Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Disk

Možná jde o nejlepší gangsterský film. Nevím, co k tomu napsat více. Všechna slova jsou zbytečná. Tohle prostě musíte vidět a nechat se unášet.. Tímto snímkem řekl Sergio Leone vše, co chtěl říci. A Ennio Morricone je bůh. ()

Cappuccino

K záveru som pochopil, že film je príliš mnohovrstvový na to, aby som ho dokázal vstrebať na jedno zhliadnutie. Leoneho posledné dielo je skutočne nadčasové a ani 35 rokov po premiére nestráca na kráse. Nedokážem pochopiť, ako je možné, že dokonca po takmer štyroch hodinách sledovanie si viem predstaviť, že by Vtedy v Amerike mohlo pokojne trvať ešte dlhšie. Poklona. ()

misterz

Možno bude niekto remcať na veľmi dlhú stopáž, ale poviem vám, každá jedna minútka snímku je tu využitá na sto percent, takže reči o neúmernej dĺžke filmu sú bezpredmetné. Monumentálne dielo, ktoré v sebe obsahuje všetko, čo má mať poriadna gangsterská sága na dlhú trať - lásku, priateľstvo, zradu, pomstu.... a k tomu samozrejme treba pripočítať úžasnú Morriconeho hudbu a famózne herecké výkony. Tiež sa tu vyskytuje množstvo nezabudnuteľných scén, ktoré majú tendenciu zakoreniť sa v pamäti diváka a už tam zostať na dobro. Raz darmo, Leone dal do toho všetko a vyplatilo sa. Podľa môjho názoru porovnateľné s tým najlepším od Scorseseho, ba povedal by som, že sa to takmer vyrovnáva aj slávnej ságe o Kmotrovi. ()

HAL

Ohromující epos - více citlivý příběh o vyrovnávání se s vlastními slabostmi, touhou po moci, sexu, i lásce, přátelství a odpuštění, než tradiční mafiánský film. Který obzvlášť ve své čtyř a čtvrt hodinové verzi vykresluje své postavy do tak neskutečné hloubky, ve všech (i těch velmi nehezkých) charakterových nuancích, že ani mé milované Tenkrát na Západě se mu v tomto nemůže rovnat. Ovšem, silou sevřenějšího příběhu je ten western pořád Leoneho film nejsilnější, Tenkrát v Americé je na něco takového snad až příliš rozmáchlé, a příliš dějově rozhárané v epilogové časové linii. Jde jinou cestou. A je obrovská škoda že se ta nejdelší verze nezachovala v plné a dokončené kvalitě - obzvlášť jedna přidaná scéna film posunuje na zcela novou úroveň. 9/10 ()

Satan

Tenkrát v Americe není tak vznešený jak Kmotr a tak akční jako Neúplatní, ale je SVŮJ. A režie Leoneho je brilantní. Muzika, naprosto všechny herecké výkony a do posledního detailu propracované scénky mi dávaly jasný důkaz o prostředí prohibice a příběh, kdy se partička mladých kluků stala nejobávanějšími lidmi široko daleko ve mně jen podtrhuje ten pocit, že si Leone splnil sen a mně taky - film mi uběhl zatraceně rychle díky neuvěřitelně dlouhým, až patnácti minutovým scénám. Dlouhé záběry kamery, detaily na obličeje, které tak milujeme z jeho westernů a přenádherné scenérie v jakékoli ze tří generací. Leonův poslední film, se kterým si dal zatraceně velkou práci a na výsledku je to krásně a zřetelně vidět. A Joe Pesci jako největší kápo ze všech i v těch pár minutách ruluje. A scéna s telefonem je GENIÁLNÍ! Kinematografické žrádlo. Nejlidštější, nejmelancholičtější a nejnostalgičtější gangsterka. [Přesná stopáž: 229 min] ()

Aidan

Koňská dávka sentimentu, jíž lze kromě občasných dějových zkratek a jisté za-vlasy-přitaženosti závěru těžko co vytknout. Duo Leone+Morricone je patrně tou vůbec nejprofesionálnější ždímačkou na emoce. A duše romantické, pro něž k příběhům o přátelství patří zrada a k lásce ztrácení a k hrdinům nejprve dychtivá očekávání a posléze sladkobolné vzpomínky, budou plesat. Kam se však poděla pátá hvězdička? V jásání mi překáží zbloudilost všech ústředních postav - hrdinové se potácejí od jednoho iluzivního cíle k druhému, motivuje je touha po penězích, po ženě, po moci nebo po úspěchu a zůstávají slepí, ať už se jim sny splní nebo ne. Nikde ani náznak smíření či vykoupení. I Noodlesovo (ne)jednání v závěru je spíše projevem únavy, rezignace a potřeby uchovat si ve vzpomínkách "snazší" verzi minulosti. A navíc: byť snímek nijak nezamlčuje stíny na charakterech postav, přece svou nostalgizující atmosférou nepřímo glorifikuje svět zločinu. To, co mi vadilo u "Podrazu", vadí mi i tady. Vadí to mému rozumu - srdce je uchváceno. ()

Goldbeater

Plnohodnotný filmový žážitek. To jsem zaznamenal po zhlédnutí tohohle skvělého mafiánského snímku. Zprvu nás tvůrci matou zvláštní stavbou filmu, což se ale po chvíli objasní a my můžeme sledovat krásnou proměnu postav a prostředí. Celým dílem nás doprovází výborná a výrazná hudba Ennia Morriconeho a hraní Roberta De Nira, jež je vždy víc než uspokojivé, také přidává na úchvatnosti. Sergio Leone natočil svůj poslední film se vší parádou a myslím, že se tím podepsal pod jeden z nejlepších mafiánských snímků, které kdy byly natočeny. ()

Rudovous

Telefon zvoni a zvoni a ty lezis a lezis... . Je lepsi Kmotr a nebo tohle... ? Fakt nevim. Nejhloupejsi je to asi srovnavat, uz mlcim, pardon. A sorry ten film je perfektni. ()

Šakal

Každý máme nějaký ten svůj sen. Někdo sní o rodině, jiný o (životní) lásce, o přátelství, kariéře, sporťáku, někdo o 50mil $ resp. FB, někdo o tom, přenést se do doby prohibice a být gangsterem a někdo o tom, že to vše natočí a poskládá do jednoho filmového eposu. A protože snít se (nejen) musí, ale sny jsou tu (také) od toho, aby se plnily, natočil (si) pro sebe a zejména pro nás filmové diváky mistr Sergio tento snímek. Samotné natáčení připravoval téměř 12 let a dalo by se říci, že myšlenkami na něj se (s kratšími či delšími přestávkami) zaobíral celý svůj život. Příběh který mapuje téměř 50-ti letou historii Ameriky (od zač. 20-tých let, přes prohibici, velkou hospodářskou krizi až do zač. let 60-tých) přičemž z každičkého záběru je patrné, s jakou nesmírnou láskou a pokorou Leone k látce přistupoval, je o spoustě věcí, ale pouze jediná vyčnívá nad ostatní a to sice PŘÁTELSTVÍ (kamarádů, dospívajících dětí, chlapů). Ostatně více než výmluvně o tom vypovídá rozhovor resp. monolog ze samotného závěru snímku mezi R. De Nirem a J. Woodsem. Samozřejmě nemůžou chybět ani osudové ženy. Snímek se skládá (umně prolíná) ze tří částí, přičemž musím konstatovat, že v žádném jiném snímku jsem neviděl, tak krásně, s nesmírnou úctou, hravostí, lehkostí a nadhledem, zachycené dětství hlavních hrdinů, jako v tomto rozmáchlém epickém díle mistra Sergia. I díky tomu jsou ty prolínající se vzpomínkové scény Bobbyho De Nira, (samozřejmě i s účastí hudby mistra Ennia Morriconeho a brilantní kamery Tonyna Delli Colli) tak působivé. Co se hereckých výkonů týče, je naprosto zbytečné plýtvat slovy. To je jeden excelentní výkon vedle druhého. Od dětských herců počínaje (nádherné, mlaďoučké „mršky“ Jennifer Connelly), přes Elizabeth McGovern, Tuesday Weld a Robertem De Nirem konče. Přesto musím konstatovat, byť mám Bobbyho velmi rád, number one je zde pro mě osobně „životní“ James Woods. Spílat a stěžovat si na příliš rozvleklé tempo, či přepálenou stopáž rozhodně není na místě. Kdo „ toto necítí, nepochopí“. Já musím konstatovat, že bych dal poslední money, kdyby se mi do rukou dostala původní nesestříhaná 6h režisérská verze. Jedinou „ kaňkou a výtkou“ mířící k mistrovi je absence většího prostoru pro mého oblíbence „pana mafiána“ J. Pesciho. Ikdyž, v původní verzi měl daleko více prostoru (sám si také tuto roli vybral, potom, co mu nevyšla role Maxe), takže výtka letí k pánům distributorům za absenci odvahy přijít do kin s plnou nesestříhanou verzí. A teď mi řekněte, shlédnul jsem skutečně tento snímek nebo to byl pouze jeden velký (opiový) sen :-) Ať tak či tak, jsem nesmírně rád, že mi bylo dopřáno té možnosti. Tomu říkám stylové se rozloučení s režisérskou kariérou, smekám mistře a vzdávám Vám hold. p.s. a největší můj nostalgický zážitek z celého snímku, který na mě vždy 100% zafunguje?.... přecházení mladých hrdinů přes ulici, v pozadí mamutí Brooklynský most a k tomu se line Morriconeho průvodní hudební motiv – nádhera! ()

