Nedodržený slib

Scénář:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (více)

Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Další cesta zavede Martina také do plicního sanatoria, do kláštera i k partyzánům, své židovství na mnoha z těchto míst musí zapírat. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu. Epizodická struktura filmu zachycuje všechny významné mezníky Martinova válečného období a soustředí se zejména na základní linii jeho touhy po přežití. (MFF KV) (oficiální text distributora)

Sandiego

Vzhledem k tvůrci filmu docela překvapivě rozmáchlá a koukatelná podívaná. Nedodržený slub vytěžuje všemožná klišé žánru okupačního dramatu a na emoce má připraveny osvědčené recepty, ale situace Židů za Slovenského štátu se na plátnech kin neobjevila hodně dlouho a navíc se tvůrci mohli opřít o silný skutečný příběh. Přesto však jsou osudy hlavní postavy natolik bohaté, že bylo třeba zákonitě nesetrvávat příliš u jednotlivých zastávek na odysei židovského chlapce a tak spíše vzniká povrchní leporelo bez hlubšího prožitku. Ten akorát vykoukne v poslední části, kdy si mladík u partyzánských jednotek trpce uvědomuje, že ho nečká ani v době svobody nic než osud vykořeněného a nevítaného člověka. Jde jen o pár záblesků, které by si určitě zasloužily větší prostor. Po technické stránce však film působí naprosto profesionálně až velkofilmově a může se také opřít o fenomenální výkon Samuela Spišáka, který prochází neuvěřitelnými proměnami z ušlápnutého dítěte k neohroženému a předčasně zestárlému bojovníkovi za svobodu. ()

MikO_NR_1909

Takto po rokoch, keď už reflektujem na Chlumského film, prvé čo ma napadne je to, že film strašne zostarol. Jeho koncept je priveľmi stroho a priamočiaro zosnovaný. Navyše, tematika odsunu židov je tak často rozoberaná a zo všetkých uhlov už pokrytá a odprezentovaná, že nejaké invencie a nápady a iné pohľady na túto katastrofickú udalosť v nej nenájdem. Keď ho však vezmem ako ojedinelý výpravný a profesionálnejšie dotovaný projekt, tak už ako ojedinelý možno vyznie. Je dobré, že prvopočiatočné zámerné členenie postáv nahradí v druhej polovici trošku nepredvídateľnejší ruch. Predsa len, film naberie grády, zvyšujúci sa pátos nie je tak účelne zavádzajúci a hrajúci na istotu a historickú zrozumiteľnosť. Práve také prístupy históriu i umenie dokáže konieckoncov najviac devalvovať. ()

kaylin

Není to špatný pohled na Slovensko v době druhé světové války a po ní, jsou zde rozhodně dobré scény, které jsou emotivně nesmírně silné, ale jak film pokračoval, nějak se mi stávalo, že mi vlastně bylo jedno, co se s hlavními postavami stane. Jednoznačně je lepší první a prostřední část, než ta poslední. ()

JohnMiller

Na Slovenské počiny, veľmi dobré. Dokonca mi tu ani tí naši prefláknutý herci nevadili, to už chce dole klobúk. Vynikajúci, silný, príbeh z druhej svetovej vojny, ktorý zachytáva dospievanie mladého židovského chlapca. Začiatok vojny, antisemitizmus, pracovné tábory, partizánov, Sovietov. No proste všetko to zverstvo čo sa dialo medzi rokmi 1838 a 1945. Hlavná postava mala neuveriteľné šťastie hádam v každej scénke. Dobové kostýmy, akcia, hudba, všetko bolo nad mieru obstojné. V snímke sa nachádza aj Hlinkova garda, ktorá mi až hrôzostrašne pripomínala, kebabovú armádu ktorá sa obšmieta okolo parlamentu a radi sa "na stráˇyujú"... Na Slovenské pomeri špica. ()

Želik

Ja tlieskam. Slovenský film, to je už pomaly zabudnutý pojem. Film bol dostatočne realistický s dobrým obsadením,aj keď som sa obávala, že to bude krutejšie. Potešujúce vidieť hercov aj v niečom inom ako denných seriáloch. ()

rastlinka

Je to veľmi pekný, dojímavý a smutný príbeh s tematikou antisemitizmu, ktorá ma odjakživa zaujíma, no boli chvíle, kedy som mala problém dostať sa naplno do deja. Kinosála a jej čaro máva na mňa zväčša veľký vplyv, no tu to až také silné nebolo. Inak oceňujem filmárske kvality tohoto slovenského filmu. Ťažké rozhodovanie medzi 3 a 4*, momentálne dávam teda "iba" 3*. ()

Lyncha

Už asi po sté natočené stejné téma, holt tentokrát o fotbalistovi. Technicky dobré, hezky se na to koukalo, ale nedokázala jsem se spolu s postavami bát, radovat, soucítit, nic. ()

Aljak

Waw, tak to som naozaj nečakal. Dlho som sa tomuto filmu vyhýbal, lebo som mal pocit, že sa toho o holokauste točilo na môj vkus až príliš. Ale napokon som sa k tomu dostal (hoci až po rokoch) v rámci TV programu, a musím uznať, že strastiplná cesta Martina Friedmanna bola skutočne zaujímavá. Páčilo sa mi, akým štýlom bol tento film poňatý, keďže to pôsobilo veľmi realisticky. Martin bol dobrák, tak trochu naivný (občas viac ako len trochu), ale hlavne si nepripúšťal, že by mohol Židov strhnúť taký ťažký osud. Jeho putovanie po rôznych miestach prinieslo množstvo pohľadov na túto problematiku a Martin postupne precitol a dospel. Samo Spišák bol v tejto hereckej úlohe vynikajúci! Ale celkovo ma atmosféra tohto filmu bavila a pre mňa je to zatiaľ jeden z TOP filmov o židovskej otázke počas WW2. ()

starbrejkr

Je to zajímavé sledovat filmy v centru hlavního města a přitom osamocen, s pouhými třemi lidmi ve velkém sále....na jednu stranu obrovská škoda, že tenhle tak zajímavý film lidi netáhne, na stranu druhou mi to dost přidalo na atmosféře a člověk aspoň nebyl ničím rušen...Ale k samotnému filmu, přečtení samotného příběhu tady v obsahu vás k tomu asi nenaláká, protože takových filmů už tu bylo...Nedodržený slib je ale spíše o detailech a především o velmi střízlivém a upřímném pohledu. Detaily myslím chvilky jako právě onen "slib" anebo některé vypjaté osudové chvilky, kdy život hlavního hrdiny visel na vlásku. A ona střízlivost a upřímnost? Tenhle film je totiž tak trochu ranou do zad především pro starší a národohrdé Slováky oslavující jejich slavné SNP, kdy se celá země spojila proti nacismu. Film totiž ukazuje smutnou, přesto už pár let známou pravdu a to, že ono nadšení pro povstání mělo značně omezené měřítko. Proto můžeme vidět, jak si partyzání (stejně tak veškerá idealizace jich samotných je pryč, viz všeříkající chování k Židům) někdy museli pomoc vynutit takřka násilím....Těžko kritizovat něco na filmu podle skutečné události a budu věřit, že se tvůrci drželi opravdu přesně - zvlášť, když je Martin Friedmann stále naživu. Přesto bych asi některé scény zkrátil nebo i vypustil, film mi totiž přišel chvilkami trochu zdlouhavý. Bezpochyby ale ve slovensko/české spolupráci vzniklo nesmírně povedené dílo, které si nezadá se zahraničními výtvory s židovskou tématikou. Ostatně kde by Spielberg nebo Polanski sebral tak krásné záběry jako z hřebene Nízkých Tater?:-)) ()

Wormboy

Slovensky film s tak silnym pribehom som veru velmi davno nevidel. Na moje velmi mile prekvapenie jeho spracovanie vobec nie je zle, skor naopak, film sa vobec nenatahuje, je svizny, dialogy su napisane tak, ze ma nevytacali ako to byva obvykle pri nasich pocinoch zvykom, herci su v pohode, nikto zbytocne netlaci na pilu a neostava mi tak nic ine ako s potesenim konstatovat, ze po Legende o lietajucom Cyprianovi sa mi aj tento slovensky film pacil. 3,5/5* ()

zette

Ac cesky reziser, tak celkem dobry prislib pro slovenskou produkci. Vdecny namet, dobre nastineni arizace a dobre vystizena postava Tisa. Dej je ale prilis roztahany a mnohdy postrada pribeh vetsi spad. ()

Juto

Áno, ďalší príbeh o holokauste, ale rovnako dôležitý a silný ako všetky ostatné. Film skúma mnoho dôležitých prvkov, ako sú židovská kultúra, antisemitizmus medzi Slovákmi, partizánska vojenská kultúra a umožňuje prehĺbiť rozprávanie. 7/10 ()

campix

A je to tu zase, pro kinematografii velmi vděčné téma 2. Světové války a přesněji osudy židů, které byly zfilmovány již mnohokrát. Nedodržený slib z naší produkce má sice podobné téma jako například Schindlerův seznam nebo Pianista. Samozřejmě se nemůže s těmito hollywoodskými trháky rovnat, ale pro filmy tuzemské produkce mám trošku jiná kritéria a proto v tomto ohledu je to jeden z nejsilnějších filmů v tomto žánru z našich a Slovenských luhů a hájů za poslední dobu. Námětem je silný příběh žida Martina Friedmanna, který ovšem není pojat typicky velkolepě, ale spíše minimalisticky a to byl správný krok. ()

filmharmony

...přes svou velkou ambici, film vyznívá zvláštně... ...závery, ke kterým tvůrci docházejí, rozdělují na černé a bílé... základní záměr skrze reálný příběh konkrétní postavy ukázat válku a problém židovské otázky nebyl naplněn. Nesmyslnost ano, emocionální vývoj postavy ano, krize lidství ano... a přesto to byl film v mnoha místech mrtvý a prázdný... za snahu a herecký výkon Samuela Spišáka... ...naděje, které se člověk odevzdá, je jako záchranný kruh... ()

Loki81

Na cz/sk pomery nadprumerny pocin. Vice takovych... Prozite valecne obdobi se sice zda byt na jednoho cloveka jen tezko uveritelne - osa koncentrak - fotbalista - sberac listi - sanatorium - klasterni chovanec - partyzan - je prece jen dosiroka rozevrenymi nuzkami. To ovsem nic nemeni na prijmne a bez vycitek ztravenych vice nez 2 hodinkach... ()

E=mc2

Plytké,Plytké, Plytké, Plytké, Plytké, Plytké, Plytkééé, taký je môj dojem z filmu. Zbytočný priestor pre partizánov, zbytočný veľa v kláštore, takéto veci v amerických filmov vidíme v skratke a paradoxne práve preto fungujú silnejšie. Prečo americký? Lebo myslím tak chcel vyzerať, alebo sa podobať tento film resp. vizuálna koncepcia tohto filmu. Český režisér o slovensku. Zvláštne.."Viete, je úplne jedno či ten Friedmann existoval alebo nie, ide o príbeh o dobrú historku. Ak má v sebe posolstvo a ponaučenie, koho by zaujímalo že sa to naozaj stalo? Stalo sa to, pretože sme to pri jej rozprávaní cítili a prežíval s hlavnou postavou." A prežívali? Ja teda nie. Je to priemerný film ktorý mohol byť skvelí, možno s iným režisérom a scenáristom. Kamera sa dala, aj strih..Silná téma, ktorej sa nepodarilo dostať sa až do diváka, tesne pred ním sa zastavila. Teda aspoň predo mnou.. Škoda že si napr. neprečítali poučky amerických filmárov o budovaní deja, napätí a emócií..Tvorcom patrí obrovské uznanie za spracovanie, a to je tak všetkOo. ()