Hranice nemožného

Rozhovor 14
Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (více)

Série(5) / Epizody(100)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Spooner

Tak Abramsa se nám asi zase začal nudit a pustil se do dalšího seriálu.A časy Aliasu už jsou dávno pasé a Lost už předal jiným, tak bylo skutečně načase. Tentokrát tu máme misteriózní seriál o podivuhodných experimentech, který tak trochu připomíná Akta X. A já si říkám proč ne, zvlášť když se pilot vydařil. Atmosféra je správně hutná, otázek dostáváme hned pro začátek dost (doufejme že budou i odpovědi), scénář je vypilovanej a ústřední herecké trio je bezvadné. Hlavně Joshua Jackson válí a podobnou roli potřeboval jako sůl. Po pilotu tedy velká spokojenost. Uvidíme jak to bude pokračovat dál, zatím to má solidně našlápnuto a doufám, že bude co nejméně vatovejch dílů Od Abramsa totiž čekám jen to nejlepší. ()

Davies182

Hodnocení po shlédnutí první série: Začnu výtkou, která - ač v podstatě nemá na celkovou kvalitu seriálu až takový dopad - paradoxně dokáže odradit spousty potencionálních diváků od jeho sledování. Tímto jediným nedostatkem není totiž nic jiného, než slabé začáteční díly. Po spektakulárním Dexterovi tu máme další jinak bezvadný, perfektně promyšlený a napínavý seriál, který nejvíce ztrácí na podivném tempu a nezáživnosti prvních několika dějství. V případě Fringe jsou to minimálně takové čtyři epizody, přes které jsem se musel docela znuděně prokousávat, než dostal příběh ty pravé grády. Pak už nebyl problém propadat se stále hlouběji do zdánlivě sofistikované mytologie nového Abramsova světa a s lehkým mrazením v zádech sledovat, jak je to celé neskutečně vypiplané. Největší nářezové padesátiminutovky pak definitivně přicházejí se třináctou epizodou, a třeba na úvod s motýly nikdy nezapomenu: tak neskutečně poetický pád z okna mrakodrapu už nikde neuvidím... Asi největší kosmetické plus je pak sekvence v každém díle před úvodními titulky (taktéž inspirace v Aktech X), kdy jsem u většiny z 20ti dílů zíral na monitor s otevřenou pusou a nevěřícným pohledem v očích. Největší ukázkové WTF se dostavilo v epizodě Transformation, značně inspirované dalším Abramsovým nápadem - Monstrem. Shrnu to jednoduše: věděl jsem, že první epizody budou celkem porod, ale příslibem mi byly pozitivní kritiky na pozdější díly, a předzvěst se naštěstí vyplnila. Fringe je další nadupaný "new age" americký seriál pro všechny milovníky inteligentních dramatických thrillerů s bezvadnými postavami. John Noble na hrad! 90% 2. série: Co si budeme povídat... už to zdaleka není takové WTF, jako na začátku. ALE - i tak stupnice zábavnosti ukazuje stále stejné hodnoty, jen ty začátky před úvodními titulky ztratili cosi ze svého kouzla. Linie s Peterem a otcem: bravo, je to nezapomenutelné. A ten konec... rychle sem s trojkou! 80%. 3. série jasněji naznačuje, že v TOM má prsty Abrams. Začínají se řešit spíše osobní linie, než jednotlivé případy, a kupodivu to jde... dobře! Vlastně je to lepší než předchozí aktaxovské díly - Fringe začíná být silnou emotivní záležitostí, konec třetí řady pak divákovi uštědřuje překvapivý políček do tváře a zároveň háže do trávy rukavici... co bude dál? ()

Phobia

Mám s tímhle seriálem jeden vážný problém a nemyslím, že zmizí s druhou (či jakoukoliv další) sérií: postavy dělím na ty, které mě víceméně nezajímají (střelený vědec, jeho syn, chápavý kámoš-polda) a ty, které mě serou (hlavní bloncka-hrdinka, černý skinhead, ta ruská xantypa z *** Dynamics). Námět není vyloženě špatný, jsem ochotná překousnout všemožné úlety od reality i aktivní bůžky ve stroji, ale jak se mám, kurňa, smířit s tou imho nesympatickou pipinou v hlavní roli? S lepším obsazením by to byly silné čtyři hvězdičky, kdyby se mi někdo hodně líbil, tak třeba i pět. Ale takhle... 65% EDIT: Tak jo, zvykla jsem si, zápletky epizod mě celkem baví (když už ne jejich řešení deus ex machina) a postavy beru na milost, akorát Olivia mi pořád přijde hnusnější než prdel. Přidávám procenta a tím pádem je třeba prdnout hvězdičku navrch. 73% ()

Nikon

Rozjezd na trojku až čtyřku, kolem desátého dílu přeřazení na stabilní čtyřku, po 14 dílu následuje pětka ... vynikající. Provázaností jednotlivých dílů dalece překračuje Akta X. Uvidíme, jestli si úroveň udrží - já doufám že ano. Olivia GO! :) ()

Madsbender

Seriál, ktorý silno odkazuje na éru seriálov ako Akty X či Twin Peaks. Seriál, ktorý produkuje dnes už takmer legendárny sci-fi tvorca J.J.Abrams. Seriál, ktorý vás vtiahne do sveta, v ktorom je pokrok nutný aj za cenu tisícov obetí. Fringe ma hodne zaujal svojím témou a celým univerzom, pretkaným vysoko koncentrovanými prvkami sci-fi a mystérie. Spracovanie je výborné, aj keď celkovo na mňa seriál pôsobí dojmom, akoby sa Abrams bál prekonať sám seba a zámerne pretkával inak seriózny sci-fi thriller vtipnými prvkami, ktorými sa snaží odľahčiť takmer každú situáciu. A práve preto musím sklamane povedať, že ma jeho Lost, či Goyerov FlashForward bavilo viac, a to je veľká škoda. Seriál ako taký však za zhliadnutie rozhodne stojí. Po dlhšom čase musím zmeniť názor - po zhliadnutí mnohých ďalších dielov už viem, že Fringe je brilantný a rozhodne lepší než Lost. ()

Ketri

První série byla naprosto skvělá a stal se ze mně pomalu závislák. Během té druhé mě to nějak přestalo žíly trhat a první půlka trojky mě otrávila nadobro (jak jsem si myslela). Ale nikdy neříkej nikdy. Naštěstí to laplo druhý dech a já musela ke třem *** zase jednu přihodit. Je to prostě můj oblíbený žánr, tak s tím nic nenadělám. Já prostě již od dob Star Treku miluju ty odborné názvy a popisy událostí, i když vůbec netuším o čem se to vlastně baví. ()

ninon

Pokud půjdu s proudem a budu porovnávat se seriálem Akta X, tak se Fringe jeví jako velice slabý odvar. Zaprvé mě už po pár dílech štvalo, že jistý Walter Bishop zná a ví naprosto všechno, tudíž rozlouskne prapodivné případy hned na začátku a pak už je zbytek dílu jen obyčejná kriminálka. Atmosféra tajemna ta tam a člověku přijde všechno možné a zcela normální. Scullyová a Mulder se snažili na vlastní pěst, i když někdy k závěru nedošli. Jejich práce byla tak nějak vyváženě rozdělená, což se o Dunhamové a jejím týmu říct nedá. Agentka FBI jako hloupá služka starého Bishopa, která má jediné eso v rukávu a to, že má zbrojní pas. A že je za vším nějaký vzorec? Ech, na to já x sérií čekat věru nebudu. ()

2-Xtreme

Pilot: Nie je to nič extra, ale určite tomu v septembri šancu dám. Postavi sú sympatické, dej ujde i ked som nečakal, že to bude až také sci-fi. Dúfam, že sa to časom vykryštalizuje, pretože pilot bol taký chaotický a udialo sa tam toho moc. Treba to poriadne rozviesť a dať to do ako takého reálneho a uveritelného obalu, pretože vážne tam bolo moc toho neuveritelného a myslím, že by sa to malo dať viacej na cestu mysteriozneho trileru než sci-fi. Uvidíme ako to dopadne... a tentokrát by mohol mylý J.J. Abrams dať seriálu aj rozuzlenie a nie len zamotávanie ako v prípade LOST-u. Zatiaľ 70% Druhý diel: No druhý diel trochu sklamal. Nečakal som, že v každom diely bude nový prípad... chcel som aby sa dej z prvého dielu dalej rozvíjal. Dám tomu ešte šancu, ale pokial to nebude nejako na sebe nadväzovať.. tak končím :) 60% Tretí diel: Takže další diel ma potešil. Hned na začiatku ma zaujal, dej bol pútavý a prekvapujema tolká originalita čo sa hlavnej záptetky týka. A ešte k tomu trochu sa začínajú jednotlivé diely prepájať a normálne sa teším na další diel 70%. ()

k212

Fringe dokáže diváka pěkně lapit do svých konspiračních sítí. Rozehrává objemnou hru náznaků a témat, která občas zůstávají nedořečena či nevyřešena, žel někdy se mění až v efektivní překvavení balancující na hraně deux ex machina (o pár dílů dál a v jiném kontextu). Je to dané vysokou informační hustotou, neboť některé díly by směle svými motivy vydaly na dvě epizody a toliko nejsou propracované, to pak lehce inklinují k povrchní šokantnosti. Co bych však chtěla po první sérii, že? Je logické, že něco musí zůstat nevyřešeno, otázkou však je, jak si scenáristé poradí s pozdějším vyřešením, zda do sebe bude všechno zapadat a zda to bude mít nějaký smysl či myšlenku? A s Abramsem je to v tomhle směru moc těžké, protože jeho tv shows si nastaví zpočátku vysokou laťku a později ztrácí dech i logickou niť. Na stranu druhou se mi líbí práce s napětím (občasná zrychlená gradace děje tomu pomáhá, naturalismus zobrazovaní si také servítky příliš nebere) a s atmosférou. Fringe je v tomhle směru velmi povedený a jsou momenty, kdy je opravdu hodně napínavý. Charaktery jsou správně ujeté a zajímavé, byť mám občasné výhrady k hereckému provedení. Zatím vratkých 80%, uvidíme, co se nám z toho na podzim vyloupne, čímž deklamuji, že se na další sérii docela těším. ()

gilmore_girl

Tak nejdriv k tomu, co mi na tomhle serialu vadi... v prvni rade je to to, ze musite celou prvni radu cekat na nejakou zminku o alternativni realite, ktera by vam dala alespon malou sanci pochopit, o co tam celou dobu jde. Pricemz se nejedna o velke rozuzleni, ktere by melo prijit az na konci a pekne nas sokovat, protoze pak by dalsi rady nemely smysl. Myslim, ze drivejsi napoveda by byla ku prospechu veci, takhle se nedivim, ze to spoustu lidi prestalo po par dilech bavit, ze ztratili trpelivost, protoze se nemeli ceho chytit. Veci se totiz celou prvni serii jen vic zamotavaly, misto aby zacaly davat smysl. Co mi dal nesedlo, je postava agentky Dunhamove, ktera je tak uzasna ve vsem, co dela. Jeji prehnane neprirozena odvaha, obetavost a empatie me vytaci, pricemz herecky projev Anny Torv je dost jednotvarny. A v neposledni rade je to hudba a la Lost a obcas dost nechutne zabery. Tak proc vlastne davam ctyri? Hlavne za Johna "Denethora" Noblea a Joshuu "Paceyho" Jacksona jakozto otce a syna Bishopovy! Jsou famozni a jejich interakce nema chybu. Pak za "vedecky" zaklad, na kterem tema stavi, ktery je mi sympatictejsi nez kuprikladu mimozemstani. Samozrejme jsou to i tak vyplody fantazie, ale zajimave, tvurci a napinave. Dalsi velke plus jsou obri napisy, ktere originalne ozivuji a ja je zboznuju. Je to ctyrka slabsi, ktera se udrzi jen za predpokladu, ze dalsi rady budou lepsi.************************** Dalsi rady skvele, zvlast ta treti, takze zvysuju na plny pocet. ()

Sonnery

Sice je to postrádá jakoukoli logiku, stejně jako spuštění další řady Superstar, ale nemůžu si pomoct - je to zábavný. Obzvláště Walterovi excesy: "Vzal jsem si jed. Pokud to přežiji, musí mi být do hodiny podána protilátka. Neprodleně!" .... o půl hodiny později, když nebezpečí pominulo, ale otrava zůstala: "Když jsem vám oznamoval, že mi musí být do hodiny podána protilátka, nevšiml si někdo náhodou kolik bylo hodin?" ()

HoneyBunny

Hranice nemožného ve Fringe překračují Walter Bishop a jeho syn, když z kousku roztaveného skla dokáží vyčíst zvuky, které se v místnosti odehrávaly ve chvíli, kdy se ono sklo tavilo. Nebo když otevírají brány do jiné dimenze nebo čtou myšlenky mrtvých lidí. Zní vám to dobře? Tak to je Fringe seriál pro vás. Disponuje absurdními (rozuměj zajímavými) zápletkami, skvěle vyváženou ústřední trojkou (šílený vědec, práci oddaná agentka FBI, která může mít speciální schopnosti, a chytrý hláškař pohybující se často na hranici zákona) a dostatkem financí, aby vypadal cool. Nejsem zapálenou fanynkou, nejsem přímo unešena, protože Fringe postrádá jistou emocionální naléhavost, kterou mám u seriálů ráda. I přesto se při jeho sledování nebetyčně bavím. ()

Anderton

Spočiatku Axty X wanna be seriál sa postupom času, ale už od prvej série, mení na niečo v podstate diametrálne odlišné. Aspoň čo sa týka makrozápletky. Tá je parádna, prináša zopár nečakaných zvratov, cestujeme ako medzi dvoma paralelnými vesmírmi, tak v čase a zisťujeme, že tu máme aj akýsi nadčas v štýle Asimova. Seriál je nakrútený skôr komorne, čo ale neznamená, že nepoteší zopár slušnými zábermi, kedy sa pozrieme napríklad do ďalekej budúcnosti. Možno je škoda, že sa tvorcovia občas neodpútali od zeme a nenakrútili aj niečo extra vizuálne bombastické, samozrejme v duchu Fringe, nie hollywoodskych spektáklov. Postavy si obľúbite, tu nie je o čom, i keď vám nemusia byť spočiatku všetci sympatickí. ()

swamp

Fringe zpočátku některými epizodami imitoval The X-files a stávalo se, že některé díly mě opravdu navýsost bavily. Potom tady byla ovšem i jakási dějová linie napříč seriálem, ve které mě některé odnože bavily tu více, jinde zas méně. Joshua Jackson rozhodně nepředvádí nikterak zajímavé herecké umění (kdo by to od něj taky čekal), Anna Torv je taková sympatická tvářička, ale všem vévodí morbidní Dr. Walter Bishop v podání Johna Nobla, který na sebe strhl celý seriál a jeho přítomnost na obrazovce odpovídá nadprůměrnějším momentům celého seriálu... ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)