Ruská mafie na vzestupu, James Bond opět v akci. Pierce Brosnan v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. James Bond spolu s kolegou a přítelem, agentem 006 Alexem Trevelyanem, zlikviduje sovětskou továrnu na chemické zbraně. Alex však během akce padne do rukou ruského plukovníka Urumova, který jej bez váhání popraví. Po devíti letech zachytí britské špionážní družice zkázu sibiřského střediska kosmických zbraní Severnaja. To je zničeno jedním ze dvou bojových satelitů, nazývaných Zlaté oko. Satelit způsobuje elektromagnetický výbuch, po kterém přestanou fungovat všechny počítače. Bond se proto vydá do Ruska zjistit, kdo za celou akcí stojí. Bývalý člen KGB Valentin Žukovskij mu za tučný obnos zařídí schůzku s šéfem zločinecké organizace zvané Janus. Bonda čeká několik šokujících překvapení: pro Januse pracuje samotný Urumov, nyní generál a šéf vývoje kosmických zbraní. A hlavou Janusu je někdejší agent 006 Alex Trevelyan, jehož smrt byla před lety jen fingovaná. Trevelyan má nyní kontrolu nad druhým satelitem Zlaté oko. Má v plánu jej odpálit nad Velkou Británií a způsobit tak její naprostý kolaps... (Česká televize)

Ceberus

Pierce Brosnan je James Bond mé generace, na kterém jsem vyrostl, takže jeho podání mi definovalo šarmantnost a eleganci, kterou si spojuji se jménem Bond. I teď po mnoha letech je to výživný film. Tehdy se ještě nepoužívaly vizuální efekty v takové kvalitě, takže to museli utáhnout prakticky, a to se jim za mě hodně dařilo (příklad za všechny legendární tanková scéna). V průběhu let jsem nasledoval i všechny ostatní Bondy a Brosnan stále zůstává nejoblíbenější (a Conneryho u mě ještě přeskočil vtipnější Moore). ()

gemi

Skvělý, akcí nabitý scénář, ale to provedení... Je to z poloviny devadesátek, takže ještě old-school triky bez CGI, což jde při snaze o velkolepost až bolestně vidět. Prostě je zřejmé, že ten požár má ve skutečnosti pár centimetrů, že ta obrovská nádrž je model... Pak jsou tu věci typické pro tu dobu, např. úplně zbytečná, sebevražedná macho honička v autě s úplně neznámou ženskou, jenom aby Pond dokázal, že má pindíka většího než ona. Tuny WTF, Pond je nesmrtelný, největší IT génius je od pohledu debil, prostě vůbec se to nedá brát vážně a dneska už je to jenom pro skalní fandy. ()

junxi91

Bondovky s Piercem Brosnanem jsou takové dost namachrované. James Bond je v nich mnohem větší frajer než obvykle, všechno mu jde prakticky samo a neexistuje ženská, která by mu odolala. V roce 1986 infiltrují agenti MI6 James Bond a Alec Trevelyan sovětské zařízení na výrobu chemických zbraní v Archandělsku. Travelyan je zajat a následně zastřelen velícím důstojníkem zařízení a generálem v jednom Arkadijem Grigorovičem Ourumovem, zatímco Bond uteče poté, co načasoval bomby na tři minuty místo šesti minut a zařízení je zničeno výbuchem. O devět let později, kdy je Sajuz minulostí, se Bond pokouší zabránit sadistické děvce Xenii Onatoppové, člence zločineckého syndikátu Janus, v krádeži útočné helikoptéry Eurocopter Tiger během vojenské přehlídky v Monte Carlu, ale nevyjde mu to. Bond na centrále MI6 v Londýně sleduje incident na základně Severnayi na Sibiři, kde se objevila ukradená helikoptéra. Místo zasáhne elektromagnetický výbuch, který zničí ruské stíhačky a vyřadí některé satelitní systémy na oběžné dráze. Na základnu totiž vtrhne Ourumov a Onatoppová, všechny povraždí a základnu odpálí. Nově jmenovaná M pověřuje Bonda vyšetřováním, protože se zjistilo, že elmg. výbuch na oběžné dráze způsobil satelit ze sovětské éry, vyzbrojen elektromagnetickou pulzní vesmírnou zbraní s kódovým označením "Zlaté oko". Taková sovětská superzbraň. Z útoku je podezřelá organizace Janus, ale Bond má podezření, že za tím stojí generál Ourumov. V Petrohradu doporučí Bondovi jeho kontakt ze CIA Jack Wade, aby se sešel s bývalým agentem KGB a současným gangsterem Valeriem Zukovským, který kvůli Bondovi kulhá. Bond se sejde s organizací Janus, kterou nyní vede Travelyan, který svou smrt v Archandělsku předstíral. Travelyan se chce mstít za své rodiče kozáky, kteří byli zrazeni Brity, kteří je vydali po válce do SSSR, protože spolupracovali s Němci. Bond je pak uspán a uvězněn v ukradené helikoptéře společně s Natalyou Simonovou, programátorkou, která přežila útok a vraždění v Severnayu. Helikoptéra je zničena a oba jsou vyslýcháni ruským ministrem obrany Dimitrijem Miškonem, dojde k hádce, během které Natalya potvrdí to, že Ourumov aktivoval Zlaté oko, a že spolu s ní přežil útok její kolega programátor Boris Grishenko, který nyní pracuje pro Janus na provozu druhého Zlatého oka. Miškin chce začít jednat, ale Ourumov ho zastřelí a zajme Natayu. Bond ukradne tank a následuje skvělá akce, během které se Bond řítí po ulicích Petrohradu v tanku a pronásleduje Ourumova k jeho vlaku. Následně se postaví na koleje do tunelu, na poslední chvíli uhne Ourumovu vlaku, v něm zastřelí Ourumova a unese Natayu. Bond s Natalyou cestují na Kubu, kde vystopují Borise, a při letu jsou oba sestřeleni protileteckou obranou. Na scéně se objevuje na vrtulníku zavěšená Onatoppová, která se však přepočítá, jelikož Bond vrtulník sestřelí a ona tak pozná novou polohu - zaseknutá mezi větvemi. Bond s Natalyí odhalí základnu pod velkým jezerem, ve které se skrývá satelitní anténa, která vysílá signály pro satelit Zlatého oka. A tak začíná závěrečná akce na základně plné pomstychtivých kozáků, při které Bond ukáže své nadlidské schopnosti, ale stejně skončí on i Natálie v zajetí, nicméně je tu vybuchující propiska, se kterou si hraje Boris a nevědomky ji třemi cvaknutími aktivuje, čímž zvrátí celou situaci. No a náš páreček také čeká na konci takové překvapení uprostřed louky. Podle mě celkem dobrá Bondovka se vším, co do ní patří - špionáž, zrada přítele, pomsta, neuvěřitelná akce, a také krásné ženské.  () (méně) (více)

Abdul

Důstojný bondovský začátek pro Pierce Brosnana. Martin Campbell vykonal solidní práci, když znovuobjevil pojem "James Bond" pro mladou generaci, v rámci své doby (a vzhledem k šestileté bondovské odmlce) nechal zdynamičtět celou představovanou scénu, aniž by kejkle hlavního hrdiny dovedl ad absurdum (jak se to "povedlo" například Lee Tamahorimu) a především se v této době nebál zreinkarnovat Aston-Martina DB5 a bezproblémově jej postavit do přímé a vyrovnané konfrontace s moderním Ferrari 355. A vidět známé sovětské policejní Lady, Volhy a Moskviče rozmačkané tankovými pásy je požitek, nad nímž srdce nejednoho našince zcela jistě zaplesá. ()

Dexx

Nemůžu si pomoct, ale tohle je podle mě jedna z vůbec nejhorších bondovek. Nějak se mi zdá, že prvn pokus s Brosnanem nemá nejen svoji tvář, ale ani minimální smysl pro cokoliv. Naštěstí, pak přišly už jenom lepší. ()

Mocoft

Nejlepší ze všech bondovek. Nejvíce sebeironická, ale přitom nezesměšňující. Perfektní nosná melodie od Tiny. A smyky s tankem jste už někde viděli?!?!?! ()

fojtas

počátek tvorby bondů jako klasického akčního filmu není to co bych právě uvítal, patřím mezi ty, pro které existuje bond jedinný - connery.i přesto je to docela koukatelná akce ()

Tiiso

Studená válka zhasla, rozdělený svět se spojil a následně se rozdělil někde jinde. Poslední dvě epizody zvolna fenomén pohřbívaly a tak vznikla šesti léta pauza a ta se vyplatila. Režisér je zručný člověk a dobře napsaný scénář zužitkoval do puntíku. Casting vybral zástupce Bonda neuvěřitelně šťastně, úvodní skladba obsahuje správnou náladu tak jako kdysi skladba ke Goldfingru a revitalizovaný agent 007 byl rázem na světě. Režisér své kvality výborně zopakoval u filmu Casino Royal a to v situaci, která se velmi podobala této. Protože příběhy agenta dvojité nuly s Brosnanem mají také přímou úměru, která spočívá v tom, že každý další díl znamená o stupínek horší kvalitu a Campbel se svým Casinem opět nasadil tu správnou výšku latě. Zlaté oko je příběh rychlý plný akce, úsměvný a dokáže myslím skoro každého fanouška Bonda potěšit. ()

donkocicak

Velmi slušná bondovka. I když přiznávám, po Moorovi a Daltonovi jsem si na Brosnana ze začátku těžko zvykal. James Bond vstoupil do nové doby, ale uchovává si vše, co ho do té doby Bondem dělalo. Že je něco nerealistické a že něco, co se v bondovkách děje, není ve skutečnosti možné, o to přeci nejde ! Už jenom oddělení Q a jeho nejrůznější hračky jsou ve většině případů mimo realitu. Tohle ale k Bondovi patří. Pokud se právě tohle někomu nelíbí, není to chyba bondovek samých, ale onen divák by měl raději zkusit žánr realistické drama či přímo naturalismus. Snad by byl více nadšen. Bond ale nikdy nebyl prototyp skutečného "policajta", který má své mouchy, nálady a musí myslet na to, že pokud si nedošel nakoupit, v lednici asi nic nenajde. Bondovky nikdy nebyly nadčasová záležitost, vždycky byly módní a šly dobou. Ať už šlo o muziku, prostředí či příběh, který vždy nějak korespondoval s tím, co se dělo kolem (ale pochopitelně nešlo o rekonstrukci něčeho, co se stalo). Bondovky byly vždy zábavné, ale nikoli k smíchu ! Nic z toho ale příznivci Daniela Craiga nepochopí. ()

MRPitivier

Sedmnáctý díl této velkolepé série nabízí opět změnu v obsazení hlavního představitele agenta jejího veličenstva. 7 let si Pierce Brosnan mohl říkat agent 007... Brosnan se vrátil ke kořenům této série, kdy jeho šarm, mužnost, image a nadsázka připomíná Seana Conneryho a ještě k tomu přidáte větší důraz na akčnost a chladnokrevnost jako dědictví po Daltonovi, vznikne úplně nová generace 007. Ke změně zajisté přispěl pád Sovětského svazu a tím i hledání nového nepřítele, ale daleko nepůjdeme, zůstaneme na území bývalé SSSR a prakticky změníme jen název na Rusko a hned máme dalšího nepřítele jako "Země plná příležitostí!" V čele MI6 nestojí již muž, ale žena M alias skvěle hrající Judi Dench, která podle 007 je jen "účetní hrající si s čísly", ale ani nová M není naivní a považuje Bonda za sexistického, misogynního dinosaura a přežitek Studené války. Intro do příběhu se odehrává ještě za Studené války v SSSR u chemičky v Archangelsk, kde spolu s přítelem a agentem 006 Aleckem mají za úkol zničit celý objekt. Bond musí Alecka obětovat, který je podle všeho zastřelen a 007 sám vyhazuje do povětří po zdařilém úniku. "Zdařilém!" S Brosnanem přišla nová generace 007, ale také nový doplněk každého jeho filmu a to jsou stupidní a nereálné absurdity. Jako například útěk z Archangelsku, kde Bond skočí ze sráze za nastartovaným letadlem, které nikdo neřídí, a volným pádem doletí zcela nemožně k dveřím letadla a samozřejmě to ještě s tím letadlem stačí vybrat a nezřítit se! Nejenže 007 umí lítat volným pádem naprosto přesně na cíl, ale také hlavně porušuje jeden fyzikální zákon za druhým, čehož si nejspíš filmový štáb při tvoření této scény nevšiml! Přesouváme se do současnosti, kde po krádeži helikoptéry Tiger v Monte Carlu, typu Stealh, která odolá elektromagnetickému záření a je nezachytitelná radarem krizi, a po krizi v Severnayi, ruské řídící centrum vesmírných programů se James Bond vydává po stopách Janusovy skupiny do ruského Petrohradu. Při krizi na Severnayu bylo ukradeno Zlaté oko a zároveň pomocí této vesmírné zbraně byla zničeno Centrum pro ruské vesmírné programy. Přežili jen dva, programátor Boris a pomocná programátorka Natalya, která se v Petrohradu stává Bondgirl. Je asi největším mínusem tohoto filmu spolu se sadisticky nechutnou Xénií (hodnocení dolů), snad nikdy nebyla horší a tak nehezká Bondgirl. V Petrohradu se 007 potká se starým "známým" Žukovským, který i přes "drobné" neshody z minulosti, poradí a pomůže 007 se setkat s Janusovem alias agentem 006 Aleckem. Akční scény nechybí, nejvíce vtipná mi přijde jízda 007 v tanku v centru Petrohradu. Bond demoluje auta, sochy a dokonce celé bloky domů! A po velkolepém zničení sovětského obrněného vlaku se přesouváme do Kuby, kde Aleck skrývá svoje Zlaté oko na dně umělé přehrady. V celkem povedeném finále bych vynechal trapné scény s americkým přítelem 007, kterého bych ponechal v Rusku, kde působil vtipně. Vypořádání s nepřáteli a minulostí je prolnuté akčními scénami, které jsou více než povedené! Celkově film se zdařil, jediné výtky bych měl na obsazení ženských rolích a na absurdní scény! Pierce Brosnan obstál a vyrovnal se svým předchůdcům. () (méně) (více)

kyLuke

Pierce Bosnan možná není nejlepší James Bond ze všech, ale Zlaté oko je jako celek velmi povedná bondovka. Má velice slušné triky, akci, zápletku i hudbu. Na filmu mě v podstatě nic nevadilo, český dabing je rovněž velmi příjemný. Velmi kvalitní dobrodružný film! ()

TommyDiamond

James Bond číslo sedmnáct. Šestiletá pauza bondovkám bezesporu prospěla. Nový agent 007 Pierce Brosnan je o dost lepší než jeho předešlý kolega Timothy Dalton. Zlaté oko jsem viděl asi tak třikrát a jsou tu dvě nezapomenutelné věci které se pro mě staly doslova symbolem všech bondovek: 1) Úvodní píseň od Tiny Turner. 2)Neuvěřitelná scéna s tankem. Celkově 80% ()

departed

No jo, bondovka mého dětství. Tolik vzpomínek. Oblíbené scény zůstaly oblíbenými dodnes. Jenže se bohužel stala ta ošklivá věc... vyrostl jsem. Už v tom vidím chyby a vůbec, celý to zbytečně pitvám, i když vím, že bych měl držet hubu a zkrátka si to užívat, stejně jako jsem to dělal, když jsem byl malej. Ale prostě nemůžu. ()

Zemřela Tina Turner

28.11.2022

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (více)

Gottfried John 1942 - 2014

Gottfried John 1942 - 2014

03.09.2014

Herec Gottfried John zemřel nedaleko Mnichova, kde dožíval svůj život po boku své ženy a kde prohrál svůj boj s rakovinou. Narodil se v Berlíně během bouřlivých dnů války. Otce nikdy nepoznal a… (více)