• Krátkometrážní

Kingsman: Tajná služba (2014)

Už asi po desiatich minútach som si bol takmer istý, že je to instantných 5 hviezdičiek, pričom posledný päťhviezdičkový film, ktorý som videl (Gone Girl) to schová do vrecka. Matthew Vaughn po štyroch skutočne dobrých filmov prišiel s réžiou tohto skvostu. Scéna v kostole s Colinom Firthom bola božia, scenár bol napísaný perfektne, herecký výkon Samuela L. Jacksona spolu s vetou "You people talk fo funny" (alebo tak približne) bol skvelý a filmu asi naozaj nie je čo vyčítať. Ja s hodnotením neváham ani sekundu a dúfam, že ak raz bude Kingsman 2, nepokazí mi to dojem. Colin Firth - Harry Hart / Galahad /:/ Taron Egerton - Gary 'Eggsy' Unwin /:/ Mark Strong - Merlin /:/ Jack Davenport - Lancelot /:/ Mark Hamill - Professor Arnold /:/ Sofia Boutella - Gazelle /:/ Samuel L. Jackson - Valentine /:/ Sophie Cookson - Roxy /:/ Michael Caine - Arthur /:/ Edward Holcroft - Charlie /:/ Hanna Alström - Princess Tilde

Zmizení (2013)

Osobne detektívky príliš nemusím, ale Prisoners boli teda prudko pozerateľní. Možno aj vďaka prítomnosťou Hugha Jackmana, alebo skvelému hereckému výkonu Paula Dana, ale páčili sa mi viac ako napríklad Gone, Baby, Gone alebo všetkými ospevovaný seriál True Detective. Na dĺžku 153 minút som sa prekvapivo ani raz nenudil a rozuzlenie príbehu bolo skvelé. Hugh Jackman - Keller Dover /:/ Jake Gyllenhaal - Detective Loki /:/ Viola Davis - Nancy Birch /:/ Maria Bello - Grace Dover /:/ Terrence Howard - Franklin Birch /:/ Melissa Leo - Holly Jones /:/ Paul Dano - Alex Jones /:/ Dylan Minnette - Ralph Dover /:/ Wayne Duvall - Captain Richard O'Malley /:/ David Dastmalchian - Bob Taylor

Velcí bratři (2008)

Škoda takého hrozne plytkého deja. Príbeh bol očakávateľný ako prvé miesto v tabuľke po základnej časti v Eurovia SBL basketbalovej lige v sezóne 2014/2015 (Prievidza na prvom mieste). Na film som sa pozrel vďaka venti scéne a očakával som, že to bude najvtipnejšia scéna z celého filmu. To je možno pravda, ale vtipy rozhodne nechýbali a Role Models jednoznačne patrí medzie tie lepšie priemerné komédie. Seann William Scott - Wheeler /:/ Paul Rudd - Danny /:/ Christopher Mintz-Plasse - Augie /:/ Bobb'e J. Thompson - Ronnie /:/ Elizabeth Banks - Beth /:/ Jane Lynch - Sweeny /:/ Ken Jeong - King Argotron /:/ Ken Marino - Jim Stansel /:/ Kerri Kenney - Lynette /:/ A.D. Miles - Martin /:/ Joe Lo Truglio - Kuzzik /:/ Matt Walsh - Davith of Glencracken /:/ Nicole Randall Johnson - Karen /:/ Alexandra Stamler - Esplen /:/ Carly Craig - Connie

Whiplash (2014)

Aj keď hudobné filmy príliš nemusím (jediný dôvod prečo som ešte nevidel Les Misérables), Whiplash sa mi skutočne páčil. Herci boli super, napríklad taký J.K. Simmons si Oscara zaslúžil za svoje prehnané nároky (ustúpil od fotiek Spider Mana, tak chcel aspoň poriadneho bubeníka). Záverečná dlhá bubnovacia scéna bola parádnym vyvrcholením celého filmu a z tohtoročných filmov s Oscarovými nomináciami sa tento snímok dostal v mojom pomyselnom rebríčku na úroveň The Imitation Game, ak nie aj vyššie. Miles Teller - Andrew Neimann /:/ J.K. Simmons - Terence Fletcher /:/ Paul Reiser - Jim Neimann /:/ Melissa Benoist - Nicole /:/ Austin Stowell - Ryan /:/ Nate Lang - Carl Tanner

