Film Vřískot od mistra hrůzy Wese Cravena byl kritikou pasován na nejlepší hororový thriller 90. let. Obyvatelé malebného městečka (mezi nimi Drew Barrymore, Courteney Cox a Neve Campbell) se postupně stávají obětmi lstivého psychopata s pokřivenou láskou k hororovým filmům. Když maskovaný vrah pokračuje v napodobování filmových masakrů v opravdovém životě, začne byt jasné, že rozluštit tuto záhadu znamená být zavražděn. Vřískot je stále velmi populární u širokého publika zvláště pro svůj jedinečný styl a morbidní humor. Rozesměje vás, dokud nezačnete... vřískat. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

baribal

strach jsem nepocítil ani jednou, takže jako horor jsem to brát vůbec nemohl... naopak jsem se příjemně bavil neschopností "vřískota"... lehce nadprůměrnej horor, který vyčnívá z řady svojí vtipností...71% ()

fannah

naprostá dokonalost a propracovanost scénáře versus atmosféra, kterou tvoří z velké části netradičně hororová hudba, taková, která v žádném jiném podobném hororu není. 90% ()

agentmiky

Je až s podivem, že jsem tolikrát omílaný kinematografický skvost měl možnost vidět poprvé až nyní. Vřískot si totiž po většinu stopáže střílí z většiny podobně laděných hororových snímků. A ačkoli místy dokáže vykřesat slušnou a mrazivou atmosféru, tak ho jako celek stejně berete coby divák s notnou dávkou nadhledu. Skvěle napsané postavy, které fajnový zážitek z finálního produktu jen umocní, poctivá dávka krve, výborná a místy netradiční práce s kamerou. A v samotném závěru i legendární twist. Já jsem spokojený. Jednička mě dost navnadila na následující pokračování. Za mě 7,5/10 ()

Z0oMb3E

Poznáte ten pocit keď vám dopne pointa fóru ktorý niekto povedal pred dvoma rokmi v bare a vy zrazu začnete prskať smiechom na záchode pri močení? Tak mne sa to stalo práve pred chvíľkou v rámci vrieskacej projekcie. Po všetkých tých Scary movie-ch či podobných hypersračkách určených na premietanie pod vplyvom som sa rozhodol kuknúť ich hlavnú predlohu. A čuduj sa svete! "Seriózny" film dosahuje kvalitu jeho paródie. Celkovo tieto brainwashingové teenľakačky za veľa nestoja, jednak svojou logickosťou stoja tesne pred animovanými LooneyTunes a tiež herecky sa pekné tváričky moc nevytiahli. Pre mňa ďalšia strata času viac menej už len pre to, že sa jedná o snímok pre cieľovú skupinu disponujúcou zápornou hodnotou IQ. ()

LV.Helter

Moj hororový učitel, z nostalgických spomienok na detsvo. Slasher mánia ma vobec nezasiahla, ale Vreskot je proste... to čo na horore milujem najviac. Dusná atmosféra, gialo prvky (ale iba tie najzkladnejšie!!), pekné gore efekty a tak by som pokračoval do nekonečna. Herecké obsadentsvo na čele s Campbell na teen horor nadmieru výborne! A ten dvojitý koniec! ()

O.Peta

Kdyby takhle vypadaly všechny horory, tak se jim už nebráním. Nic stupidního, žádná přehnaná brutalita, ale o to více vtipu. Jo a tu masku jsem si musel taky pořídit :D ()

Sandiego

Dlouho jsem k Vřískotu choval nedůvěru, protože jsem ho považoval za "ten film", který byl počátkem celé smrště stupidních a nenápaditých teen vyvražďovaček. A jak to občas bývá, poprvé nemusí hned znamenat také nejlépe. Jenže Vřískot není jen bezhlavá série krvavých vražd bez nároků na logiku. Série je narušována i vedlejšími vztahy (oživující je hlavně linie vlezlé reportérky) a hlavně příležitostmi k reflexi a ironizaci žánru. Díky tomu Vřískot i po téměř dvaceti letech zůstává na špici hororové odrůdy a slibuje výbornou vícevrstevnou zábavu, při níž si divák nepřipadá jako pitomec. Potom vůbec nevadí, že přepjatý závěr se dostává až za hranici parodie. Není nadnesené označit Vřískot za jeden z nejvlivnějších filmových počinů celých 90. let, který odstartoval éru, jež zdaleka ještě neskončila (jak značí i překvapivě dobře přijatý čtvrtý díl série). ()

