Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

honajz

Za mne neskutečně otravný film. Na jeho sledování aby si člověk zařídil zbrojní pas a jednoho Číňana s dýmkou opia. Tenkrát na západě se mi líbí - dlouhé záběry zde mají své vnitřní tempo, dokonce vtip, i překvapivé rozuzlení, jež vede film dál - dá se říci, že Tenkrát na západě má jasnou myšlenku, stojí na ní a jde za ní, postavy mají své uvěřitelné charaktery, sny a touhy. Tady jsem se díval hodinu, tedy řekněme nějakou čtvrtinu času, a pořád se v tom obrazu nic nerýsovalo. Dlouhé scény byly zbytečné a unylé, bez výpovědi, charaktery postav ploché jako z komiksu. Vlastně jsem ani nepochopil celkové vyznění. Jediná chvíle, kdy se gangster usměje, je totiž po pořádném nadechnutí se opia. Snímek jinak lavíruje mezi filmem o dětském násilí v New Yorku konce 19. a začátku 20. století, kdy pistolnická nátura všechny ještě neopustila, motá se kolem gangsterů, kolem vzpomínek v 60. letech, ale vždy tak nějak nijace, bez emocí, bez nadhledu, bez větší akce (i když je tady pár lidí zastřeleno). do toho hraje patetická hudba, pak naprosto neústrojná Panova flétna od Morriconeho, a tu třeba vystřídá jako pěst na oko písnička od Beatles. Ehm - i když to vezmu jako časový skok, tak v Americe v té době Beatles? Ne třeba mladý Presley? Ale no tak. Přijde mi, že film vlastně neoslavuje nějaké křivé kamarádství, ale spíše násilný způsob života. Někde se psalo, že film nezískal Oscara, protože musel být o hodinu zkrácen - tu verzi bych rád viděl, byla by svižnější. A o nic podstatného bych určitě nepřišel. A Oscara to možná nedostalo proto, že i na americké akademiky to bylo už moc "umělecké", plytké - no a určitě taky kvůli těm Beatles. ;-) ()

MM11

Nesmlouvavý film s vynikajícími výkony. Sergio Leone šel vskutku až na krev a měl všechno dokonale pod drobnohledem, takže Vám rozsáhlá struktura bude v hlavě nabírat až epických rozměrů. Ukázka odvrácené strany napříč významnou částí dvacátého století je promyšlená a filmařsky umně provedená výpověď. Leone načrtne tolik linií, že mu ani čtyřhodinová stopáž vlastně nestačí a někde musí využít efekt zkratky. Je to impozantní dílo, ale Leone už vrchol zažil a v Americe to nebylo. ()

HellFire

227 minut, to je Opus Magnus. Sergio Leone má ale takové velkofilmy v oku, proto se při sledování nestačíte nudit. Pro mě bylo sledování filmu velmi emotivní, k čemuž přispíval i geniální hudební podkres. Slova ani nemohou popsat, kolik zapamatováníhodných scén je ve filmu obsaženo a jak brilantně jsou vyobrazeny. Za všechny moje oblíbená scéna, kde se po x letech setkávají Deborah a Davida - jedna z nejpamátnějších scén filmového žánru. ()

Othello

[251 minutová extended] Pokud odhlédneme od rozsahu díla a neskutečné práce s výpravou a kamerou, zůstane na patře trochu pachuť z toho, že Leone zde prodal svůj dosavadní revizionistický přístup k filmovým žánrům za čistě akademický pohled, což se nejvíce podepsalo na práci z postavami, které nejsou kdovíjak dobře prokreslené kvůli tomu, že jim není dán takový prostor jako oněm kulisám. Při nekonečných tichých a  melancholických pohledech de Nira u vzpomínání na jeho mafiánské mládí jsem tak po čase viděl jenom... no zírajícího de Nira. A to mi jinak onen námět, totiž postavit obří sofistikovanou mafiánskou ságu na zdrženlivém, nicméně vlastně hloupém gaunerovi, přijde dobrý. Heretik ve mně skoro má na jazyku, že si dokážu představit dobrý 140 minutový sestřih toho filmu, kde se akorát nebude stříhat o scény, ale ve scénách. ()

Scrytcher

Strhující gangsterské drama o přátelství v době prohibice. Příběh má tři části pečlivě rozděleny do dob: dětství, dospělost, stáří, jež se jednotlivě a naprosto přesně prolínají v důležitých momentech Noodlesova (i ostatních členů jejich mafianského spolku) života. Sergio Leone vytvořil epos, který je naprosto odlišný a přitom tak stejný od ostatním snímků s mafiánskou tématikou. Navíc stopáž 227 minut díky tempu uteče rychlostí světla - velice příjemně a vy si budete přát, aby tento krásný sen trval ještě déle. ()

AlfaNumerO

Vysněné dítě Sergio Leone. Film nezapomenutelných záběru, skvělého příběhu, opět nezapomenutelného mafiána De Nira a mladičké Jennifer Connelly. Doporučuji shlédnout prodlouženou verzi, která je sice snad o několik hodin delší, zato dá divákovi ještě více proniknout do celého příběhu a vychutnat si celý film se vším všudy. ()

kajda.l

Jennifer Connelly už byla herecky dokonalá ve 13ti letech, stejně tak podmanivá Morriconeho hudba, také pohled na detailně propracovaný New York dvacátých let byl dechberoucí a herecké výkony především Roba DeNira, Jamese Woodse a překrásné Liz McGovernové se řadí k nezapomenutelným. Jenže, jak to říct..prostě něco těžko identifikovatelného mi prozatím brání dát tu pátou zářivou (snad větší vysvětlení, co bylo dál s některými postavami?..například tou, kterou ztvárnil Joe Pesci), případně osobnější se vžití do jednotlivých postav? Takže do druhé projekce dávám střízlivých 85%, ale nic to nemění na tom, že se jedná v mnoha ohledech o opravdu dechberoucí dílo a klenot světové kinematografie. Bravo mistře Leone.. ()

ARI50

Super dobové prostředí které se mi hodně líbilo, příběh sice nevytrhne ze sedačky ale dokáže udržet pozornost takže ve finále spokojenost s filmem se našla. ()

Bauer

Perfektní film nemám tomu co vytknout.Celých CCA 220 minut mi uteklo nádherně rychle a chtěl jsem aby to bylo delší.Robert De Niro a James Woods exceluí v tomto dokonalém snímku.Určitě to patří mezi mých TOP 10 filmů. ()

mm13

Kolosálne! Leoneho filmy sú dokonalé obrazy, úchvatné symfonické básne a príbehy s úžasnou epickou šírkou. Naviac tá úzko spolupracujúca a dotvárajúca hudba... Len pred dvoma týždňami som to v krátkom čase videl už tretí krát a teraz mám chuť pustiť si to znova. ()

Earl_23

Téměř čtyřhodinová kultovní gangsterka mě zklamala a původně jsem chtěl dát jenom 3 hvězdičky. Důvody jsou prosté - stopáž je příliš dlouhá, mohla být klidně o hodinu kratší a filmu by to vůbec neuškodilo; postavy jsou až na hlavní představitele málo vykreslené; snímek zbytečně skáče z jednotlivých obrazů do jiných, do minulosti; a hlavně filmu chybí akce. Posledních třicet minut jsem čekal kolosální bankovní loupež a ona byla vylíčena pouze slovně. Jaká škoda! S přibývajícími léty dějové linie navíc film ztrácí svoje kouzlo... na čtyři hvězdičky celkem dost kritiky, ale na druhou stranu je Once Upon a Time in America kolosální a vysoké hodnocení si zaslouží. Stávajících 89% asi ne, ale to už je věc názoru. Mě uchvátila část, kdy jsou gansteři ještě malí a především ústřední motiv a hudba Ennia Morriconea. Velké plus pak ještě za De Nira a debut J. Connelly, mínus naopak za E. McGovern, která mimo jiné v závěru filmu vypadá pořád na 25 let. Objektivně to vidím na 3 a půl hvězdičky. Kdyby ovšem film nabídl více scén ve stylu "půjdeme se vykoupat" nebo "střelba do auta na molu při loupeži diamantů" mohlo to dopadnout jinak. Takhle jedno předlouhé zhlédnutí bohatě stačí. Škoda. ()

luka4615

Sergio Leone je prostě mistr. Jak jinak vysvětlíte, že dokázal natočit působivou a epochální gangsterku, která ve své dlouhé stopáži nemá ani jedno hluché místo a výborně pracuje s muzikou, ze která Vám vstávají i chlupy na ruce? A to ještě nemluvím o výborných hereckých výkonech, ze kterých nejvíce vyčnívá Rober De Niro a James Woods. Snad jediná vada na tomto kolosálním dílu je ta, že Vám těch 229 minut uteče jak voda. Je velká škoda, že Once Upon a Time in America nemá ještě tak o hodinu více. „Noodles... I slip... ped.“ ()

Sawy

Sergio Leone byl prostě machr.Nejspíš nikdo jiný by nedokázal natočit čtyřhodinový film,který nejen že mě ani chvilku nenudil,ale ještě k tomu jsem si na konci přál,aby ještě pokračoval,abych mohl s Noodlesem strávit ještě alespoň chvíli.Tenkrát v Americe je skutečně veledílo.Nedá se to moc srovnávat s Tenkrát na Západě,protože oba filmy jsou úplně jiné a stejně úžasné.Absolutně nechápu vůbec existenci nějaké kratší verze,když se mi nezdála ani minutka přebytečná.Doslova jsem si vychutnával pomalé tempo,žral jsem všechny ty Leoneho dlouhé záběry,prostě skvělé.Hlavně první část,dětství hlavních hrdinů,ta byla naprosto dokonalá.Druhá část,dospělost,je taky skvělá,i když ne tak jako ta první.A konec,ten mě taky dostal.Film někdy tak krásně dojemný,někdy radostný,skvostně zahraný.Robert de Niro měl možná už lepší role,ale v žádné z nich mě nedostal tak jako v tomhle.Dle mého jeho nejlepší výkon.James Woods jako Max se mu ale přinejmenším vyrovná.Existuje spousta špičkových gangsterek jako Kmotr,Neúplatní,Mafiáni a další.Ale mou nejoblíbenější je právě Tenkrát v Americe.Dokonalý film.95 % Update: Díval jsem se trochu kouskovaně znovu a za sebe říkám,že Leone se rozloučil svým nejlepším filmem.Jeho epitaf je zároveň mistrovským dílem,který ve svém žánru zůstane nejspíš navždy nepřekonán.Epická sága o přátelství,zradě,lásce a zodpovědnosti je nejspíš tím lepší,čím starší jste.S každým zhlédnutím zraje jako to nejlepší víno.Tenkrát v Americe vás donutí prožít si ještě jeden život navíc.Na konci je unavený nejen Noodles,ale i vy.Jenže šťastně unaveni.Spolu s hrdinou můžete vzpomínat na všechny ty více či méně důležité chvíle,radostné nebo smutné.A můžete bezpečně říci,že ho znáte.Myslím si,že tohle je ten nejlepší film,jaký byl kdy natočen.Určitě ten nejlepší,jaký jsem viděl.Ne ten úplně nejoblíbenější,na to tady mám jistého chlapíka s IQ 75.Ale až se mě někdo zeptá,jaký je podle mě nejlepší film všech dob,chvíli zdvořile zapřemýšlím,pak se široce usměju a s naprosto čistým svědomím budu moci říct: "Tenkrát v Americe." 100 % ()

oLí

O Once Upon a Time in America toho bylo řečeno a napsáno mnoho a vím, že se mohu snažit sebevíc, ale popsat několika větami to obrovské množství emocí se mi zkrátka nepodaří. Ale pochválit ho ve svém komentáři prostě musím, vezmu to stručnějí. Už jsem za život viděl několik filmů, není jich mnoho, při kterých mě na jejich konci poleje horko a husí kůže spolu s pocitem určitého smutku, že tento příběh končí. A Tenkrát v Americe se k té skromné hrstce snímků jasně připojuje. Nepomotuju se, kterak by mne nějaký čtyřhodinový snímek tak pohltil a nedovolil mi se byť na pár vteřin nudit. Miluju filmy, které popisují příběhy lidí od dětství až po stáří, které jsou naplňeny radostí, přátelstvím, zármutkem, zlobou, romantikou, dobrodružstvím a dalšími věcmi, které každý z nás prožívá. Ne každý filmař umí takové příběhy točit poutavě a opravdově, ale Leonemu se to opravdu podařilo. Je mi líto, že není ta možnost zhlédnout snímek ve stopáži a sestřihu, který Pan Leone původně plánoval. A také že se nedožil let Clinta Easwooda, aby stihl natočit ještě alespoň pár filmů, na jeho Leningrad bych teda byl zatraceně zvědavej. Je také třeba ocenit výborné herce - vedle tradičně skvělého De Nira a Woodse také Williama Forsythe i krásnou Jennifer Connnelly a také čas a prostředí, ve kterém se děj odehrává. No a Morriconeho hudba, k tomu nemám slov, může za minimálně polovinu zážitku. Výborný komentář: Isherwood [10/10 TOP 50 listopad 2010] ()

Lacike

Vzdycky som si prial vidiet hruby stvorhodinovy zostrih nejakeho skveleho dvojhodinoveho filmu. Potom co som si pustil 251minutovu verziu tohto filmu, tak uz mam toto prianie splnene. Tak a teraz by som rad videl tu dynamicku strhujucu dvojhodinovu pecku, ktora sa proste musi dat zostrihat z tohto materialu. No a k samotnemu pribehu. Ani by som to nenazval gangsterka aj ked su hlavni hrdinovia gangsteri. Nie je to ani klasicky pribeh vzostupu a padu velkeho mafiana, aj ked toho sa tu tiez dockame. Je to taky mišmaš linii, ale v centre stoji pribeh dvoch kamaratov, ktorych smerovanie sa v urcitej chvili rozdeli a prilis dlho trva, kym sa tato linia dostane do popredia. A ked sa tak stane, tak je uz neskoro. Je to pribeh nenaplnej lasky, ale prilis romanticky to nepôsobi. To uz ovela romantizujucejsie pôsobi to detske blbnutie a hranie sa na mafianov v pasazach v ktorych sledujeme detstvo hlavnych hrdinov. Je to zvlastny film. Dejovo nie je prilis nabity, ale je skôr o atmosfere. Kopa scen by sa dala vystrihnut a ani by ste si to nevsimli. Takze na jednej strane som mal neraz chut niektore sceny pretocit, ale po skonceni by som si ho najradsej pustil znova. Divne. Sklamanim pre mna bola hudba. Okrem jedneho motivu tu pôsobi dost nevyrazne. Z hercov tu mali co hrat len Robert De Niro a James Woods. De Niro tu naviac cely cas pôsobi strasne umiernene. Zvysok hviezdneho obsadenia je uplne nevyuzity. Pochvalit musim vypravu. Miestami to pôsobi fakt velkolepo. Pred rokmi som videl na VHS 229 minutovu verziu a vtedy som bol strasne sklamany, lebo som ocakaval klasicku gangsterku. Teraz uz som vedel do coho idem, takze mam pozitivnejsie pocity, ale aj tak som z vysledku sklamany, pretoze nie je podla môjho vkusu. Jak tak pozeram na to ake vysoke hodnotenie tu tento film ma, tak asi budem patrit k mensine, ale predsalen sa treba pripravit na to, ze vas caka netradicny zazitok, ktory vam nemusi sadnut a budete sa pri nom dost nudit. 5/10 ()

rawen

Rozvláčný film, ve kterém se skvělé pasáže střídají s nudnými. Technicky je to vlastně dokonalé, ale nakonec to na mě působilo docela chladně. 4 hvězdy dávám za skvělou (zhruba hodinu a půl dlouhou) pasáž kolem Nudličkova dětství... (ještě dodám že hodnotím 4 hodinovou verzi) - 8/10 ()

PROROK14

Ak by som to porovnával s Casinom alebo Mafiánmi tak je to slabšie. Ale aj tak to je mafiánsky klenot ktorý sa veľkými písmenami zapísal do histórie. Robert DeNiro si zaslúži moju úctu a Sergio Leone tak isto. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration