Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Pugo

Ja viem že je to Leoneho sen. Mňa tento film ale vôbec nebavil, pri tom pomalom tempe a enormnej stopáži som mal fakt problémy s vnímaním. Priznám sa, že ani poriadne neviem o čo tam išlo a tuším som ani záver nepochopil... ()

joker.george

Snad ještě nikdy jsem nezažil, aby hudba dokázala takto vystihnout film, ano zažil jsem, když hudba film dokázala vystihnout či ho dokonce překonat, ale to co zde předvádí Morricone je prostě neuvěřitelné! Kvůli tomu, jak je film dlouhý, tak jsem si jeho zhlédnutí rozdělil na dvě části, což jsem neměl dělat, protože jsem se nejspíš ochudil o velký filmový zážitek, což ale rozhodně napravím. Film se mi tu dobu zvládl dostat pod kůži a užíval jsem si ho, hlavně díky zásluze již zmíněného Morricona, všech zúčastněných herců (mladší herci, zde dokázali zdatně sekundovat hercům kalibru de Nira a Woodse) a nepřehlédnutelnému rukopisu Sergia Leona, přesto mi zde něco chybělo. Něco, co možná objevím, až zhlédnu obě části naráz. ()

exitak

Nejvíce mě fascinovalo, že děti měli tak strašně podobné rysy, že je bylo možné poznat v dospělích rolích. V celém filmu byla atmosféra, že jsem skoro nedýchal. Úžasný film po všech stránkách děj, herci, režie, kamery, hudba... Docela bych si chtěl vychutnat původní 6h verzi :) ()

Crawler-D

To, co kdy Sergio Leone udělal pro žánr western, v tomto případě bohatě učinil i pro žánr mafiánské gangsterky. V mnoha ohledech se může zdát, že vše namontoval na westernovou kostru, ale díky zachycení celého života postavy Roberta De Nira Noodlese, tj. ode útlého dětství, které je díky partě výborných mladých herců zachyceno s konejšivou přesvědčivostí, přes třicátá léta a snahu o budování postavení a získávání si respektu, ačkoliv, jak zjišťuje ve stáří s nostalgickými pohledy ve flashbecích a prošedivělými vlasy, se vždy nemuselo jednat o nejlepší řešení. Výtečný a zapamatování hodný snímek, který v některých momentech trpí seriálovou nemocí, či spíše virózou, což je odpustitelné díky fenomenální hudbě Ennia Morriconeho, který rozvláčně melodickou hrou podbarvuje obraz jako vždy a vůbec se přitom nebojí experimentovat vůči zaběhnutým hudebním klišé mafiánských filmů. ()

starbrejkr

Úžasný epos. Už jenom fakt, že takřka čtyřhodinový film vás nenudí a vy si jen přejete, abyste věděli, co bude dál, je takřka za vše hovořící. Kamarád a místní uživatel messiah mi napsal, že tenhle film se nesmí vidět, ten se musí prožít....a nic nemůže být výstižnější. Tohle je obraz života, či lépe řečeno životů, kterak se parta nerozlučných kamarádů od úsměvného okrádání opilců a tradičních slastí i strastí teen-života pomalounku dostává čím dál víc na šikmou plochu, až z nich v době prohibice vyroste parta prvotřídních gangsterů. Měnění časových linií ve filmu není nijak nepochopitelné a naopak jen přidává na jeho síle, takže si pomalounku dáváte jednotlivé nitky příběhu dohromady. Přesto finální pointa překvapí a dá všemu onen správný osudový ráz. Plno režisérských vychytávek (pohled očima zmláceného ležícího na zemi, sled obrazů, které spojuje zvonění telefonu, stylovost přechodů mezi časovými etapami...), přescědčivé herecké výkony a uměřená, přesto výrazná Morriconeho hudba. Pro mě zatím jednoznačně nejlepší "mafiánský film"...asi proto, že je to mnohem víc, než jen mafiánský film...uvidíme, co na to brzy Kmotr:-) ()

DruidKarel

689. hodnocený film: Celý film je výtečnou ukázkou na gangstery sužované město. Je to plejáda skvělých hereckých výkonů a úžasných minipříběhů. Skvělá hudba pak dokresluje celý příběh, který je fakt brilantní. Robert de Niro, jakoby se pro tyhle role narodil. Rozhodně můžu říct, že celej film, ač je setsakramentsky dlouhý,tak vůbec člověka nenudí a ta standartní delšívezreje je jistě lepší. Krásné kostými a dobové vozy, stejně tak jako i zbraně. nevím, čímještě mám film pochválit, proto 5* je jasných. 5* ()

