Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenze uživatele sirien k tomuto seriálu (184)

Kvalita života (1992) (S06E09)

Stranou toho, jak to provedení zastaralo (což se u TNG odpouští intuitivně hůř, než u TOS - s tím vizuálem člověk zapomíná, jak primitivní tehdy počítače byly), tak to bylo hrozně předvídatelný a... procedurálně přímočarý. Nebyl to špatnej díl. Nebo to nijak zvlášť dobrej díl. ()

Změna velení 1/2 (1992) (S06E10)

Hlavní námět změny velení na Enterprise je dobrej a novej kapitán je ve skutečnosti docela zajíamvá postava. Bohužel, Riker se nechová jako první důstojník vlajkové lodi, ale jako uraženej spratek. Bokem toho je b-story kde Picard vede Commandos přepad na nepřátelském území, která a) nedává smysl a b) je out of character pro Picarda i Dr Otravnou - a která nefunguje ani jako "akční" pasáž. ()

Změna velení 2/2 (1992) (S06E11)

Riker pokračuje v hraní si na spratka, téma nového vedení se vyčerpalo (resp. je odloženo)... a díl se zmítá mezi vojenskou akcí, ve které se ale vlastně nic neděje (resp. Enterprise prostě něco udělá, žádná komplikace, žádné drama...) a mezi výslechem Picarda který se hrozně snaží působit jako 1984, ale jako fakt jen snaží - a dost marně, takže ty scény s holčičkou věznitele atp. tam sou fakt zjevně samoúčelná křeč. Mimochodem celá ta story působí jakoby měla bejt zajímavá (spory o hraniční území, dozvuky nějaké války, hrozba invaze...), ale nějakym zázrakem vůbec neni - nejspíš protože se o ní ani nic nedozvíme a vlastně funguje jen jako odmávnutá záminka pro... nevim pro co, pokus o něco co se nepovedlo, zjevně. ()

Loď v láhvi (1993) (S06E12)

Reáně 3* - ten díl jakože funguje, ale vlastně neni dějově nijak extra ani nemá nějakou zvláštní hloubku. +1* za návrat holo-Moriartiho, který si to zasloužil, Barcley je super vedlejší postava... Sleduje se to příjemě, ale po dokoukání člověk nemá moc pocit že by "něco viděl". Teoreticky to má i nějaké logické díry, ale v praxi tam ta "procedura" vlastně nehraje ani tolik roli aby na tom záleželo. Škoda, z Moriartiho návratu šlo rozhodně vytřískat mnohem víc. ()

Aquiel (1993) (S06E13)

Jako detektivka to moc nefunguje - má to některé správné prvky a takty, ale nedrží to pohromadě - průběžně se objevují nové informace, motivace mnoha aktérů jsou nepředvídatelné... do toho ta shit-love story Geordiho - která je naprostá copy-pasta té předchozí - celkově slabej díl. Ne mizernej, ale prostě naprosto o ničem. ()

Tvář nepřítele (1993) (S06E14)

Cool epizoda. Sympatický vedlejší postavy. Škoda, že struktura a logika toho dílu nedrží moc pohromadě, mnohde to je děsně uspěchaný, zjevně tam sou vyhozený informce - možná kdyby to dostalo dvoudíl tak by se to vyhrabalo i na solidních 5*, takhle to zůstává na vcelku čistejch 4. ()

Tapisérie (1993) (S06E15)

Existují i profláklé díly, které nezklamou. Jsou v menšině, ale tohle je jeden z nich. Bohužel, kromě centrální myšlenky a Q (který se konečně usadil ve své "správné" formě) je samotný obsah toho dílu spíš ne moc zajímavej, což tomu poněkud ubírá - a navíc si dokážu představit že i když to někdo uvidí bez nějké dodatečné znalosti toho o čem ten díl je, tak stejně bude docela předvídatelnej. Ale i tak to je pořád solidní díl. ()

Dědictví otců 1/2 (1993) (S06E16)

relaxační charakterizačka postav s určitým vývojem Data a volným cross-overem s Deep Space Nine (teda - dva záběry z promenády a hostující Bashir, nevim jak moc se to počítá za cross-over...) Takové slabší, ale pořád docela jisté 4* - pokud netušíte nic o DS9 nebo vás vůbec nebere, tak velmi solidní 3*. (dvoudíl spíš velmi symbolicky, reálně vůbec - Worf se tu něco dozví, ale nemá čas to řešit, takže to řeší až v dalšim díle.) ()

Dědictví otců 2/2 (1993) (S06E17)

Není to dvojdíl - v minulém dílu je jen 5 minutový úvod zápletky. ALE je to škoda, protože to téma by dvoudíl zoufale potřebovalo. Nebo o hodně líp zahuštěnej scénář. Je hezké, že tu je naznačeno že klingoni mají "v krvi" jinou povahu, než lidé - bohužel to není moc rozvedené ani podtržené. Je hezké, že tu je Worf konfrontovaný s ambivalencí toho že jeho hodnoty mohou rozbít mír - škoda, že to není probrané víc do hloubky. Ale jako ta témata tu jsou, jsou udělaná relativně dobře, je to hezký další prohlubující pohled na Klingony (a malinko na Romulany)... škoda - mělo to potenciál na 5*, takhle to je tak na 4 a i tak chápu pokud někdo nedá ani ty. ()

Moje loď (1993) (S06E18)

Akční Rambo Picard... jakože proč ne, ale asi bych ocenil víc kdyby i v tom akčnění byl víc Picardovskej a míň Bondovskej (nebo kdyby si prohodil místo s Rikerem). Ale jako akční díl to je fakt dobrý. Škoda jen, že tam neni žádná další hloubka nebo přesah (kdyby např. šlo o p Makhi z DS9 nebo tak něco...) ()

Lekce (1993) (S06E19)

em... koncentrovaná nuda? Romantická slaďárna fakt nefunguje. 1* za pokus ukázat proč kapitán nemůže mít vztah s členem posádky - provedení je ale shit, už od základní myšlenky "nic to nezakazuje" následované přehlídkou důvodů, proč by to zakázáno rozhodně bylo. ()

Závod (1993) (S06E20)

Tenhle díl je důležitou skládačkou tvorby světa Star treku. A má i velmi dobrý setup hromady lodí všech ras co se nepřátelsky ženou za stejným cílem. Bohužel, zasloužilo by si to spíš dvojdíl s pořádným prokreslením všech protihráčů (vč. Romulanů, klidně i přihodit Ferengy...) Stranou toho world-buildingu to je vzhledem k tomu jak to ke konci začne ztrácet dech spíš tak na 3*. ()

Stav mysli (1993) (S06E21)

Mělo to nějaké potenciálně silné momenty, ale a) to bylo předvídatelný od prvního momentu, b) ...to tím bylo hrozně nudný, c) to ani nemělo věrohodnej setup, protože prostě všichni víme kdo je Raiker a d) copypasta opakovanej zvrat neni zvratem. Jakože nejsem si jistej jestli tomu těma 2* moc nekřivdim a jestli to neni na úkor otrávenosti konceptem z úplně jinejch seriálů, ale... ()

Podezření (1993) (S06E22)

Mohla by to bejt asi slušná detektivka, kdyby to bylo udělaný jako normální díl. Bohužel to byl díl centrovanej na Dr. Otravnou, zdaleka nejhorší exemplář Crusherovic rodiny, což už je za -5* by default a zastiňuje to i fakt že přes Dr. otravnou to nefunguje pořádně ani jako detektivka (což je vlastně ale pořád na její účet...). S velkym sebezapřenim tomu dám 1 za pokus o detektivku co skoro fungoval a +1 za ty další rasy a vědce a dobře, aby se neřeklo tak +1 za tu jednu zjevně marnou, přesto na okamžik hezkou naději na začátku že Dr Otravná ze seriálu vypadne a druhej na konci kdy byla obdobná ne-naděje že se svojí otravností chcípne. Bohové já ani nevim co mě na tý postavě tak hrozně irituje, objektivně vzato to je jen hrozně nezajímavá a nudná posava, ale něčim mě prostě od pohledu neskutečně hrozně sere vždycky hned co se jen objeví v záběru. ()

Právoplatný dědic (1993) (S06E23)

Asi tak 3 proplejtvaný témata naráz a hlavní story děravá jak řešeto, na jeden díl dobrej výkon. Nicméně jedna jediná scéna s Data tomu dává minimálně +1* (a má víc hloubky než celej ten zbytek dohromady). ()

Druhá šance (1993) (S06E24)

Druhej díl v řadě proplejtvanej potenciál kterej náhodně zlepšuje jedna scéna s výměnou mezi Data a Worfem. Námět dobrej, ale obsah spíš o ničem. ()

Past v čase (1993) (S06E25)

Podobně jako Next Phase, i tady váhám mezi 4 a 5*... a dám 4. Chtěl jsem dát 5, ale pak mi došlo že jen protože ve zbytku série to tak vyniká - v silnější sérii by to byly jasné 4, a ještě navíc asi ani nijak extra výrazné. .akože je to rozhodně hezkej díl a má i zajímavou SF zápletku a twist a Romulany a hekzej star-trek-ish point, ale prostě tomu chybí cokoliv nějak hlubšího nebo zvlášť propracovanějšího. ()

Vpád 1/2 (1993) (S06E26)

Solidní začátek - borgové, divní borgové, divná hrozba, do toho emoce cítící Data... a pak se to celé zakecá a ztratí dech a Picard se tam začne chovat WTF jen protože do něj jedna admirálka trochu rejpne... a vlastně to tak tak zachrání až úplně finální odhalení. ()

Série 7 (1993) (S07)

7. série je už citelný úpadek a je hrozně vidět, že seriálu došel dech - měl skončit v předchozí sérii, dobře že skončil v téhle. Dávám 3*, protože to je pořád silnější, než první dvě série, ale... jsou to slabé 3*. Jako jo, pořád tu jsou silné díly (okolo první třetiny a v závěru) a narozdíl od 6. série seriál v křečích občas zvládne zazářit a dodat fakt silnej díl, ale ty už nejsou ohromující a je jich mnohem míň, než by jich být mělo. Spousta dílů ztrácí téma, provádí hereze proti podstatě toho, co Star trek (a TNG zejména) je, některé jsou "jen" úplně o ničem. ()

Vpád 2/2 (1993) (S07E01)

Ty části s Huem měly potenciál, ale bohužel ne moc proměněnej. Ten zbytek byl spíš otravnej - a fakt že celé téma Datových emoci změnili na technoblábolovou zápletku a celý motiv sestřelili jen na zakecanější "zkusili ste ho vypnout a zapnout?" tomu vůbec nepřidává. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)