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Po slabej jednotke a o dosť zlepšenej dvojke sme sa dočkali tretieho pokračovania. Na filme sa mi najviac páčila Elizabeth Banks, ktorú som po jej predchádzajúcich vystúpeniach so sedemnásť kilo mejkapu mohol konečne vidieť nenamaľovanú, a samozrejme Natalie Dormer. Inak film bol taký nemastnÿ-neslaný a skončil nijako. Som zvedavý, čo povie široká verejnosť na celkové zakončenie, ktorého sa dočkáme až v poslednej štvrtej časti. Jennifer Lawrence - Katniss Everdeen /:/ Josh Hutcherson - Peeta Mellark /:/ Liam Hemsworth - Gale Hawthorne /:/ Woody Harrelson - Haymitch Abernathy /:/ Donald Sutherland - President Snow /:/ Philip Seymour Hoffman - Plutarch Heavensbee /:/ Julianne Moore - President Alma Coin /:/ Willow Shields - Primrose Everdeen /:/ Sam Claflin - Finnick Odair /:/ Elizabeth Banks - Effie Trinket /:/ Mahershala Ali - Boggs /:/ Jena Malone - Johanna Mason /:/ Jeffrey Wright - Beetee /:/ Stanley Tucci - Caesar Flickerman /:/ Natalie Dormer - Cressida

Birdman (2014)

Ako mladý talentovaný režisér, scenárista, osvetlovač a kameraman na Birdmanovi najviac oceňujem kameru, ktorej bz Oscar nemal ujsť. Aj keď mne to trochu prekážalo, pretože človek si od filmu nemohol ani chvíľu oddýchnuť, bol to jednoznačne zaujímavý nápad a verím, že to dalo veľa roboty. Čo sa táky samotného filmu, tak patril celkovo medzi tie zaujímavejšie. Príbehom príliš nezaujal, ale hereckými výkonmi áno (Emma Stone si sa svoju rolu zaslúžila aj nomináciu ako herečka vo vedľajšej roli, Zach Galifianakis ma zase prekvapil svojou prvou nehumornou rolou). Škoda, že vtípkov bolo tak málo. Michael Keaton - Riggan /:/ Emma Stone - Sam /:/ Zach Galifianakis - Jake /:/ Naomi Watts - Lesley /:/ Andrea Riseborough - Laura /:/ Merritt Wever - Annie /:/ Edward Norton - Mike /:/ Lindsay Duncan - Tabitha /:/ Amy Ryan - Sylvia

Šéfové na zabití 2 (2014)

Vôbec som si nepamätal ako skončili Horrible Bosses, takže som nevedel čo mám od tohto filmu očakávať. Dostal sa ku mne celkom vtipný príbeh obohatený niekoľkými absurdnými scénkami. Enkláva hercov obsadených do hlavných ale aj vedľajších rolí nepozná hraníc, za predvedený výkon sa rozhodne nemusia hanbiť Chris Pine, Jamie Foxx alebo Christoph Waltz, no čerešničkou na torte bol Charle Day, ktorého nenominovanie na Oscara považujem za drzosť. Jason Bateman - Nick Hendricks /:/ Jason Sudeikis - Kurt Buckman /:/ Charlie Day - Dale Arbus /:/ Jennifer Aniston - Dr. Julia Harris, D.D.S. /:/ Kevin Spacey - Dave Harken /:/ Jamie Foxx - Dean "MF" Jones /:/ Chris Pine - Rex Hanson /:/ Christoph Waltz - Bert Hanson /:/ Jonathan Banks - Detective Hatcher

Teorie všeho (2014)

Oproti Imitation Game mi film o Hawkingovi prišiel o dosť slabší. Súhlasím s komentárom Malarkeyho, že namiesto príbehu o jednom z najinteligentnejších ľudí sme dostali romantický príbeh. Čo ale treba vyzdvihnúť sú jednoznačne herecké výkony. Felicity Jones bola skvelá, no Eddie Redmayne bol z celého filmu najlepší a ak dostane Oscara niekto iný, prekvapí ma to. Eddie Redmayne - Stephen Hawking /:/ Felicity Jones - Jane Hawking /:/ Charlie Cox - Jonathan /:/ Harry Lloyd - Brian /:/ David Thewlis - Dennis Sciama /:/ Emily Watson - Beryl Wilde /:/ Guy Oliver-Watts - George Wilde /:/ Simon McBurney - Frank Hawking /:/ Lucy Chappell - Mary Hawking /:/ Christian McKay - Roger Penrose

Kód Enigmy (2014)

Z filmov nominovaných na Oscara som zatiaľ videl iba The Grand Budapest Hotel, ale The Imitation Game sa mi páčil omnoho viac. Mňa, ako mladého informatikova a veľkého fanúšikova deterministických automatov, bezkontextových gramatík, regulárnych výrazov a Turingových strojov, film skutočne zaujal a bavil po celú dobu. Benedict Cumberbatch bol skvelý, Charles Dance a aj Mark Strong boli do svojich rolí priam stvorení, a aj Keria Knightley bola vcelku fajn. Škoda, že to dopadlo tak, ako to dopadlo. Benedict Cumberbatch - Alan Turing /:/ Keira Knightley - Joan Clarke /:/ Matthew Goode - Hugh Alexander /:/ Rory Kinnear - Detective Robert Nock /:/ Allen Leech - John Cairncross /:/ Matthew Beard - Peter Hilton /:/ Charles Dance - Commander Denniston /:/ Mark Strong - Stewart Menzies /:/ James Northcote - Jack Good /:/ Tom Goodman-Hill - Sergeant Staehl /:/ Steven Waddington - Superintendent Smith