TomikZlesa

Filmařsky bezchybný, ale od něčeho na co prostě čumím skoro 4 hodiny v kuse sem čekal mnohem větší zážitek. Jenda z mála postav Roberta De Nira kterou sem chvílema nenávidel. Oproti např. Scarface, Heat, Godfellas apod. slabší... ()

tomtomtoma

Velice ambiciózní projekt, který chce uchvátit svou monumentalitou, svou formou zpracování, svou obsáhlostí, svým ukazováním souvislostí, svým sdělením, svou podrobnou detailností, svou prokresleností, svým obrazem i hudebním doprovodem. A víceméně se to daří více než dobře. A tak se rozvíjí příběh vzestupu klukovského gangu v židovské čtvrti v prosperující zločineckou kriminální organizaci až do zasahování a propojování organizovaného zločinu s oficiální mocí a nejvyšším politickým patrem. Obě dvě složky spolupracují ve společné shodě a vzájemné spokojenosti, obě dvě se spolu prolínají, slučují a rozbíhají vlivem okolností. Všude jsou obětní beránci, všude jsou mystifikační fabulace, všude je osobní obohacování vlivných jedinců, všude je disciplína, řád a tvrdý trest za poklesky a prohřešky. Obě složky jsou oddělené a přitom totožné, jedna bez druhé nemůže existovat k jejich naprosté spokojenosti a zdáním společenského blaha a ctihodného pořádku. Léta 1921, 1933 a 1968 v souvislostech, drsnostech a těžkostech doby, v syrovosti, naději i rozčarování, v živočišnosti, snění, tvrdým tahem na branku i bojem o holý život, ve vzestupech, pádech i pokáních. David 'Noodles' Aaronson (dobrý Robert De Niro, jako malý Scott Tiler) se ve vzpomínkách vrací do svého ctižádostivého dospívání, kdy se v prostředí židovské čtvrtě snaží s kamarády vybojovat své místo pro život a úspěch. Jejich životní zkušenosti a touha po dobytí vrcholu je naučí neznat slitování, ostře používat jakýkoliv povolený i nepovolený prostředek a užívat si života plnými doušky. Nakonec ale Noodles podléhá záměrné mystifikaci a své zakořeněné slušnosti a šlechetnosti, aby splynul v davu obyčejné běžnosti a spořádanosti. Noodlesův přítel Maximilian 'Max' Bercovicz (skvělý James Woods, jako mladý Rusty Jacobs), ještě více ctižádostivý, prochází záměrnou fabulací, aby své ambice uplatnil na těch nejvýznamnějších společenských místech. Jeho živočišnost a divokost je hnacím motorem kriminální skupiny. Jeho touha a chtíč vynáší všechny na vrchol i do zatracení. Je divoký a uchvacuje vše, co se mu dostane do ruky. Dostává se na vrchol, ze kterého vede pouze jediná cesta. Z dalších rolí: tanečnice, Noodlesova životní láska a Maxova družka Deborah Gelly (půvabná Elizabeth McGovern, jako malá Jennifer Connelly), která pohrdá nezákonným jednáním a přesto je s ním stále spjatá, jeden z mafiánských šéfů Frankie Manoldi (Joe Pesci), temperamentní Carol (zajímavá Tuesday Weld), užívající si vrcholu po boku Maxe, idealistický odborář James Conway O'Donnell (dobrý Treat Williams), donucený dobou ke spolupráci se zločineckou organizací, newyorský policejní šéf Vincent Aiello (zajímavý Danny Aiello), arogantní ze své pozice moci, další z party gangu Noodlese a Maxe Patrick 'Patsy' Goldberg (James Hayden, jako malý Brian Bloom) a Philip 'Cockeye' Stein (William Forsythe, jako malý Adrian Curran), restauratér a přítel party 'Fat' Moe Gelly (Larry Rapp, jako malý Mike Monetti), prostitutka Peggy (Amy Ryder, jako mladá Julie Cohen), a spousta dalších a dalších. Obsáhlé, výpravné, precizní, se zajímavým sdělením a jedinečnou formou. Možná skutečnost zahalená v omamném oparu. () (méně) (více)

nithiel

Ano, director's cut možná dává narozdíl od původní kinoverze smysl, ale já se těm producentům fakt nedivím, to je prostě tak zoufale dlouhé, sice krásně vypointované, ale vždycky na tu pointu čekáme hodinu, a to je prostě moc. Ve krom rozmáchlosti ničím nevyčnívající gangsterka, kmotrovy nesahající po kotníky. ()

Cheeter

Musím říct, že jsem se docela odhodlával se na film podívat. Docela mě odrazovala jeho délka, nakonec jsem k tomu odhodlal, akorát jsem ho viděl na několik částí. A nakonec se ukázalo, že právě délka z něj dělá mistrovský kousek. Díky ní nám Leone nabízí možnost vychutnat si atmosféru všech období, do kterých film zasahuje. Navíc to zpracování prostředí je prostě něco. Po shlédnutí mi navíc přijde, že by bylo dobré podívat se na něj znovu, protože pak bych mohl naplno docenit některé scény, které jsem na začátku nechápal. Resp. jsem se divil, co se děje. Takže se k němu někdy doufám vrátím. Navíc musím pochválit herecký výkon De Nira i ostatních. Určitě to pro ně byla životní role. Navíc ty kostýmy a masky se fakty povedly. ()

Dannysek4U

Kamera jako vypravec? No sakra, je to narez. Ale ta dylka je fakt neunosna, navic mi to prijde, ze nektery ty roztahany sceny jsou vazne jen na efekt a tvorbu nalady. Ale jinak klenot jak cip. Sjedu to hned jeste jednou a snad dojde i na tu patou. ()

zette

Zcela bezpochyby se jedna o velke dilo a ze zaberu je zrejme, jak moc Leonemu o tento film slo. Vynikajici atmosfera, kulisy, kostymy nas skutecne vzdy presne zavedou do doby, kde se pribeh prave odehrava. Gangsterska temata pro film jsou velice vdecna, pokud se to umi a myslim, ze Leone natocil velice kvalitni film, ktery skvele podporuji temer vsechny herecke vykony. I presto si myslim, ze filmu neco chybi ( snad ty koule:-) ). nejvetsi slabinu bych videl ve scenari ( ne vse uplne hladce do sebe zapadlo ) a v zaveru samotnem ( prilis chladna rozprava dvou hlavnich predstavitelu, popelarske auto... ). Velkym propadakem bych pak oznacil masky, ktere se az na Noodlesovu vubec nepovedly, zvlaste pak Deborah. Na delku filmu a mafiansky film tam take mohlo byt vice akce, i tak ale ocenuji, ze jsem se behem temer 4 hodin nemel sanci vubec nudit. Filmovy zazitek to je, 91% je ale prilis moc. ()

agathon

celé je to vlastně film o iniciaci. Vstup na dráhu zločinu je neuvěřitelně trpkou a nesmlouvavě ironickou metaforou prostého mužského dospívání - nezapomenutelná je scéna s dortíkem coby úplatkem snaživé lehkonohé vrstevnici za ochotnější poskytnutí nejmenovaných sexuálních služeb. Morriconeho motiv, který v této scéně zaznívá vám vezme dech a donutí vás přemýšlet nad podobnými okamžiky, který musel zažít snad každý. Líbila se mi ochota nalézt v drsném světě ghetta, který jen vybízí k bujení zločinu a lidské hamižnosti, poezii. symfonie filmové skladby. ()

cherylike

Tak tenhle film si opravdu zaslouží více zhlédnutí, ale abych se na to měla podívat podruhé, mi přijde život moc krátký. Připadalo mi jako kdybych měla s tím filmem zestárnout. ()

Pajky3

V záplavě tak skvělých hodnocení je mi až trapné hodnotit pouze jako průměr, ale nedá se nic dělat. Gangsterky mám rád, speciálně, když v nich hrají kvalitní herci jako Robert De Niro, jenže tahle mě prostě nedokázala pohltit. A myslím, že filmový svět gangsterů má mnohem zajímavější postavy než je Noodles. Původně jsem si myslel, že mi bude vadit hlavně délka snímku, ale místo toho mi spíš nějak nesednul příběh, který mi prostě nepřišel dostatečně zajímavý. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration