Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

LilyDeLarge

Konečně nadešel čas, kdy se hodlám hodnotit Temnýho rytíře. Když jsem ho viděla poprvý, tak mi naprosto vzal dech a já si ho mohla pouštět znovu a znovu, dokud jsem neznala každou hlášku. Úplně každičkou. Tenhle Batman není navíc tak úplně "komiksovej" jako spíš "realističtější" a to je možná i plus. Musím říct, že hned v úvodním nástupu Jokera jsem měla husí kůži a věděla, že ten film bude fakt něco. Heath dal Jokerovi život a fakt by jste mu všechno sežrali i s navijákem. Na konci filmu ale všechno hodnotíte a analyzujete a zjistíte, že Joker byl vlastně naprosto geniální šílenec. Ovšem Baleovo chrapotění bylo místy i legrační, a tak se nedivím, že vznikla spousta parodií. Nicméně i soundtrack je naprosto dokonalej. Když si ho pak člověk pustí, tak má před očima jednotlivý scény a nebo slyší "Why so serious?" Je trochu škoda, že Murphy se tady neobjevil trochu víc, ale co...i tak to nemění nic na tom, že tohle byl prostě nářez! "Let's put a smile on that face..." ()

celticek

Našlapaný Nolanův opus, nabito akcí, výborný Ledger, Oldman. Ostatní taky super, ale tito dva vyčnívají. Výborná hudba. Výbuch nemocnice legendární. ()

Petike

Miestami antracitovo temné prostredné dejstvo Nolanovej trilógie. Je Temný rytier v porovnaní s ostatnými dvomi dielmi nadhodnotený ? Možno áno, možno nie. Dejom sa vinú Wayneove početné úvahy o tom, či nie je načase zavesiť Batmana na klinec a prenechať pole pôsobnosti odhodlaným a nekompromisným idealistom kalibru Harveyho Denta. Ako to v živote býva, všetko sa na prvý pohľad zdá byť lepším, než v skutočnosti je. Dent nie je tým úplne bezúhonným klaďasom bez bázne a hany, v súlade s jeho verejným imidžom. Batman celý film bojuje s pokušením odhodiť bokom svoje typické mantinely a vybrať nemilosrdné až kruté riešenia. A nad tým všetkým sa vznáša Žolíkov vyšinutý chechot a pokušiteľsko-nasieracie rečičky. Koho sa podarí skompromitovať na celej čiare ? Denta ? Batmana ? Občanov Gothamu ? Kto sa poddá a zlomí svoje zásady ? Ako môžete vyhrať nad maniakom, ktorému nezáleží na ničom, s výnimkou snahy dokázať svoju utkvelú predstavu, že vo svete platí iba heslo "človeku človeku vlkom" ? Temný šľachetný hrdina, stále dúfajúci v dobré jadro v každom človeku, potrebuje ako adekvátny protipól temného, nihilistického filozofa, s vrcholne cynickým pohľadom na ľudstvo. Asi nikoho neprekvapí, že takýto názorový stret funguje výborne. Ledger ponúka asi najdémonickejšieho Žolíka, aký kedy existoval, v predlohách aj adaptáciách (myslím si, že aj Moora by z neho občas striaslo). Nebyť určitých záberov, človek by aj zabudol, kto sa skrýva pod tým lajdácky naneseným mejkapom a (prostetickými) jazvami na tvári. Caineov Alfred opäť dokazuje, že mu zádumčivé a poučné monológy idú jedna radosť, hoci by sme pri ich prednese iným hercom pravdepodobne gúľali očami. Batmobil nám "zahynie", no na rozlúčku "porodí" nové coolové vozidlo. Batman má na malú chvíľu svoje typické kreslené oči. Zronený (teraz už) komisár Gordon pomalými údermi rozbíja netopierí reflektor, o ktorého vytvorenie sa sám pričinil... Ako pri prvom filme, je tu ďalšia hromada pamätných scén a hlášok. A o to menší happy end. (Ten si Nolan triezvo vyhradil pre tretí film.) V Temnom rytierovi nanešťastie trochu škrípe tempo dejovej línie spojenej s Dentom, potom čo sa Žolíkovi podarí obrátiť jeho nahromadenú agresiu v pomstychtivé šialenstvo (akého sa pred rokmi obával Wayne, predtým než dostal konečne rozum). Tieto pasáže pôsobia v porovnaní so zvyškom filmu trochu dodatočne, a trochu prirýchlo odbité. Musím za to strhnúť jednu hviezdičku. (Ale inak som úprimne rád, že Dentov osobný príbeh ukončili už v tomto filme - s takými zraneniami tváre by ani nebolo vierohodné, keby ostal nažive ešte niekoľko rokov.) O Batmanovi sme si v prvej polovici filmu mysleli, že sa naozaj dočká náhrady v podobe Bieleho rytiera stelesneného Dentom, no v konečnom dôsledku je to práve on, kto v závere filmu neostáva v úzadí. Musí nakoniec priniesť veľkorysú (ale pochybnú) osobnú obetu, v záujme všetkých. Rachel mŕtva, Dent mŕtvy po spáchaní viacerých zločinov, Žolík porazený len veľmi tesne a na poslednú chvíľu, Batman berúci na seba vinu v mene ochrany Gothamu, komisár donútený žiť s vedomím, že pomáha vybudovať lepší boj so zločinom v meste na základe milosrdnej (no škaredej) lži. Nolan v prvom filme sľúbil, že nepredstaví publiku len tak hocijaké adaptácie Batmana, a v druhom filme z kurzu vôbec nepoľavil. (A to do takej miery, až som bol rád, že v druhom pokračovaní ponúkol návrat nádejnejšieho tónu, po všetkej vážnosti a temnote tohto dielu.) //// "So we'll hunt him... Because he can take it. Because he's not our hero. He's a silent guardian. A watchful protector. The dark knight..." //// Zaujímavé komentáre: Isherwood () (méně) (více)

crap

Nolanův Batman je bezkonkurenčně nejlepším stvárněním Batmana, ať už knižně, animovaně nebo filmově. A zrovna tenhle díl.. tenhle je absolutním skvoestem mezi komiksovými počiny. Už jen proto, že zdejší hlavní villain je jedna z nejlépe a nejdokonaleji zahraných filmových rolí v celé historii kinematografie vůbec.***** ()

tlesk

Je ironií, že nejlépe hodnoceným komiksovým filmem, jenž se za ta léta stal jakýmsi nedostižným pojmem, na nějž se nesahá, je vlastně film, který moc komiksových prvků nemá. Jde spíš o syrový akční dramatický thriller. Ledgerův Joker si film ukradl sám pro sebe a vytvořil tak kult osobnosti, který herci přerostl přes hlavu. I přes tragédii, jež ho potkala ale platí, že Joker je jednou z nejlepších záporných postav všech dob. Nekompromisní, zdánlivě chaotický (ačkoli plánuje víc než kdo jiný) a tak šílený, až je geniální (mezi oběma těmito aspekty je ostatně velmi tenká hranice). Pravá nemesis pro Temného rytíře, odzbrojující ho svou dokonalou nepředvídatelností. Jakkoli se v řadě fyzických aspektů od komiksové předlohy liší, charakterově jí odpovídá naprosto dokonale. Příští osoba, která mi řekne, že Jared Leto více odpovídá komiksovému Jokerovi a je "sexi," stane se obětí demonstrace zmizení tužky za smíchu Marka Hamilla... Ale to sem nepatří. :) ()

DanMac

Christopher Nolan a jeho storytelling je hutný, veľkolepý a epický, no hlavne nesmierne emotívny a gradujúci. Brilantný, perfektný, dokonalý. Najlepší film svojej dekády. ()

misar3

Viděl jsem originál i dabing a musím říct, že Joker je v češtině lepší než originál. Ale to je asi tak všechno :-). Výborný film. ()

hazdrova

Na počesť desiateho výročia premiéry filmu som si tento deň prvý krát pozrela temného rytiera a že som bola očarená! Herecký výkon herca po smrti býva často preceňovaný vďaka sentimentálnemu faktoru jeho úmrtia. Toto ale nie je ten prípad. Joker je žolík celého tohto filmu a mňa len mrzí, že sa nedožil úspechu, ktorý by za túto rolu zožal. Bravo. Film je komplexný a veľmi sa mi páči, že sa vo filme prepletajú akoby dva príbehy (keď si už v polke filmu myslíte, že je koniec, ale nakoniec je to vygradované). 4* ()

Comida

Jeden z nejlepších akčních filmů v poslední době. Nevěřím že film tento rok oslavil deset let. Vůbec to na snímku nejde poznat. Možná za dvacet let se bude o Temným rytíři mluvit jako o kultovním snímku. Úžasná hudba, která tvoří napínavou atmosféru. Úžasné herecké výkony, Aaron Eckhart mne přesvědčil že bych se měl podívat na více filmů ve kterých hrál, i ten Christian Bale nebyl špatný. Jo a to co nejvíc všichni vyzdvihují je herecký výkon Heatha Ledgera, který si Oscara zasloužil právem. Bohužel in memorian. ()

Ondr0n

Jeden z nejlepších počinů kinematografie vůbec. Možná dokonce ten nejlepší! Všechno od postav po hudbu je dokonalé. ()

papadoce

A trilógia vyvrcholila druhým dielom. Áno, všetko bolo rovnako správne ako v prípade Batman začína, ale tu bol Híííííít. Toto je ten rozdielový moment, ktorý oddeľuje Temného rytiera od ostatných dielov ságy. Ostatne nik predtým a ani potom už nedokázal s takým šarmom nechať zmiznúť tužku, či odpáliť mestskú nemocnicu. A ujo Nolan to vedel. Waw. Toto je rozhodne filmový skvost. ()

PhoenixSwan

Sedím v kině se smutkem v duši, kdy stále vstřebávám ztrátu Heatha Ledgera, mého nejoblíbenějšího herce a věřte, že to nebylo nic lehkého pro emocionální děcko, kterým jsem byla a stále v hloubi duše jsem. Dvě hodiny a půl utečou jako nic a v kině je stále hrobové ticho. Všichni čekají na konec závěrečných titulků a snaží se vstřebat právě prožitý zážitek. Teprve teď se zvedají a začne se rozléhat kinosálem šepot. "Výborně Heathe!" - zní mi v hlavě a zvedám se také. Nemohu uvěřit, že je to již skoro 12 let, kdy jsem v kinosále seděla se svojí kamarádkou. Přijde mi to jako včera, ale opak je pravdou. Čas neprosně letí, ale Christopher Nolan natočil nadčasový snímek, ze kterého Vám v hlavě nepřestane znít hudba Hanse Zimmera a Jamese Newtona Howarda a někde v hlavě již známé "Why so serious?"... Nechte se pohltit šílenstvím. "How about a magic trick?" ()

Azrail

Už ne komiks. Zůstala jen na minimum osekaná kostra komiksové předlohy a vzniklo drama antických rozměrů v čele s neskutečným Heathem Ledgerem, skvělým Christianem Balem, výtečným Aaronem Eckhartem a neuvěřitelným Christopherem Nolanem v roli hlavního loutkáře. 100%. ()

Clark_Kent

Co vlastně povědět, nejkrásnější je to, že Ledger vlastně ani Jokera nepřehrával. On se ponořil a z nitra vytáhnul, přesně tu podstatu samotného Jokera. Nezapomenutelný a nenahraditelný Heath Ledger, nekonečný chaos a vynikající filmařský požitek. ()

giaruj

Nerozumiem ošiaľu menom Batman... Filmársky je to medzi 4 - 5 no príbehovo to vôbec nič nové neponúka. Klišé v šablóne psychicky narušený zločinec a tajomný záchranca. Pre mňa nuda, ktorá mohla vyjsť ako seríál na tri štyri časti. Takže medzi 3 a 4 Ďalej morálne kecy po smršti deštrukcie a orgastických ničeniach. Fakt rozprávočka pre dospělých ,ktorí sa pri moralistických dialógoch mrvia a čakajú na akciu. Aspoň sa môžu vyhovoriť, že však je to o boji medzi dobrom a zlom ,tak nech to pozerajú aj deti. U mňa moralistický faul ,takže 2 až 3 hviezdy. Pol hviezdy stŕham za Batmanov trapný hlas, ktorý zvykne rozosmiať. Čakám potichu, kedy to klesne z 18 priečky najlepších filmov a zo 4 priečky najobľúbenejších filmov. ()

Niflheim

95 %. Dosud nejvíce všestranný batmanovský film. Výpravou přiměřeně přehnané, herecky skvěle obsazené, scénářem trefně napínavé. Jestli se s chutí vracím k nějakému snímku, který jsem vysoce hodnotil během svého pubertálního komiksového období, bude to právě tento kousek se vzorově ztvárněným komiksovým konceptem Jokera. ()

hrumsrt

//DK// "Dobrý večer dámy a pánové, dnes večer vás bavíme my." Chris Nolan dostál svému slovu, respektive svojí ochutnávce a nadělil tak celému světu sequel svého Batmana, jen tentokrát to nazval trošku poetičtěji jako "The Dark Knight". Ani nevím odkud začít, jelikož nikdy se mi nekomentovalo nic tak těžce jako tenhle film. Ne proto, že by byl nějak složitý ani proto, že bych na něj neměl svůj názor, nýbrž proto, že jde o pro mě vůbec nejlepší a taktéž můj neoblíbenější film z těch všech. Povýšit už tak výborný první film je něco neuvěřitelného a tady se to povedlo, tvůrci vytvořili naprosté mistrovské dílo, kterému není rovno zhola nic. A co je na tom třeba tak geniální? No prvně třeba jen to, že spousta lidí ten film vnímá jako tuctovou komiksovinku, jako tradiční přídavek do filmografie netopýřího hrdiny. Těchto lidí je mi upřímně líto. Pokud to nechcete vidět, že nemáte rádi filmy o "superhrdinech", či přímo o Batmanovi, tak mi to promiňte, ale jste omezení a hloupí. Jelikož tentokrát to dalekosáhle překročilo hranice samotného Batmana - aneb "Batman nemá hranice." Jak mě bavil první film, tak to vůbec nejde srovnat s druhým. Neuvěřitelné, jaké obrátky to nasadilo, a dokonce již od prvního záběru! Okamžitě Vás to háže do dění prosté bankovní loupeže, za excelentního hudebního doprovodu z hlav stejné skladatelské dvojice jako při prequelu. Úvod v podobě bankovní loupeže je super, vtipný a svižný, kdy navíc i při opakovaném vidění jsem se ztrácel v tom, který z nich je již od počátku pod maskou Joker a okamžitě to uzemní jednou z mnoha perfektních hlášek. Oproti tomu Batman je poprvé zobrazen jako inspirativní symbol, což je lehké nastínění jedné z nejstěžejnějších myšlenek celého filmu. Poprvé se nám přestavuje i Gothamská mafie, které do té doby šéfoval Carmine Falcone, ovšem jak víme z předchozího filmu s pomocí Batmana ho odklidili. Uvnitř mafie je chaos a Joker využije příležitosti a pokusí se obrat mafii o hromadu peněz za protislužbu, že zabije Batmana - po opakovaném zhlédnutí přicházím k názoru, že od prvopočátku nebylo jeho plánem to udělat, ale jako mnoho dalších věcí, lze si to i vyložit jinak. Proti mafii se ve velkém snaží nadále i policista Jim Gordon, ale tentokrát na to není sám a na pomoc přichází nový státní návladní Harvey Dent, údajný "bílý rytíř Gothamu". Všichni se snaží dostat mafiány za mříže, ale malinko podceňují Jokera, na což poctivě i naprosto všichni doplatí... Po tom co je velká část mafie díky Harveymu za mřížemi, tak už tak nějak stojí jen proti tomu šaškovi. Jenže tady to nabírá zcela jiné obrátky.. Pokusí se například dostat Harveyho na večírku jednoho miliardáře Bruce Wayna, kam zase Christian Bale sehrává parádní triatlon, kdy během chvíle zahraje všechny tři role a ještě mezi nimi parádně přepíná. Chválil jsem to při prvním filmu a chválím to zase! Mimo jiné bystrému divákovi neujde několik věcí, že třeba Bruce nepije, či že opravdu tak nějak věřil v Harveyho schopnosti, ale trošku podle za účelem, že by se pak vzdal masky a zůstal po boku Rachel. Celý ten večírek je moje nejoblíbenější scéna filmu! Geniální přepínání Bruce na Batmana a zpět, k tomu famózní projevy Jokera, který s tou svojí lehkostí dodává skvělý drive, každému svému projevu emocí, a že jich to je několik. Perfektně na sebe navazují všechny Jokerovy pokusy o destabilizaci (chce třeba skrze média citově donutit, aby se Batman vzdal masky, přestože moc dobře ví, že to neudělá) až to vyústí, že málem zemře James Gordon. Logicky na Bruce je toho moc a je ochotný se podvolit a obětovat vše jen proto, aby neumírali další lidé. Že by jen ten Batman měl onu hranici? Jenže přichází zase projev geniality filmu a místo Bruce se jako Batman vzdá Harvey, což vede k dopadení Jokera (mimořádně napínavý převoz Harveyho s řadou efektních scén) a Gordonově zmrtvýchvstání. Tady už zase zůstává myšlenka, zda to je nebo není Jokerův plán, jasně jeví se, že celé je, ale fakt od prvopočátku chtěl Harveyho otočit, ukázat kdo má opravdu moc. Je teda Joker plánovač nebo ne. Jen díky benzínu dokáže přetrhnout citové pouto - dovolím si zajímavý detail, který Vám asi na poprvé dojít nemusí (či vlastně třeba nikdy), když Joker prozradí, kde oba jsou tak řekne Batmanovi adresy opačně, čímž docílí, že Batman jede zachránit Harveyho v domnění, že je to Rachel. Což je patrně nejdůležitější okamžik celého filmu. Zlomí to všechny - Batman zůstane prakticky sám a Harvey ztratí smyls bytí, a pak stačí jen příhodná snůška keců (ovšem podpořené geniálním projevem Jokera o plánovačích, což lze aplikovat na kteroukoli společnost) a rázem je z Harveyho ten tzv, Two Face. Tady si dovolím chválu maskérům, jelikož jak úžasně a detailně Harvey vypadá, to by dneska stálo takový prachy a ještě by to nebylo tak detailní - viz scéna, kdy pije v baru. Není ani normální, jak přirozeně tenhle obrat vypadá a hlavně jak se to celé děje vlastně mimo hlavní linku. Two Face je boží postava a díky té minci i zatraceně efektní! Jako nic pak následuje Jokerův "sociální experiment", kdy dvoum skupinám lidí (vězni a lidi z nemocnice) dá krabičku, co odpálí druhou lodičku, aka detonátory k bombě. Ovšem experiment se nezdaří, jelikož nikdo si nechce hrát na boha (ehhm na ďábla) a zabít tolik lidí. Strůjce experimentu je ovšem v jiné pozici než to vypadá a chce si to pojistit, a tak i Joker má detonátor. Ale toho poměrně v klidu zvládne ze hry vyřadit Batman a předat ho do rukou policie. Nicméně paralelně s tím se rozbouřilo peklo a Harvey terorizuje Gotham ve snaze pomstít se všem, kdo můžou za smrt Rachel - zastavuje ho Batman, který veškerou jeho špínu, vraždy a pak i smrt Harveyho samotného, bere na sebe. Opět čirá genialita pochopení a výkladu Batmanovy osoby - on jako symbol bez tváře může na sebe vzít jakýkoli zločin, jelikož souzen bude leda netopýr. Poeticky Joker vyhrál, jelikož rozbořil snahy o lepší Gotham pouhopouhou vizí o chaosu. Mrzí mě, že Heath tak odešel. Touhle rolí by se mu otevřela dvířka kamkoli, navíc svět přišel o hrozně pozitivního a sympatického člověka. Navíc jak jsem se dočetl, tak bylo v plánu, že by se Joker tedy jako Heath objevil i v následujícím The Dark Knight Rises, ale nezbyde než zamáčknout slzu. Všechny tři hlavní postavy - Batman, Joker a Harvey - jsou tady fenomenální! Nolan tady udělal fakt všechno správně! Nechal Heatha, aby si s rolí poradil po svém, aby si scénář poupravil jak to šlo. Tohle vzešlo do historie v okamžiku, kdy padla poslední klapka! Super práce ve střižně, kdy je to atmosférický a neustále jen stoupající tendenci. Od první scény jen jedete dolů z nějaký horský dráhy a ono to prostě nezpomaluje! Jestli první film byla ukázka toho jak povýšit Batmanovskou značku, tohle je ukázka jak stvořit dokonalý film, který ve mě rezonuje ještě 10 let po jeho prvním vidění. Každé další promítaní je zážitek! Jestli fakt lituji, že jsem na nějaký film nešel do kina je to tenhle! Pokud se Vám to nelíbí, dejte tomu čas.. Musíte se do toho dostat, ale o genialitě tady není pochyb. Na dvouapůlhodinový film to rozvádí takový úvahy a diskuse, že pokud si to dobře sedne, tak lze proklábosit dny o náhledu na tenhle film! Herecky dokonalé, příběhově strhující.. Jednoznačně nejlepší film, jaký jsem, kdy viděl! #Why so serious? #Proč se nesměješ? 100%!  () (méně) (více)

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý