Hrdinou filmu režiséra Bořivoje Zemana je nejoblíbenější postava českých pohádek Honza, který se vydá do světa za štěstím. Ovšem není to hloupý Honza, nýbrž chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost, ať už se děje lidem nebo zvířatům. Netouží po království, ani po princezně, ale usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. Honza nebojuje s nadpřirozenými vlastnostmi, ale s lidskou zlobou, závistí, lakotou a omezeností. (Česká televize)

nash.

Vtipná pohodovka z doby, kdy jsme ještě uměli točit pohádky. Ani po letech nenudí, spolehlivě navodí úsměv i dobrou náladu, o kterou se stará zejména Jiří Korn jako věčně vysmátý a free Honza, s občasnou výpomocí Kemrova bubnujícího loudila. Bořivoj Zeman byl prostě pohádkový král. ()

WANDRWALL

Honzík ví, Honzík umí, Honzík jde za cílem lehkovážně, ale díky své povaze žije spokojeně a rozdává cestou občas i dukáty. ***12.3.2011 ()

Marthos

Bída. Scénář je pitomý až hrůza, většina postav jako by vypadla z pimprlového divadýlka a všechno se děje tak nějak náhodou, omylem... Korn nanic, Kotrbová na facku, snad jen Kemr, Dítě a Řanda hrají slušný standard. A to je na filmovou pohádku z dílny Bořivoje Zemana opravdu málo. ()

Šandík

"Honza málem králem" jako pohádka v podstatě nefunguje, na to příliš porušuje pravidla žánru a děti by se jí navíc (asi) místy i báli (kmotřička smrt). Sledování v dospělém věku je ovšem rozhodně o mnoho lepší nápad. Je to příležitost ocenit všechny rozmarné fóry i roztomilé neklasické variace na všechna klasická pohádková klišé. V podstatě je tu všechno obráceně, včetně smrti, která je všechno, jenom ne pohádkově spravedlivá. Také princezna je zakletá "poněkud" zvláštně. Prostě, notně zvláštní pohádka, jako komedie ovšem téměř bezvadná... Po novém shlédnutím zvedám hodnocení na 75% ()

heyda

Příjemná pohádka. Troufnu si říct, že Česká republika je největším a nejlepším producentem pohádek a pochybuju, že by nás někdy někdo dohnal. ()

Stanislaus

Kornův Honza rozhodně není "hloupý", jak mu celý film předhazují - spíš je mazaný a vychytralý a má stejně tak štěstí jako (zdravého) rozumu. Na jednu stranu bylo humorné pozorovat, jakým způsobem se Honzovi v příběhu podařilo přechytračit nejednu postavu a vyběhnout s ní, na druhou stranu na mě však pohádka zapůsobila vesměs průměrným dojmem - a to i přes to všudypřítomné "svííítííící slunce". Lepší tři hvězdičky! P.S. "Cepy, cepy - klepy, klepy!" ()

honajz

Dal bych pět, ale ten natahovaný konec se smutným "chozením po kraji", kdy prostě pro postavu Barušky chybí využití, mi moc neučaroval. Ale jinak je to dokonalé - Honza je chytřejší než ostatní, ale vypadá jako hloupý, je zde spousta vtipných scén a dialogů, včetně hlášek (cepy cepy, klepy klepy a jiné), dost dobře zahrané (i když si nejsem jistý, jestli Korna někdo nedabuje), rád se vždy podívám znovu. ()

SOLOM.

Jirka Kornů sice nikdy nepatřil mezi moje největší oblíbence, ale je fakt, že umí a to nejen stepovat a zpívat, ale i hrát. S rolí Hloupého Honzy se popasoval věru statečně a hlavně dobře. Tuto pohádku považuji dnes už za klasiku, kterou jsem si samozřejmě nehodlal nechat ujít – a to nejen díky výborné „bábě Tutovce“ Valerii Kaplanové – ze které šel až strach, ale i díky množství vtipných situací (odstranění kamenů z cesty, přeskakování vody na halapartnách, atd…). No a princezna Jorga Kotrbová si těch pětadvacet na prdel opravdu zasloužila… ()

duklak2

Mě tato pohádka nijak nenadchla. Suchý příběh a suché herecké výkony. Vybavuji si ještě hubenou Konvalinkovou:) ()

luka4615

Klasická a pohodová pohádka s excelentními hereckými výkony, z nichž poměrně razantně vyčnívá Jiří Korn a Josef Kemr „Slyším tě zpívat a ty tady viješ...... věneček!“ ()

Shaqualyck

Proč stojí dnešní pohádky za pendrek? Nu třebas proto, že v nich nebubnuje Josef Kemr, nekosí Valerie Kaplanová a hlavně se v nich nevaří vyhlášená sekerková polivečka. O kreaci Petra Nárožného, ztělesňujícího pověstný sedlácký workoholismus, ani nemluvě. A i když se tu, co do zápletky, v podstatě nic kdovíjak zásadního neřeší a Jirka Kornovic disponuje po celou stopáž výrazem sympatického ťulpase s lehkou mentální retardací, nelze tuhle pohádkovou klasiku, nemilovat. Jakoby dřív tvůrci dávali do všech těch legendárních rozprávek kus sebe. Proto ta atmosféra, kouzlo, nebo feeling, chcete-li. Jenže od dob 'Nesmrtelné tety', kde nic, tu nic. Dnes už jsou to všechno asi jen produkty (pro děti) a kšefty (pro herce). Škoda. ()

corpsy

No nemá do ďaleko od podpriemeru, ale občas to vyrukuje so sympatickou scénou, ktorá ho opäť vytlačí hore. ()

Kryton

Tak tuhle pohádku mám celkem rád. Jirka Korn zpíva, láme kosy a tahá kralovo armádu za nos. Plno vtipu , pohádkovosti a také honzovo jednoduchosti. Btw. Kemr zde má skvělé hlásky a buben : "Co se vleče neuteče" :-D ()