Ghostface2

Tento film je prostě dokonalý. Má skvělé herce, dokonalou hudbu, sympatické postavy, skvělé hlášky. Hodně mě také potěšily odkazy na jiné hororové filmy. Vřískot je ta nejlepší vyvraždovačka co kdy vznikla. Ovšem bát se nebudete, Vřískot je totiž hororová detektivní komedie stavěná na parodování vyvražďovacích klišé. ()

Laxik

Nejsem bůhvíjaký hororový fanda, ale zato mám rád, když je něco zábavným chytrým a zábavným způsobem meta. A nutno uznat, že i když si tu Wes Craven tak trochu přihřívá vlastní polívčičku, dělá to nadmíru zábavným způsobem. Navíc jsem se celou dobu bál (jasně, nejsem zrovna hororově kovaný, ale aspoň se to nesaží děsit lacinými lekačkami a hlasitou hudbou) a skutečně jsem si až do konce filmu lámal hlavu s tím, kdo je vrah. Plus fakt dobré postavy a takový šílený béčkový feel tomu dodaly tu potřebnou tečku. ()

Vojcl

Nezlobte se na mě, ale já tyhle teenagerovské horory prostě nemusím!!!! Zápletka vždy stejně pitomá. Stačí partička mladých lidí nejlépe v čele s vnadnou krasavicí, jeden vraždící šílenec a o zábavu je postaráno. Chápu, že tohle mělo být myšleno trochu jako parodie, ale o to stupidnější mi to ve výsledku připadá! ()

blackrain

Film, který odstartoval série teenage vyvrážďovaček a taky nejlepší z celé trilogie. Oběť několika parodií. Nebudu otvírat dveře, nezvednu telefon a nebudu vřískat. ()

IllIlIlIIl

Pro mě to byl první z hororových filmů, kde nějaký psychopat vraždí v masce (ve vřískotu nejlepší maska ze všech podobných žánrových filmů) mladé studenty. Všechny tři díly byly stejně kvalitní a nabízely mnoho krve, která tekla proudem nejen z řezných ran od maskovaného šílence, který byl na konci filmu vždy demaskován a dal tak odpověď divákovi na otázku, kdo by se za maskou asi tak mohl skrývat. S bravurou zvládnutý horor, který položil základní kámen mému nadšení pro slash horory. ()

topi

Jednička je dnes už klasika a asi nejlepší díl ze všech, zatím čtyř pokračování. Každý hororový fanoušek si přijde na své, tolik hororových postav, detailů, spojitostí se jen hned tak v jednom filmu neobjeví. Konec filmu je taky dobře ujetej a zůstane v paměti. Jen mě mrzí, že na takový slasher měly být lepší a krvavější efekty, vzhledem k tomu, že se na nich podíleli pánové Berger/Nicottero. Určitě ale jeden z těch lepších Cravenových filmů. ()

movieband

Pokud člověk k filmu bude přistupovat jako k černé komedii, tak si ho i užije. Nečekal jsem, že by tam bylo tolik vtipných scén (pokaždé mě dostalo jak z Ghostfacem jeho oběti před svou smrtí zametly) a taky mě vcelku pobavil sám Craven, který ve svém filmu odkazuje na Elm Street (uklízeč ve škole - orvaný klobouk a pruhovaný červený svetr nebo dialog na začátku, že jen první díl Elm Street je dobrý a zbytek stojí za nic). Ty vtipné části mě vcelku zarazily a změnily má očekávaní hororu/thrilleru. Co se mi, ale líbilo byli herci (kouzelná Neve Campbell), místy vcelku solidní napětí, hudba od Beltramiho a děj, který mě vcelku pobavil. Další díly si pustím snad až časem. Takže pokud se člověk bude dívat na Vřískota jako na černou komedii, tak to bude v pohodě. 70% ()

HareS

Postmoderný anti-horor vyžívajúci sa v borení nastavených žánrových klišé. Ústredné charaktery majú napozerané kánonické diela hororového žánru a poznajú jeho naratívne vzorce. Sú ironickí, sú chytrejší ako ich filmoví predchodcovia, oplývajú totiž jedným zásadným rozdielom, postavy Vreskotu sú prispôsobené nám, nášmu svetu, našej skúsenosti s filmom. Vreskot komunikuje recipientovi svoj obsah na základe intertextuálnych alúzií, najčastejšie formou pastišu. Lichotí a vzdáva poctu iným filmom, cituje hororovú minulosť, nezosmiešňuje. Najväčšie paralely Vreskot vykazuje s Halloweenom Johna Carpentera, z ktorého konštantne preberá či už dialógy, celé scény, alebo je prítomný v televízii, ktorú sledujú postavy filmu. Cravenovo dielo si ovšem plne uvedomuje všeobecne uznávané a zaznávané hororové tituly minulosti a tak nemá, priamo v dialógoch postáv, problém s kritickým odsúdením niektorých svojich žánrových predchodcov. Áno, je to postmoderná hra a revolučný slasher v jednom. Áno, je tam nespočet odkazov na filmy svojho žánru a inteligentne sa to zahráva s klišé a vlastným hororovým metasvetom v minulosti vystavaným. Áno, prvý Vreskot prekvapuje viac než zrecyklované pokračovania. Áno, to posledné áno platilo iba pred tým, než uzrela svetlo sveta sofistikovanejšia a na hororových geekov a moderných cinefilov ešte silnejšie mrkajúca štvorka. 70% ()

Gorehound

Jeden z najlepších 90s slasherov, ktorý vlastne vrátil horor na výslnenie popularity a do kín. Je vlastne až prekvapivé, aký drsný, krutý a provokatívny film to vlastne je, čo sa do štvorky v pokračovaniach eliminovalo. Postavy sympatické, Ghostface sa stal slasher ikonou, vraždy a rozuzlenie stoja za to. A samozrejme je tu spústa skrytých aj očividnych odkazov a narážok, hlavne na slashery, Cravenova energická réžia. Proste moderná klasika. ()

stration

Poprvé jsem viděl na festivalu v Karlových Varech v roce 1997. Přesně takové oživení žánr hororu potřeboval. A kdo jiný než Wes Craven! ()

MATADOR

Vřískot - kultovní horor a pořádně první z široké řady teenagerovských hororů. Šílenec v bláznivém oblečku, který frčí i v dnešní době byla opravdu trefa do černého. Parta studentů a vlastně celé město čelí neznámému vrahovi v černém, pro náctileté vzrušující, pro ostatní obyčejná zábava, ve které je krve jako nikde jinde :-) Vřískot - kult, který byl mnohokrát napodobován, i přesto, že nenabízí skoro nic dobrého.. ()

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

03.02.2022

Následující zpráva by asi jen málokoho překvapila. Novému Vřískotu se v kinech velmi daří - snímek s rozpočtem 24 milionů dolarů má momentálně díky světovým tržbám na kontě už 107 milionů a částka… (více)

Paramount odkládá své hity

Paramount odkládá své hity

02.09.2021

Tak jsme zase zpátky. Zkraje léta se ještě zdálo, že by se třeba koronavirová situace z loňského roku nemusela úplně opakovat, nyní to ale vypadá, že dřívější katastrofické předpovědi, že se filmový… (více)

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

20.05.2020

Herec David Arquette se vrátí coby šerif Dewey Riley v chystaném filmovém rebootu kultovní hororové série Vřískot. Série se dočká podobné péče jako pár let starý Halloween, jinými slovy se budou… (více)

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

13.03.2020

Už jste si taky mysleli, že se nedočkáte? Kultovní hororová série Vřískot se nakonec ale přece jen vrátí do kin s pátým dílem. Natočí ho režiséři Krvavé nevěsty Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett… (více)