S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

Foltest

Naprosto kultovní česká pohádka, která je takřka nekonečnou studnicí nezapomenutelných filmových hlášek. Snímku silně přidává, že i jako komedie funguje velmi dobře, a díky tomu zaujme i staršího diváka. S čerty nejsou žerty je film o tom, že zlo nezůstane nepotrestáno a jako takový funguje přímo znamenitě. Stejně tak má divák fajn pocit, když sleduje, jak si protagonista nakonec nalezne cestu ke své princezně, jež ho, narozdíl od své sestry, skutečně miluje. S čerty nejsou žerty je česká klasika s vynikajím výchovným motivem a já ji proto rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

wollfy

Joo to ještě uměli psát a točit v ČR filmy. Preiss v jedné z mála komických rolí. Pan Kemr, Heřmánkův Lucifer a Nárožného kaprál. To jsou prostě ukázky hereckého mistrovství. Václav Vydra v životní roli. Sice hraje zase blba, ale tady mu to asi nejvíce sedí. Krásná pohádka a skvělá filmařina. Testováno na dětech a i po letech se to líbí. "Máchale tebe čeká šibenice, sak na ryby, pytel na raky jéé já si zlomil šavli" ()

Petein

Tuhle pohádku jsem zřel jako dítě školou povinné v době její premiéry za dob vlády komuny v Karvinském kině s partou svým spolužáků. Dnes s odstupem času, kdy mě provází, přes 30 let mým životem se mi pojí vzpomínky na to, jak má mladší sestra znala z paměti všechny dialogy a předříkávala je s herci po celý film. Je to prostě skvost, perla českého pohádkářského průmyslu. Režisér H. Bočan odvedl božskou práci a to se mu povedlo za pomoci skvěle obsazených herců, kteří své postavy nehráli, ale žili jimi. Petr Nárožný, kterého kdykoli vidím v TV, tak ten jeho šibalský úsměv a úšklebky není jiný, než úsměv plukovníka v pohádce... Karel Heřmánek v roli samotného pána pekel – dokáže si tam někdo představit někoho lepšího??? Já ne... Ondra Vetchý v roli poblázněného čerta, kdovíjaké kategorie-úžasné… A Vláďa Dlouhý? Prostě pan herec, který i když měl zažito jen 52 let, tak své role hrál vždy naplno, celým srdcem a hlavně svou hereckou duší a proto po něm v české kinematografii po něm byla velká černá díra… Josef Kemr – velikán, bavič, legenda…Viktor Preiss, Jarka Kretschmerová, Vašek Vydra, Luděk Munzar, Jan Skopeček ….. prostě plejáda poctivých herců pod unikátní taktovkou H. Bočana. Je to opravdu poctivý pohádkový milník mezi generací starých pohádek jako Sůl nad zlato, Pyšná princezna, Sůl nad zlato a novodobými pohádkami, které a na vyjímky postě podle mne nemají „TU“ duši. To dobro co v sobě i dnes někteří mají, to tady prostě těžce natírá podvodníkům, lakomcům, hlupákům a i samotnému spravedlivému peklu. Za mě 5 hvězd – holt vyrostl jsem na tom. ()

milos.bradik

Velmi vtipná pohádka s výborným Vetchým a Heřmánkem, neselhávající komikou Petra Nárožného a kupodivu i Vladimír Dlouhý je zde koukatelný. Tato pohádka je výborná, zato pokus o nové zpracování stejného tématu o deset let později v pohádce O Nesytovi, se nepovedlo vůbec. ()

Seteh

**29** Pro mě jedna z nejhezčích pohádek, co znám. Viděla jsem to už mnohokrát, ale vždycky ráda sednu k televizi, abych se podívala znovu. Skvěle zpodobněné peklo, skvělý pan Heřmánek, poučné, vtipné. Je tam všechno, co má správná pohádka mít - dobří lidé jsou odměněni, zlo je po zásluze potrestáno. Postava Ondřeje Vetchého - trochu prostý, ale dobrosrdečný čert - je velmi milá a asi moje nejoblíbenější. Herecké umění Vladimíra Dlouhého obecně zrovna dvakrát nemusím, ale v této roli proti němu nemám ani to nejmenší. Myslím, že mu jeho role sedla a je v ní skvělý. Určitě doporučuju ke shlédnutí. :) ()

j.replicant

Dokonala a snad nejlepsi pohadka co jsem videl. Skoda ze je dojebana digtalizaci a "zrestaurovanim" s vyhlazenim vsech sumu. Uz to obrazove neni jako driv. ()

Hlavackovic

Nejlepší pohádka, stále i po tolika letech si u mě drží zaslouzene 1. Místo. Nesmrtelné hlášky, které doslova až zlidovely..no nebudu rebel a dám 5* ;) ()

GrooteLulu

...vůbec se nedivím režisérovy, že se za tento film nestydí a "jeho prodej a cennost" se každým rokem zvyšuje a zvyšuje. už jenom prvotní melodie a přestup vypravěče až do mlýna Petra Máchala je klenotem hodným k skladbám a textům např. Pyšné princezny, nebo Šíleně smutné princezny.. může za to nezapomenutelný Heřmánek, "Janek" Vetchý až po správce s kaprálem a všemi dalšími nazapomenutelnými postavami... ()

Koudy_96

Pokud bych si měl vybrat pohádku, kterou si klidně (hlavně na Vánoce) pouštět dokola a dokola jsou to právě S čerty nejsou žerty. Za mě jedna z nejlépe napsaných pohádek ne-li filmů u nás. Máme tu klasické charaktery, které představují dobro i zlo. Ještě, když tyto charaktery hrají jedni z nejlepších herců, které naše česká kinematografie má/měla. Hlášky, které ani náhodou nezestárly, i když se jedná o skoro 40 let starý film. Hudba je zde taky užasná. Posledním bodem, o kterém se zmíním je Lucifer v podání skvělého Heřmánka, který je jedním z nejčertovějším čertem v českých pohádkách. 10/10 ()

D.D.M

Klasická Česká pohádka, kterou by měl vidět každý. Za mě je to jedna z nejlepších Českých pohádek, která kdy byla uvedena. Nachází se zde legendární postavy a samozřejmě jejich super hlášky, které nesmějí chybět. Pohádka je samozřejmě velmi ponaučná, takže i na zastrašení dětí jako stvořené, ba ne. Pohádka se mi líbila kvůli všem pohádkovým prvkům, starším efektům, hláškami postav atd.. A je na ní vidět, že starší kinematografie je stále dobrá. Těším je až na ní opět narazím v TV. Rozhodně dávám 5 hvězdiček. ()

freebob

Pro mě zcela jistě nejlepší naše pohádka.Hvězdně obsazená, výpravná, vtipná a prostě a jednoduše kouzelná. ()

Dzanecki

Tohle je bezesporu možná i nejlepší česká pohádka. Jak tu někdo napsal, nesmrtelné hlášky, které pozná každý. Pro mě naprosto excelentní a životní výkony pana Preisse a Nárožného. Stejně tak úctyhodný pana Heřmánka.  Peklo je zde vyzobrazeno nikoli zle nebo strašidelně, ale s velkým respektem a poctivostí. Musím pochválit každého tvůrce do poslední osoby, protože tohle je prostě film, který mohou dávat pořád a pořád se budeme smát. ()

MrMartinTm

Nejsem zrovna největší fanda českých pohádek, jelikož většina z nich mi přijde extrémně moc podobná, S čerty nejsou žerty je každopádně světlá výjimka a moje vánoční klasika. Kouzelný a pohádkový příběh, který dal vzniknout nespočtu ikonických hlášek a postav, naprosto skvěle napsané postavy (v čele s kaprálem a správcem), krásné kostýmy a kulisy (třeba kulisy pekla jsou i dnes celkem dechberoucí), parádní humor a prostě a jednoduše legendární klasika. 8/10 ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček