Tři astronauti se chystají vrátit na Zemi poté, co strávili několik měsíců na vesmírné stanici. Zjistí však, jejich lodi nefungují návratové rakety. NASA nejprve zamýšlí zanechat je jejich osudu na oběžné dráze, nakonec však vyšle záchrannou výpravu. Plány komplikuje hurikán blížící se ke startovní rampě a docházející zásoby kyslíku v kabině astronautů... (oficiální text distributora)

Padme_Anakin

Tři astronauti uvězněni v plechovce bez zážehu, tomu říkám pořádný malér. Gene Hackman mi byl víc než srozumitelný, neumím si představit tu prostorovou tíseň, naprostou bezmocnost, čiré zoufalství, které bravurně ztvárnil. Nicméně Gregory Peck je zde nepřehlédnutelný, jeho mužné charisma a nádherný hlas potáhl ty dvě hodiny bez problémů. Drobné výhrady zametám pod koberec, neb jsem spokojená. ()

corpsy

Technická stránka filmu je dobrá, čomu svedčí aj Oscar za triky, príbehovo nie veľmi napínavé či pútavé, ale rozhodne zase nie nudné. ()

Kryton

Hodně stará verze Apolla 13 pokud bych měl srovnávat. Stáří rovná se delší stopáž, horší triky (dnes) a jedna osoba musí být ta otravná, která to pokaždé schytá. Aspoň tak mi připadalo, že stejně jako posádka jsem trpěl i já přes 2 hodiny. A nyní ohledně konce - není to spoiler, protože nikdo jiný ve Vesmíru v tu dobu nebyl - Rusové zachrání Amíky ve Vesmíru. To ve své době muselo dost předběhnout. ()

MartinezZ

Takové Gravitační Apollo 13 s přepálenou stopáží a lehkou unylostí, ale přesto si to u mě vysloužilo ke 3* ještě +0,5* za svoji historickou hodnotu :) Na film ze '69 skutečně několika drobnostmi (no, drobnostmi :) překvapivé - třeba v těch opomenutých příbuzných za sklem, kteří to jen nechápavě za sklem opomenuti sledují a jen tuší nejhorší. ()

Davered

Namet "ztroskotani" ve vesmiru je slibny a sceny s uvizlou posadku patri k vrcholum tohoto snimku. Bohuzel je zde ale velky duraz kladen predevsim na "vedecky" aspekt sci-fi a tak povetsinu casu sledujeme sahodlouhe deni v ridicich stanicich na Zemi. Ze snahy vytvorit realisticky obraz vesmirneho programu tak vznikl bezkrevny suchar plny nesrozumitelneho vedeckeho zargonu. Je s podivem, ze i z neceho tak fascinujiciho jako je start vesmirne lodi se tomuto filmu podarilo udelat absolutni nudu (predevsim prvni start zachranne lodi je temer k nepreziti). Paradoxne, navzdory veskere realisticnosti se snimek neubrani rozlicnym nelogicnostem a nesmyslum--za vsechny priklady postaci ponekud rozpacite, politicky korektni rozuzleni. ()

kobejn

Velmi kvalitní scifi, o kterym sem do včerejška neměl tušení, o to příjemnější je pak výsledek. Palec nahoru! ()

italka63

Mně se to líbilo, musím vzít v potaz dobu vzniku filmu.To, že z tohoto tématu vykrystalizovala myšlenka na spojení Sojuz-Apollo, je dalším přínosem v realitě. Gregory Peck, ten nádherný, charizmatický chlap, ten filmový tahoun v NASA a spousta ostatních lidí v celém týmu, odvádějících poctivou, mravenčí práci na záchranu posádky Apolla, jenž zůstane trčet vysoko nad matičkou Zemí. A čas a kyslík, to jsou dvě důležité veličiny. Nečekejte akční scény ve volném vesmíru, tenhle nechtěný předchůdce Armageddonu je prostě nemá. Ale má napětí, emoce, tragédii, radost...prostě všechno:-) ()

honajz2

Jsou to sice slabé 4*, ale celkem zasloužené. Vadí mi, že jsme na začátku hnedka vrženi do situace, bez toho, aniž bychom více poznali ty tři astronauty, protože ze začátku jenom o nich víme to, že to jsou astronauti, až později se o nich začne ukazovat něco víc. Tenhle fakt může způsobit, že to někomu bude působit utahaně a bude ho to nudit, ale i když mi to vadí, i tak mě to spíš bavilo než nudilo. Finále to má navíc dost napínavé a dokonce tu Sověti nejsou zlo, právě naopak (!), což je u amerického filmu z doby studené války dost překvapující. Technicky je to dost na úrovni, samozřejmě na rok 1969. Nakonec ty slabé 4* dám, jelikož ten konec je opravdu dost napínavý. Jenom mě překvapuje, že jsem na tenhle film narazil až teďka a neobjevil jsem ho někdy dřív. ()

