Horizont události

• Velká Británie Event Horizon (více)

kinej

Z tohoto scénáře mohl vzniknout kavlitní sci-fi snímek. Žel bohu je v něm pár debilních scén, což stačí k tomu, aby to film jako celek stáhlo dolů. To jak je kosmonaut jen ve skafandru vystřelen někam do hlubokého vesmíru a dokáže se vrátit zpět by se vyjímalo jako skvělý vtip ve Spaceballs. Naneštěstí tady to je myšleno vážně. A takových seků je zde plno. Jenomže pod nánosem tohoto bordelu prosvítá něco, co mohlo dopadnout mnohem lépe. Námět lodi, která se vrací z pekla sice jakoby kříží Hellraisera, Vetřelce a Vesmírnou odyseu, ale zfilmovat to lépe, mohl to být kvalitní horor. Přesto se jedná o životní dílo P. Andersona. Jednu hvězdičku přidávám za speciální efekty, které na dobu vzniku nabízejí nádherné záběry. ()

cheyene

Námět mi sliboval více, než jsem se nakonec dočkal. Počáteční atmosféra má pořádné grády, to se musí nechat. Zpracování také není vůbec špatné, byť už jde o snímek starý 19 let. Druhá polovina mi už ovšem připadala dost průměrná a nezapůsobila na mě takovým způsobem, abych si chtěl někdy v budoucnu tento počin zopakovat, což třeba neplatí u žánrově podobně laděného Vetřelce. ()

juta

Hodně zajimavá a také povedená scifárna se zvučnými hereckými jmény. Před lety při mém prvotním sledování jsem několik věcí nepochopil, no bylo toho víc, teď když jsem odrostlejší a vím co některé pojmy znamenají, tak už to dávalo větší smysl a musím říct, že Anderson točí celkem dobré filmy. Lepší průměr. ()

Fiftis

Deväťdesiatková produkcia Horizont udalosti je sympatická tým, že nijako nezastiera svoju brakovosť. Vedľa iných VHS titulmi sa chváli ale aj pôsobivými efektami a výpravou aj strhujúcim formálnym rukopisom. Režisér Paul W. S. Anderson, ktorý sa preslávil svojimi hyperrealistickými videohernými filmami na čele so sériou Resident Evil, za pomoci efektných kamerových kompozícií a rýchleho strihu premenil obmedzené prostriedky a niekoľko málo štúdiových interiérov na pohlcujúcu horskú dráhu vesmírnu archou hrôzy. Píše sa rok 2047. Pred niekoľkými rokmi zmizla v okolí planéty Neptún experimentálna kozmická loď Horizont udalosti, vypustená k výskumu slnečnej sústavy. Teraz je z tejto lode zachytený signál a tak je vyslaná záchranná výprava. Film Horizont udalosti je drsný sci-fi horor so satanistickými motívmi. ()

ajuska

Ve výsledku těžký sci-fi průměr, ne-li podprůměr. Jak už tu bylo mnohokrát řečeno, Horizont události se rozjíždí opravdu nadějně, ale pak se příběh se solidně budovanou atmosférou i vcelku lákavou zápletkou zvhne v jalovou akční vyvražďovačku a vás najednou čím dál méně zajímá, co za tím vším stojí nebo které postavy přežijí. ()

Shakers

Prvá polovica filmu vyzerá ako fakt dobrý, hutný sci-fi horor, no v závere sa to maličko začne lámať a vznikne nám úplne niečo nové - obyčajne sci-fi B-čkový slasher, čo je škoda. Mám pocit, ako keby Paul W.S. Anderson nevedel dotiahnuť aj pri tak malej stopáži film dokonca. Aj napriek slabšiemu záveru, skvelý film, dokonca jeden s tých lepších v tomto žánri. 85% - 4* ()

lamps

Pro tenhle film mám tak trochu slabost. Rozhodně je na tom krásně vidět, že Anderson je velice kvalitní filmař, a třeba první třetina se může beze strachu srovnávat s těmi nejlepšími sci-fi horory. I když zrovna to beze strachu tady není úplně na místě. Z dusné atmosféry totiž celou dobu strach přímo sálá, a byť se film postupně přehoupne na ryze akční kolej, nepříjemný pocit v podbříšku přetrvává pořád. Dalšími velkými plusy jsou pak jednoznačně speciální efekty ruku v ruce s ponurým prostředím obrovské (opuštěné?) lodi, režisérův cit pro tu správnou dávku násilí a samozřejmě také herci. O Fishburneovi jsem už dlouho věděl, že je to sakra frajer, ale Sam Neill ho tady dokonale strčil do kapsy a jeho záporák podpořený i vynikajícím dabingem Pavla Soukupa byl opravdu nezapomenutelný a děsivý. Kdyby se takhle kvalitních béček točilo více, rozhodně bych se neurazil. 80% ()

Jacinda

Je v tomhle filmu ta scéna s vylézáním očí z důlků? Je v tomhle filmu dabing Pavla Soukupa, který mi hlavně v závěrečné části filmu naháněl hrůzu? Nejsem si jistá, jestli si to s něčím nepletu. Každopádně i za to ostatní (a též za hudbu) zaslouží dobré hodnocení... ()

JohnnyD

Neokrôchaná vykrádačka The Black Hole a Hellraisera okorenená o gotickú štylistiku Aliena. Ale prekliato dobre remeselne urobené! Anderson síce originalitu nepobral, no imitátor je to skvelý. Škoda len toho predvídateľného konca, lebo mohla byť väčšia sranda... ()

Madsbender

Zaujímavá zápletka, plytký príbeh. Dynamický rozbeh, polovičatá atmosféra. Áčkové obsadenie, okaté vykrádanie inšpiračných zdrojov a prehustenosť klišé. Anderson proste až na výnimky, v ktorých sa možno zamerať na iné aspekty, absolútne nezvláda dramaturgiu svojich filmov. 45% ()

Beckett51

Pro mě vetší vesmírný kult jak Vetřelec. Mrazivá dusící atmosféra k nezaplacení a ďábelský Sam Neill, který se do takovýhle rolí snad narodil (viz. Šílenství mistra Carpentera). "Tam kam půjdeme, nebudeme oči potřebovat." ()

hippyman

nadějně rozjetá sci-fi, které v půlce dojde dech a promění se v přituplou, bezduchou, hororovou splácaninu... víc asi nemá cenu dodávat, nestojí to prostě za řeč... 50% ()

Cappuccino

Pomalší rozbeh plnohodnotne vynahradila dusná hororová atmosféra vychádzajúca z ďalekej dimenzie. Zlo v pozadí nie je väčšinu času voľným okom viditeľné (ak nerátame) halucinácie, no o to viac hrozivé. Diváci si tak môžu iba domýšľať, čo si musel prežiť chudák Justin, ktorý sa chcel po návrate na loď radšej zabiť. Podstatu „pekla“ v druhej dimenzii geniálne vykresľujú mrazivé slová doktora Weira, ktorý povedal: „Where we're going, we won't need eyes to see. I created the Event Horizon to reach the stars, but she's gone much, much farther than that.“ ()

Ruut

Po Sunshine Dannyho Boylea pro mě už sci-fi nikdy nebude tím co dřív. Jinými slovy viděl jsem dokonalost samu a to ostatní už je jen plevel. Problémem Horizontu je, že je víceméně vykrádačkou a recyklací všech oblíbených scifařských klišé. Všechno tu už několikrát bylo - záchranná mise pro posádku zmizelé lodi, hororové přeludy ušité přímo na míru jednotlivým členum posádky, pološílený vědec ohrožující úspěch celé mise. A navíc tradiční problem - nikomu není věnován dostatečně velký prostor. Čili nehrozí sžití se s postavami. Všechno zachraňuje téměř neustávající akce. Pořád je nač koukat. Takže jo, Event Horizont je typický popkorn u nějž se nemusí moc přemýšlet. Idealní na sobotní odpoledne. ()

S.Quentin QUALE

Velmi úspěšný následovník mého oblíbeného vetřelčího scifi-horor žánru, který se po dlouhou dobu stopáže může pyšnit slušnou dávkou neurčita, což dodává filmu příjemně gradující atmosfréru, která je po vyložení karet nahrazena na svou dobu poměrně syrovou řezničinou (např.scéna jakéhosi virtuálního očistce mě vyloženě spustila pramínek slin z koutku úst). Dávám plný počet za to, že dnes už se jedná o klasiku a jeden z kultovních snímků příslušného žánru, navíc tím chci ocenit zpracování, které na rok 1997 představuje nadstandard. Kdo neviděl, měl by to napravit co nejdřív, protože sami určitě poznáte, že z Horizontu čerpalo hned několik následovníků. ()

Allien.9

Tak přesně takhle nějak si představuju Peklo.:-)) "Horizont události" má geniální atmosféru, ohavné scény a velmi charismatické obsazení, a i když je nejlepší na první zhlédnutí, ani při rewatchi nevázne. Už jen kvůli Neillovi.;-) ()

misterz

Oceňujem hlavne hustú atmosféru, ktorá je naozaj ťaživá, ponurá a depresívna. Na lodi, kde z každého kúta dýcha smrť sa odohráva boj o život. Dosť mi to pripomenulo Votrelca, s tým rozdielom, že tam bol hlavný záporák vopred jasný, tu to tak nie je. Až na konci filmu spadne opona a odhalia sa karty, naozaj veľmi pôsobivé. Možno by som zlepšil trocha vizuál, ale v kontexte tej doby bol postačujúci. 85/100 ()