• Krátkometrážní

38 (2014)

Demitra bol zo slovenských hokejistov na tom osobnostne jednoznačne najvyššie. Ako hovoria všetci vo videu, chýba Slovensku viac ako ktorýkoľvek iný športovec. Jeho pamätné góly, napríklad nájazd proti Rusom na olympiáde vo Vancouveri, no najmä gólová koncovka do Vokounovej bránky v zápase o tretie miesto na MS v Helsinkách 2003 budú navždy ukotvené v mojej pamäti. Film ako dokument bol dobrý, po pár negatívnych ohlasoch som od neho očakával trochu menej. Škoda, že toho nebolo viac.

Velká šestka (2014)

Film ma bavil na začiatku najviac a na konci najmenej. teda ako graf kosínusu na intervale (0, π/2). Veľký tučný nafukovací robot bol jediným ťahákom filmu. Príbeh bol dojímavý a keby sa človeku chce, uroniť nejakú tú slzu by nebol až taký problém. Nepáčil sa mi ale nemastný-neslaný záver. Pre deti super, ako oddychovka pre dospelých je to pozerateľné. Scott Adsit - Baymax /:/ Ryan Potter - Hiro /:/ Daniel Henney - Tadashi /:/ T.J. Miller - Fred /:/ Jamie Chung - Go Go /:/ Damon Wayans Jr. - Wasabi /:/ Genesis Rodriguez - Honey Lemon /:/ James Cromwell - Robert Callaghan /:/ Alan Tudyk - Alistair Krei /:/ Maya Rudolph - Cass /:/ Katie Lowes - Abigail

Železná srdce (2014)

Fury mi svojou ukážkou vojny trochu pripomína Band of Brothers, nie je však až taký dojemný (ani raz som neplakal!). Brad Pitt (škoda, že mal na hlave typický SS-ácky účes) a Michael Peña boli tip-top. Hlavnou hviezdou bol ale zo začiatku priblblý Logan Lerman, ktorého obvykle zhejtujem približne rovnako ako Mladý Hejter všetko navôkol, no tentokrát sa to s ním dalo vydržať. Vojnový film kvalitou pripomínajúci (alebo dosahujúci) Saving Private Ryan to nebol, chýbalo mi najmä trochu epickejšie zakončenie - napríklad, že by spod zeme vyliezol obrovský Tyranosaurus Rex a všetkých by postrieľal guľometom. Na to si asi budem musieť počkať až do Jurassic World. Brad Pitt - Don 'Wardaddy' Collier /:/ Shia LaBeouf - Boyd 'Bible' Swan /:/ Logan Lerman - Norman Ellison /:/ Michael Peña - Trini 'Gordo' Garcia /:/ Jon Bernthal - Grady 'Coon-Ass' Travis /:/ Jim Parrack - Sergeant Binkowski /:/ Brad William Henke - Sergeant Davis /:/ Jason Isaacs - Captain Waggoner /:/ Anamaria Marinca - Irma /:/ Alicia von Rittberg - Emma

Hektorova cesta aneb hledání štěstí (2014)

Walter Mitty mi prišiel o kúsok lepší, i keď výber hercov (Simon Pegg a Rosamund Pike) v tomto prípade prekonal Bena Stillera a Kristen Wiig. Čo sa týka príbehu, príliš ma neoslovil. Síce bolo pekné s Hectorom cestovať z jedného konca sveta na druhý, ale to bolo asi všetko. Ku koncu mi chýbalo vysvetlenie prečo sa v mnohých scénach objavoval ten rozkošný psík. Vtipnosť filmu nechýbala, najmä let lietadlom so Stellanom Skarsgårdom bol parádny. Opäť mám ale pocit, že keby si chcem pozrieť niečo, kde je túžba dostať sa k divákovým emóciám prednejšia ako humor, tak si radšej pozriem ďalšiu časť Dereka. A presne to aj idem urobiť. Simon Pegg - Hector /:/ Rosamund Pike - Clara /:/ Barry Atsma - Michael /:/ Jean Reno - Diego Baresco /:/ Veronica Ferres - Anjali /:/ Ming Zhao - Ying Li /:/ Togo Igawa - Old Monk /:/ Christopher Plummer - Professor Coreman /:/ Chad Willett - Alan /:/ Stellan Skarsgård - Edward /:/ Toni Collette - Agnes