Martin741

Tak ako uzivatel Radek99 pise, ze je to film, ktory vyznamom prdbehol svoju dobu - mno ja jaxi nesuhlasim. Prepadlo to komplet, prepalena stopaz navyse, odporn kulisy a priserne dialogy. Plus reziser John Sturges teda nic moc ---- jo a behom casu film neskutocne zostarol. Su aj nadcasove filmy, tento je ale citit zatuchlinou na kilometre daleko : 30 % ()

mortak

Sice na dnešní poměry až příliš procedurální, ale před padesáti lety prostě start rakety fascinoval daleko více než dnes. Díky Marooned jsem se vrátil do dětství, když jsem louskal jednu sci-fi za druhou. ()

Mol

LISTEN, BABE, I.. I JUST WANT TO TELL YOU THAT I LOVE YOU! WHAT? I SAID, I LOVE YOU. I JUST WANTED YOU TO KNOW. I KNOW THAT! I JUST WANTED TO MAKE SURE!!! Mno vesmírný filmy jsou skvělí. Tenhle konkrétní má své vrcholy i pády. Začátek filmu je trochu nudný, ale to je pochopitelné. Napřed musí být vesmírná rutina a pak teprve se musí vše pokazit. Když se nepovede zažehnout motory pro cestu zpět na matičku zemi, pak teprve začíná ten správný boj o přežití. Zápory: Hackman tu byl nesympatický, nervózní a nechápu jak prošel psychotesty, když na bílém papíře viděl obilí. Scéna s manželkami = jedna velká nuda a u Cecile s rukou na monitoru jsem čekal, že začne vřískat Steven Tyler. Závěrečná ruská loď pípala jako couvající náklaďák a mrzí mě osud kosmonauta Crenna. Plusy: Crenna. Gregory Peck vypadal opravdu jako šéf Nasa a nějaký to napětí se tam přeci jen na rok 1969 našlo. Režisér Sturges opravdu uměl. ()

Honzíno

Za autentičnost dávám lepší tři. Abych měl ještě lepší zážitek, chybělo mi častější využití solidního zvukového a hudebního podkresu (když už byl) a taky větší spád. Dějově je to skutečně hodně rozplizlé a pomalé na 134 minut. Nicméně se jedná o klasickou 'scifárnu - nescifárnu', neboť fantasy prvek je zde nulový, čili jenom věda. A to je u mě vždycky palec nahoru. PS: Perfektně zahrané! ()

noriaki

Nebudu psát že je to variace na dobrodružství Apolla 13, protože smůlou pronásledovaná mise odstartovala až v dubnu roku 1970, a film šel do kin v prosinci roku 1969.  Režii dostal na starost zkušený John Sturges a vyprodukoval klaustrofobický thriller v netradičním prostředí. V porovnání s o rok mladší 2001 Vesmírnou Odyseou vynikne nadčasovost a dokonalost Kubrickova filmu, ale ani Marooned není bez kvalit. To co ztrácí na speciálních efektech, režijní preciznosti a myšlenkové hloubce dohání skvělými herci. Gene Hackman a Gregory Peck pozvedli dojem minimálně o hvězdičku. ()

fefee

O nič horšie ako modernejšie Apollo 13. Napriek faktu že sa tam celý film dokopy v podstate nič nedeje a s vizuálnymi efektami ktoré mali dosť chýb hlavne tých svetelných, je to zrežírované a natočené tak záživne že som koniec vnímal ako nový začiatok. ()

p6qwre

Mám rád takovéhle filmy...pohled z výšky nad Zem, nad kterou zrovna vychází slunce, kosmonauti obklopeni tichem se pomalu pohybují v nekonečném prostoru... je v tom dobrodružství i romantika. Příjemně mne překvapilo finální vyhrocení jinak dle očekávání plynoucího příběhu. ()

JohnSmith

Pěkná sci-fi se solidními výkony tří kosmonautů. Sturges dokázal točit napříč žánry a jediný důvod proč nedám tomuhle filmu víc hvězd jsou záběry z vesmíru, které mi přišly ve srovnání se stejně starou bondovkou Žiješ jen dvakrát, velice slabé. ()

mikulem

Slibně rozjeté psychologické drama se skvělým obsazením se ke konci nechtěně mění v parodii na sci-fi. Nemůžu si pomoct, ale nejvíc mi to připomínalo ARMAGEDON; sice míra patosu tu ještě není tak velká, ale ke konci už se vrší různé nesmysly, včetně celé té záchranné mise, která je prostě za hranicí uskutečnitelnosti. Závěrečný výstup do kosmu je opravdu vrchol. Věřím, že jisté rozpaky bych cítil už při premiéře v 60. letech, a léta je jen znásobila. Zatímco 2001: VESMÍRNÁ ODYSEA je dodnes proklatě aktuální a přesná, tenhle film hodně zestárnul. ()

Seminář 70mm filmů

Seminář 70mm filmů