Během vánočních svátků rozpoutá v ulicích Gothamu peklo znetvořený muž přezdívaný Tučňák. Mstí se za rodiče, kteří ho po narození hodili do kanálu, i za samotu, v níž byl nucen žít. Jeho nenávisti využije milionář Schreck a přesvědčí ho ke kandidatuře na úřad starosty. Chce jeho prostřednictvím ovládnout město. Milionář Bruce Wayne je nucen znovu v masce Batmana vyrazit do boje, vinou Tučňákova ďábelského plánu se však stává v očích veřejnosti zločincem. Zvrátit nepříznivou situaci a k tomu zachránit město se zdá nemožné. Naštěstí je tu ještě Kočičí žena, která má se Schreckem nevyřízené účty. (TV Nova)

Mouzon

Dokonce jsou zde emoce, což je element, který jsem v první čtyřce nejpopulárnějších batmanovských hraných filmů (BATMAN, BATMAN SE VRACÍ, BATMAN NAVŽDY a BATMAN A ROBIN) nikde jinde nenašel. Do této volné série jej vrátil až Christopher Nolan - v mnohem logičtější a komplexnější formě. Burton jde na vyvolávání emocí skrze repliky a "chemii" mezi dvojicí Pfeifferová-Keaton, příp. speciálně za účelem vzbuzení emocí vystaví celou scénu. U Nolana je tento prvek daleko konzistentnější, vychází z celé stavby vytvořeného světa. Nolan emoce zakládá na budování struktury světa a vztahů, Burton je koncentruje do scén opřených o kulminující místa ve scénáři. Což znamená, že Nolan je lepší ve vytvoření uvěřitelného a životného batmanovského světa, zatímco Burton skládá dohromady jednotlivé výseky ze života (v tom je více "komiksovější"). Pořád je to ale lepší než se "pokoušet" o vystavění životného světa (Joel Schumacher). ()

Movie Gourmet

Burtonovy veze Batmana mě vždy bavily. Batman a Batman se vrací s Michaelem Keatonem jsou dnes prostě klasikou. Michelle Pfeiffer, Danny DeVito a Christopher Walken nemají chybu. Minimálně stejně tak dobré jako první film. Verdikt: 4* a 80 %. PS. Batman a Robin a Batman navždy byly oproti Burtonovým filmům sra.ky. Batmanovský mýtus se po delší době podařilo vzkřísit až Chrisi Nolanovi. ()

Ollie235

Já si s Burtonem prostě nerozumím. Už první díl jsem převážně jen kritizoval, ale tam celkový dojem jakž takž zachraňoval Nicholsonův Joker. Při Batmanovém návratu ale někdo takový chybí. Penguin je totiž spíše jenom bizarní postavičkou, která se sice tváří jako záporák, ale moc toho nepředvádí, Catwoman je jednoduše příšerná a Keaton je jako hlavní superhrdina opět nijaký. V 90. letech možná film sklízel úspěchy, ale mě tohle zpracování naprosto minulo. Škoda. ()

Mikino00

V podstatě by se dal použít komentář k prvnímu dílu, protože tohle je podobný film ve stejné šabloně. Dějově opět nadprůměrné, skvělý záporák i vedlejší postavy a naprosto tragický Keaton. K tomu podmanivý a hravý Burtonův háv skvěle sedí. ()

H4ku11

Atmosféra, ktorú vie Tim vykúzliť a Danny ozvučiť je jedinečná a veľmi sedí hlavne k Batmanovi, ak sa má podobať na svoju komiksovú verziu. Pokračovanie naďalej šíri túto temnotu, ale páči sa mi o čosi menej kvôli Batmanovmu súperovi. Penguin, Shreck ani Catwoman ma nejak nezaujali. Joker je predsa len Joker. ()

Renfield

Pro mě určitě lepší než Batman. Režie Tima Burtona jde na filmu poznat snad okamžitě. Gotham City má výbornou atmosféru, je zde ještě více německého filmového expresionismu, mlhy a navíc jsou přece Vánoce! Není to zdaleka vše, Tim se vyřádil i na nových padouších. Tučňák a jeho cirkusová skupina je dokonalá, i když ano, někdy možná až nechutná, především Oswald sám. Hudba opět na slušné úrovni, scénář opět trochu pod ní, ale zachraňuje to tentokrát vše ostatní. Dobrým tahem je i Michelle Pfeiffer v roli Kočičí ženy, která si ji očividně užívá. Tedy, lepší herecké obsazení, včetně Michaela Keatona, který už tak moc nevadí a snad i lepší padouch? Herecky lepší ne, ale co se nechutnosti týče, rozhodně. 80% ()

LordGrayDog

Stále veľmi dobré, aj keď je to asi o 5% slabšie ako jednotka. Ale 5% je oproti parádnej jednotke celkom veľký pokles. Nie, že by to bolo vinou Burtona, jednoducho ten príbeh už nebol taký zaujímavý. Teraz k dvom novým postavám. DeVitov záporák Penguin bol dostatočne prepracovaný a skvelo zahraný, ale taká Michelle Pfeiffer bola ako Catwoman vcelku nudná a nesympatická. Nakoniec Batman je tu trocha v pozadí, oproti ostatným postavám, ale aj tak si skvelý Michael Keaton kradne každú scénu pre seba. Škoda, že už v ďalších častiach nehral. ()

Oralfabet

Bože, tenhle film je tak nádherně divnej. V dětství mě děsil a fascinoval zároveň, a řekl bych, že nejspíš trochu předznamenal mou současnou zálibu v hororu. DeVito je prostě fenomenální, působí tady na mě trochu jako jakási znetvořená verze Franka z IASIP - Prostě perverzní, groteskní, nestvůrný malý gremlin. Zároveň je ale tučňák i celkem tragická postava, jejíž patos na mě díky absurditě všeho ostatního celkem funguje. Pfeiffer za ním taky nijak nezaostává, její Catwoman zůstává dodnes v mých očích jednoznačně nepřekonána (a to se mi Hathaway i Kravitz v těch rolích líbily). Jo a taky je to jeden z vizuálně nejnádhernějších filmů, co jsem kdy viděl. 9/10 ()

jilda

Celkem zdařilá dvojka, Danny DeVito není sice tak dobrý jako Joker v předešlém filmu, ale jeho postava Tučňák je výborná. ()

Fajla

Pohádkový Gotham je nyní ještě temnější a ponurejší. Záporňáci jsou ještě více slizcí. Černobílé kontury se stírají příchodem Kočičí ženy a splývají, když je temný rytíř stažen na úroveň těch, se kterými celý život bojuje. Netopíří symbol ale září stále jasně a zřetelně. To mistr Burton nám maluje jediné pokračování z celé 4-dílné série, které dosahuje kvalit prvního dílu. (88%) ()

rsimonyi

Dle mého názoru ještě lepší a povedenější Batman s výborným obsazením. Michele Pfeifer jako kočičí žena a Danny De Vito jako tučňák jsou opravdu skvělý. Škoda, že Burton nenatočil další díly, protože z gotického temného Batmana se stala v rukou Joela Schumachera jen barevná fraška. Škoda ()

Emzet

Je to zvláštní, že mezi všemi těmi Edwardy, Nevěstami, Bítldžusy a dalšími se Tim Burton snad nejvíce projevil a vyřádil na adaptaci Batmanova komiksu, natož na jejím druhém pokračování. Jakoby se Burton minule až příliš krotil - pokračování je temnější, depresivnější, morbidnější, perverznější… a méně o Batmanovi samém. Jakoby nám Tim chtěl ukázat, že o Bruce/Batmana/Wayna se dostatečně zajímal už minule a že jeho charakter sám o sobě dva filmy neutáhne - což může a nemusí být pravda; Nolan se v psýše hlavního hrdiny babral dostatečně, ovšem zrovna tak v druhém filmu dal prostor Jokerovi (a Two Face). Batman je "hrdinou na pokračování" - jakmile o něm všechno víme a máme odvyprávěnou "origin story", stávají se zajímavějšími padouši a i tehdy, kdy se dočkáváme pozměněného statutu quo, nedočkáváme se jej jen tak, ale většinou v závislosti na nekalých plánech jeho protivníků. Batman není Spider-Man, není příliš zmítán okolnostmi ve chvílích, kdy je na scéně jeho civilní já (a je tedy také daleko menší soap opera). Samozřejmě stejně jako u takového Indiana Jonese je každá jeho inkarnace trochu jiná, pozměněná - nejinak je tomu i tady, Batman více stojí v pozadí a nefunguje už jako takový nezničitelný mýtus jako v jedničce (v jejímž závěru koneckonců dobrovolně vystoupil ze stínu a "zoficiálněl"), dokonce zde bude uvržen do stavu osoby nechtěné; film to ovšem divákovi vynahrazuje štědrým rozdělováním stopáže mezi všechny ostatní - a je opravdu o co stát. Všechna čest Timovi - přestože byl Batman Returns ve své době brán jako film "pro děti", moc dobře z vlastní zkušenosti vím, jak s dítětem dokáže zamávat. Batman 2 totiž ani není tak okatě dětsko-nedětský jako například South Park, naopak jde o film, na který své dítko rádi vezmete a až v průběhu si začnete uvědomovat, o jak dokonalou úchylnost jde. Primárně za to samozřejmě můžou DeVito a Pfeiffer - jejich Penguin a Catwoman se tu více, tu méně liší od svých komiksových předloh (primárně aby uspokojili Timovu ujetost - konkrétně Penguin se svému protějšku v jiných adaptacích/původním materiálu podobá opravdu minimálně a z elegantního gangstera byl přeměněn v nelidskou zrůdu, která je zdeformovaná, chodí po ulicích Gothamu v pyžamu - což se rýmuje - žere syrové ryby a lidské obličeje a kdykoliv se objeví ve městě, začnou mizet děti) a roztáčejí různě očividný kolotoč zvráceností, které budete rozdýchavat ještě dlouho. Už jen ryzí fetišismus zdejší Catwoman zůstává dodneška v mainstreamovém filmu nepřekonán. Christopher Walken coby Max Shreck (coby Mozart) jim zdatně sekunduje a Michael Keaton se v tom všem tak trochu ztrácí, protože byť je Wayne/Batman prakticky stejně narušený jako jeho protivníci (a komiks toto dává najevo dost často), být takhle narušený už by si skutečně nemohl dovolit, tím spíš pokud by chtěl zůstat alespoň trochu hrdinou (záměrně neříkám protagonistou, tím totiž stejně možná dost dobře není, alespoň zde). Celá ta komiksovo-Burtonovská morbidní směsice ale drží pohromadě - primárně kvůli Timově jisté režii, která mi zde z jeho filmů přijde dost možná nejlepší. Co víc - celý film je prošpikován skvěle vypointovanými dialogy (to Faidřino přirovnání k Oscaru Wildeovi má něco do sebe) a doplněn perfektním hudebním doprovodem Dannyho Elfmana, který vzal hudbu z jedničky a na ní vybudoval nový, osobitý a perfektně doplňující soundtrack. Architektura je ještě trochu pokřivenější, ještě trochu klaustrofobičtější, ještě trochu goticko-expresioničtější. A do toho všeho vánoční stromečky a žárovičky, jakoby právě tohle měla být ta pravá noční můra před Vánoci. Zkrátka - fanděme Burtonovi, který si přetvořil komiks zcela k obrazu svému a našel přitom ryzí esenci sebe samého - bez animace, bez vlastních postaviček á-la Jack, Betelgeuse či Emily, jenom s obrovskou dávkou invence. () (méně) (více)

Carodej_pes

Důležitým prvkem při hodnocení tohoto filmu je divákova perspektiva, z jaké na dílo nahlíží. Žijeme v době, která Batmana vykresluje trochu jinak, než kdysi. Zasloužil se o to režisér Nolan se svým takřka až krajně realistickým pojetím tématu a důrazem kladeným na vážné poselství příběhu. Ve vizi Tima Burtona chybí jak realismus, tak i to poselství. Otázkou však je, zdali je to dobře, nebo špatně? Z mé perspektivy: já radši „moderního“ Batmana, jehož skvěle doplňuje vpravdě geniální počítačová/konzolová hra Batman: Arkham Asylum. K již přežitému filmovému zpracování chovám však nostalgické city z dob, kdy jsem si jako malý hrával s figurkou Temného rytíře. Batman se vrací je tak pro mne pouhou nostalgií s plytkým obsahem. Avšak důležité toto dílo jest v pochopení celého fenoménu jménem Batman, tedy alespoň v to věřím, jelikož jako všechno, i on se vyvíjí a opomíjet minulost – jak víme ze školy – není hezkou vlastností žádného z nás (milovníků statných mužů s výrazně vyztuženým suspenzorem). ()

Lilloos

Burtonovsky laděné Vánoce mají své jedinečné kouzlo a ve spojení s působivou Elfmanovou hudbou dávají základ jednomu z nejtemnějších filmových prostředí vůbec. Škoda jen, že samotný Ochránce města absolutně postrádá charisma, vedle své šíleně sexy (ne)přítelkyně se naprosto ztrácí. Celkově je ale snímek mnohem povedenější a chytlavější než jeho předchůdce. ()

Jaroslaf

přepálená stopáž. burton na mě navždy bude fungovat jen s edwardem. Pfeiffer je skvělá, Walken a ostatní ansámbl taky, ale nijak zvlášť mě to nebavilo. ()

Cartmof

Burton udělal skvělý tah. Vzal atmosféru, vizuál a hudbu z prvního dílu a obul jej do vánočního kabátku. Zasněžený Gotham je nádherná scenérie. Scény, kdy Batman jen tiše projíždí Batmobilem ulice a sleduje sílící zlo je jeden z nejlepších záběrů, který komiksové filmy umí nabídnout. Scény, kdye má Bruce a Alfréd konverzaci, kdy se odkazuje na první díl, nebo se zkrátka baví jsou nádherným zpestřením už tak dobrého filmu o Temném Rytíři. Záporák Penwuin, v podání Dannyho DeVita je skvělý, Catwoman je výborná. Zkrátka se to Burtnovi zase povedlo. Škoda jen, že to po tomhle díle přěbírá kvůli neschodám se studiem Joel Schumacher... ()

Ulrich

Skvělé obsazení, velkolepé kulisy (velkolepé, ne velké, pane Schumacher), vynikající hudba... Dokonalý obrázek, jak by měl comicsový film vypadat. ()

HBO Max plánuje seriál o Tučňákovi

HBO Max plánuje seriál o Tučňákovi

14.09.2021

Tučňák, resp. The Penguin, patří mezi nejznámější Batmanovy záporáky. V devadesátých letech ho nezapomenutelně ztvárnil Danny DeVito ve filmu Batman se vrací, a příští rok se pak dočkáme na filmových… (více)

Dvojka Jumanji nabírá posily

Dvojka Jumanji nabírá posily

06.01.2019

Dvojka k hitu Jumanji: Vítejte v džungli! s Dwaynem Johnsonem (Rychle a zběsile 5) a Kevinem Hartem (Night School) se pomalu ale jistě řítí a tento týdne jsme se dozvěděli o dvou nových hereckých… (více)

Anne Hathaway si brousí drápky

Anne Hathaway si brousí drápky

20.01.2011

Dohadům je konec (a že jich během uplynulých měsíců bylo!), studio Warner Bros. a Christopher Nolan oficiálně představili hlavní záporáky i jejich představitele pro The Dark Knight Rises. Ochránce… (více)

Angelina Jolie jako Catwoman?

Angelina Jolie jako Catwoman?

01.08.2008

Temný rytíř trhá rekordy všude, kde se objeví a vypadá to, že třetí díl je jen otázkou času. Nadšení jsou kritici, fanoušci netopýřího muže i obyčejní diváci a pokladničky tvůrců se plní dolary… (více)