Ruská mafie na vzestupu, James Bond opět v akci. Pierce Brosnan v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. James Bond spolu s kolegou a přítelem, agentem 006 Alexem Trevelyanem, zlikviduje sovětskou továrnu na chemické zbraně. Alex však během akce padne do rukou ruského plukovníka Urumova, který jej bez váhání popraví. Po devíti letech zachytí britské špionážní družice zkázu sibiřského střediska kosmických zbraní Severnaja. To je zničeno jedním ze dvou bojových satelitů, nazývaných Zlaté oko. Satelit způsobuje elektromagnetický výbuch, po kterém přestanou fungovat všechny počítače. Bond se proto vydá do Ruska zjistit, kdo za celou akcí stojí. Bývalý člen KGB Valentin Žukovskij mu za tučný obnos zařídí schůzku s šéfem zločinecké organizace zvané Janus. Bonda čeká několik šokujících překvapení: pro Januse pracuje samotný Urumov, nyní generál a šéf vývoje kosmických zbraní. A hlavou Janusu je někdejší agent 006 Alex Trevelyan, jehož smrt byla před lety jen fingovaná. Trevelyan má nyní kontrolu nad druhým satelitem Zlaté oko. Má v plánu jej odpálit nad Velkou Británií a způsobit tak její naprostý kolaps... (Česká televize)

Kingjiri

Po znatelně slabších bondovkách s Daltonem, konečně zase zábavná bondovka. Pierce Brosnan je fajn a narozdíl od (jinak dobrýho) Daltona, dostává k dispozici záživnej příběh. Scénář je hodně přímočarej, takže 007 nemusí dlouze pátrat / špehovat, aby zvládnul svojí další misi a tim pádem zbývá dostatek prostoru pro akční scény. Zároveň se daří úspěšně balancovat někde mezi lehčí komedií (hlášky), akčnim béčkem a thrillerem. Tentokrát se taky poved Bondův záporák v podání Seana Beana. Vážnější výtku mám hlavně ke stopáži, kvůli který se objevilo pár hlušších míst a ujetý postavě zabijáka Famke Janssen, čtyři slabší hvězdy. ()

PEZ

Po zatiaľ najdlhšej, až 6-ročnej, pauze medzi jednotlivými bondovkami prišiel nový Bond, nová M, nová Moneypenny a nový, oveľa modernejší "look". Studená vojna pominula, no bondovské témy nie. Musím uznať, že tento "nový" Bond sa vydaril, Pierce Brosnan sa naozaj našiel v roli agenta, ktorý má povolenie zabíjať. Dobrá réžia Martina Campbella (neskôr režíroval ďaľší "reštart" bonda v Casino Royale), kamera parádna, výprava a jednotlivé lokácie úchvatné, príbeh ok a aj akčné scény obstojné. Síce nadmieru prehnané, ale miestami aj zaujímavé (napr. súboj Bonda so Xeniou Onatopp (to meno! :)) v saune). Podarilo sa tu umiestniť naozaj veľa známych hereckých tvárí (ale aj produktov :)), najviac ma prekvapili a potešili Famke Janssen a Alan Cumming (a ešte Sean Bean). Samozrejme sa nedá zabudnúť na legendárnu titulnú pieseň, ktorú zložil Bono a The Edge a ktorú naspievala nesmrteľná Tina Turner. Každopádne GoldenEye bol svieži dych do plachiet Bond-série a (bohužiaľ márna) nádej do ďaľších dielov. Vidieť to v tom čase v kine, tak dám o jednu hviezdičku viac. 7/10 ()

Jajar

Pierce Brosnan vrátil do bondovského světa moorovské ego, neomylnost a sarkastický humor. Po šestileté pauze prošly snímky o agentovi 007 zásadní obměnou po technické stránce. Z hlediska způsobu snímání, pohybu kamery, rychlosti střihu. Zjevná je inspirace americkou akční kinematografií 90. let, která detektivní prvky odsunula do pozadí. Navzdory minulosti dostaly prostor sebevědomé ženské role (např. Judi Dench jako M), které James bezvýhradně poslouchá. V mých očích se brosnanovky filmům s Daltonem přesto nemůžou rovnat. Jak kvůli uhlazenějšímu, méně drsnému pojetí, tak příliš jednoduché zápletce, přímočarému ději a v neposlední řadě hrozně přepálené akci. Na množství efektů se navíc mohutně podepsal zub času. GoldenEye se stal populárním snímkem své doby a velkým kasovním trhákem. Zcela uznávám jeho kvality, ale osobně to nikdy nebyl můj šálek čaje. ()

Pichloza

Pořád to na pět hvězd nevidím. Na to tam je několik věcí co mi zkrátka vadí. Nicméně se to už od Dechu života začíná lepšit a zatím nejen že je Zlaté oko za mě nejlepší/nejkoukatelnější bondovka, ale  k tomu je Brosnan zatím nejsympatičtější Bond. ()

Razzor_82

"Kvůli mně kulhá!" Brosnan naskakuje do role 007. Je to nejuvěřitelnější ztvárnění Bonda jako šarmantního elegána vůbec. Perfektní akční scéna s tankem. Spousta skvělých hlášek a kvalitní záporák v podání Seana Beana. Nestárnoucí zábava. 8/10 ()

Odpadlik

Z posledních bondovek asi nejlepší, ty další s Brosnanem se mi už tak nelíbily, ale nevím jestli je to tím, že v této bondovce Brosnan vystupuje poprvé a byl neokoukaný. Přesto bych řekl, že tato bondovka s těch posledních má nejvíc plus - pro nás atraktivní prostředí, velkolepé akce, dobře vybranou titulní píseň včetně titulků a v neposlední řadě krásnou Izabellu Scorupco, které je podle mého jednou z nejlepších "Bond-girls". ()

SFalconJ

Slušná a akčně vydařená podívaná. Chyba! Když ve vlaku přechází ta číča (poskok ruského kreténa) má na sobě hnědé silonky, ale když si sedá má černé. Jinak opravdu vydařený film a vynikající masky. ()

LordMysti

S bondovkami jsem začínal až později a vyrostl jsem prostě na Brosnanovi. A Zlaté oko je asi nejlepší bondovkou, co jsem kdy viděl. ()

HonzaMag

Znovuvzkříšení legendárního Jamese Bonda v čele s Piercem Brosnanem se určitě povedlo. Za zmínku stojí i skvělý bondovský song (tentokrát přispěla Tina Turner). ()

Gardenboy

Moja jediná Bondovka, ktorú som pozeral včase uvedenia do kín a hlavne som ju videl dokonca a už vôbec ako jedinú viac krát. Ma jednoducho svoje neodškriepiteľné čaro, akčňák ako sa patrí presne naplnil moje očakávania, čo sa nedalo povedať o žiadnych jeho predchodcoch ani nástupcoch. Možno si pozriem Casino Royal ale moj prst bude nervozne tancovat na tlačítku vypnúť a možno ho aj stlačí tak ako pri všetkých ostatných pokusoch o Jamesa Bonda. S výnimkou tohoto dielu. ()

Highwayking

Bondovky se pochopitelně vyvíjí a postupně mění, nicméně mám pocit, že s Brosnanem přichází změna poměrně zásadní. Nezaměnitelná atmosféra za časů Conneryho či Moora je pryč a Bondovky se přetvářejí v "surové akční střílečky". To ovšem nemusí být pouze negativní, jen mě chvíli trvalo po shlédnutí předchozích 007 přesedlat na novou vlnu. Bond v Brosnanově podání mě nakonec nepřijde vůbec k zahození, jen je to prostě jiný kafe a je potřeba na Jamese koukat trošku z jiného úhlu, než v předchozích snímcích. Honička s tankem či závěrečná scéna ve Zlatém oku se povedly, naopak nerealističnost scény kdy James naskakuje do padajícího letadla byla už mírně nad rámec vtipnosti. Nadprůměrné 3*. ()

fandalehy

Úvodní scénu v Archandělském závodě bych si mohl pouštět každý den. Brosnan vrátil Bonda na úroveň, kterou měl za dob Conneryho. Další pokračování šli s kvalitou dolů, ale Zlaté oko je klasika. ()

Arequipa

Pokud bych měl Zlaté oko hodnotit v kontextu značky Agent 007, moc dobře by to nedopadlo. Už tu není ten klasický bondovský humor, Brosnan nemá na Conneryho ani Moora a kouzlo Flemingových románů z 60. a 70. let je pryč. Já ale nebudu přísný a podívám se na Zlaté oko jako na výborný akční film a potom nemám co vytknout. Uvodní scéna na přehradě je tím správným intrem a už dává tušit, jakým směrem se série bude ubírat. Brosnan si Zlatým okem nasadil laťku tak vysoko, že již už potom nepřekonal. ()

Sign

tahle Bondovka mi uvízla v paměti, výborné zpracování nového Bonda, oblibil sem si tento film a projizdka po městě v tanku je nezapomenutelná ()

Zemřela Tina Turner

28.11.2022

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (více)

Gottfried John 1942 - 2014

Gottfried John 1942 - 2014

03.09.2014

Herec Gottfried John zemřel nedaleko Mnichova, kde dožíval svůj život po boku své ženy a kde prohrál svůj boj s rakovinou. Narodil se v Berlíně během bouřlivých dnů války. Otce nikdy nepoznal a… (více)