Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

Rockerman

Kdyby tento film natočil lepší režisér a měl na to více peněz, mohl to být výborný thriller. Toto dílko trpí špatnými výkony herců, ještě horšími dialogy a těžkopádností. Film je dost brutální a jsem zvědav, jak daleko zašli tvůrci remaku, který byl natočen loni (2010). Takže dvě hvězdy. Za scénář a za odvahu hlavní představitelky, která víc než 50% filmu stráví před kamerou nahá. ()

fortex

Je to takový erohorůrek,ovšem to ero nic moc,konec dobrý,všechno dobré,ti hoši si trochu mučeníčka za to,co jí provedli,zasloužili. ()

Razzor_82

"Muži kteří jí udělali lásku." Zvrhlý a nechutný exploitation. Herecké výkony jsou dost bídné. Postavy mají přehnaně teatrální vystupování. Příběh působí naivně a místy amatérsky. Laciný příběh poutá divákovu pozornost především brutalita a častý naturalismus. 4/10 ()

Hellknight12

Dnešná prémiéra dnes už tejto kultovej klasiky. Na začiatok poviem menšiu zaujímavosť čo som počul, ale či to je pravda netuším. Ževraj režisér, ktorý natočil tento snímok našiel a zachránil nejakú znásilnenú ženu. Táto udalosť ho vraj inšpirovala natočiť tento film. Tento kúsok je explicitny horor, ktorý je založený na znasilňovacích scénach. Vďaka scénam bol film zakázaný v niekoľkých štátoch. Snímok má úplne jednoduchý príbeh, ktorý je pre mňa dosť nezáživne spracovaný. Film má 101 min. Dĺžka mi až tak neprekáža ako blbé a hlavne za mňa nezaujímavé kecy hlavných postáv. Tie ich kecy mi prišli ako keby improvizovali na mieste. Hlavná herečka podala aspoň za mňa skvelý výkon. Vraždy boli zaujímavé a pekne premyslené. Poviem to takto na tú dobu to nebolo zle. Pred týmto filmom vyšiel ešte jeden dosť podobný film a to: The House on The Left 1972 od režiséra W. Cravena. Celkové hodnotenie za mňa je 55%. Snímok má veľa plusov ale aj veľa mínusov. Rozmýšľal som či dať tomuto filmu 50% alebo 55%. Tých 5% navyše som pridal iba kôli hlavnej herečke, ktorá tiahla v podstate sama celý film od začiatku do konca. ()

Holly_Wood

Nemůžu si pomoct, ale mě se ten film fakt líbil. Netajím se tím, že mě podobné drsňárny jaksi magneticky přitahují, ale nemají-li hlavu a patu, žádné ódy nepěju. Den ženy, jak zní alternativní, a zdá se i výstižnější název, je obyčejným filmem o příkoří a pomstě za něj. V poměru k filmovému času půl na půl. Výrazným ozvláštněním však je, že ke gradaci není použita žádná filmová hudba, kromě dvou skladeb, které si pustí samotné postavy. Absence hudby a někdy celkem dlouhé záběry dodávají filmu realismus, který tu někteří komentátoři či recenzent Pepak ze studny.net označují amaterismem. Jen si ale zkuskte udělat ve filmu realismus, navíc v takhle brutálním... I Spit on Your Grave je jediným filmem žánru exploitation, jaký jsem viděl, takže nemohu tento žánr hodnotit nijak obecně. Klíčovým prvkem tohoto žánru ale shledávám, ženské snášení maskulinistického příkoří. Obvykle to ženy schytávají u plotny, pračky, žehličky a u zasraného záchodu, tenhle film ale tematizuje chlapský přístup k ženám jako vykořisťování čistě fyzické. Nemohu tedy souhlasit s Tsunami_X ,který tvrdí: "hlavně v něm nehledejte nějaký ten vyšší smysl". Vyšší smysl s sebou nese celý tento žánr. Spisovatelka (kdysi především povolání můžů) zde čelí čtyřem přiblblým vesničanům, kteří však představují prototyp maskulinity. Jeden z nich je mozek celého běsnění, druhý je vesnický blázen a ztělesněním čisté pudovosti bez morální sebereflexe, další dva jsou jen odpsychologizovaní siláci. Bláto, které je na znásilňovanou ženu neustále vrstveno, není jen tak samoúčelné maskování, ale zobrazuje utrpení a pocit špinavosti, který v ženě po příkoří zůstane. Nevěřím, že se tyhle metafory do tak "amatérského" filmu dostaly náhodou. Režisér přesně věděl, co chce, a rozhodně to nebylo jen ukojení jeho potlačovaných tuh. Ten film je feministický až na půdu, nemyšleno nijak hanlivě (radši, abych od nějaké feministky o něco nepřišel;) Silným povahám vřele doporučuju, leč ať si dřív zjistí něco o žánru exploitation, protože jinak přibude jen další divák, kerý nic nepochopil... ()

Ewík

Myslím, že to kagemush a Flipnicem vystihli přesně. Hudba žádná, filmové nebo kamerové triky prakticky nula, ale dle mého bylo režisérovo sdělení podáno dost jasně. Znásilnění sice nebylo ztvárněno tak naturalisticky jako v jiných filmech, kde se v tom tvůrci víc vyžívali, a kluci se u toho kroutili podle mě až příliš (to ani v pornu to tak nepřehání). Na druhou stranu chladnost pomsty byla brilantní. Jak jinak, když to jsou zvířata (i když s rodinou! no a co jako?!). // Ještě plánuju zhlédnout a porovnat novou verzi a hlavně Irréversible. ()

Knor

Tak mám za sebou i toto kultovní dílo. Původně jsem nechtěl, ale ty čtyři zi to zaslouží. Měl jsem za to, že jak už to bývá, že na filmu se podepíše čas a stáří. Ale ono ne, tohle je téma, které bude vždycky velmi šokující a skandální. A dokonce si myslím, že právě ta léta, opravdu dlouhé záběry násilí, skoro amatérská filmařina a syrovost tento film podtrhují a dávají tomu tu správnou špinavost, kterým je stejně už tak opředen. Určitě nejde i o nějaké převratné dílo, ale tu svoji nálepku kontroverzního a šokujícího díla si film zasloužil právem. Sympatická holka, které si projde odporným zážitkem díky bandě tupých slizounů a její následovná brutální pomsta v tomto syrovém a krutém provedení určitě stačí na označení kultovního díla pro okrajové skupiny. ()

megan017

Příběh má hlavu, má patu, ale tělo chybí. Krom toho, že je to laciný amatérský kousek, co kolem hlavy mává kontrovezí, přitom je to jen taková odhlečená nuda, bez hudby, postavy nemají charaktér, není tam žádný nadhled. V mnoho ohledech stupidní. Proč jí nechaly naživu? Proč a vlezl k ní do auta, když jí před pár hodinama znásilnil? Samé otázky. Herci byli nijaký, emoce jsem viděla, ale přijdou mi v hraní strašně prázdný. Škoda falešné krve, zbytečné plýtvání času, oproti tomuto vypadá slasher Pátek 13 jako veledílo. Film jsem musela přetáčet, protože tam byli nudné zdlouhavé pasáže, co se mohli klidně vystřihnout. Ono by moc glancu neuteklo, kdyby scény s hlavní hrdinkou v kostele, nebo u psacího stolu vystřihly, to mi věřte. Pochopitelně proto, že to žádný glanc nemá, a pokud si drahý režisér myslel, že to bude mít psychologičtější nádech, kdy bude divák s hlavní hrdinkou soucítit, tak se přepočítal, byla to jen nuda navíc. Remake taky nebyl bůhvíjaký zázrak, ale díry dokázal něčím vyplnit, proto se mi celkem líbil. Zdlouhavost filmu je asi to nejhorší na tom všem, hned za ním je scénář. Já v tom prostě vidím jednoduchý amaterský film, ještě amaterštějšího režiséra s bezduchými hereckými výkony a mojí ztrátou času. Tu hodinu a půl jsem opravdu mohla využít lépe. Pochopitelně to myšlenku jako takovou má, násilí na nevinné dívce je opravdu dost kruté, spravedlnost ve světě moc nefunguje, tak to jednoduše vzít do vlastních rukou. Nicméně je to natočené hrozně mizerně, to zkrátka neprominu. ()

chlebo

Nemôžem si pomôcť, tie chrachlovačky mi proste stále režú aj keď výnimočne sa mi rymejková pani spisovateľka zdala po apgrejdovaní na vidiecky, o poznanie znásilnenejší variant samej seba, ďaleko nepríčetnejšia piča ako inak tiež veľmi sympatická Kamilka s jej výstavnou baranicou. O pôvodnej chrchlovačke sa teda dá povedať, že je kúsok jemnejšia, romantickejšia a o niečo erotickejšie ladená. Stále však podporuje moju teóriu o tom, že keď sa v živote stretne vidiek a mesto, väčšinou vznikne pri pokuse o sociálny zmier jemná galiba. ()

G04T

Plivu na tvůj hrob si zakládá hlavně na autentičnosti a možná to je právě i ten důvod, proč ve filmu není hudba. Místy mi to vadilo, ale dá se to přežít, "akce" je tam hodně a pomsta je víc než dobrá. Trochu lepší než Cravenův The Last House on The Left. ()

GameboyNES

Tak tohle byla slabota, holku normálně vopíchají tři vidláci + restartovaný imitátor Felixe Holczmana a vona je pak za to zabije, místo aby byla vděčná. Vraždy ubohý, žádný gore, jen trošku krve. No aspoň že holka měla pěkný kozy a ukazovala skoro celou stopáž. Málokdy to říkám, ale tentokrát remake z roku 2010 dalece převyšuje tento původní film a to všech bodech. No dám hodně slabé 2. hvězdičky 22% ()

Rattlehead

Nesouhlasím s tím, že je to špatný film. Viděl jsem ho už podruhé a zvedl jsem hodnocení o jednu hvězdičku. Přitom nemám rád sadistické horory, jaké se točí dnes, ale tohle má ještě takový ten punc staré dobré poctivé řezničiny, který je mi bližší než třeba úchylná pokračování série "Saw". Je to tak trochu porno, před lidmi by vám asi bylo stydno, ale o samotě je to celkem fajn... Mimochodem se jedná o jeden z oblíbených filmů tahouna kapely Nightwish Tuomase Holopainena (který miluje třeba Disneyovky). P. S. slečna Keatonová je opravdu nádherná. ()

Pauliee

Veľmi podarený kultový film, ktorý nieje jednoznačne pre každého. Videl som už kadečo, ale tento film ma ešte dokázal znechutiť a aj preto si ho veľmi vážim. Na '78 rok je to natočené až priveľmi dobre, ani tie efekty nevyzerajú vôbec zle, ako pri iných filmoch zo 70's. Ak by som to mal porovnať s The last house on the left (samozrejme pôvodnou verziou) tak toto ma dostalo o čosi viac. Je tu viac peknej červenej krvi a viac nervy drásajúcich scén. A tie dialógy na začiatku proste nemajú chybu. Na tú dobu tu sú aj celkom solídne herecké výkony. Príbeh nemá najmenšiu chybu, ale k tomu nebudem nič písať lebo nechcem spoilerovať. Jednoduchý ako facka ale zvládnutý bravúrne. ()

Zadri

Hloupý film, který zaujme snad jen pokusem o naturalistické zfilmování znásilnění a následného násilí. Jak se to tvůrcům povedlo je z mého hodnocení zřejmé. Film padá na mizerných hercích a hloupě naivních scenách, které jsem rejžovi prostě nesežral. ()

soviczka odpad!

Příšerná nuda. U těch "nejbrutálnějších" scén jsem snědla celé brambůrky a udělala jsem si manikúru... Vzhledem k tématu jsem předpokládala, že budu tím, co uvidím, hodně otřesená. Jenže... Celý film je tak utahaný, nevěrohodný a příšerně zahraný, že ve mně nevzbudil absolutně žádné pocity (natož soucit s hlavní hrdinkou) a i pětihodinový přenos z jednání Poslanecké sněmovny by byl záživnější. I Spit on Your Movie, Mr. Zarchi... ()

Guran

Docela jsem byl na tento film zvědav, poněvadž jsem o něm slyšel, jak byl v mnoha zemích zakázán kvůli svému obsahu, drsných scén, atd. Nejsem žádný sadista, ale filmy s drsnou tématikou mě lákají, protože jsem vždycky zvědav na jejich zpracování. I spit on your grave je film, natočen amatérem s amaterskými filmaři. Jeho slaboučký námět a scénář je doprovázen šílenou kamerou a nudným dějem, ve kterém vás nic kromě nahé Camille Keaton nic nezaujme. Jedinou hvězdičku dávám za hezkou hlavní představitelku a dobře natočené násilné scény, na které bylo i místy hodně těžké se na to dívat. Když se nad tímto filmem zamyslíte, zjistíte, že je vlastně o ničem a že vám kromě nahoty a utrpení Camille nic jiného nedal. Film je vlastně zbytečný. Amatérismus, který vypadá, jako kdyby ho natočili studenti erotické školy. ()

Pitryx

Trošku zamrzel ten příliš rychlý konec s těma posledníma dvěma, ale jinak to bylo velmi dobré. Hlavně herci byli perfektní. Sem tam se objevilo hlucho, ale dá se to vydržet. Klidě mrknu za dva, tři roky znova. *** A PŮL ()

tavvva

Mohl to být mnohem lepší film, kdyby 3 ze 4 pomst nebyly trapné. V prvním případě bych chtěl děvče vidět, jak by utáhla chlapa na provaze přehozeném přes větev stromu půl metru nad zem. Sekera do zad byla levná a i kdyby byl borec, který jakože neuměl moc plavat taková slabá bačkorka, že by ho pár objezdů loďky vysílilo a dostalo do stavu zoufalství a současně byl tak blbej, že by se dobrovolně přilepil na lodní šroub, tak by ho ten malý šroub rozhodně nerozsekal, ale maximálně před odpichem trochu škrábnul a z tlaku vody způsobil modřinu. ()

djbarrel odpad!

Vcelku nechápu důvod toho, že byl film zakázán. Možná v době vzniku něčím pobuřoval, ale dnes asi těžko. Ta trocha nahoty a to jakés takés znásilnění v dnešní době neobstojí. A vraždy ? Oběšení, kastrace, sekerka do zad a vrtule od člunu. Možná i zajímavé způsoby, ale moc toho není vidět. Když připočtu nulovou atmosféru, demenci VŠECH postav, slabé dialogy a nulový příběh tak mi vyjde jen nezajímavý a poměrně nudný odpad. 5 % ()