Troška neustále obsazuje do svých filmů - ale to je špatně! A když už je řeč o panu "režisérovi" Troškovi, ten to - s prominutím - úplně dosral... Je to hold Troška. Tahle pohádka je sice hodně přeplácaná, ale možná v rukách jiných herců, režiséra a scénáristy... No, použiju větu z mého oblíbeného českého filmu, který NAŠTĚSTÍ Troška nerežíroval... "Vy jste mne nepotěšil a ani já vás nepotěším" Uděluji * :-)(1.2.2015)

• - Film navštívilo v kinech 358 963 diváků a vydělal 15 900 139 Kč. (Pumiiix)

• - V roce 1999 získal Zdeněk Troška za režii cenu Emila Radoka na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. (Stocki)

• - Rozpočet filmu byl 35 milionů, skutečná cena potom vyšplhala na 75 milionů. 35 % rozpočtu bylo přitom použito na reklamu. Z oslovených 475 firem na film přispělo celkem 35 firem. (M.B)