Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

KanjiVital

Epické a monumentální dílo! Scénář, nad kterým jeho tvůrce strávil neuvěřitelných 12 let života! Herecký vrchol Jamese Woodse a jeden z vrcholů Roberta De Nira! Morriconeho hudba! Ta melancholická a oduševnělá scenérie, jež zcela harmonizuje se svým filmovým bratříčkem. 229 minut blahodárného a metaforického koktejlu! Jde o pouhý sen, halucinaci nadměrného konzumenta opia? Nostalgickou vzpomínku na přátelství a dětské časy? Výraz svobody, volnosti a úlevy? A nebo… Sergio Leone posbíral to nejlepší z gangsterského žánru a vytvořil něco tak diametrálně odlišného, že se to ani slovy nedá popsat. Jak už to však u velkých děl bývá, tak i v tomto případě nebyl tento snímek svou dobou úplně kladně přijat a zaslouženého uznání a ovací ve stoje se dočkal až po více jak 20 letech od svého vzniku. Vavřínů slávy za svůj nejlepší film se tak jeho velký tvůrce bohužel nedožil. ()

Lachtaan

Když se teďko hojně mluví o nové Lize spravedlnosti coby jednom z nejdelších filmů posledních let, musel jsem se konečně vrhnout na tenhle legendární epos, co snad nejde dát na jeden zátah. Má své kvality, veškeré aspekty gangsterských filmů, které se v osmdesátkách a devadesátkách rojily jako houby po dešti, bohužel ale i množství vyloženě výplňových scén, jež by film mohly zkrátit a učinit jej záživnějším. Ale jsem rád, že jsem 6leté výročí tady na ČSFD oslavil zrovna takhle kvalitním kouskem. [viděno na Prime Video 23.3.2021] ()

danoo

S. Leone vo svojom 3,5 hodinovom gangsterskom epose presvedčivo oživil časť amerických dejín cez zložitú dejovú štruktúru sčasti spoetizovanou krehkými pasážami, krásnou sugestívnou hudbou a presvedčivými herec. výkonmi celého ansáblu na čele s Robertom De Nirom a Jamesom Woodsom. ()

Cushing

Tenkrát na západě, ale s jinými klobouky, s jinými povozy a se samopaly. K neukoukání. Ale stylové, o to nic. ()

wer4

Tak skvelo napísaný film si kľudne mohol ponechať šesť či dokonca viac hodinovú verziu a vôbec by nezačal nudiť. Práve naopak, vznikol by priestor na dopovedanie nedopovedaného a uzatvorenie všetkého otvoreného a stal by sa z neho jeden z neprekonateľných filmových skvostov .. Limov komentár absolútne vystihuje všetko, čo sa by z mojej strany dalo o tomto filme napísať. ()

civalII

Nejlepší deNirův film. Krásná atmosféra a bezchybné herecké výkony. Tenhle film jsem žral, žeru a budu žrát. ()

asirtes

Famózny koncert De Nira pod taktovkou Sergia Leone. Film plný plný plný (opakovať do zomdlenia) nostalgie, asi najsentimentálnejší, aký som hádam kedy aj videl. Až na absurdnú nepochopiteľnú záľubu hlavných hrdinov v znásilňovaní, je tento snímok intenzívnou sondou do života jedného človeka, spomienok a regresií. Mňa osobne fascinuje najmä spôsob poňatia života ako sledu udalostí, ktoré majú svoj význam a tento význam je možné definovať a interpretovať. Napokon zisťujeme, že tie isté udalosti môžu mať z rôznych uhlov pohľadu úplne iný význam, dokonca až protikladný. Odporúčam 227 min verziu - nudiť sa podľa mňa nie je možné. K dokonalosti chýba jedine stroj času od kolegu Zemeckisa, aby mohla Jennifer Connelly hrať Deborah Gelly celý čas. ()

Zdeňka

Sergio Leone je génius. Natočil někdo lepší tečku svého života? Řekla bych, že je to sen každého režiséra, ale jen tak někomu se to nepovede. Z mého pohledu je jeho poslední film nejlepším vypravování z mafiánského prostředí (Říkáte si, že určitě neviděla Kmotra že? Bohužel Vás musím zklamat. Viděla). Svojí stopáží 227minut ani půl vteřiny člověka nenudí a Vás stále více zajímá mladík/stařík Noodles. Jak to s ním bylo a bude? Proč udělal tohle a proč tamto zase ne? Otázka Proč? se ve vašich ústech objeví nespočetně krát. Něco bude objasněno, něco ne. To už je hold film, to je život, to je Leone. ()

tomxxx

V režisérském střihu je to skoro 4hodinový epos, který mě však ani na chvíli nenudil a po doběhnutí poslední vteřiny filmu jsem měl pocit, že jsem viděl nejméně dva různé filmy. Roberta De Nira jsem si díky tomuto filmu oblíbil. Dříve jsem ho považoval za herce kasovních trháku nízké kvality, ale zde mě mile překvapil. Z hudby mám rozporuplný dojem. Občas byla vynikající, ale v některých pasážích (kde se to nehodilo) jako z levného japonského ninja-filmu. ()

