Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (Cinemart)

makakus

Novodobý Robinson v atraktivních kulisách. NIcméně o tom, co s hrdinou udělala dvouletá samota ve vesmíru jsem se dozvěděl jen to, že se naučil pěstovat marťanské brambory, navázat komunikaci a vůbec - že byl šikovný. Co to udělá s lidskou psychikou, co člověku táhne hlavou, jak zahání asi tu dost šílenou nudu, ale vlastně vůbec - co tam ty DVA ROKY dělal nevím skoro nic. Tím nechci, říct, že bych chtěl od Hollywoodu nějakou filosofickou sondu, ale zpětně si vlastně nevzpomínám na žádný pozoruhodný moment, snad kromě využití disco motivů. Ale zdá se, že ten americký sladkobolný moviv "dostaňte chlapce domů" pořád působí, obzvláště když do něj skrze kamarády Číňany solidárně zapojíte celý svět. ()

Kortexo

Knihu jsem nečetl, ale určitě mně zaujala.Marťan nepřináší nic nového.Jeho největším pozitivem je logický a realistický děj a vtipný a skvělý Matt Damon, boužel dějově je film nezajímavý a prezentovaný formou deníků, dokáže až uspávat.Nepřispívá k tomu ani opakovaně běžící dny stravené na marsu a hlavně jasně danný konec.I přesto pro mně jasně pozitivnější, než Gravitace.Ridley Scott je geniální režisér a jeho originální a filozofický Prometheus, mně nadchnul.Boužel většinu diváku ne a to se projevilo v kinech.Proto v dalším filmů musel sázet na jistotu a vybral si ke sfilmování komerčně uspěšný román a to Marťana, což je logické, a který peníze jistě v kinech vydělá. Snad příště... ()

Maxwell28

Výborný film. Ridley ukázal, že na to stálo má a já se zase o něco méně bojím nového Blade Runnera. Vtipné hlášky ovšem nepřičítám jemu, ani scénáristům, ale jen a pouze Andy Weirovi, kterému se podařilo stvořit opravdu kultovní dílo. Velmi se líbil i výběr hudby, který do filmu krásně zapadl a obzvlášť Bowie a jeho Starman krásně vykreslili atmosféru. Ani nevím proč vlastně nedám 5 hvězd, ale něco tomu prostě chybělo. Tak snad si to schováváš na novýho Vetřelce ty starej lišáku. A zkus to posrat!!! ()

hackstolle

Ridleyho filmy mam rad. Tenhle nebude z nejobliíbenejsich, ale take ne naopak. Jen bych do popisu filmu pridal vedle Sci-Fi, Akcní a Dobrodruzny take Komedie. Protoze tou byl Martan bezesporu take. Zajimalo by me, jake hodnoceni byl mel film, kdyby neprosel takovou medialni masazi. Prijde mi, ze z filmu az moc sala snaha o to, vydelat kotel dolaru, predtim natocit opravdu kvalitni - legendarni film. Vetrelce si dam rad, Martana stacilo videt jednou. ()

RafaKrakal

Jeden z nejlepších filmů Riddleyho Scotta a po Vetřelci jeho nejlepší sci-fi. Matt Damon v roli opuštěného astronauta na Marsu exceluje a navazuje tak na svůj brilantní výkon z Interstellaru. Co mě neskutečným způsobem potěšilo, byl především humor, který je jednou z nejdůležitějších součástí filmu, ale zároveň je skvěle dávkován a film tak nesklouzává k nějaké sci-fi komedii, což by byla obrovská škoda. Současně lze pochválit i výběr vedlejších postav, které do filmu skvěle zapadly, a proto i pasáže ve kterých zrovna nesledujeme soužení opuštěného Matta Damona, působí díky jejich hereckým výkonům velmi zajímavě. V neposlední řadě je třeba říci, že se jedná o velmi inteligentní sci-fi, kdy veškeré vědecké postupy (ač v praxi asi neuskutečnitelné) působí velice věrohodně a žádného diváka proto nikterak neurazí. Pro mě neuvěřitelně příjemné překvapení a jasných 5 hvězd. ()

fordhont

Film, který je nad věcí. Příběh zajímavý, spousta kreativních nápadů, velmi vtipné dialogy a především monology a nakažlivý optimismus hlavní postavy. ()

lusa

Po Mad Maxovi pre mňa ďalšie šliapnutie do priestoru nekonečnej nudy. Nechápem, že na svojom rozvrhu dovoleniek ešte nemám poznačený Mars, veď je to, zdá sa, výlet plný zábavy....... Damona nemám rada a tým pádom táto viacmenej onemanshow išla úplne mimo mňa. 2* ()

LanaDelRey

Nějakou shodou náhod jsem viděla Marťana (v kině) jen pár dní po Interstellaru (na DVD). Jak jsem četla na nějakých stránkách, že Interstellar si dává Gravitaci k snídani, tak Marťana si dává k večeři. Na to, jaký je kolem tohoto filmu humbuk, tak nic moc. Věřím, že kdyby si diváci pustili dva již na začátku zmíněné filmy po sobě jako já, svá marťanská hodnocení by ještě snížili. ()

DassemUltor

Dlouho jsem váhal, jestli na ten film jít. Všichni říkali, že to je libovka, ale já necítil dostatečnou kulervounost na to, abych šel do kina. Místo lístku jsem si radši koupil nějaké klíče na bedny na skiny v CS:GO (já vím, jsem kkt). Ale nakonec se bratrovi podařilo mě přesvědčit, abych šel. A nelitoval jsem. Zaprvé, nechápu proč tady všichni melou o tom, jak moc Ridley dokázal, že ještě umí točit. Ridley natočil některý nejlepší filmy vůbec a je to takový Bůh, že vy škvoři byste měli hořet, za to že si dovolíte vůbec nějakou kritiku. I když natočí sračku, pořád je to Bůh a vy jste nic. Allahu akbar, tak to je. BTW: Prometheus nebyl fail. Tak a teď k Marťanovi. Jednoduše řečeno - libová, sobotní, pokalební, pohůdková, do budoucna klasická, feeling good - pohodička, co Vám ukáže jak moc je ten bílý člověk schopný a šikovný. A vlastně i ten černý ( i když to klišé geniálního geeka mě tam docela sralo). Ale nepropadá to debce, neni to trapně filozofický, není to ubrečený. Prostě borec se hecne, bere to s humorem, ať už nalodi nebo dole v Houstonu samí kundičky (což pro všechny lidi co v USA byli, je jasná blbost, bo když jste tam měsíc tak jich neuvidíte tolik jako v tomhle filmu za dvě hoďky) no a prostě cajk. Stojí za to jít na to kina. Bude vám dobře. Možná ještě doporučuju lupnout před tím 0,5mg xanaxu, aby to jelo na ještě hladší vlně a krásně si to užijete. Potom hodit nějakou chálku v KFC, když už jste v tom OCčku no a myslím, že víkend v klidu. ()

vlKousek

Pro mě měl film všechno, co od filmu neerudovaný člověk, který si chce odpočinout, chce. Bylo to dostatečně dramatické, vtipné, mělo to dobrý soundtrack, který dokreslil celý příběh, který kupodivu nebyl ze škatulky o ničem :-) ()

Guran

Námět očividně čerpaný z Trosečníka, akorát zde máme více pohledů do zákulisí. Sledujeme jak život ztroskotance na Marsu Matta Damona, tak "velitelství" NASA. Film natočil známý sci-fi režisér Ridley Scott a je to znát hned od začátku, kdy od prvního záběru a první hudby jsem viděl "pokračování Vetřelce", ale nebojte, žádní Vetřelci na Marsu v tomto filmu nejsou. Ikdyž jsem hluboko v sobě možná trošku doufal, aby nám to nějakým tím ufonem ridley zpestřil. Snímek má vynikající efekty a samozřejmě vše hraje na vynikající výkon Damona. Sice se zde najdou i nic neříkající sekvence a říkáte si, kdy už se zase začne něco dít, ale myslím si, že film je dobře vyvážený. Chválím za odvahu celého štábu. Natočit něco takového nemohlo být vůbec lehké. Film se mi líbil a rád jsem byl svědkem 3D. ()

PAVLIS

"Zapomenutý" astronaut na Marsu, který se rozhodne nevzdat a využít svých znalostí k přežití, to je skvělý námět, který mě na začátku naplnil velkými očekáváními. Jenže výsledek na mě působí spíše jako instruktážní manuál NASA pro přežití na cizí planetě. Po X-té zvládnuté komplikaci je všechno napětí pryč. A tento multizvratový filmový koncept bohužel víc nenabízí. Nicméně dívá se na něho hezky. Ať už díky občasnému vtípku, kvalitnímu řemeslnému zpracování nebo perfektnímu castingu. 18.6.2023 - ČSFD 83% / 80% IMDb. ()

Berty00

Marťan bol krásny tým že po vštkých stránkach nechcel pripomínanie Zemeckisovho "Stroskotanca"...Film tak hravo funguje a tak si z toho robí srandu že sa to vlastne nedá priblížiť k Stroskotancovi..ˇNaozaj ťažko povedať či chcel Scott spraviť kmédiu či drámu...Ale bolo too naozaj skvelé...No jedna vec bola dosť zarážajúca ...Akoto že Sean Bean nezomrel ?!?!? ()

Pitryx

No, přistupoval jsem k tomuto snímku skepticky, protože většinou dobré hodnocení pro mne znamená utrpení se na film dívat, ale… Dobrá, připouštím, že jsem se začal nudit o něco později, než jsem očekával, ale přišlo to. Tušil jsem, že natočit film o zapomenutém kosmonautovi na planetě, to bude něco podobného jako příběh Alexandra Selkirka. Ani knihou jsem se nedokázal prokousat a ani jeden film, který líčí jeho příběh, mne nebavil. Nu, měl jsem pravdu. S jedním člověkem se zázraky dělat nedají, byť je Matt Dammon pro ženy přitažlivý. Takže střídavé záběry na něj a skupinu lidí v NASA je na film trvající přes dvě hodiny opravdu málo. Ano, sem tam se divák dočká i efektů (což u sci-fi asi nepřekvapí), ale jej jich po čertech málo, nepočítáme li záběry na jordánskou poušť. Prostě, vůbec nevidím jediný důvod hodnotit nějak strašně vysoko, ale také nevidím důvod snímek zcela zatratit. Možná to někdy zkusím podruhé, ale zatím pro mne dost nudný a slabý film. To málo co dávám je za efekty a dávám tak málo protože už tady všechny byly. Další plus bodíky jsou za pár vydařených scén a něco málo za mou milovanou skupinu ABBA. Mimochodem hlavní hrdina nemusel neustále omílat a urážet hudební vkus velitelky, lezlo mi to na nervy. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)