Boží mlýny

• Slovensko Božie mlyny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (více)

Epizody(6)

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou. (Česká televize)

ČR

Beru to jako parodii komedii. Logika samozřejmě úplně mimo. Danyho Parťáci hadra😂. Za Albánce(Navrátila) a Sektáře (Bořka )dávám tři👍👍👍V praxi jsou ti zmrdi zástupci, soudy , policajti a politici ještě horší🤮 ()

Kropajda1

K seriálu jsem se vrátila, když jsem přihlédla k tomu, co se dnes točí, upravila jsem své hodnocení. Mezi slepými je jednooký králem, praví jedno přísloví. ()

FuLister

Mě přijde, že snad v ČT soutěží o to, kdo natočí blbší kriminálku, to už ani jinak nemůže být (viz Medúza, Inspektor Nudík a tak dále a tak podobně). Při tom herci jsou vybraní dobří, ale co mají hrát, když celkově je to prostě o ničem. Jediné, co to jakš takš zachraňovalo byla hudba. ()

tulen

První díl vypadal slibně, pak to ale postupně sklouzávalo a zápletky byly čím dál méně věrohodné a méně vtipné, navíc to začalo spíš nudit ... No a ty poslední dva díly, to už bylo opravdu dost slabý .. Jinak herecky slušné, takže škoda, že ten potenciál nebyl líp využitý. ()

Berta

Nekoukám na detektivky ani na bláznivé komedie a proto jsem šla do této lehké nadsázky. Je to tip Hříchy pro pátera Knoxe. Kdo chce vidět detektivku, nenajde ji, kdo chce vidět komedii nenajde ji. Ale tento žánr prostě pro oddych a zvukovou kulisu, případně žánr pro lidi, kteří nechtějí o ničem dlouze přemýšlet ale prostě se jen pobavit, má na obrazovce své místo. Už výběr herců naznačil, o co půjde. Za mne dávám čtyři hvězdy, za pohodu, lehkost, nenásilí, za zbytečné nedramatizování a nepřehrávání. Dávám i palec nahoru za šťastný výběr herců. Neokoukaným postavám věřím jejich role víc. Nemají pro mne příběh z jiných seriálů. Těším se na pokračování. ()

Hombre8

Mno. Pokud to člověk vezme jako seriál detektivních pohádek pro děti a jejich mámy v domácnosti, tak se to celkem dá zhlédnout. Nesmí se na to ovšem v žádném případě nazírat jako na krimi a hlavně u toho moc přemýšlet. Raději vůbec. Mělo to tím pádem být spíš na komerční televizi. Doporučuju vynechat závěr. Dvě hvězdy jen tak tak... ()

quokam

Serial je uvaden jako komedie, tudiz pracuje s urcitou nadsazkou. Charisma hlavniho hrdiny, za ktereho jdou lide ochotne i do vezeni, rekneme, se da v tomto supliku jaksi unest. To klicove, co vsak tomtuo serialu vycitam, je jeho pomoci naznaku v prjmeni spojeni s konkretni, byt mozna kontroverzni postavou, ktera se stejnym zpusobem nemuze branit. Smrdi to jako by mel jisty investigativni novinare pifku na protivnika, ktereho ve svem rekneme puvodnim profesnim zivote nebyl schopen dostat. Na toto doplacela i posledni rada serialu Pripady 1. oddeleni. Nebo vzpomenme, jak Devadesatky moralne zabili konkretniho byvaleho elitniho detektiva  Jit do televize vyrizovat sve profesni nedokoncene ukoly a msty neni spravna cesta a je skoda, ze se k tomu CeTe opakovane propujcuje. Co se tyce herecu, za mne Krenkova s Mysickou trochu zaostavali za ocekavaním, potesil Labus ve sve nezvykle poloze a v epizodni roli i Borek Slezacek. Celkovy dojem 4/10. ()

tata22

No, když jsem to viděl poprvé tak jsem si říkal, že nic moc. Ale na podruhé už mi to přijde trochu lepší:-) . Tak 50%... ()

bratr_jezek

Abych byl nezaujatý, vydržel jsem sledovat všechny díly, ale seriál mě moc nebavil. Chápu, že autor, původem novinář, chtěl natočit detektivku jinak, ukázat, že svérázná parta může napálit i mazané podvodníky. To už se osvědčilo třeba v komedii U mě dobrý nebo v oblíbených dvou Kamarádech do deště. Fajt zahraný Myšičkou má své kouzlo, jeho partneři jsou sice pohlední, ale dost mdle zahraní. Způsoby, jak dostat daného zločince v každém díle jsou ale velmi naivní, dost za hranou zákona, nejsou moc vtipné a o nějaké "detektivní" práci nemůže být skoro řeč. Hodnocení se shoduje s myšlenkami jednoho mafiánského synáčka - je to tak průhledné a okaté, že tomu může uvěřit jen hlupák. Kupodivu všichni "zločinci" jsou hlupáci, nechají se nachytat a boží mlýny se zase otáčí, jak se zpívá v znělkové písni, ta je z celého, dost slabého, pokusu nejlepší ()

BigJohn02

Spíš by se to mělo nazvat kriminální pohádky. Takhle to v životě prostě nefunguje - svině si provádějí svá svinstva a nikdo na ně nemůže. Komedie to teda nebyla, nepamatuji si, že bych se někdy zasmál. Myšička byl docela sympatickej, ten kluk mi nějak zvlášť nevadil, Křenková unylá jako vždycky. Ale Lábusovi jsem fakt záviděl, ta Vietnamka je neskutečná kočka. ()

Fujin

Tohle by mohli dávat jako učebnicový příklad toho, proč krimi a komedie nefunguje dohromady. Seriál chce být oboje, a tak se nedá věřit ani jednomu. Navíc je v tom takových hovadin, že to normálně myslícího člověka až vytáčí. A ta úvodní znělka mi rve uši ještě teď... Hodně slabé 3* ()

krisnguyen

Takový lepší průměr, neokoukaný herci v epizodních rolích (hodně mě bavil Ruppert,  i Slezáček:-). Scénář je bohužel tak absurdní, až se nechce veřit, že je natočen dle skutečných případů. Také přechod mezi komedií a dramatem trošku drhne.  Díky hereckým jistotám, jako je Myšička, Nebřenský a Mikulčík však pozornost udrží. Pozitivně překvapil Navrátil, jehož jsem do té doby postřehl jen v trailerech na Kameňák, je vidět, že nějaký talent podědil.  A celkem solidní výprava. Sečteno podtrženo, když umírníte očekávání, tak se přes občasné kroucení hlavou zabavíte. Ale seriál roku tak jako předchozí počin České Televize  se Zrádci  nekoná. ()

Tisbejsky

Opravdu záleží na tom, z hlediska jakého žánru se člověk na seriál dívá. Jako komedie mě dílo docela bavilo, každý díl jsem se těšil, jakou léčku si samozvaní vykonavatelé (Boží/světské?) spravedlnosti pod vedením geniálního kpt. Fajta vymyslí. Martin Myšička mi ve své roli vysloveně sednul. I některé fóry a narážky mě docela pobavily („Bob Flídr“). Jako kriminálka se ovšem seriál brát vážně nedá, žánr kriminální pohádky je zde zcela na místě. Škoda, že tvůrci zůstali na povrchu tam, kde by mohli dostát názvu seriálu, a to nějak reflektovat. Právě ona náboženská metaforika je to, proč jsem se na seriál také podíval – myšlenka „Božích mlýnů“, metafory pro Boží spravedlnost, které podle titulní písně „melou bez výhod a melou stejně všem“. Je asi typické pro český kontext, že tato metafora zůstává ve své neosobní rovině a nezasahuje hloubku biblického pojmu Boží spravedlnosti, který běžnému povědomí zůstává spíše neznámý, a tak se zůstává právě u těch neosobně meloucích Božích mlýnů či jejich modifikací („Na každou svini se vaří voda.“, „Karma je zdarma.“). Motivace „mletí“ hlavních hrdinů je tedy zcela sekulární, a to že nechápou jako vědomí vykonavatelé Boží spravedlnosti by snad mohlo být i sympatické (známe neblahé pokusy prosazovat násilím boží spravedlnost), kdyby ta jejich motivace prosazovat spravedlnost nebyla podivně mělká a hlouběji neukotvená. Dle mého soudu závažná myšlenka touhy po uskutečňování spravedlnosti ve zkorumpovaném českém prostředí, která se očividně neuskutečňuje, tak šumí do ztracena, což ovšem je dáno v tomto smyslu omezujícím žánrem komedie. Té jisté povrchnosti dle mého soudu odpovídá i to, jak je v seriálu zobrazováno explicitní náboženství, které se nevymyká tomu, jak je v české filmové a televizní tvorbě zobrazováno. Buď je ve zcela vedlejší roli, při svatbě a pohřbu: tam je ostatně do očí bijící, jak se tvůrci nesnaží v zobrazování úkonů církve přiblížit realitě. V jednom z dílů je scéna z pohřbu, který je veden v latině, sloužící kněz má přitom v ruce nikoliv římský misál, ale bibli, a to v Českém ekumenickém překladu, která se při bohoslužbách římsko-katolické církve nepoužívá, natož při latinské mši (tatáž chyba i při svatební scéně). A nebo je náboženství vykresleno ve své patologické a bizarní podobě jako sekta. Alternativní religiozita a její zneužívání je samozřejmě reálný fenomén, a stojí za to ho nějak tematizovat, ale proč musí být zobrazena tak bizarně a nevěrohodně (sídlo v chrámu uprostřed Prahy)? ()

Mateo08

Kupodivu i když český kriminálky jako třeba specialisté prostě nesnáším tak mě boží mlýny docela bavili a jak říkám na český seriál je to hodně vpohodě. 7/10 ()

Vesprem

Škoda, velké ambice krimi seriálu, který chtěl napravovat justiční křivdy nedopadly dobře. Ani jeden díl není dobrý, napínavý, zábavný ani dobře zahraný. Pokus udělat seriál v duchu filmu Podfuk působí spíš jako špatná parodie. Bohužel seriál nezachrání ani několik skvělých hereckých osobností. ()