Reklama

Reklama

Bohumil Švarc st.

Bohumil Švarc st.

nar. 21.02.1926
Praha, Československo

zem. 01.04.2013 (87 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Biografie

Bohumil Švarc starší se narodil 21. února 1926 v Praze do rodiny úředníka a nadšeného ochotníka na Malé Straně. Otec synovu ochotnickou činnost podporoval, ale zároveň si přál, aby se stal strojním inženýrem. Studoval na malostranské reálce a působil v Dismanově dětském rozhlasovém souboru. Zároveň byl roku 1944 přijat na dramatické oddělení pražské Státní konzervatoře.

Týden před maturitou byla reálka i konzervatoř uzavřena a Švarc byl totálně nasazen do hloubětínské kotlárny. Na konci války se skrýval u sedláka na Vysočině a následně se zúčastnil pražského povstání jako nejmladší rozhlasový hlasatel. Této profesi v Československém rozhlase se věnoval ještě několik měsíců po osvobození.

Zároveň opět začal se studii na konzervatoři, kterou absolvoval v roce 1948 (vystupoval taktéž na školní scéně DISK). Už jako profesionální herec prošel Městským divadlem v Plzni (1948 – 1949), pražským Realistickým divadlem Zdeňka Nejedlého (1949 – 1950) a do odchodu na odpočinek Městskými divadly pražskými (1950 – 1990).

S výjimkou let 1951 – 1953, kdy v rámci základní prezenční vojenské služby hrál ve vinohradském Divadle československé armády. Od konce 90. let hostoval v Divadle Skelet Pavla Trávníčka. Současně se věnoval umělecké recitaci a přednesu v Lyře Pragensis a ve Viole, v televizi (NEDĚLNÍ CHVILKA POEZIE), v rozhlase a na audio nosičích (slovesná edice Supraphonu).

Bohumil Švarc se jako charakterní herec postupně etabloval v rolích milovnických, psychologických a hrdinských. Jeho statnému a vážnému zjevu nejlépe odpovídali silní, vyzrálí a ušlechtilí mužové z vyšší vrstvy a z řad inteligence. Jeho podlouhlý a výrazně řezaný obličej doplňoval především jeho notoricky známý a charakteristický hlas.

Jeho barytonový hlas byl tvárný, melodický a nosný, jenž skvěle dokázal ovládat a pomoci si s ním k silnější charakterizaci postav. Jeho hlasový projev byl proto hojně využíván před rozhlasovým a dabingových mikrofonem. Svými hlasovými prostředky dokázal ztvárňovat úlohy od senilních a popletených staříků až po naopak tvrdé, silné a kruté záporné charaktery.

Na divadelních prknech se nejlépe uplatnil v inscenacích „Všichni moji synové" (Kryštof Keller), „Tři sestry" (Fedotík), „Benátská vdovička" (Hrabě di Bosco Nero), „Třetí zvonění" (JUDr. Hudec), „Sen noci svatojánské" (Demetrius), „Miláček" (Berger), „Jak se vám líbí" (Oliver), „Divotvorný klobouk" (Karel a Strnad), „Příliš počestná žena" (Robert), „Cid" (Don Diego), „Útěk" (Bajev), „Slepice a kostelník" (Froliš), „Ruy Blas" (Hrabě de Alba), „Vajíčko" (Prokurátor), „Hrátky s čertem" (Hubert), „Král Richard II." (Tomáš Mowbray), „Bílá nemoc" (Pobočník), „Medea" (Aegeus), „Amadeus" (Rosenberg), „Tři Alberti a slečna Matylda" (Erickson), „Den, kdy unesli papeže" (Reportér), „Svatá Jana" (Kaplan de Stogumber), „Těžká Barbora" (Vandergunt), „Osel a stín" (Kontokorentos), „Adam Stvořitel" (Rétor), „Zasněžená romance" aj.

Před filmovou kameru se dostal už jako dítě v úlohách chlapce (ULIČKA V RÁJI) a synovce (PANTÁTA BEZOUŠEK). S ostatními studenty se v roce 1944 podílel na nikdy nedokončeném filmu PŘEDTUCHA. Jako profesionál začal Švarc hrát ve filmu až po osvobození.

Kromě krátkých filmů POZOR, JEDU...! a BUĎME PŘIPRAVENI v 50. a 60. letech sehrál různé postavy v dlouhých filmech PODOBIZNA (přítel), TEMNO (student Hubatius), SLEPICE A KOSTELNÍK (traktorista Jaroš), CESTA KE ŠTĚSTÍ (traktorista Olda Majer), PSOHLAVCI (Pavel Šerlovský), JAN ŽIŽKA (student v kapli), PADĚLEK (poručík Karlíček), ZATOULANÉ DĚLO (poručík Vašek), DAŘBUJÁN A PANDRHOLA (havíř Matěj Klofát), ZKOUŠKA POKRAČUJE (moderátor), BÍLÁ SPONA (ředitel Stejskal), PÁTÉ ODDĚLENÍ (příslušník VB), RYCHLÍK DO OSTRAVY (milenec Jarda Veselý), POHLED DO OČÍ (přítel Bohouš Tesařík), MUŽ Z PRVNÍHO STOLETÍ (astronaut), ZLATÉ KAPRADÍ (major), STRAKATÍ ANDĚLÉ (muž v masce), HVĚZDA ZVANÁ PELYNĚK (nadporučík Čekal), LIDÉ Z MARINGOTEK (elegantní muž v obecenstvu), PASŤÁK (referent), SLASTI OTCE VLASTI (herold v Lucce) a především DEN SEDMÝ – OSMÁ NOC (herec Thalie Tenor).

Od 70. let se na plátně začal Švarc objevovat již jen ojediněle a s přestávkami. Sehrál ještě zástupce časopisu Playboy (ĎÁBELSKÉ LÍBÁNKY), policejního komisaře před tiskárnou Rudého práva (DNY ZRADY), primáře nemocnice (KRONIKA ŽHAVÉHO LÉTA), příslušníka Sokola (ZBRANĚ PRO PRAHU), agenta Alfatonu (HVĚZDA PADÁ VZHŮRU), hlavního inženýra podniku Tatra (TRASA) a stranického instruktora (PŘÍHODY PANA PŘÍHODY).

Od začátku 80. let se v českém filmu trvale odmlčel. O dvacet let poté jen sehrál oddávajícího kněze v pohádce Z PEKLA ŠTĚSTÍ 2 (2000). Naopak ho v té době využily zahraniční produkce (STALINGRAD, PŘETRŽENÝ VÝKŘIK, DREYFUSOVA AFÉRA, HARTOVA VÁLKA, MAIGRET A OTEVŘENÉ OKNO, BOCKERER IV, NAPOLA: HITLEROVA ELITA, SATAN PŘICHÁZÍ či PAŘÍŽ 36).

V české kinematografii uplatnil kromě herectví také hlasový projev, kdy propůjčil svůj hlas několika svým kolegům (VALČÍK PRO MILIÓN, PEVNOST NA RÝNĚ, IKARIE XB 1, STRAŠNÁ ŽENA, PUŠČIK JEDE DO PRAHY, DOBRODRUŽSTVÍ NA LABI, VÝSTŘELY V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH, VRAK, KUKAČKA V TEMNÉM LESE, KAINOVO ZNAMENÍ).

Též namluvil komentáře k hraným dlouhým i krátkým filmům (KŘIŽOVATKA ŽIVOTA, ZRCADLO NA VESNICI 3, SOKOLOVO, OSVOBOZENÍ PRAHY a VÍTĚZNÝ LID) a jako spíkr se uplatnil na několika desítkách dokumentárních a krátkometrážních snímcích (PÍSEŇ ČESKÁ, ČESKOSLOVENSKÁ AKADEMIE VĚD, TENIS, VARŠAVSKÉ LÉTO, AŽ K OBLAKŮM, TAJNÝ VÝLET, TÝDEN MEZI PŘÁTELI, NÁRODNÍ UMĚLKYNĚ RŮŽENA NASKOVÁ, NÁVŠTĚVA, KROK ZA KROKEM a nebo ZNÁRODNĚNÁ KINEMATOGRAFIE).

V rozhlasových a v nahrávacích studiích se podílel na řadě pořadů, her a dramatizací („Meteor", „Hrabě Monte Christo", „Spojeni na vlně 415", „Poslední šance", „Chlapec s fezem", „Vlčí past", „To je omyl, Marie!", „Napoleon z Černého ostrova", „Panna Orleánská", „Vítězný oblouk", „Letiště", „U snědeného krámu", „Bílá nemoc", „Manon Lescaut", „Hadrián z Římsů", „Vojna a mír", „Richard III." a nebo „Kat").

Jako jeden z prvních promluvil v rozhlase po osvobození v roce 1945. Někdy bývá chybně uváděno, že Švarc přečetl v prvních hodinách sovětské okupace 21. srpna 1968 v rozhlase vládní Provolání Všemu lidu ČSSR, které posluchače jako první informovalo o okupaci Československa. Toto prohlášení ovšem přečetl herec a hlasatel Vladimír Fišer.

Bohumil Švarc se v roce 1949 zúčastnil historicky prvního poválečného dabingu v české znárodněné kinematografii, sovětského filmu NEBEZPEČNÁ KŘIŽOVATKA. Dabingu se nadále pravidelně a velmi často věnoval prakticky až do své smrti (KLEC, DĚTI KAPITÁNA GRANTA, JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA, DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ, ANGELIKA A SULTÁN, ČETNÍK A ČETNICE, JMÉNO RŮŽE, INDIANA JONES, STAR WARS, POLICEJNÍ AKADEMIE, SÁM DOMA, 1492: DOBYTÍ RÁJE, PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM!, ŽHAVÉ VÝSTŘELY, PÁN PRSTENU, GOYOVY PŘÍZRAKY, KARLÍK A TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU, ANDĚLÉ A DÉMONI či HON NA ČARODĚJNICE).

Jeho hlasem k českým divákům promlouvali například Christopher Lee, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Gaynes, Roger Moore, Sean Connery, Walter Matthau, Bernard Lee, Jacques François, J. E. Jones či David Prowse.

Prvenství má Bohumil Švarc i v dějinách Československé televize. V předtočeném záznamu se jako první s Jaroslavem Marvanem a Františkem Filipovským podílel v roli konferenciéra na historicky prvním dni vysílání 1. května 1953 (Švarc zemřel přesně měsíc před šedesátiletým výročím této události).

Od těchto dob se herecky podílel i na televizních filmech (KONFRONTACE, KAT NEPOČKÁ, IDIOTKA, EGYPTOLOGOVÉ, JEHLA, UTOPÍM SI HO SÁM, ÚTĚK ZE SERIÁLU, STAVOVSKÉ ROZDÍLY atp.) a seriálech (ELIŠKA A JEJÍ ROD, SŇATKY Z ROZUMU, HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, F. L. VĚK, 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, MATKA, NEJMLADŠÍ Z RODU HAMRŮ, DNES V JEDNOM DOMĚ, MUŽ NA RADNICI, DYNASTIE NOVÁKŮ, CHLAPCI A CHLAPI i DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY).

Získal Cenu Františka Filipovského (1996) za celoživotní mistrovství v dabingu a Cenu Senior Prix (1996) od Nadace Život umělce. Od 90. let byl členem prezídia Herecké asociace, kterou zastupoval na mezinárodním fóru a odborných sympoziích (např. UNESCO). O své doméně, o uměleckém přednesu a recitaci, psal teoretické práce do odborného tisku.

Ze čtyř manželství, mj. s herečkou Janou Vasmutovou (*1931) či dabingovou pracovnicí Alexandrou Švarcovou, měl děti, rozhlasovou režisérku Taťánu Smržovou (*1950) a bývalého představitele dětských rolí a dabéra Bohumila Švarce ml. (*1982). Významný herec, dabér, recitátor a konferenciér Bohumil Švarc st. zemřel po těžké nemoci 1. dubna 2013 v Praze ve věku vysokých osmdesáti sedmi let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
2006

Satan přichází

2004

Napola: Hitlerova elita

2003

Der Bockerer IV. - Prager Frühling

2002

Hartova válka

2001

Z pekla štěstí 2

1995

Pohádka o lidech a Boží lékárně (TV film)

1994

Přetržený výkřik (TV film)

1993

Stalingrad

1990

Přes padací mosty (TV film)

Reklama

Reklama

1989

Příběh '88

 

Utopím si ho sám (TV film)

 

Útěk ze seriálu (TV film)

 

Řetězová reakce (TV film)

1984

Kukačka v temném lese

1983

Tři mušketýři (TV film)

1982

Jehla (TV film)

1981

Zkouška (TV film)

1979

Dnes v noci hvězdy nezhasnou (TV film) - vypravěč

1978

Balíček (TV film)

 

Trasa

1977

Idiotka (TV film)

 

Kremelský orloj (TV film)

 

Třináctá legenda (TV film)

 

Vítězný lid

1976

Poslední exil (TV film)

 

Vlivná osoba (TV film)

 

Zákon starého muže (TV film)

1975

Minotaurus nemá naději (TV film)

 

Osvobození Prahy

1974

Egyptologové (TV film)

 

Hvězda padá vzhůru

 

Sokolovo

 

Velký oblouk (TV film)

 

Zbraně pro Prahu

1973

Bratranec Pons (TV film)

 

Chvíle rozhodnutí (TV film)

 

Dny zrady I.

 

Dny zrady II.

 

Výstřely v Mariánských Lázních

 

Černá jáma (TV film)

1972

Kronika žhavého léta

 

Rozhovor (TV film)

1971

Dobrodružství na Labi

 

Jeden za všechny (TV film)

 

Kat nepočká (TV film)

 

Konfrontace (TV film)

1970

Ďábelské líbánky

1969

Den sedmý, osmá noc

 

Slasti Otce vlasti

1968

Vajíčko (TV film)

1966

Dva šlechtici z Verony (TV film)

 

Lidé z maringotek

1965

Puščik jede do Prahy

 

Strašná žena

1964

Hvězda zvaná Pelyněk

 

Strakatí andělé

1963

Zlaté kapradí

1962

Pevnost na Rýně

 

Šroubkova dobrodružství

1961

Muž z prvního století

 

Pohled do očí

 

Zítra a pozítří (TV film)

1960

Bílá spona

 

Páté oddělení

 

Rychlík do Ostravy

 

Valčík pro milión

1959

Dařbuján a Pandrhola

 

Zkouška pokračuje

 

Zápisky kriminalistovy (TV film)

1958

Zatoulané dělo

1957

Generál Washington a čaroděj (TV film)

 

Padělek

1955

Jan Žižka

1954

Psohlavci

1951

Cesta ke štěstí

1950

Slepice a kostelník

 

Temno

1947

Podobizna

Seriály
2004

Nadměrné maličkosti

 

Čas grundlí (S01E10)

 

Stavovské rozdíly (S01E09)

2001

Maigret

 

Maigret a otevřené okno (E36)

1994

Dreyfusova aféra

1992

Náhrdelník

 

Úpadek (E10)

1990

Dobrodružství kriminalistiky

 

Modus operandi (S02E03)

1989

Dobrodružství kriminalistiky

 

Jed (S01E02)

1988

Chlapci a chlapi

 

Druhý dech

 

Rekreační středisko pro krávy (E03)

 

Malé dějiny jedné rodiny

1986

Hvězdy nad Syslím údolím

 

Životní román Mudr. Diany Filipové (E02)

1983

Doktor z vejminku

 

Nemovitost (E06)

 

Stříbrná žíla

 

Výhra (E01)

1982

Dynastie Nováků

 

Dovolená (E12)

 

Narozeniny (E01)

1980

Dnes v jednom domě

 

Domov jménem Praha (E09)

 

Čas zakladatelů

 

Předvoj nového života (E03)

 

Hořký ústup (E02)

1978

Ve znamení Merkura

 

Případ živého muže (E03)

 

Zákony pohybu

 

Zasloužený úspěch (E13)

 

Nápad (E08)

1976

Muž na radnici

 

Setkání (E11)

 

Rozchod (E10)

 

Křížové tažení (E09)

  více epizod (8)
 

Třicet případů majora Zemana

 

Prokleté dědictví (S02E07)

1975

Nejmladší z rodu Hamrů

 

Tíha (E10)

 

Rozchod (E09)

 

Zrádce (E07)

 

Svatba (E06)

1971

F. L. Věk

 

Svatba (E12)

 

Klavír (E09)

1970

F. L. Věk

 

Divadlo (E05)

 

První láska (E03)

 

Rozsudek

1969

Hříšní lidé města pražského

 

Špion přijede v sedm (E12)

1968

Klapzubova jedenáctka

 

Sňatky z rozumu

 

Epizoda 1 (E01)

1966

Eliška a její rod

 

Hostinský (E04)

Dokumentární
2011

Režisér v inkognitu

2006

Příběhy slavných (seriál)

 

Všechny bitvy Zdeňka Štěpánka (S07E03)

1987

Krok za krokem

 

Po stopách objevů (seriál) - průvodce

 

Mimozemšťané, katastrofy a my - průvodce (E10)

 

Kosmické reportáže a mapy - průvodce (E09)

 

Pevnosti mimozemšťanů - průvodce (E08)

  více epizod (7)
1985

Znárodněná kinematografie

1973

Hlas světa

1967

Jak se dělá film

1964

Návštěva

1960

Národní umělkyně Růžena Nasková

1959

Zkušební jízda - vypravěč

1958

Afghánistán chce mír - vypravěč

1957

Týden mezi přáteli

1956

II. výstava československého strojírenství - Brno 1956

 

O titul Mistra Evropy

 

Poslední hamry a hamerníci

 

Tajný výlet

 

Zimní olympijské hry v Cortině I., II., III., IV.

1955

Až k oblakům

 

Hory a moře

 

Pracovní zálohy nastupují

 

Tenis

 

Varšavské léto

1954

Píseň česká

 

Přijďte všichni

 

Tučný hon krmné řepy

 

Československá akademie věd

Divadelní záznam
1962

Benátská vdovička

1961

Příliš štědrý večer

1960

Třetí přání

Krátkometrážní
1996

Dívka se zázračnou pamětí (TV film)

1977

Fanda (TV film)

1956

Pozor, jedu...!

1955

Buďme připraveni

1949

Zrcadlo na vesnici 3

1948

Křižovatka života

Host

Reklama

Reklama