Reklama

Reklama

Klasický válečný film Roberta Wiseho Krysy pouště byl inspirován snímkem Henryho Hatthawaye Liška pouště (1951). Vykládá významnou kapitolou historie II. světové války, obranou Tobruku v Libyjské poušti. Název je odvozen od přezdívky, již si vysloužili stateční spojenečtí vojáci svou vytrvalostí a odolností proti několikanásobné přesile stále útočícího nepřítele. Zachycuje pouze epizodu z rozsáhlé válečné operace, která se odehrává v roce 1941, kdy se podařilo prolomit obležení. (Pumiiix)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

drankeryth 

všechny recenze uživatele

Stary ciernobiely vojnovy film je takym klasickym priemerom na poli filmov z druhej svetovej vojny. Kvantum rozsiahleho piesku, braniaci sa Anglicania a provokativny Nemci, ktory udieraju na ich pozicie, ale nie prilis casto, co je aj troska skoda. Ked mam pravdu povedat, taky lepsi utok sa len odohral v prvej polovici filmu a na konci filmu som ocakaval velkolepe finale, ale co to? Ono sa nic take nekona. Len par vybuchov bomb a to bolo vsetko. Potom uz len v pozadi od ich pozicii ukazali prichod tankov a pechoty ako sa ku nim blizia, aby im pomohli. To bolo na moj vkus dost odflaknuty koniec, kde sa fakt skoro nic nedialo a to som od toho ocakaval omnoho lepsi boj, kde uz naozaj islo o vsetko. Ani poriadne pocas filmu nepriatela neukazali, ako vobec skutocne vyzera, ked uz na nich utocili. Len v trapnych zaskodnickych miniakcickach aj ukazali ako vyzeraju Nemci, ale chudaci Nemci boli v nevyhode, pretoze Anglicanov nevideli, ako sa k nim zakradaju a vsetko Anglicanom vychadzalo bez problemov. Tento fim ma dost chyb, ale v celku ma to aj celkom pobavilo, aj ked tych akcii tam nebolo vela. ()

Kragujevac 

všechny recenze uživatele

Kvalitní válečný film s parádní atmosférou vyprahlé puště. Příběh popisuje obranu Tobruku jednou malou novozélandskou jednotkou. Příběh volně navazuje na film Liška pouště, dokonce i samotnou scénou přepadu. Herecké výkony obvzláště Richarda Burtona a Jamese Masona jsou vynikající. Jednu hvězdičku musím přihodit i za kvalitní kameru a její reakci na výbuchy a exploze. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Vylezte zo svojich dier, púštne krysy!..." 242 dní trvala obrana Tobruku a jedným z brániacich bol i dôstojník, ktorého výborne stvárnil vtedy ešte mladý R. Burton. Je bystrý a ambiciózny, preto mu bola zverená novozélandská jednotka, ktorej má veliť. Medzi nim nájde i známu tvár - svojho učiteľa. Dialógy medzi touto dvojicou sú náladovo vyslovene protivojnové a myslím, že v každom vojnovom filme by malo zaznieť aspoň pár viet na túto tému. Nebezpečná sabotážna akcia - zničenie skladu pohonných hmôt, je hlavným motívom filmu. Akcie je tu o niečo menej ako som čakal, ale Burton to herecky všetko vyvažuje. I v rozhovore s nemeckým maršálom o tom, ako by Nemci Tobruk "rozmáčkli" keby chceli. Oni potom naozaj chceli, ale púštne krysy to ubránili. Kvôli Burtonovi sa prikláňam k slabším štyrom hviezdam. 70%. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Mladý drsňák Burton v roli, v které ho moc neznáme. Až na těžko uvěřitelnou debatu při ošetřování mezi kapitánem/plukovníkem Tammy' MacRobertsem a polním generálem von Rommelem se jedná o slušně zpracovanou kapitolu z druhé světové války, která se však klidně mohla odehrávat někde v Normandii, z té poušti a Libye tam moc nebylo. ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Příběh odehrávající se v roke 1941, kdy Rommelův Afrikakorps uhání přes lybijskou poušť. U Tobruku ale narazí kosa na kámen. A právě tady se vše odehrává. Sledujeme novozélandské vojáky, jak brání vnější perimetr obrany, chodí na noční přepady a brání důležitý kopec. Klasický válečný film, plný dobrých hereckých výkonů, především mladého Richarda Burtona v roli anglického plukovníka. Na svoji dobu i koukatelné bojové scény. Jinak ale jen lepší průměr žánru z tehdejší doby. A neříkejte mi, že osm let po válce se nenašly nějaké německé MP40. A ty německé helmy starého vzoru? Asi je neměli momentálně skladem :-) ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Při přepravě zajatců německý voják používá v boji s letadlem samopal Thomson (americký samopal). Na obou stranách zde vojáci používají také kulomet Browning M1917. (Winster)
  • Na německé straně jsou použity americké tanky M24 Chafee. (Winster)

Reklama

Reklama