Noe (2014)

Dlho som sa k tomuto filmu odhodlával a pravdu povediac, pustil som sa doňho s troškou odporu. Z filmov od Darrena Aronofskeho, ktoré som videl (Black Swan, Fountain, Requiem for a Dream) sa mi však páčil najviac - i keď tomu finálne hodnotenie asi nenasvedčuje. Prvá polhodinka filmu bola vskutku fajn, potom to šlo dolu vodou. Herecké výkony boli super, no ani to nezachránilo napríklad Jennifer Connelly od toho, aby som ju ďalej nemal rád tak moc, ako ju nemám rád už teraz. Na tejto "historickej" dráme je najviac smutný fakt, že do archy sa zmestili len po dve zvieratá z každého druhu, a nanešťastie pre jednorožcov, prišiel tam práve jeden homosexuálny pár - a to je dôvod, prečo neexistujú. Smutné. Veľmi smutné. Russell Crowe - Noah /:/ Jennifer Connelly - Naameh /:/ Ray Winstone - Tubal-cain /:/ Anthony Hopkins - Methuselah /:/ Emma Watson - Ila /:/ Logan Lerman - Ham /:/ Douglas Booth - Shem /:/ Nick Nolte - Samyaza /:/ Leo McHugh Carroll - Japheth /:/ Marton Csokas - Lamech /:/ Madison Davenport - Na'el

Red (2010)

Film netreba brať príliš vážne. Nachádzajú sa v ňom mnohé chybičky, avšak tie sú okamžite zabudnuté skvelým humorom. Bruce Willis aj Morgan Freeman boli na jednotku (odporúčam pozrieť ich predchádzajúci spoločné film Lucky Number Slevin), Mary-Louise Parker nebola o nič horšia, a Helen Mirren vynikala snáď ešte viac ako všetci ostatní. I keď záver každý očakával, príbehu to neubralo a ja sa už môžem tešiť na Red 2. Bruce Willis - Frank Moses /:/ Mary-Louise Parker - Sarah Ross /:/ Karl Urban - William Cooper /:/ John Malkovich - Marvin Boggs /:/ Brian Cox - Ivan Simonov /:/ Helen Mirren - Victoria /:/ Morgan Freeman - Joe Matheson /:/ Rebecca Pidgeon - Cynthia Wilkes /:/ Jaqueline Fleming - Marna /:/ Ernest Borgnine - Henry the records keeper /:/ Richard Dreyfuss - Alexander Dunning /:/ Julian McMahon - Robert Stanton

Želvy Ninja (2014)

Teenage Mutant Ninja Turtles príjemne prekvapili, hlavne vtipmi, ktorých síce nebolo toľko ako v Guardians of the Galaxy, ale rozhodne pár gagov stálo za to. Pre Megan Fox to bol asi najlepšia rola v akej som ju kedy videl. Len ma štve to hrozné cliché, keď majiteľ veľkého korporátu musí byť vždy zlý. Megan Fox - April O'Neil /:/ Will Arnett - Vernon Fenwick /:/ - Eric Sacks /:/ Alan Ritchson - Raphael /:/ Noel Fisher - Michelangelo /:/ Johnny Knoxville - Leonardo /:/ Jeremy Howard - Donatello /:/ Tony Shalhoub - Splinter /:/ Tohoru Masamune - Shredder /:/ Whoopi Goldberg - Bernadette Thompson

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Čo k tomuto poslednému Jacksonovmu výtvoru? Očakávanie bolo priveľké: predsa len, zakončenie hobitovskej trilógie musí byť veľkolepé. A aj bolo. Prvú hodinu a pol. Potom to už bolo iba opakovanie tej istej obohranej bitky. Raz naši prehrávajú, potom vyhrávajú, a potom zase prehrávajú. Ešte aj úplny záver mi prišiel dosť rozpačitý. Keď už An Unexpected Journey a aj Desolation of Smaug sa vyrovnali Fellowship of the Ring a Two Towers, Battle of the Five Armies sa na Return of the King ani len nechytal. Ale aby som len nehanil, film ma veľmi potešil niektorými vecami: možnosť vidieť v bitke Elronda (Hugo Weaving) a Sarumana (Christopher Lee), alebo bitka medzi Thorinom (Richard Armitage) a Azogom (Manu Bennett). Martin Freenan - Bilbo Baggins /:/ Ian McKellen - Gandalf the Grey /:/ Richard Armitage - Thorin Oakenshield /:/ Ken Stott - Balin /:/ William Kircher - Bifur /:/ James Nesbitt - Bofur /:/ Stephen Hunter - Bombur /:/ Mark Hadlow - Dori /:/ Graham McTavish - Dwalin /:/ Dean O'Gorman - Fíli /:/ Aidan Turner - Kíli /:/ Evangeline Lilly - Tauriel /:/ Peter Hambleton - Glóin /:/ John Callen - Óin /:/ Adam Brown - Ori /:/ Jed Brophy - Nori /:/ Hugo Weaving - Elrond /:/ Cate Blanchett - Galadriel /:/ Christopher Lee - Saruman /:/ Orlando Bloom - Legolas /:/ Luke Evans - Bard the Bowman /:/ Benedict Cumberbutch - Smaug /:/ Sylvester McCoy - Radagast the Brown /:/ Lee Pace - Thranduil /:/ Stephen Fry - master of Esgaroth /:/ Mikael Persbrandt - Beorn /:/ Ryan Gage - Alfrid /:/ Manu Bennett - Azog /:/ John Tui - Bolg /:/ Billy Connolly - Dain /:/ Ian Holm - old Bilbo

Prokletý klub (2009)

Patrím medzi menšinu ľudí, ktorých Premier League baví viac ako La Liga, Bungesliga, Serie A alebo Ligue 1. Preto aj The Damned United bol pre mňa viac zaujímavý. Už Hooligans, ktorý sa však venoval viac fanúšikom a rivalitou medzi Millwallom a West Hamom, sa mi pozdával. A teraz je tu príbeh Briana Clougha, zasadený do jeho rivality s Donom Reviem a jeho nenávideným klubom Leeds United. Film plynul rýchlo, bol prehľadný a v retrospektíve sa divák nestrácal. Herecké výkony Michaela Sheena, Timothyho Spalla alebo Colma Meaneyho boli skvelé, škótsky prízvuk Stephena Grahama bol boží, a vytknúť by som mohol asi iba Jima Broadbenta, ktorý mi v poslednej dobe príliš nesedí (napríklad Filth). Ale inak odporúčam všetkým futbalovým priaznivcom. Michael Sheen - Brian Clough /:/ Colm Meaney - Don Revie /:/ Timothy Spall - Peter Taylor /:/ Maurice Roëves - Jimmy Gordon /:/ Mark Bazeley - Austin Mitchell /:/ Stephen Graham - Billy Bremner /:/ Peter McDonald - Johnny Giles /:/ Henry Goodman - Manny Cussins /:/ Jim Broadbent - Sam Longson

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Bolo zaujímavé vidieť, ako sa Bilbo so Summer snažia zachrániť Zem. To je však z celého filmu asi to najzaujímavejšie. Nehovorím, že bol zlý, ale k päťhviezdičkovým filmom má poriadne ďaleko. Je to taká klasická oddychovka. Škoda, že sme museli tak dlho čakať, kým sa na scéne objaví Bill Nighy. Martin Freeman - Arthur Dent /:/ Zooey Deschanel - Trillian /:/ Sam Rockwell - Zaphod Beeblebrox /:/ Mos Def - Ford Prefect /:/ Bill Nighy - Slartibartfast /:/ Bill Bailey - The Whale /:/ Anna Chancellor - Questular Rontok /:/ Warwick Davis - Marvin /:/ Stephen Fry - Narrator / The Guide /:/ Richard Griffiths - Jeltz /:/ Dominique Jackson - Fook /:/ Alan Rickman - Marvin /:/ Helen Mirren - Deep Thought /:/ John Malkovich - Humma Kavula /:/ Thomas Lennon - Eddie the Computer