Rodina Sopránů

• USA The Sopranos (více)
USA, (1999–2007), 78 h 30 min (Minutáž: 43–72 min)

Tvůrci:

David Chase

James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler (více)

Série(6) / Epizody(86)

Americký dramatický televizní seriál The Sopranos, který získal celou řadu prestižních cen, vzešel z tvůrčí dílny Davida Chase a byl natočen v původní produkci HBO. Vypráví o mafiánském bossovi z New Jersey Tonym Sopranovi, který musí čelit celé řadě těžkostí ve snaze vyvážit svůj často konfliktní soukromý život s prací pro zločineckou organizaci, jíž stojí v čele. Hvězdami seriálu jsou James Gandolfini (Tony Soprano), Lorraine Braccová (terapeutka dr. Jennifer Melfiová), Edie Falcová (Sopranova manželka Carmela), Michael Imperioli (Tonyho synovec Christopher), Dominic Chianese (strýc Junior) a další. Seriál se na HBO v USA vysílal od ledna 1999 do června 2007, měl šest sérií a 86 epizod. Byl také uveden v dalších zemích. Vanity Fair jej nazval „největším dílem popkultury naší doby“. Seriál díky brilantnímu uměleckému zpracování nastavil vysoko laťku svým následovníkům a prorazil cestu mnoha dalším úspěšným televizním seriálům. Získal celou řadu cen, včetně 21 ocenění Emmy a pěti Zlatých glóbů, a stal se předmětem mnoha analýz i parodií. (HBO Europe)

adamix

Možno veľmi skoro hádžem flintu do žita ale s týmto seriálom to je proste ťažké. Trpý strašnými manierami, ktoré mali všetky seriály z 90 - tych rokov. Všedné vzťahy medzi postavami, rodinné problémy a rýchle striedanie nálad medzi všetkými postavami, nezaujímavé postavy, praobyčajný dej s ukrutne pomalým tempom. Niektoré témy strašne mimo, akoby vypadli z nejakých nemeckých seriálových sračiek - večerné posedenia pri večeri a telke s príživným farárom, nečakaný odchod trénera z dievčenského futbalového družstva, nezhody a rôzne typy vyčítania so senilnou matkou a jej nechcený odchod do starobinca... SOPRANOS proste za žiadnu cenu nesmie zaprieť fakt, že je to telenovela. A to som nechcel. Spočiatku tu bola načrtnutá dobré téma - mafiánsky boss zažíva krízu stredného veku, jeho zdravotný stav začne kolísať a v domácnosti to tiež nemá ružové, tak sa rozhodne, že začne chodiť za psychologičkou a popritom rieši ešte problémy z ,, práce". Toto sme tu ešte nemali. Ale svet tunajších mafiánov tak zaujímavý nie je. Vyzerajú ako mafoši, konajú ako mafoši, dokonca ešte aj gestikulujú ako mafoši, ale sú strašné nezáživní, nehovoriac o ich nemastných neslaných kšeftoch. Títo majú ďaleko od postáv z KRSTNÉHO OTCA, z ktorého si pamätám menovite každú jednu, aj nedôležitú. V celom seriály sú zaujímavé iba dve. Tony Soprano a jeho psychologička, ale kvôli mizernej scenáristickej lenivosti tu ponúkajú strašne málo. Bolo to fakt ťažké dopozerať do konca tých 13 dielov a je to pre mňa veľké sklamanie. Ďalšie série môžu byť o niekoľko tried lepšie, ale vlastne ma ani nemá čo k nim ťahať. ()

iz67

Dlouho, dlouho jsem se rozhodoval, si pustit něco, co mi spousta lidí popisovala jako jeden ze základů quality tv. Mno, tak nevím. Není to zlý, ale tu jedinečnost těžko hledám. ()

rodik

Sopranos je pomalu plížící se rodinné drama, kterému pro mě chybí ta správná dynamika. HBO má ve své produkci mnohem lepší seriály a moc nerozumím, proč na IMDB je tento seriál hodnocen lépe… ()

Blazkowicz

Na úvod je potřeba napsat, že jsem od toho čekal úplně něco jiného, než mi to přineslo. Na tehdejší dobu to asi bylo natočené novým stylem, kdy nejde vůbec o akci, ale spíš vztahy jak v rovině osobní, tak mafiánské. To hádám ale. Každopádně já chtěl akční seriál plný střílení a tak. To tady nedostanete. Nepochybuju, že se to víc blíží realitě, ale mě to nebavilo. Ne tak, abych tomu dal vyšší hodnocení. Určitě je to dobrý seriál a já jsem si k němu taky postupně našel cestu, ale na víc to dle mého názoru nemá. Asi to neumím dostatečně docenit, nu co už. 3+* ()

MartyMcFly89

Složitý děj, proplétající se jako had napříč všemi šesti sériemi, circa 85 díly. Tím je dobré začít, protože z toho se v hodnocení tohoto seriálu musí vycházet. Postavu Tonyho Soprana si člověk snadno oblíbí, je to skoro čtyřicátník, charismatický, s celkem milým úsměvem, ale s dosti těžkými myšlenkami. K jeho problémům s organizací své mafiánské i normální rodiny se přidávají jeho psychické problémy. Několik stránek osobnosti, jeho občasná dětská důvěřivost a zranitelnost, jeho citlivost pro syna, pýchu klanu Sopránů, tvrdou pokerovou tvář při vyjednávání nekalých obchodů a nebo zlý škleb na tváři, když natvrdo propustí svou agresivitu a doslova zkopává dokulata nějakého nečestného červa, či jen někoho, kdo s ním nesouhlasí. To vše je milý Tony. Jeho manželka, zklamaná nudným bohatým životem hledá útěchu u různých způsobů zábavy, ale povětšinou hraje svojí roli kvalitní manželky dobře. No a děti v pubertě, to není jen tak jednoduchý problém. Ty rodinné problémy bysme mohli brát jako každý ostatní sitcom, ale mnohdy v nich nic "comedy"ckého není. A to není vše, rodinné problémy ve spojitosti s tématem mafie ? Zločinů a zločinných praktik ? Nelegální kriminální činy ? Už jen tím je tento seriál zvláštní, protože zachycuje (jistě je něco z toho pravda, i když hodně věcí vymyšlených) tvář moderní mafie, "jak to chodí". Jak se někomu zalíbí první díl, těžko přestane, dokud se nepodívá na titulky posledního. Soundtrack (který vlastně nebyl vydaný, ale jsou na internetu seznamy písniček), aneb songy hrané v průběhu dílů působí dobře, též i píseň v intru (zkrácená). Žádná vykradačka Kmotra, ani jiných klasik se nekoná, tohle je koncipováno naprosto jinak. Což je jen k dobru. Chápu, že Američanům se to líbí asi ještě více, než se to kdy může (průměrně) líbít nám, kteří na USA nazíráme z celkem velké vzdálenosti, ale i tak si tu tento seriál jistě najde své fanoušky. Jak vidím, je jich tu už tak dost. ()

SenFlxr

Prostě perfektní. Skvěle zvládnuté charaktery, dějová linie, napětí, zkrátka vše co k tomuto typu seriálu patří. Veliká spokojenost, či spíše nadšení. ()

Filousik

V popisku seriálu mi jen chybí žánr komedie, protože seriál je plný neuvěřitelně směšných scének a frází. Nevím zda jsem tak cynický, ale u seriálu se stále něčemu směju. Taky bych nečekal, že si budu přár, aby se hlavní postavě oblíbeného seriálu stalo něco špatného. ()

Ados12

Když skončí nějaký seriál, řeknu si OK, tak skončil. Jak jsem se dodíval na tento seriál, tak jsem věděl, že skončil Seriál s velkým S. Chtěl bych ho vidět znovu poprvé a prožívat události mafiánské rodiny z North Jersey. A doufám, že některé herce a herečky už v žádném filmu nebo seriálu neuvidím, protože by mi zkazili záčitek (zdravím Janice Soprano a Richie Aprile). ()

psychohippo

Právě jsem dokoukal... Roky jsem jsem se cítil nepříjemně, že jsem tu ságu nevím proč odkládal. Není divu. Teď cítím, že jsem měl prostě v sobě díru. Filmy o mafii miluji od prvního shlédnutí Kmotra kdysi 80. Všechny ty velký opusy. Ale bez Sopranos to není... komplexní (tohle slovo v recenzích na Sopranos zaznívá často a oprávněně). Bez nich bych byl jen popcornovej divák. Tony a jeho rodina mě ale přivzali na celý roky k sobě do života. Jo, ke všemu jsem profesí psycholog. Po mnohých nasráních na seriálové a filmové zpracování mé profese jsem padl na zadek. Nejen ze samotné terapie a terapetuů, kteří film provází, ale i ze skvělého vykreslení postav, které zcela nahradí nudné monografie o psychopatologiích, zejmona o psychopatech a psychopatizujícím vlivu rodiny a prostředí. Jo a ještě za jedno děkuji Tonymu. Nějak si už nezabírám svých 106kg. Jak ze seriálu patrné, nějakých pár kolo navíc u statného chlapa nijak nenaruší ani jeho respekt, ani charisma. (Jen musíte mít pevný ego a mužná být občas trošku psychopat). ()

rashaverak

Tezko mit rad jednu z hlavnich mafianskych postav, kdyz vsichni jsou docela hnusni gauneri a svine. Vim prd o realnem zivote mafianu ale hadam ze takhle by opravdu mohl vypadat, je to zivot neobycejny ale serial se jej snazi vykreslit realne, dava si na cas a dost casto diky tomu i docela nudi. Z prvnich dvou sezon me nejvice zasahl moment pragmatickeho vztahu k dlouholetemu priteli, ktery prohral v kartach a pak absurdni pohled hloupych a povercivych italskych mafianu na sebe sama a otazku zda pujdou pekla, zda vlastne delaji neco az tak spatneho. Cim vice dilu vidim tim odpornejsi mi vykreslene postavy prijdou, je to opravdove lidske dno. Maji svoji mafianskou rodinu a neustale melou o jejich pravidlech, ale to jim nebrani je porusovat a pres hlavy svych nejlepsich kamaradu se neustale pokousi dostat vys a je jedno kdo to odsere. Takovou partickuu pokrytcu aby pohledal. Na konci jde vzdycky jen o prachy. ()

blondboss

Jednoznačne najlepší mafiánsky seriál všetkých čias (keď teda nepočítam minisériu o Krstnom otcovi). Tento seriál má totiž všetko, čo by správny seriál mal mať - napätie, skvele vystavaný dej, detailne rozpitvaná charakteristika jednotlivých postáv, umne natočené akčné scény, výjavy či samotné dialógy. O hereckých výkonoch ani nebudem radšej hovoriť. James Gandolfini je proste pán a ostatní mu skvelo sekundovali. Ja som tento seriál zbožňoval a nedám na neho dopustiť. Síce sa to pomaly rozbiehalo a prvé dve série ma až tak úplne nedostali, avšak až do poslednej klapky to už potom bolo jedno veľké divadlo plné umu, talentu a hlavne zábavy. 90 % ()

Salus

I mafián je jen člověk, jehož děti chodí do školy a on má své psychické problémy. Cosa nostra dnes a v civilním pohledu. Objev Gandolfiniho je jedním z kladů seriálu. Pouze pro fandy Kmotra. ()

kedluben

Sopranovi, to je "běh na dlouhou trať". S postavami jsem se postupně sžíval, až mi řada z nich dokonce přirostla k srdci (a to vlastně všichni žijí ze zločinných peněz). Strýček Junior, Tonyho "luxování" lednice, jeho přidrzlé děti a manželka, která dělá jakoby o ničem nevěděla, protože se jí líbí pohodlný život (mimochodem její nebezpečný románek s Furiem - to je teda srdcerváč), atd... Není snad slabý díl, já jsem všech pět sérií shlédl bez dechu a už se těším na šestou. Hm, jenom mi není jasná jedna věc: často se objevuje v souvislosti s tímhle seriálem slovo "humor". Tomu nerozumím, já ho tam tedy (až na pár vtipných okamžiků) vlastně neobjevil. Nevadí. Bez sebemenších pochyb dávám 100 procent! ()

gresa

opět nechápu hodnocení většiny přispívajících.. tenhle seriál se dá charakterizovat jedním slovem - NUDA. a to nuda od začátku do konce každé epizody (zkouknul jsem jich 5 a to byl vrchol hrdinství - víc šancí Sopránům nedám..) s kmotrem, godfellas, casinem, nebo jakýmkoliv jiným mafiánským filmem který jsem viděl se tahle ubohost nedá ani v nejmenším srovnat. moje doporučení - pokud máte rádi mafiánskou klasiku tak se tomuhle "dílu" vyhýbejte oklikou ()

Judhisthira

"Čím víc jich odděláš, tím lépe budeš spát", aneb radosti a strasti Cosa nostra gangstera žijícího v moderní době. A mě bylo už po pár dílech bylo jasno, že Sopranos mají obrovský potenciál a budou přestavovat budoucí projekce na pár měsíců. Tomuhle říkám více než sympatická pocta mafiánským klasikám jako Kmotr, Tenkrát v Americe či Goodfellas. Mafiánská "family", která je pochopitelně nadevše a v jejímž čele stojí poněkud labilní Tony Soprano, který se záhy vybarví jako velice zajímavý průvodce světa sicilských tradic, je prostě nezapomenutelná. Tony je boss, který může být chvíli naprostý pohodář, přítel, správný otec a snad i dobrák, aby vzápětí někoho zastřelil, urazil nebo ojebal. Objektivně to je určitě velice špatný člověk, to jo. A mě je po první řadě víc než jasné, že to nejlepší teprve přijde---A taky přišlo! Postava Tonyho mi bude hodně chybět, Gandolfini toho hnusáka fakt prožil. Ostatní legrační charaktery mu zdatně sekundovali. Takový Paulie nebo uncle Junior neměli chybu. To jsou postavy, které nepřestanou žít ani po skončení seriálu. Mnohé zápletky, scénky, černý humor, no prostě něco nezapomenutelného. Legendární seriál jaký už nikdy nevznikne. A ten závěr? Originální recese. Co ten Tonyho poslední pohled znamená, neví asi ani samotný Pán. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young