InJo

Jedinečné, nezapomenutelné, nepopsatelně krásné. Fascinující veledílo a jeden z filmů, které jsou pro tenhle prohnilý svět (o němž toho TvA poví mnoho) snad až příliš dobré (trocha patosu je tady podle mě na místě). Mnozí filmu budou jistě vytýkat, že ve srovnání s jinými (modernějšími) gangsterkami (např. těmi od Scorseseho) je to pomalé, zdlouhavé, málo akční, že některé postavy jsou dost nevyužité apod. Inu, jejich chyba. Tací lidé zřejmě nedokážou pochopit a docenit, jak je Tenkrát v Americe dějově neuvěřitelně komplexní. Leone ladně a originálně skloubil nebývale rozsáhlou mafiánskou kroniku s nádherně bolestivou lovestory a příběhem o pravém chlapském přátelství peckinpahovských a wooovských parametrů. Sice asi nikdy nebudu tvrdit, že je tenhle film 'naprosto dokonalý' dokud neuvidím nějaký "Final Cut", ale to mi nijak nebrání, abych do zbláznění neobdivoval Leoneho nesmírný kumšt. Ten člověk je pro mě v některých ohledech stejný jako jiní mí dva celoživotní oblíbenci - Stanley Kubrick a James Cameron. I on byl velký vizionář, geniální řemeslník, bezchybný vypravěč a totální perfekcionista, jehož filmy ale i přes obsesivní filmařskou preciznost (vykalkulovanost) nepostrádají duši a silné emoce. Obrovská škoda, že toho za svůj život nenatočil více... 100 % ()

Webb

Once Upon a Time in America má pomalejší rytmus, na který je snadné se naladit. Sergio Leone spolehlivě zpracoval filmařskou práci, pro jehož stavbu se stal perfektní scénář. [8/10] (Embassy, PSO, Rafran, Warner Bros., Wishbone) (Technicolor /// Produkce: Arnon Milchan /// Scénář: Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi, Enrico Medioli, Franco Arcalli, Franco Ferrini, Sergio Leone, Ernesto Gastaldi podle románu The Hoods Harryho Greye /// Kamera: Tonino Delli Colli /// Hudba: Ennio Morricone) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sonnery

Od té doby, co jsem Leonově dílu dal "nepochopitelné" 2 hvězdičky se můj život od základů změnil. Každou chvíli, když jdu po ulici, se ohlížím za sebe jestli tam náhodou není atentátník připraven uřiznout mi hlavu. Nebo z okna mého teplého domova čekám rozhořčený dav s pochodněmi v čele s Forsbergem 11, který se mě pokusí vykouřit ná následně oběsit na nejbližším kaštanu. Hamba mi! Jenže mě se to opravdu nelíbilo a i s rizikem nálepky filmového šumaře jsem do toho šel... ()

Anderton

Sergio Leone si natočil svoj dlho vysnený projekt, a ako to býva pri takýchto splnených snoch, má viacero chýb. Tá najväčšia, aspoň z môjho pohľadu, je nevyvážené tempo rozprávania a rozdielna atmosféra každej časti príbehu. Prvá, "ghettová" časť z mladosti hrdinov je čistý "gangsterský orgazmus". Nabudí na ďalšiu gradáciu deja, tá však nepríde a ďalej sledujeme komornejší, viac v interiéroch sa odohrávajúci príbeh kamarátstva jednej partičky gangstrov. ()

JosefGruber

Tak naštěstí to nebylo tak nudné jako třeba Kmotr, takže ta šílená stopáž neovlivnila kvalitu. Jinak lepší průměr, ale určitě ne nějaký velký zázrak co bych potřeboval vidět znova. ()

Frajer42

Sergio Leone je zárukou té nejlepší filmové hudby. Buhužel příběh byl poslabší. Poměrně komplikovaný s obrovským množstvím postav a s příliš mnoha dějovými zvraty. Tenkrát v Americe je naprosto nejdelší film, který jsem měl možnost vidět. Robert de Niro nezklamal, ale to zde nikdo. Herecké obsazení perfektní, a to včetně dětských rolí. Obzvláště oceňuji podobnosti všech postav mladí - staří. Nemáte problém poznat, kdo je vlastně kdo. Dobová atmosféra na vás jen srší. Bohužel jediná 5-ti hvězdičková část byla pro mě ta dětská, která tvořila cca. 1/3. Zbytek ovšem nenudil. Celkově * * *. ()

boshke

Asi neustále trpím syndromem z Mafie, kde byli mafiáni, v rámci mezí své profese, čestní, féroví, slušní, drželi se nějakých (ne)psaných pravidel. Prostě džentlmeni. Tedy že nebyli násilníci, podrazáci či prasáci, kteří si v průběhu loupeže zaznásilňují či pozvou dívku svých snů na romantickou večeři a po zjištění, že ji nemohou mít, ji znásilní. Proto neuspěli Mafiáni, Zjizvená tvář, Kasíno ani Tenkrát v Americe. Měl bych asi oceňovat realitu bez příkras a absenci růžových brýlí. Já si však určitě raději zahraji Mafii než se kouknu na některý z výše zmíněných. K formální stránce filmu žádný rybíz nemám... 60% ()

Fingon

Na to, jak je tenhle film dlouhý, odsýpá děj poměrně svižně, ale chybí mu to něco, co pro mě z dobrého filmu udělá film skvělý - musí se mně dotknout. A to se bohužel nestalo. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration