Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

mira007

"Legendární " film z kategorie Sex and revenge, který se stal kultem a stokrát napodobovaným vzorem. Camille Keaton v roli mladé blondýnky, která je v divočině brutálně znásilněna několika vesnickými balíky, aby se jim následně za to pomstila způsobem brutálně sadisticky přičemž to je filmařské gró tohoto žánru. Celkem dost nechutný film, který byl v některých zemích zakázán. Nejsem cílový divák , ale pro všeobecný přehled jsem to dal. Dvě hvězdy za nahou a odvážnou Camille jinak bída. ()

Klajnik

Je to amatérské, takže do hloubky to nesahá a technicky je to klasickej statickej starej film. Morálně to je snadno rozhřešitelné. Oběť měla veškeré právo to udělat. Provedení pomsty s oběšením a motorem podivné až nevěrohodné. Já však mám rád filmové násilí (umí být působivé v jakékoliv smyslu toho slova) a tak mě film držel alespoň skrz to, ačkoliv samotné scény znásilnění tu nemají takovou hrůznou sílu, jakou bych si dokázal představit. Měl bych si kvůli tomu taky dojít na vyšetření na psychiatrickou kliniku, jak o Zarchim tvrdí ve svém zaprděném komentáři z roku 2003 Lima? Co třeba Trier nebo Gaspar Noé, jehož "Zvrácený" je přirozeně kvalitativně zcela jinde? Ti by se taky měli nechat psychicky vyšetřit? Výpovědní hodnotou takového výroku je jen důkaz o omezenosti jeho autora. ()

Gore

Má to něco do sebe. Dnes již klasika, kterou Roger Ebert prohlásil za nejhorší film, který byl, kdy vyroben. Ale s Ebertem se málokdy shodnu. Jinak prý kontroverzní snímek, který je stále ještě 30 let od svého vzniku v mnoha státech zakázaný. Kontroverzný snímek to byl možná v 70. letech, ale dneska to už tak nepůsobí. Dnes se na to koukám jako příjemný retro o brutálně znásilněné ženě, která si vychutnává svou osobní pomstu. ()

bolan

V komentech čtu, že říci, že se mi to líbilo, není zcela v pořádku, ale mě se to s prominutím líbilo. Tvůrce chtěl zobrazit tvrdou realitu tohoto tragického skutku, což se povedlo výborně. Když sledujeme skutečně realistický válečný film, kde se masově vyvražďují národy, pak se na něj také nekoukáme z důvodu, že se nám líbí válka a chtěli bychom se účastnit vyhlazení nějakého menšího národa. ()

andio

Snímek v dnešní době působí pomalu až nudně. Začátek se hrozně dlouho rozjíždí a ani potom se to tolik nezrychlí. I Spit on Your Grave je jedním z nejdůležitějších exploitation rape & revenge filmů a považuji ho za žánrovou klasiku. Ukazuje zkaženost lidí v plné síle a fáze revenge je téměř dokonalá, například koupelnovou scénu asi jen tak nezapomenu. Ruku v ruce s Last House on the Left patří I Spit on Your Grave k nejlepším exploitationům a když vytknu tu počáteční vleklost, je to na 4 hvězdičky. 8/10 ()

xargos

Tenhle film začíná zpočátku naprosto nevinně, dál se rozbíhá velmi krutě a nepokračuje zákonnými prostředky. Hlavní hrdinka, nejprve znásilněná a ponížená, nehledá pomoc místního pořádkového sboru, ale rozhodne se pomstít. Udělá to promyšleně a bez sebemenší lístosti. Znám horory, které jsem nehodnotil, protože jsem je ani nedokoukal pro jejich bezmeznou břečkovitost a pravděpodobně silnou psychickou labilitu autorů. Tohle je ale něco, co je sice natolik naturalistické, že to nepřekousla cenzura, ale bohužel také více reálné. Nevím, co bych udělal být na místě té spisovatelky, rozhodně mne v první chvíli nenapadá odpuštění... Příběh sám - ne, chyba, nedá se tu moc hovořit o příběhu - je v druhé polovině přimejmenším dívný. Spisovatelka koná svou pomstu a pánové se nechají jen tak odpravit. Nedá se říct, že by v době, kdy oni konali, pobrali víc rozumu, ale i tak...Vidím, že Camille Keaton byla za svůj výkon oceněna ve Španělsku (viz obsah). Holt jiný temperament... Film jsem shlédl a v dohledné době se k němu nemíním vracet, ale za odpad, hodný vyšetření autorů na duševní zdraví, mám ještě horší (i mezinárodně oceňované) "horory". ()

Petrus1

Do nějaké díry dorazí mladá kost z New Yorku, ukáže na benzince nohy, retardovi otevře bez podprsenky a nakonec si dovolí válet se na lodičce v plavkách. Mrcha jedna vyzývavá. Místní vidláci tuhle opovážlivost ztrestají znásilněním, ke kterýmu jako bonus dostane pár facek. Prostě ubožáci. Ženská u toho ječí tak, jak kdyby ji tam narvali ocas velikosti sloního chobotu. A když už konečně přijde na řadu Matthew, který za povzbuzování kamarádíčků, zažije první zásun...ani se neudělá. A já se mu nedivím...mě by jako chlapa asi taky nerajcovala uvřískaná, od bahna a krve špinavá a již dvakrát vycákaná zdechlina. Musím ale ocenit to, jaxe z toho vzpamatovala a jakou pomstu si na ně vymyslela - především ta scéna ve vaně musela pár chlapům způsobit lehké šimrání v rozkroku... Aspoň, že ten idiot dopadl jakžtaž dobře - jen jestli se ji to nakonec přece jen trochu nelíbilo. :-) Mně moc ne. Bylo to strašně zdlouhavý a hlavně tu první hodinu jsem dost prozívala - takže mít to poloviční stopáž, asi bych se bavila víc. Dlouhou nudu ještě prohlubují stupidní dialogy, herecké výkony a nelogičnost. No a když se nad tím tak zamyslím...ty dvě poslední vraždy taky nic moc. Chápu jednak ty, kteří to považují za kult, ale i ty, pro které je to silný sousto - pro mě bohužel ani jedno, protože já se prostě většinu času dost nudila. Trochu násilí tam sice je, ale nic hroznýho...tohle vlastně ani nebyl žádnej horor... ()

kamigava

Film ukázal, co ukázat měl - tudíž syrové násilí spáchané na nevinné ženě. Nic víc jsem nečekal, proto mi herecké výkony nijak nevadily. Hodnocení zde je kontroverzní, protože každý hodnotí z jiného pohledu. Někdo to hodnotí nízko podle silné brutality, kterou ten divák prostě nemůže snést. Já ale hodnotím podle poselství, které film chtěl sdělit světu. Film chtěl ukázat, že znásilnění je pro ženu zničující zážitek. Muže zase může preventivně odradit od zlých úmyslů, protože ne každá holka si to nechá pro sebe, viz scéna ve vaně. 60 %. PS: Nejdřív jsem chtěl vidět originál, teď se mrknu na remake. ()

Matli

Těšil jsem se na originál mého oblíbeného filmu (série) a v podstatě jsem dostal to co jsem dostat měl a asi nemůžu chtít víc s přihlédnutím na rok natočení. Každopádně hlavní hrdinka podává hodně dobrý herecký výkon během a po znásilnění, za to hvězdička navíc. 48% ()

fisus

Hodně dlouho jsem váhal,jestli se na to podívat.Měl jsem před sebou Strašáky,Poslední dům nalevo a Plivu na tvůj hrob.Vybral jsem si ten třetí a musím říct,že jsem to čekal horší.Jelikož už jsem viděl i americkou verzi a její pokračování,tak mohu říct,že originál ten zbytek strčí do kapsy.Hlavně svojí druhou polovinou. ()

Yarwen

Snímek se celou dobu pohybuje na tenkém ledě, který se snaží udržet reálnost chování postav od proboření se do logických kiksů, a bohužel místy ten led praská. Nicméně nejedná se o špatný film, na svou dobu byl odvážný, jakkoliv by jej divák z dnešního pohledu hodnotil jako nesmělý. Fakt, že byl v době uvedení odsouzen, jen svědčí o tom, kolik máme kolem sebe pokrytců, kterým se nelíbí, když jim někdo naservíruje na talíř nepříjemnou realitu. ()

Aurus

Tento originál za nic nestojí. Remake je mnohem lepší, dokonce i průměrná dvojka a i podprůměrná trojka ale zas tento originál je lepší než ta stračka I Spit on Your Grave: Deja Vu (2019)  to byla teprve kokotina. Příběh je docela dobrej ale to zpracování je dost na piču, postavy jsou blbé a nesympatické, hudba je docela ok, atmosféra a napětí tu apsotutně neexistuje, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je klasická na 70 či už 80 léta. Tento  hororový film je prostě velký podprůměr. Za mě 2,5/10. ()

Rockerman

Kdyby tento film natočil lepší režisér a měl na to více peněz, mohl to být výborný thriller. Toto dílko trpí špatnými výkony herců, ještě horšími dialogy a těžkopádností. Film je dost brutální a jsem zvědav, jak daleko zašli tvůrci remaku, který byl natočen loni (2010). Takže dvě hvězdy. Za scénář a za odvahu hlavní představitelky, která víc než 50% filmu stráví před kamerou nahá. ()

Hapretor

V rámci všech podobných filmů dávám hvězdy jen tři. Zabavilo, zarazilo, však ne šokovalo. Ovšem, pokud to srovnám s remakem, toto mi příde o level lepší. Tam, kde remake mě baví - i když je brutální, je to prostě směšné, tak tady mi to příde "syrové", naturální, realistické. Scéna ve vaně - AU! Scéna na balvanu - Ty vole, silný kafe! Film vykreslil čtyry hovada, jako opravdu čtyry velká hovada. Mentál ovšem vede. Podle mě - dobře, přirozeně, místy až absurdně zahrané. Hudba mi tam nezcházela, ba právě naopak, vůbec jsem nezaregistroval, že tam nebyla. O to víc snímek sám o sobě vynikl. Obě části lepší než v remaku. Až na sekeru. To beru jako drobnou nadsázku - taková "Rybana" na motorové kanoi. Á propos je to rok 1978. Na tu dobu, myslím, velmi odvážné a nevídané. ()

mourinho

Skandální snímek, který ve své dodě velmi pobouřil veřejnost i odbornou kritiku se i díky této skutečnosti po právu stal kultem. Kultem, který můžeme považovat za vlajkovou loď subžánru "rape & revenge" a který i přes své amatérské ztvárnění a evidentně nízký rozpočet dokázal nabídnout podívanou tak autentickou a znepokojivou, až z toho mrazí. Filmový underground jen pro zasvěcené! ()

GOREGASM

Syrově surová revenga bez jakékoliv stravitelné emoce, která působí ve srovnání s nepříjemně naturalistickým remakem stejně nepříjemně, ale zároveň výrazně amatérsky a to nejen na poli hereckém. Otevřenost sexuálních a násilných scén má i dnes svůj oči diváka odvracející účinek, nicméně v době vzniku muselo jít o něco, co bylo sakra za hranou. Přestože snímek neposkytne v pomstě zdevastované dívky tak bestiální zadostiučinění jako remake, svého cíle dosáhne, tzn. Že nakoukne do vašeho temného já. A neříkejte, že ho v sobě nemáte… 60% ()

Rathalos

V porovnani s novou seriou,tak tato trosku zaostava v kvalite,ale tak ani sa necudujem,predsa len je to film z roku 1978,ale na tu dobu fakt neskutocna legenda,kultova zalezitost s poriadnou davkou brutality,chvalim...:-) ()

domirovec

Flustám na váš hrobeček je jeden z nejvíce legendárních exploitation hororů, který se sice trochu táhl a scény samotného znásilňování vážně nebyly příjemné na koukání, ale samotné vyvražďování jednoho parchanta za druhým nebylo nejhorší, ale mohlo tam být více postav, protože více postav = více vražd. No což, ze začátku jsem byl docela skeptický, ale tak špatný to zas nebylo. Ušlo to. 3/5 ()