• Krátkometrážní

Strážci Galaxie (2014)

Po minimálne hodinke surfovania po Wikipedii a čítania o Thanosovi, Titanoch, Draxovi, ale aj Ultronovi a všakovakých iných superhrdinoch som sa konečne dostal k zmysluplnej práci. Taký dopad na mňa mali Avengers, taký dopad na mňa majú Guardians of the Galaxy. Keď som písal, že v Thor: The Dark World bolo priveľa vtipov, na toto sa to veru nechytalo. A práve to sa mi páčilo. Akcia a vtip z filmu priam sršali a predbiehali sa kto dostane viac priestoru. Verím, že po tomto filme bude mať Chris Pratt aspoň 2x toľko fanúšikov. Vin Dieselov Groot bol pre všetkých asi najobľúbenejšia postava, ale čo sa týka dabingu, Bradley Cooper bol pre Rocketa asi lepší. Vo filme som našiel presne to, čo som podľa traileru očakával, a teraz mám už iba jednu dilemu: či najprv prečítať Marvel komixy, alebo si stiahnuť OST. Inak tento film mal celkom blízko k vytlačeniu Avengerov z mojej TOP10. Chris Pratt - Peter Quill/Star-Lord /:/ Zoe Saldana - Gamora /:/ Dave Bautista - Drax /:/ Vin Diesel - Groot /:/ Bradley Cooper - Rocket /:/ Lee Pace - Ronan /:/ Michael Rooker - Yondu Udonta /:/ Karen Gillan - Nebula /:/ Djimon Hounsou - Korath /:/ John C. Reilly - Corpsman Dey /:/ Glenn Close - Nova Prime /:/ Benicio Del Toro - The Collector /:/ Josh Brolin - Thanos /:/ Sean Gunn - Kraglin /:/ Peter Serafinowicz - Denarian Saal /:/ Christopher Fairbank - The Broker

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Všetkým Marvelovkám (od Iron Mana, cez Thora, až k Avengers) som dal štyri a viac hviezdičiek. Okrem Captain America: The First Avenger. Na dvojku som sa tešil kus viac (vďaka hercom ako Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson alebo Anthony Mackie) no aj tak som sa snažil nečakať priveľa. Filmom som bol ale celkom príjemne prekvapený, hoci oproti už vyššie spomenutým filmom so superhrdinami to bolo slabšie, stále to bol nadpriemer. Jednoznačné zlepšenie vidím v príbehu a v prepojení celého Marvelovského sveta. Chris Evans - Steve Rogers/Captain America /:/ Scarlett Johansson - Natasha Romanoff/Black Widow /:/ Sebastian Stan - Bucky Barnes/Winter Soldier /:/ Anthony Mackie - Sam Wilson/Falcon /:/ Robert Redford - Alexander Pierce /:/ Samuel L. Jackson - Nick Fury /:/ Cobie Smulders - Maria Hill /:/ Maximiliano Hernández - Jasper Sitwell /:/ Emily VanCamp - Kate/Agent 13 /:/ Hayley Atwell - Peggy Carter /:/ Toby Jones - Dr. Arnim Zola /:/ Frank Grillo - Brock Rumlow

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Dobu, v ktorej sa film odohrával, nemám až tak v obľube, ani mafiánske filmy nepatria medzi moje srdcovky, preto som ku Gangster Squad pristupoval laxne, s myšlienkou, že to bude taká o dosť slabšia a nudnejšia verzia Expendables. No film ma celkom prekvapil, snažil sa byť mierne vtipný, ale aj akčný zároveň. Síce nečakaných zvratov by sme mohli spočítať na jednom prste jednej ruky, ja som sa pri filme bavil. Emma Stone a Ryan Gosling mi trochu pripomenuli Crazy, Stupid, Love, a Anthony Mackie zase v scéne vyslobodzovania film Pain and Gain. Sean Penn - Mickey Cohen /:/ Josh Brolin - Sgt. John O'Mara /:/ Ryan Gosling - Sgt. Jerry Wooters /:/ Emma Stone - Grace Faraday /:/ Anthony Mackie - Officer Coleman Harris /:/ Robert Patrick - Officer Max Kennard /:/ Michael Peña - Officer Navidad Ramirez /:/ Giovanni Ribisi - Officer Conwell Keeler /:/ Sullivan Stapleton - Jack Whalen /:/ Nick Nolte - Chief Parker /:/ Mireille Enos - Connie O'Mara /:/ Jon Polito - Dragna

300: Vzestup říše (2014)

Tento film som si pozrel s ešte doznievajúcou svalovicou z Valčianského Spartan Race, takže to malo pre mňa trošku špeciálnejší náboj a pri každom “AROO” som so Spartanmi zvesela zakričal aj ja. Tu však môj entuziazmus končí. Prvé 300 ma hrozne moc bavilo, Zack Snyder odviedol skvelú prácu, efekty boli parádne, bitky ma bavili a príbeh ma bavil ešte viac. K Rise of an Empire toľko superlatívov nemám. Do role Themistokla by som si vedel predstaviť aj niekoho lepšieho ako Sullivana Stapletona a to, že inak výborná Eva Green ukázala kozy, v mojom prípade hodnotenie tiež nezvýši. Najväčším pozitívom bola asi Lena Headey ako rozprávačka. Film ako celok sklamaním nie je, ale očakávania spĺňa na minimum. Sullivan Stapleton - Themistocles /:/ Eva Green - Artemisia /:/ Lena Headey - Queen Gorgo /:/ Hans Matheson - Aeskylos /:/ Callan Mulvey - Scyllias /:/ David Wenham - Dilios /:/ Rodrigo Santoro - Xerxes /:/ Jack O'Connell - Calisto /:/ Andrew Tiernan - Ephialtes /:/ Igal Naor - King Darius /:/ Peter Mensah - Persian Emissary

Mrtví a neklidní (2013)

Keby som si dopredu neprečítal, že film je podľa skutočnej udalosti, neveril by som, že sa to môže stať. Hoci Nicholasovi Houltovi by som možno aj skutočne veril, že je zombie, kdežto Rob Corddry by ma nepresvedčil ani keby som slepý. Ale inak chválim príbeh, ktorý síce skončí presne tak, ako človek čaká (citujem srnka), ale aspoň to nie je taká zombieovská klasika. Na viacerých filmoch som sa schuti zasmial, ale skôr by som asi odporúčil inú zomie komédiu Shaun of the Dead. Nicholas Hoult – R /:/ Teresa Palmer - Julie /:/ Analeigh Tipton - Nora /:/ Rob Corddry - M /:/ Dave Franco - Perry /:/ John Malkovich - Grigio

Kopačky (2008)

Jeden môj kamarát (filip_snb) mi tento film opísal slovami: "Nič som od toho nečakal, ale celý čas som sa smial". Tak som od filmu nič nečakal ani ja, a na konci som vďaka tomu nebol sklamaný. Na pár vtipoch sa dalo zasmiať, ale bolo ich úboho málo na film ktorý trvá kúsok pod dve hodiny. Jason Segel je taký nevtipný Chandler z Priateľov a vôbec ho nemám rád. Pekná Kristen Bell, tentokrát nie mrcha Mila Kunis a hrozne vtipní Paul Rudd a Jonah Hill boli z celého filmu najlepší, a predčil ich už iba Russel Brand s jeho anglickým prízvukom. Ten sa raz musím naučiť. Jason Segel - Peter Bretter /:/ Kristen Bell - Sarah Marshall /:/ Mila Kunis - Rachel Jansen /:/ Russell Brand - Aldous Snow /:/ Bill Hader - Brian Bretter /:/ Liz Cackowski - Liz Bretter /:/ Maria Thayer - Wyoma /:/ Jack McBrayer - Darald /:/ Taylor Wily - Kemo /:/ Da'Vone McDonald - Dwayne the Bartender /:/ Jonah Hill - Matthew the Waiter /:/ Paul Rudd - Chuck /:/ Branscombe Richmond - Keoki /:/ Jason Bateman - Animal Instincts Detective

Grandhotel Budapešť (2014)

Toľko známych hercov v jednom filme, to som už dlho nevidel (naposledy asi v Movie 43). No čo z toho, keď ten film je tak hrozne divný? Postavy Ralpha Fiennesa, Willema Dafoea a Edwarda Nortona boli super, no ostatné ma absolútne nebavili. Príbeh filmu bol super, no film ako celok ma nebavil. Vtipy boli občas naozaj super, ale väčšina na mojich perách nevyvolala ani kúsok úsmevu. Potenciál film mal, no na mňa je 82%-tné hodnotenie priveľa a nepomohlo tomu ani začiatok a koniec nesúci sa v štýle Cloud Atlasu, kde skorší príbeh ovplyvňoval príbeh neskorší. Ralph Fiennes - M. Gustave /:/ Tony Revolori - Zero /:/ F. Murray Abraham - Mr. Moustafa /:/ Mathieu Amalric - Serge X. /:/ Adrien Brody - Dmitri /:/ Willem Dafoe - Jopling /:/ Jeff Goldblum - Deputy Kovacs /:/ Harvey Keitel - Ludwig /:/ Jude Law - young writer /:/ Bill Murray - M. Ivan /:/ Edward Norton - Henckels /:/ Saoirse Ronan - Agatha /:/ Jason Schwartzman - M. Jean /:/ Léa Seydoux - Clotilde /:/ Tilda Swinton - Madame D. /:/ Tom Wilkinson - author /:/ Owen Wilson - M. Chuck

Amazing Spider-Man (2012)

Spider-Man tu už raz bol. A Tobey Maguire sa mi páčil viac ako nemastný-neslaný Andrew Garfield. Akurát Emma Stone bola super (no keďže ju mám v obľúbených herečkách tak na ňu nemôžem kydať pravda), i keď som čakal, že sa bude klasicky volať Mary Jane. A ešte sa mi páčil Spider-Manov protivník: ten tu predtým nebol. Ale inak nuda, príbeh taký istý ako všetky predtým, neviem prečo tam nezmenili aspoň niečo, nech je to trochu origoš. Celkom sa mi ale pozdáva trailer na Amazing Spider-Man 2 a v ňom už aj Jamie Foxx (to bola ďalšia vec, ktorá sa mi tu nepozdávala: okrem Emmy Stone tu nie sú žiadne známejšie tváre?), tak uvidíme. Andrew Garfield - Spider-Man / Peter Parker /:/ Emma Stone - Gwen Stacy /:/ Rhys Ifans - The Lizard / Curt Connors /:/ Denis Leary - Captain Stacy /:/ Martin Sheen - Uncle Ben /:/ Sally Field - Aunt May /:/ Irrfan Khan - Rajit Ratha

NON-STOP (2014)

Keďže prosebných listov od mojich fanúšikov neubúdalo, rozhodol som sa aj napriek svojmu napratanému programu pozrieť si ešte jeden film a napísať ďalší komentár. Film NON-STOP je ešte o trošku napínavejší, ako finálový zápas hokejových majstrovstiev sveta seniorov v roku 2002 v Göteborgu. Síce Liam Neeson neexceloval ako obvykle, ja ho aj s jeho hlasom proste žeriem. Vytknúť by sa dalo len zopár maličkostí, napríklad prečo Lupita Nyong'o dostal tak málo priestoru, alebo tá istá otázka smerujúca k Bar Paly. Film však ale plynul skvelo, reakcie boli viac-menej uveriteľné a záver nečakaný (aspoň pre mňa, verím tomu, že veštici Teodore sa nepáčil). Liam Neeson - Bill Marks /:/ Julianne Moore - Jen Summers /:/ Scoot McNairy - Tom Bowen /:/ Michelle Dockery - Nancy /:/ Nate Parker - Zack White /:/ Corey Stoll - Austin Reilly /:/ Lupita Nyong'o - Gwen /:/ Omar Metwally - Dr. Fahim Nasir /:/ Jason Butler Harner - Kyle Rice /:/ Linus Roache - David McMillan /:/ Shea Whigham - Agent Marenick /:/ Corey Hawkins - Travis Mitchell /:/ Anson Mount - Jack Hammond /:/ Frank Deal - Charles Wheeler /:/ Bar Paly - Iris Marianne

Robocop (2014)

Po dlhej dobe som si pozrel nejaký film, tak konečne svojim dlhoočakávaným komentárom zotriem slzy verných fanúšikov, ktorí naň uprene čakali. Na tento film som sa príliš netešil, až raz v kine som uvidel trailer a zaujali ma mená ako Samuel L. Jackson, Gary Oldman alebo Abbie Cornish. No po pozretí filmu som mierne sklamaný. I keď príbeh bol fajn, prevedenie už nie, a keď sa nad tým zamyslím, ani si nepamätám, ako to celé nakoniec skončilo (myslím, že mu na konci umrela sestra, ale nie som si istý). Vstupy do talkshow Pat Novaka (Samuel L.Jackson) mi narozdiel od podobných v Starship Troopers vadili. Joel Kinnaman - Alex Murphy/RoboCop /:/ Gary Oldman - Dennett Norton /:/ Michael Keaton - Raymond Sellars /:/ Abbie Cornish - Clara Murphy /:/ Jackie Earle Haley - Rick Mattox /:/ Michael K. Williams - Jack Lewis /:/ Jennifer Ehle - Liz Kline /:/ Jay Baruchel - Tom Pope /:/ Marianne Jean-Baptiste - Chief Karen Dean /:/ Samuel L. Jackson - Pat Novak /:/ Patrick Garrow - Antoine Vallon