marvan

Ve svých Nápadech čtenáře detektivek upozorňuje Škvorecký na zvláštní fenomén v literatuře, který se dá vztáhnout na jakýkoli tvůrčí obor. Díla, ve kterých autor umělecky selhal se v některých případech stávají předmětem kultu autorových čtenářů, protože v nich nejodkrytěji vystupuje autorova tvůrčí metoda a myšlení a ve své nedokonalosti jsou běžnému čtenáři mnohem bližší, než jeho obecně uznávanější díla. Myslím, že Tenkrát v Americe je případem tohoto druhu. Právě tady jako nikde jinde se ukazuje, že Leone ve svých filmech nahrazuje psychologii postav patosem a pózou, že jeho dlouhé záběry se rozpadají a nudí, pokud nejsou vydatně podepřeny výraznou Morriconeho hudbou. ()

uiu

Kvantita se ne vždy rovná kvalita. Asi jsem divná, ale nějak mě nechytl příběh nejlepších kamarádů, kteří už od dětství propadli zlodějině a jiným nezákonným způsobům, jak si vydělat peníze. Skoro 4 hodiny dlouhý příběh zachycující podrobné dětství a následnou dospělost našich hrdinů, jejich krádeže, vraždy a znásilňování... Jediným kladem je Robert De Niro a James Woods a já si radši pustím jinou "gangsterku". ()

_DAVE_

No zase taková dokonalost to zase nebyla. Taky možná proto, že jsem viděl tu "čtyřhodinovou" režisérskou verzi a to je už opravdu masochizmus. Ideální stopáž vidím maximálně těch 150min.. ()

bjjoba

vyborne zobrazenie presunu zaciatkov mafie zo Sicilie do Ameriky s vybornymi hereckymi predstavitelmi, ktori neskor vytvorili viac filmou s touto mafianskou tematikou ako - Robert De Niro, James Woods, Joe Pesci a dalsi pod reziou netradicne - Sergio Leone, ktory sa preslavil najme italskymi spagetti westernami. ()

mikestiff

Asi omylem jsem se dostal k prodloužené verzi. Utahané až hrůza! Nekonečné záběry na nicnedělající postavy. Vše se dalo shrnout do hodiny a půl. Pak by film získal jakžtakž tempo. ()

lennyd

Mafiánské filmy nemám moc rád, respektive jsem jim nikdy nepřišel na chuť (doma se mi někde povalují všechny 3 díly Kmotra, a tak nějak čekám, až k nim dospěji). Sem tam si ale nějaký podobný film pustím, abych zjistil - zda se mi nezměnily chutě. A i když to z mého hodnocení tolik znát není, nezměnily. Viděl jsem onu čtyřhodinovou verzi filmu, a i když u jednotlivých scén nelze než ocenit Leonovo filmové umění, jako celek mi film přišel trochu (dost) roztahaný. To nic ale nemění na tom, že po technicky filmové stránce (režie, kamera, hudba, herecké obsazení a výkony) je film téměř dokonalý, a nevím jestli bych dokázal přijít na něco, co Leonovi vytknout (snad jen, znovu - tu délku - možná opravdu původní Leonův záměr vydat film ve dvou či třech pokračování by mi padnul lépe). I tak, jsem rád že jsem film viděl, ale s jistotou mohu říct, že znovu si jej nepustím.. ()

Endyis

Jeden z nejlepších filmů všech dob opravdu nepotřebuje komentář. Člověk jej selduje s otevřenou pusou od začátku dokonce. Skutečné mistrovské dílo, které snad ani nelze hodnotit jinak 10/10 - skvělí herci, skvělá hudba, brilantní režie - filmový klenot. ()

progression

Pánové Marlon Brando a Al Pacino (i když patří mezi mé nejoblíbenější herce) doufám prominou, ale v mém soukromém (samozřejmě subjektivním) žebříčku tato Leoneho legendární gangsterská sága vede těsně na body i nad neméně vynikající "kmotrovskou" trilogií. Nevím jestli je to třeba tím, že Maria Puza jsem četl před prvním shlédnutím Kmotrů, zatímco původní předlohu této monumentální Leoneho ságy jsem nečetl. Dost pravděpodobně to může být tím, že jsem (naštěstí) ani neviděl onu zkrácenou verzi této ságy. Každopádně to, že Leone toto dílo detailně promýšlel a připravoval celých dvanáct let, a hlavně, že kvůli tomu dokonce odmítnul i nabídky k natáčení Kmotra (přiznám se, že o těch nabídkách jsem ještě nedávno ani nevěděl ...) nasvědčovalo, že si Leone chce splnit svůj celoživotní sen, což se mu tedy opravdu skvěle podařilo. Již po mém prvním shlédnutí tohoto filmu vystoupal v mém soukromém žebříčku hodně moc vysoko. A po dalších shlédnutích jsem se přistihnul, že u tohoto více než čtyřhodinového díla bych se vůbec nebránil ani nějakým těm minutám navíc. Jak Leone perfektně umí, každá scéna má přesné místo v budování příběhu i vývoji jednotlivých postav, k tomu fantastická hudba Ennio Morriconeho, co více může divák chtít. Čistě hypoteticky vzato mne tak napadlo : co by asi vzniklo ze spolupráce Leone-Morricone-Puzo, kdyby tehdy onu předlohu a konkrétní sen ještě neměl a na spolupráci při realizaci Kmotra kývnul :-? ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration