Tajemný ochránce Gotham City nemá chvíli klid. Sotva se vypořádal s ďábelským Tučňákem, už má proti sobě další nebezpečné muže. Bývalý okresní zástupce Harvey Dent si říká Dvě tváře, protože má polovinu obličeje znetvořenou kyselinou a také rozpolcenou osobnost. V jednom jsou ale obě jeho poloviny zajedno - Batman musí být zničen. Milionář Bruce Wayne, který se ukrývá pod maskou Batmana, zastaví výzkum mozkových vln, prováděný mladým vědcem Edwardem Nygmou, protože ho považuje za neetický. Nygma tajně dokončí svůj vynález, kterým dokáže z lidí vysávat jejich inteligenci. Stane se z něj Hádankář, který nenáviděného Waynea neustále provokuje důmyslnými rébusy. Situace se stane kritickou, když padouši spojí síly a odhalí, že Wayne je Batman. Ani on však nezůstane v boji osamocen. Přidá se k němu mladý akrobat Dick, který chce jako maskovaný mstitel Robin pomstít smrt své rodiny. (TV Nova)

Morzael

Tak počínaje tímhle Batmanem šla celá ''bat serie do bat kopru'' (jak jsem celkem výstižně četl v časopise Premiere). Bohužel temná atmosféra osamělého rytíře spravedlnosti je nějak pryč a namísto ní nastupují kýčvité barvy, kýčovití záporňáci a kýčovitý Gotham. Enigma i Two-face trochu opustili své komiksové předlohy a všichni si zahráli na Jokera. Jedno velké zklamání pro milovníka komiksů, Batmana a filmů. ()

danecek24

53. Zlatý Glóbus za rok 1995 - nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me" - Hudba U2 (Bono, Adam Clayton, The Edge, Larry Mullen), text Bono ()

pakobylka

Gotham City i všichni jeho obyvatelé jsou opět velice styloví, ale samotná atmosféra snímku za nimi citelně pokulhává. Největší problém představují zlosynové: Vzhledem i chováním mohou být jakkoli šílení - mohou to být naprostí magoři … ale neměli by být trapní nebo směšní - alespoň ne v nevhodnou dobu nebo na jiný způsob, než zamýšlejí oni sami. To degraduje jak zlosyny, tak i kladné hrdiny, kteří s nimi statečně bojují a jejichž případné vítězství tak ztrácí na lesku. Ale přes všechny moje výhrady se Batman nemá za co stydět. Bavil mě od začátku až do konce - ať se vám to líbí nebo ne, i to patří k důležitým úkolům superhrdinů. P.S.: Dávejte si dobrý pozor na 3D televize … ;-)) ()

messiah odpad!

Všichni jsou blázni, jenom já jsem netopýr! Tak tato životní pravda v podání Burtona s jeho osobitým stylem a jakýms takýms kouzlem a atmosférou byla relativně zábavná, když se člověk dokázal povznést nad ty komixový fantasmagorie a moc si je nepouštět k tělu. Bohužel tady už je to úplně jiný kafíčko...tady už jde všechen humor stranou a zbývají oči pro pláč. Nutno přiznat že v komixové brakové trapnosti ještě zdaleka nedosahuje extrému BetMana a Robina, přesto už nemám za co dát hvězdu. Dal bych za Carreyho, ale tohle jediný plus sráží tolik dalších mínusú že to nejde. Carrey se snaží, ale celou tuhle ptákovinu prostě neutáhne a to ani kdyby byl superman .o) Je to skvělej herec, ale v tomhle případě měl příšernou smůlu na film...jeho nejhorší role. ()

DominikV

Šílené neonové peklo. Tentokráte se vsadilo spíše na akci a začalo to skřípat. V porovnání s oběma předchůdci se snímek drží až moc vzadu. ()

Jermann

Všechno špatně. Val Kilmer .. špatně. Jim Carrey .. pro něj je ta jedna hvězdička. Zbytek obsazení .. nechápu, proč na ně dostal Schumák prachy. Dekorace, kostýmy, batmobil .. špatně. Temná batmanovská atmosféra .. veškerá žádná. Přebarvená papundeklová pakárna. ()

WolfR

Jedna rada. Nad tímhle filmem nepřemýšlejte. Prostě se jen bavte parádní akcí a máte vystaráno. Nad dějem a postavami fakt vůbec nepřemýšlejte, protože zjistíte, že je to totální kravina. Dal bych 2 hvězdy, ale dám 3 hvězdy za úžasného Jima Carreyho. ()

Ice123

Absence Michaela Keatone a hlavně Tima Burtona ja až moc znát a Jim Carrey jako záporák nic moc... Tohle byl první Batman co mě zklamal a až do doby Christophera Nolana to s ním šlo od desíti k pěti... 40% ()

pankreminek

Schumacher, Kidman, Carrey, Jones, prostě nejlepší Batmanovský film. Jestli u "netopejra" temnotu, tak spíš tu Nolanovskou než Burtonovskou, ale Joelovo pojetí je stejně nejlepší. Přetláskaný barevný nevkus sedl třetímu Batmanovi perfektně, stejně jako ultra sexy Kidmanka po boku a dva nejlepší záporáci, se kterýma se kdy musel Baty vypořádat. ()

Thorn

Když to vezmu kolem a kolem, tak tohle je pro mě pořád ten nejlepší filmový Batman, jaký kdy vznikl. Ano, není to zdaleka tak temné jako Burtonova verze a rozhodně to není ani zdaleka tak realistické jako ta Nolanova. Zamysleme se ale nad jednou věcí. Je opravdu nezbytně nutné, aby byl maistreamový komiksový superhrdina temný a realistický? Pokud to srovnám s batmanovskými komiksy, které přibližně v té době vycházely, tedy komiksy jako Knightfall či Knightquest, tak ten styl tam byl dost podobný. Schumacherův Batman navždy ctí komiksovou předlohu i postavu netopýřího muže mnohem věrněji než oba Burtonovy filmy dohromady. Burton Batmana vůbec nechápal. Klidně ho nechával zabíjet lidi, Bruce Wayne byl v jeho pojetí podivínský samotář a jeho chování postrádalo potřebný zápal a přesvědčení. Ačkoliv ani Schumacherovo pojetí rozhodně není bezchybné, tak tento režisér přinejmenším perfektně vystihl charakter hlavního hrdiny. Bruce Wayne má být především playboy a na to se Val Kilmer perfektně hodí. Zároveň je to jedna z nejvýznamnějších osobností v Gothamu, která pro město dělá co může. Tohle jsme tu mohli také vidět. Samotný Batman pak věří, že vždy existuje lepší cesta než zabíjení, ve všech hledá to dobré a dokonce se snaží nějak pomoci i svým psychicky narušeným protivníkům. Ani v tomto ohledu Schumacher nezklamal a jeho Batman tak na rozdíl od toho Burtonova nikoho nezabíjí, což je pro mě obrovské plus. Gotham už možná není tak temný jako v předchozích filmech, na druhou stranu však působí jako mnohem nebezpečnější místo. Po Burtonových klasických gangsterech, kteří vypadali jako by se sem zatoulali z kriminálek třicátých let, tu máme zcela moderní chuligány a pankáče. Kostýmy Batmana i Robina vypadají velmi pěkně. Problematická postava Robina se režisérovi skvěle povedla a ve filmu perfektně funguje. Nicole Kidman je bezkonkurenčně tou nejlepší Batmanovou společnicí a celkově bych řekl, že jednou z nejlepších ženských postav v rámci superhrdinských filmů obecně. Zlatým hřebem filmu jsou potom oba hlavní zlosynové Two-Face a Riddler. Tommy Lee Jones si vyšinutého Harveyho Denta zahrál očividně s velkou chutí a Jim Carrey je snad tím nejlepším prvkem z celého filmu. Líbí se mi, že jsou zde dobře zvládnuty jak odlehčené pasáže, tak i ty vážnější. Mainstreamový superhrdina zkrátka potřebuje mainstreamového režiséra a mainstreamový film. Nějaké netradiční experimenty jsou pro mě v tomto případě zcela nežádoucí. V Batmanovi navždy prostě funguje všechno tak, jak má a já mu proto dávám maximální hodnocení. ()

dr.fish

Tenhle Batman se tak nějak nejvíc ze všech přibližuje komiksu. Tommy Lee i Jim Carey dávají tomu všemu pitoreskní nádech a má to docela švih. On totiž Batman je vlastně naprosto nudnej chlapík a ti záporáci, na nich vždy záleží, jestli se to pořádně rozjede. Tady už to bylo skoro dobré. 70% ()

BoXBe

Dnes už nejsem moc schopný se na tuhle notu naladit. Přestylizované a přehrávané a byť jsem na tom kdysi byl v kině a viděl několikrát v TV, žádný pozitivní dojem to už nezanechalo. ()

bartias

Formálně pestrobarevně zajímavá, obsahově spíše standardní hollywoodská podívaná byla po bizarně pojatých vizích Tima Burtona v předchozích dvou dílech Batman a Batman se vrací poměrně velkým zklamáním. S odstupem času se ukaztuje, že přesto nejde o tak úplně špatný film. Přehršel sympatických hollywoodských hvězd někoho vylkoženě potěší. Je ale třeba smířit se s tím, že Schumacher dospělého Batmana degradoval na úroveň televizní animované verze pro děti. 7/10 ()

DannyJ

Všichni víme, že největší chybou Batmana byl odjakživa Robin. Scéna s věšením prádla to jenom dosvědšuje! Jinak Jim Carrey jako Riddler je super! Nebejt Robina, gangu fosforeskujících týpků, co řáděj v ulicích (a celkově všech těch svítivejch věcí, kterejch je v tomhle filmu požehnaně) a divnýho přístroje na mazání mozků bylo by to rozhodně na 4 hvězdy. ()

Radiq

Fň, tohle mi moc pod čumák nešlo. Některé trik byly jak z Kačenka a strašidla a celé to bylo takové dětinské. Two Face (idiotsky přeloženej jako Dvě tváře) byl podle mě zahranej docela dobře, i když Tommy Lee Jones se pitvořil až moc... ale na druhou stranu někdy působil dost démonicky, až mi trochu připomněl Jokera od Heath Ledgera. Ale Jim Carrey, ten byl, jak se dalo čekat, úplně jinej level záporáka - nebo spíš komické postavičky. Jeho chování, ksichty, hlášky a pohyby - jak kdyby vzal všechny svoje komediální postavy a spojil je do jedné, nejšílenější - bohužel s blbým až trapným efektem. Jinak Kilmerův Batman - oproti Keatonovi ani zhoršení, ani zlepšení. Prostě tam je a nedá se s tím nic dělat. Navíc nechápu, že v každém díle se zabouchne do jiné osudové ženy, které jak kdyby kopírovaly roli Bond girl v bondovkách. Ale aspoň něco dobrýho z tohohle filmu vzniklo - jedna z nejlepších skladeb od U2 - Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me (a pro někoho i Seal - Kiss From A Rose). Jo a pro nevšímavce - hrála tady i Drew Barrymore, kterou ale snadno přehlédnete, jak málo tam hraje... ale myslim, že to je uplně jedno. Tento Batman se totiž moc nevyved. ()

Deyw

sjizdel sem to na vhsce :D batman val kilmer tvle prkno.. :D strasna kktina tohle nemelo vzniknout.. :D dam hvezdu za jima :D ()

Triple H

No, k tomuto filmu som a budem silno neobjektívny - pretože to bola filmová láska môjho detstva. Asi na žiadny iný film o Batmanovi som sa tak obsedantne neupol. :-) Nuž, dnes to vidím trochu inak, ale poďme pekne poporiadku. Výmena stráží na poste režiséra so sebou priniesla výraznú zmenu v štylizácii. Zatiaľ čo Burton nám predostrel krásne temný, (vizuálne aj obsahovo) príbeh odľahčovaný čiernejším humorom (obzvlášť Batman sa vracia), Schumacher do nás páli farebný a vizuálne prepálený spektákel, ktorý sa o súdržnosť deja ani len nepokúša. Burton sa pri forme aj obsahu evidentne priklonil k dospelejšej a temnejšej stránke Batmanovej histórie, Schumacher sa zase priklonil k tej detinskejšej a farebnejšej. Batman navždy je teda evidentným príklonom k starému televíznemu seriálu zo 60. rokov s primiešaním kvapky temnoty, ktorú do comicsu zaviedol Frank Miller a ktorú vo filmoch prezentoval Burton. Ten autorský prístup svojím spôsobom oceňujem - Schumacher jednoducho nechcel k látke pristupovať rovnako ako jeho predchodca a uchopil ju za iný a v zásade (berúc do úvahy históriu tejto postavy) odôvodniteľný koniec. Tón celého filmu s veľkou pompou uvedie úvodná pasáž končiaca nárazom vrtuľníka do Sochy slobody (ehm, čo tá robí v Gothame??), na základe ktorej si môžete urobiť predstavu o tom aký bude zvyšok filmu a či Batmana navždy ohodnotíte ako "fajn" alebo ako "sračku". Dnes (2012) po viac ako 15 rokoch (uf) je zároveň Batman navždy celkom bizarné sledovanie. Zatiaľ čo Nolan celú sériu zakotvil čo najviac v realite (s najvýraznejším odklonom v TDKR), Schumacher do nás páli šialené vynálezy, obrovské neónové nasávače ľudského IQ a podobne. Skrátka úplne ako seriál zo 60. rokov. Je to síce milé, ale neskutočne hlúpe. Do toho miestami celkom pochmúrne scény (smrť Graysonových, Bruceova minulosť), a vďaka bohu za ne, pretože zabezpečujú, aby celý film neskĺzol do úplnej frašky (to prišlo až v Batman a Robin - čo je katastrofálny prúser na všetkých frontoch). Podobne ako dnes, aj vtedy boli comicsové filmy už osvedčeným schôdzovaním hereckej elity či smotánky - len miesto oduševnených a odovzdaných výkonov dneška, Batman navždy je aj pre hercov primárne príležitosť na odreagovanie. Kilmer je popravde neskutočne nevýrazný a na Keatona či Balea sa absolútne nechytá. Jim Carrey zažíval akurát roky boomu svojej popularity a vedľa šliapal zriedka. Vzhľadom na celkové veľmi nadnesené ladenie celého filmu sem sadne ako riť na šerbel a dá sa bez preháňania povedať, že celú vec drží nad vodou. Robí film zábavným. Tommy Lee Jones vedľa neho trochu zaniká, ale robí tiež čo môže a podobne ako Carrey - aj on je naladený na vlnu pitvorenia sa ako seriózneho výkonu. Obaja teda prehrávajú o 106, ale opäť - do tejto štylizácie to asi patrí. O Donnell postačuje (hoci ako Robin je kvalitne gay), rovnako ako Nicole Kidman (tá urazila veru v nasledujúcich rokoch ako herečka obrovský kus cesty). Hudba je absolútne "in your face" a po lopate a nahlas zvýrazňuje to čo ktorákoľvek ľubovoľná scéna má predstavovať - opäť v súlade s tónom filmu. Psychologická rovina je síce slabá, ale oproti tomu čo prišlo v pokračovaní je to ťažká komorná dráma s prepracovanými postavami. Nevravím, že zvolená štylizácia je lepšia ako Burtonova či Nolanova - obe z menovaných mi sadnú k Batmanovi viac. Zároveň však film má práve vo svojej naivite a prepálenosti určitý, neviem ako to dobre vyjadriť, cartoonový pôvab. Vidieť takúto svojskú poctu starému seriálu zo 60-tych rokov, s miernou prímesou novej temnoty a v takto veľkolepom spracovaní - niečo do seba to má. Tento záver je však práve mojou snahou vydestilovať z nostalgie niečo viac. Pretože keď sa na to pozrieme tak nejako dospelejšie - dej je neskutočne stupídny, Jim Carrey strieda dĺžku vlasov medzi scénami a ku Kilmerovi som bol vyššie veľmi ohľaduplný, pretože je otrasný. Zároveň neviem či po mladom vizionárovi Burtonovi bol starší ročník Schumacher dobrou voľbou - ten má totiž Batmana možno až príliš spojeného s fraškovitým seriálom zo 60. rokov a táto forma mu príde k Batmanovi adekvátna. Nuž, aby som to povedal úprimne - v 90. rokoch je takýto záver predsa len trochu mimo. Batman navždy to ešte ako-tak s odretými ušami ustál, zarobil, predal štósy soundtrackov a hračiek a tak Schumacher dostal ďalšiu príležitosť. A to už je veru iná kávička. Takže pre mňa nostalgické a silno neobjektívne tri. () (méně) (více)